TOPlist
shop.musicserver.cz

Melodie a kudrlinky Röyksopp, taneční album roku?

Vydáno: 31.10.2001 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Mluví se o nich jako o nových Orbital, pocházejí z Norska, jejich hudba je pestrou směsicí, která vás lapne a nepustí, toto vše jsou charakteristiky Röyksopp, ale co přesně na jejich desce najdete? To vám snad prozradí naše dnešní recenze. Úvodem snad jen toto - "Melody A.M." se možná stane nejenom taneční událostí roku!

10/10

Röyksopp - Melody A.M.

Celkový čas: 46:29

Skladby: So Easy, Eple, Sparks, In Space, Poor Leno, A Higher Place, Röyksopp's Night Out, Remind Me, She's So, 40 Years Back/Come

Vydavatel: Monitor-EMI

Röyksopp pocházejí z norského Bergenu, jejich album "Melody A.M." sklízí příznivé ovace kritiků a hned v úvodu musím konstatovat, že zaslouženě. Röyksopp jsou dva hudební maniaci, jejichž jména Torbjörn Brundtland a Svein Berge nám znějí prapodivně, tak jako samotný název skupiny. Přes léto koncertovali na mnoha festivalech (vystupovali třeba i na letošním pokračování festivalu v Roskilde) a představovali své chystané album. Po několika málo vystoupeních se začaly objevovat spekulace o tom, že to jsou noví Orbital. To mě zaujalo natolik, že jsem si jejich CD zabral v naší redakci na recenzi. Po prvním poslechu jsem byl velmi překvapen, Röyksopp jsou originální a pestrost zvuků a melodií mě absolutně dostala.

Přemýšlel jsem, kam vlastně Röyksopp zařadit, bohužel přesnou škatulku jsem nenašel. Je otázkou, jestli něco takového v dnešní době, kdy se jednotlivé trendy prolínají, je vlastně potřebné. Přestal jsem to tedy řešit a pokusím se vám přiblížit tvorbu tohoto dua. Pokud bych měl začít přirovnáním Röyksopp versus Orbital, tak spojitosti tady rozhodně jsou. Orbital jsou mistry v používání zvuků a samplů, řekl bych ale, že jsou tvrdší. Röyksopp sázejí na melodie, které se vám vkradou do mysli a jen tak se jich nezbavíte, pro nic za nic se "Melody A.M." jmenuje tak, jak se jmenuje. Tím, že jsou melodičtější než Orbital, je snadnější se chytnout rytmu a začít tančit nebo se jen vlnit do pomalého tempa, které má na desce také hojné zastoupení. Přirovnání je však více. Röyksopp rádi používají nástroje a mašinky let sedmdesátých a osmdesátých, hrají si s nimi a loudí z nich zvuky prapodivné, v tomto ohledu mě napadají třeba Kraftwerk. I když to jsou staré instrumenty, album zní moderně, nekoná se tedy žádné stírání prachu z již použitých nápadů a vykrádání již objeveného. Další nedílnou součástí "Melody A.M." jsou smyčce. Röyksopp je používají s pečlivostí a šarmem, mají francouzský nádech a mohou třeba evokovat tvorbu Air. Poslední ingrediencí, kterou na albu naleznete, jsou vokály, své zastoupení zde má zpěv i vysamplované zpívánky. Na jednom nejmenovaném webu jsem objevil škatulku electronic funk, netroufám si však říci, že by Röyksopp patřili právě sem. Torbjörn a Svein na albu klonují ambientní zvukové plochy s prvky filmových soundtracků a to vše vmixovali do rytmů, ať už rychlých nebo pomalejších. Pestrost nálad a nápadů nezná hranic.

Albu klestí cestu singl "Eple", z kterého právě nejvíce cítím vliv Kraftwerk, jednoduchá elektronika a podmanivá melodie, velmi chytlavá hitovka. Druhým singlem z "Melody A.M." bude skladba "Poor Leno", která je svěží, rychlá a nejvíce roztančená na celé desce. Vokál, perkuse a podmanivá synthi linka, to je zaručený recept na velký hit od Röyksopp. Jak jsem již zmínil, důležitým doplňkem tohoto alba jsou smyčce, které vhodně doplněné o syntenzátory dostávají prostor převážně v pomalejších skladbách, které doopravdy evokují filmovou hudbu nějakého vám neznámému filmu, který bude teprve natočen na základě poslechu "Melody A.M.". Otevřete fantazii dveře dokořán a v mysli filmujte vámi vytvořený imaginární děj! Mezi skvosty alba je možné zařadit "In Space", "A Higher Place", nejdelší kompozici "Röyksopp's Night Out", "She's So" s živým saxofonem nebo závěrečnou ukolébavku "40 Years Back/Come".

Röyksopp natočili skvělé a velmi vyrovnané album, vše je precizně promyšleno, škoda jen, že minutáž nahrávky je tak krátká, snesl bych o něco větší porci hudební pohody. Na druhou stranu je dobře, že se na desku nedostala hluchá místa, která by velmi dobrý poslech pokazila. "Melody A.M." je taneční, k poslechu, prostě můžete při něm provádět ty nejrozmaničtější věci dle vaší chuti. Zapomeňte na problémy všedních dnů, nalaďte se na melodie od Röyksopp, nebudete litovat! Přeji nám všem více takovýchto nadmíru povedených alb, je to radost, která nepřichází s každou nahrávkou.

  • Skvělá akustická deska ! (Fík, 19.08.2005 19:56) Reagovat

    Ještě zajímavější než Air. Konečně to zlevnili, v Bontonlandu za 279 Kč!

  • to Fík: (SQUAREPUSHER, 20.08.2005 09:44) Reagovat

    když se řekne akustická deska, představím si něco jiného a ani srovnání s Air mi úplně nesedí, každopádně díky za info, jdu si pro ní!

  • vynikajici hudba (j, 21.06.2011 14:33) Reagovat

    vynikajici a hlavne navykova hudba

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Noises from the Swamp - Liquid Salvation 8/10
Recenze: Debutující Noises From The Swamp přinášejí na "Liquid Salvation" temnou country s hutnou atmosférou Vlna temné country je ve světě poněkud na ústupu, u nás, s obvyklým a pochopitelným zpožděním, ale stále vznikají alba v tomto duchu. A rozhodně to lze kvitovat - obzvláště pokud se jedná o nahrávky natolik povedené jako debut... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2025 16:00 v sekci Recenze
I Love You Honey Bunny - Jsme DIY kapela, album nám znělo červeně
Rozhovory: I Love You Honey Bunny - Jsme DIY kapela, album nám znělo červeně "Bouře, ticho a nový začátek" - takovými slovy definovali I Love You Honey Bunny svou již třetí desku "Don't Look When I'm Changing". Vznikala během dvou let a tvořili ji prý s větším nadhledem. První křest v Praze má skupina za... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Před dvaceti lety Paramore debutovali albem "All We Know Is Falling" 7/10
Zaprášenosti: Před dvaceti lety Paramore debutovali albem "All We Know Is Falling" Americká skupina Paramore září již přes dvacet let. Také se vám zdá neuvěřitelné, že od vydání její debutové desky "All We Know Is Falling" uplynuly už dvě dekády? Ne každý ví, že formace se tehdy o vše kolem ní musela... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2025 13:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Epydemye - Dosebe 8/10
Recenze: Epydemye na nové desce "Dosebe" znovu přináší radost z hudby. Ve všech směrech Existuje spousta alternativní a složité muziky. Pak ale jsou i muzikanti, kteří se s tím nepářou, jdou po silné melodii a citu, navíc dokážou skládat bez kýče. Mezi ně patří i kapela Epydemye, která na novém albu "Dosebe" znovu... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Twenty One Pilots, O2 arena, Praha, 12.4.2025
Naživo: Twenty One Pilots jako mistři iluzí. Plná O2 arena žasla nad jejich triky Žádné hořící auto nebo lezení na zvukařskou věž jako na posledním turné a festivalové šňůře se tentokrát nekonalo, i tak ale americké duo oprášilo povědomé kousky a přidalo pár nových wow momentů. Praha tak zase jednou... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2025 11:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Röyksopp s "What Else Is There?" oprašují své klubové kořeny (25.01.2025 11:31)
- Kraftwerk oslaví padesátiny "Autobahn" v Dolby Atmos (24.01.2025 09:29)
- Video: Röyksopp nadělili pod stromeček ambientní podobu kompletu "Profound Mysteries" (16.12.2024 17:51)
- Festival Pop Messe s prvními jmény: legendy Orbital, Danny L Harle, Leon Vynehall and Batu, Frost Children nebo Toccororo (16.12.2024 11:42)
- Naživo: Skoro nahá Doja Cat ve třetím dni Open'eru vyzývala Poláky k souloži, Sam Smith letošní turné zmírnili (16.07.2024 19:00)
- Naživo: "Moon Safari" dvojice Air naživo ani po letech neztratilo nic ze svého kouzla (04.06.2024 17:30)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Video: Orbital v klipu "Tonight In Belfast" nahlížejí na dystopickou současnost (05.02.2024 13:25)
- Naživo: Röyksopp se po letech vrátili do Prahy, očekávání ale bohužel nenaplnili (24.02.2023 18:30)
- Fotogalerie: Röyksopp přetavili popové písničky do energií napěchovaného housu (24.02.2023 07:55)

ALBUM TÝDNE 15/2025

Epydemye
Dosebe

Existuje spousta alternativní a složité muziky. Pak ale jsou i muzikanti, kteří se s tím nepářou, jdou po silné melodii a citu, navíc dokážou skládat bez kýče. Mezi ně patří i kapela Epydemye, která na novém albu "Dosebe" znovu potvrdila, že popová melodie se automaticky nerovná blbá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Lucie Vondráčková Ed Sheeran Pink Floyd The Weeknd Madonna Viktor Sheen Queen Kabát Linkin Park Beyoncé Hugo Toxxx Taylor Swift Dua Lipa Coldplay Disturbed
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím