Hurra Torpedo, Palác Akropolis, Praha, 26.1.2012

Holé zadky a vymlácená kuchyň

Vydáno: 28.01.2012 11:04 v sekci Naživo - Ondřej Michal | foto: Martin Chochola / musicserver.cz

Většina kapel provozuje hudbu zpravidla na tradiční nástroje. Existují ovšem soubory, které ke své produkci používají předměty mající s hudbou jenom pramálo společného. Norští Hurra Torpedo vyluzují muziku například z praček nebo sporáků. Na konci ledna přijeli již podruhé zahrát do Česka.

Hurra Torpedo

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 26. ledna 2012
Fotogalerie

Hurra Torpedo, Palác Akropolis, Praha, 26.1.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
"Chcete vidět ptáka? My máme ptáka!" ptal se lámanou češtinou vousatý chlápek na pódiu. Oblečený do modré teplákové soupravy a těžkých pracovních bot působil před hradbou ze sporáků, myček a vyrabovaných praček až překvapivě přirozeně. S kytarou na krku dělal grimasy do předních řad pod pódiem, zatímco jeho dva kolegové železnými tyčemi otloukali bílý nátěr z přistavených elektrospotřebičů.

Hurra Torpedo, Palác Akropolis, Praha, 26.1.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
Hudební scéna ze severu Evropy se vždycky tak trochu lišila. Má svoje specifika, která by se v jiných částech světa hledala jenom stěží. Mohli bychom se pouštět do úvah, jak se na tamní hudbě projevuje chladné podnebí, ale proč vlastně? Vzhledem k existenci Hurra Torpedo se zdá, že ani dlouhé zimy Norům na smyslu pro humor neubírají. Dalo by se dokonce říct, že tihle tři jsou na lidovou zábavu skuteční odborníci. Ostatně ta to u nás v Knedlíkově měla vždycky dobré, takže provázanost pódia s hledištěm byla ve čtvrtek večer v Paláci Akropolis patrná hned od začátku.

Hurra Torpedo, Palác Akropolis, Praha, 26.1.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
Ve chvílích, kdy si muzikanti střídavě hrabali do rozkroků, svlékali se do půl těla a křivili do obecenstva obličeje, na sebe nadšené reakce nenechávaly dlouho čekat. Když pak z tepláků vystrčili holé zadky a záměrně falešně odzpívali "Pásli ovce Valaši", vyprodaný sál měli přesně tam, kde ho chtěli mít. Včetně napěchované galerie nad vchodem. Předělávka "Poker Face" od Lady Gaga zazněla ve chvíli, kdy kuchyňské, totiž pódiové vybavení drželo ještě pohromadě. V následující hodině muzikanti totiž předvedli totální destrukci převážné většiny "nástrojů". Zatímco jiné kapely na konci koncertu rozhazují paličky a trsátka, Hurra Torpedo rozdávali trosky elektrospotřebičů. Někdo si tak coby suvenýr odnesl dvojvařič nebo toustovač. U východu z klubu bylo dokonce možné zahlédnout postavu s bubnem od pračky nasazeným na hlavě.

Na Hurra Torpedo se dá nahlížet ze dvou různých úhlů. Můžete je vnímat coby trojku neumětelů, kteří se nezmůžou na víc než přehrávání coverů osvědčených hitů, byť osobitým způsobem. Druhý úhel pohledu může být takový, že se nejedná o nic jiného než zábavnou show, jaká se nevidí každý den. Kapela se dvakrát vážně zrovna nebere a ani to nečeká od svých fanoušků. Žádné vzkazy hlubších významů nebo poselství nepředává, jde jí hlavně o mejdan. A řekněme si naprosto otevřeně, že ten tihle Norové umí udělat jaksepatří. A to i přesto, že ten večer nakonec žádného ptáka neukázali.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Norské trio Hurra Torpedo ve čtvrtek opět zahraje v Akropoli na kuchyňské spotřebiče (28.04.2016 10:16)
- Fotogalerie: Hudební destrukce elektrospotřebičů (28.01.2012 10:29)
- Hurra Torpedo Čechy opět pobaví svým kuchyňským uměním (16.01.2012 12:18)
- Fotogalerie: Hurra Torpedo v Praze! (11.06.2010 13:13)
- V rámci EuroConnections navštíví Prahu i Hurra Torpedo (03.06.2010 16:29)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe