shop.musicserver.cz
Miro Žbirka - Chtěl jsem, aby v "Atlantíde" a "Jesennej láske" bylo něco z vážné hudby

Miro Žbirka - Chtěl jsem, aby v "Atlantíde" a "Jesennej láske" bylo něco z vážné hudby

Vydáno: 17.10.2011 07:00 v sekci Rozhovory - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Miro Žbirka má novou desku "Symphonic Album", na níž své starší skladby a jednu novinku představuje v doprovodu symfonického orchestru. Hlavně o vzniku této nevšední nahrávky, následujícím turné, ale i o moderních technologiích, Ringo Starrovi, iPadu a vinylech je náš rozhovor.

Máš za sebou den plný rozhovorů v televizi a ostravských rádiích. Bereš tyto propagační aktivity jako nutné zlo, nebo tě to baví?

Namáhavé je to ve spojení s cestováním, ale už dávno jsem tolik rozhovorů neposkytoval. Navíc, tento projekt je úplně jiný a padají úplně jiné otázky. Beru to tak, že jsme na tom dlouho pracovali a teď je nutné desku prezentovat. Je to logické.

Miro Žbirka
© facebook interpreta
Náš minulý rozhovor před šesti roky jsme končili dotazem, jak by vypadalo tvé album, kdybys nebyl omezen rozpočtem a časem. Říkal jsi, že bys natočil desku se symfonickým orchestrem.

To jsem řekl? Vidíš, jak dávno jsem na to myslel! Asi jsem to měl stále v hlavě. Dostali jsme se k tomu nakonec tak, že jsme natáčeli desku "Empatia" a kdosi se mě zeptal, jestli bych si nechtěl udělat koncert se symfonickým orchestrem v Obecním domě, kde byl právě volný termín. Přislíbil jsem to jen tak mezi dveřmi a vrátil jsem se k nahrávání "Empatie". Jenže najednou visely plakáty na koncert v Obecním domě a já jsem se ocitl na zkoušce s orchestrem, kde mi představili Martina Hyblera, který mé skladby aranžoval.

Liší se nynější turné od toho koncertu v Obecním domě, jehož záznam vychází v limitované edici na DVD s tvou novou deskou?

Jistěže. Čest všem zúčastněným, ale ten záznam je především svědectvím toho, jak vše začalo. Pak přišel nápad, ani nevím čí, udělat podobný koncert v Bratislavě. Nakonec z toho bylo jedenáct vystoupení, celé turné po sportovních halách na Slovensku. A na tomto turné jsem se seznámil se symfonickým orchestrem Capella Istropolitana. Mezi koncerty slovo dalo slovo a s muzikanty jsme udělali první nahrávky. Byli jsme spokojeni, ale s jednou výjimkou: tohle nebyly nahrávky tak, jak by se takový orchestr měl snímat. Chtělo to studio. Někdy od března 2011 jsem začal jezdit do Bratislavy, kde jsme vždy nahráli po třech nebo čtyřech skladbách. Koncem léta jsme desku dokončili.

Chtěl jsi své skladby přearanžovat konzervativním způsobem, nebo je inovativně úplně překopat? Našel jsi ve svých písničkách díky těmto aranžím něco nového?

Nechal jsem prostor autorům aranží (Martin Hybler a Vlado Šarišský) a muzikantům, aby projevili svůj rukopis. Je to i jejich dílo. Občas jsem byl velmi překvapený. Dokonce jsem nakonec řekl Martinovi Hyblerovi, aby udělal instrumentální skladbu - vznikla orchestrální suita z mých písní "Melodicon". Tam jsem mu dal zcela volnou ruku. Chtěl jsem mít na albu píseň "Mesto spí", která reprezentuje trochu jinou část mé tvorby, neskromně řečeno více uměleckou, a teď jsou v ní místo původního keyboardu táhlé smyčce.

Miro Žbirka...

Miro Žbirka
...je od dětství držitelem přezdívky Meky. Bratislavský rodák, nejmladší ze tří bratrů, jehož maminka byla Angličanka, žije v Praze a díky tomu, že má i české občanství, může bodovat také v českých hudebních anketách. Byl prvním zpěvákem, který v osmdesátých letech šokujícím způsobem prolomil kralování Karla Gotta v anketě Zlatý slavík. Jeho první sólová deska "Doktor sen", znamenající odchod z kapely Modus, vyšla před více než třiceti lety a dodnes se z ní hrají hity "V slepých uličkách" a "Balada o poľných vtákoch". Od té doby těch hitů složil a nazpíval tolik, že má problém vybrat jen část z nich do dvouhodinového koncertu. 21. října můžete třeba prostřednictvím Facebooku Mekymu popřát k narozeninám.

Sledoval jsi při tvorbě "Symphonic Alba" podobně laděné symfonické projekty Stinga či George Michaela?

My jsme s tím začali, aniž bych tušil, že Sting něco takového chystá. A přiznám se, že by pro mne asi nemělo v té chvíli smysl zkoumat, co dělá George Michael s orchestrem. Asi to byl prastarý nápad, který vycházel ze skladeb, jež jsem kdysi složil, třeba "Balady o poľných vtákoch", kde byly použity jen smyčce. Od chvíle, kdy vznikla "Atlantída" nebo "Jesenná láska", jsem měl v hlavě touhu nahrát je se symfonickým orchestrem, aby v nich bylo něco z vážné hudby. Další písní byla třeba "Chlapčenská tvár", nerocková skladba bez bicích a kytar. Ostatně i "Co bolí to přebolí" byla takhle zamýšlená, než ji Honza Horáček postavil na hlavu použitím tanečního podkladu. Ale úplná prainspirace byla už "Eleanor Rigby", jak k tomu přistoupili Paul McCartney a George Martin.

Bylo nahrávání se symfoniky pohybujícími se ve vážné hudbě velmi seriózní záležitost?

Oni si to užívali! Bylo to pro mě příjemné překvapení. Nebyla to parta studených profesionálů. Kromě toho, že byli perfektně připraveni, byli pro celou věc zapáleni. Připomínkovali, orientovali se v repertoáru a sami navrhovali, co by se mohlo hrát. Třeba skladby "Zažni" nebo "Denisa" vůbec nebyly mým tipem nebo něčím, co by se samo nabízelo, jako "Balada o poľných vtákoch". Bez jejich vkladu bych do toho nešel, cítil jsem v muzikantech oporu.

Koncerty budou také pouze s orchestrem?

Tam je to jinak. Se svou kapelou zahraju pět či šest písní a až potom se přidá orchestr. Máme s nimi samozřejmě připraveny i skladby, které na albu nejsou, třeba "Mám rád" nebo "Milionkrát".

Miro Žbirka
© facebook interpreta
Když jsi teď slyšel své písničky v jiné podobě, neuvažoval jsi třeba o albu elektronických remixů?

Po ohlédnutí za staršími písněmi mám teď zase jinou náladu. Ani nevím, zda by se to z mých starých nahrávek podařilo uskutečnit. Občas se vrátím ke starším písničkám a nahraju je po letech znova, třeba na "Empatii" je takovou obnovenou skladbou z dávné minulosti "Mám svoj vek".

Je tvé další hudební směřování vedeno intuicí, nebo víš přesně, co budeš dělat za dva či tři roky?

Je to kombinace, ale teď nemám žádné pnutí, že bych musel něco nutně dělat. Nějaký plán mám - přiznám se, že mě dráždí myšlenka anglicky zpívaných písniček. Mám několik textů v angličtině, myslím, že bych je mohl nahrát. Ale v současné době by mě tyto úvahy rozptylovaly od prezentace symfonického alba.

Jakou nejzvláštnější verzi své skladby jsi slyšel?

Momentálně "Melodicon", to je nejnovější překvapení, slyšet své písně instrumentálně v podání symfonického orchestru. Líbila se mi verze mé skladby "Do člna", kterou udělali MIDI LIDI - tam oceňuju i volbu repertoáru, kde si vybrali něco méně známého z mé odvrácené strany.

Co ti v současnosti dělá největší radost?

Nejvíc by mě potěšilo, kdybych se mohl pořádně vyspat a před tím si dát dvě deci červeného vína, což není tak vzdálené, protože se mi to možná dnes večer splní. Potěšilo by mě volno. Asi mi to nikdo neuvěří, ale jsem v podstatě v hloubi duše líný. Posedět si, zamyslet se, přečíst si knihu… Ale to se mi nedaří, pořád někam lítám, dělám rozhovory a vysvětluju, co jsem zrovna natočil. Nejvíc jsou mi sympatičtí lidé, kteří nijak netlačí na pilu a jsou líní. Mně je hrozně sympatický Oblomov. Autor to s ním zřejmě myslel jinak, ale u mne dosáhl opačného účinku. Já cítím k Oblomovovi sympatie.

Když už jsme u těch sympatických chlapíků, jistě bylo splněním tvého snu vidět Ringa...

Splnil se mi chlapecký sen. To bylo úžasné! A úplně nelogické - v místě, kde mi kdysi odevzdávali Zlatého slavíka. Tam, v Paláci kultury, jsem seděl sám na zkoušce Ringa Starra, to se nedá vymyslet. Kdybych tenkrát v osmdesátých letech věděl, že se tohle stane, předešel bych mnoha depresím. Řekl bych si: Neboj, Meky, to pomine! Přesně na tom místě na mě křičeli, že jsem nepřítel Sovětského svazu a dali mi tam nějaký distanc.

Mick Jagger nedávno prý řekl, že tráví příliš hodně času na Facebooku. Jaký jsi ty uživatel moderních komunikačních prostředků a technologií?

Nebráním se tomu. Fascinuje mě především technický rozvoj. Kdysi jsem čekal, až nějaký redaktor v Zákrutě pustí nějakou písničku. A dnes? Ráno vstanu, kouknu do charts, vidím, že na prvním místě jsou Kasabian, a tak si to hned poslechnu ve Spotify. A když moc prší a nechce se mi do obchodu, hned si to stáhnu v iTunes. Možnost komunikace s lidmi, kteří se zajímají o mou hudbu, je nekonečná. Takže pokud člověk zachová zdravou míru, je to skvělé. Nejsem závislý na počítači. Když nemám týden iPad, jsem v pohodě, nejsem jeho otrok, ale když ho mám, užívám si to.

Myslíš si, že nedávno u nás spuštěné iTunes nebo MusicJet jsou budoucností distribuce hudby?

Nevím, nejsem prorok. Momentálně mi vyhovuje používat Spotify a iTunes na objevování nových věcí. Ale takové desky jako "Nevermind" nebo "Dark Side Of The Moon", to musím vlastnit. Neumím si představit, že bych Pink Floyd poslouchal na MusicJetu. To prostě musím mít a nehledám to tam. Tyto služby mne baví kvůli nové hudbě, tu starou mám v archivu. A když nějakou hudbu chci opravdu poslouchat, mp3 mi nestačí - na dobrém přístroji to prostě poznám.

Kupuješ si vinyly?

Nikdy jsem nebyl nějaký hifista. To je jiná fascinace. Vinyly mne baví hlavně kvůli obalu. Některé obaly by nebyly slavné, kdyby vyšly jen jako booklet CD. LP je jiný výtvarný rozměr.

Neuvažoval jsi o vydání "Symphonic Alba" na vinylu pro audiofily?

Nenapadlo mě to, nebyl jsem tak drzý přijít s tím na vydavatelství. U nás je to jiné než v Londýně, kde v megastoru na Oxford Street přesunuli vinyly ze suterénu do přízemí, protože je tam hodně mladých lidí, kteří zase začali elpíčka kupovat.

Teď něco úplně jiného - jak pokračuje hudební kariéra tvého syna?

Teď má co dělat ve škole, takže nevím, ale včera jsem ho slyšel hrát na mém telecasteru. Více hraje na elektrickou kytaru. Na bicí hraje pořád, ale s kytarou skládá a občas si sedne ke klavíru, na který chodil. Na rozdíl ode mne jako zpěváka si více oblíbil instrumentální pasáže.

A jak bys chtěl zakončit náš rozhovor?

Tento rok bude ještě dost hutný, takže až se budou blížit Vánoce, rád bych se ohlédl za úspěšným turné. Teď jsem jako naprogramovaný voják ve sledu událostí, které musím zvládnout. Takže až se mě třeba v prosinci u dalšího rozhovoru zeptáš, co připravuju, nejlepší by bylo, kdybych odpověděl, že nic!

  • Symphonic Album (Jindřich Kunc, 18.10.2011 13:07) Reagovat

    Vážený Miro Žbirko a všichni, kdož jste se tohoto projektu zúčastnili. Přeji Vám, ať s CD, potažmo s turné, máte úspěch. Včera odpoledne jsem si CD pustil již 3x, dnes ráno jsem si ho vzal do auta. Je to nádhera. Odpočinková krásná deska plná výborné hudby a kvalitních textů. Písně sice známe takřka notoricky, ale symfonická hudba jim prospěla a udělala z nich skutečné poklady. Zamiloval jsem si Mesto spí, Strom a Melodicon. Opravdu nádhera.

  • Rozhovor s Mirom (Lumír, 19.10.2011 10:21) Reagovat

    Rozhovor je skvěle veden, těším se na poslech CD.Přeji Mirovi vela krásných písní.Lumír Sovinecký

  • miro žbiro (potkan, 24.10.2011 23:12) Reagovat

    ..slušný člověk..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Písně našich srdcí: The Cure
Publicistika: Písně našich srdcí: The Cure Robert Smith a spol. se po šestnácti letech dokopali k nahrání a vydání nové desky "Songs Of A Lost World", která nadchla snad úplně všechny. Při té příležitosti jsme si dovolili trošku zavzpomínat a vybrali jsme písničky z... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 18:15 v sekci Publicistika
Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 16.11.2024
Naživo: Festival Blues Alive zůstává ostrovem radostné živé hudby "Blues ve všech podobách: od raných akustických kořenů až po nejsoučasnější fúze. Blues Alive jsou tři dny a noci plné hudby, poznání a zábavy." Takto to stojí na webu šumperského festivalu Blues Alive. A je to pravda pravdoucí.... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 13:30 v sekci Naživo
Čechomor - Švarní šohajové 7/10
Recenze: Čechomor drží na desce "Švarní šohajové" laťku pořád slušně vysoko Čechomor patří ke stálicím naší scény. Za necelých čtyřicet let existence vydala skupina množství alb a představila spoustu různých projektů. Na klasické řadovce "Švarní šohajové" přináší novou tvorbu, která ale logicky... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Kato (Prago Union) - Nejraději bych založil hnutí za poslouchání desek
Rozhovory: Kato (Prago Union) - Nejraději bych založil hnutí za poslouchání desek Letos vyšla Katovi rovnou dvě alba: na "A)Týmu" pracoval s Restem, druhé "Zvukoloď" připravil pro Prago Union. Na konci listopadu navíc začne výstava jeho obrazů. Do toho se podílel na rapovaném muzikálu "Noc zlomených nehtů", ve... čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 15:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 8/10
Recenze: Osamělý jezdec Poly Noir sice říká "K mýmu ohni nesedej", jeho temný svět ale za návštěvu stojí Frontman crossoverové Insanie má rád westerny, noirové kriminálky, zádumčivou atmosféru děl Cormaca McCarthyho i temnou country. Záchvěvy těchto lásek můžeme letmo zachytit i v jeho domovské kapele, nicméně plně toto podhoubí... čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 36/2024 - od Davida Gilmoura přes Paris Hilton po The Dead Daisies (11.09.2024 11:00)
- Hudba Mira Žbirky zazní v prosinci na Symphonic Night v O2 universu a už nyní na vinylech s alby z let 1992–2022 (20.03.2024 08:01)
- Vychází luxusní publikace o kariéře a životě Mira Žbirky "Memory Book - Roky a dni" (23.11.2023 15:56)
- Hudba v tisku: V knize "Katherine" popisuje Katka Žbirková život s milým hudebním bláznem (11.11.2023 09:00)
- Ceny Anděl patřily posmrtně Mekymu Žbirkovi - získal čtyři sošky (17.04.2023 12:26)
- Video: "Ako Boh". Meky Žbirka v novém klipu dokáže uhranout (14.04.2023 12:33)
- Nominacím na Ceny Anděl kraluje Miro Žbirka, želízka v ohni mají i 7krát3 nebo Vypsaná fiXa (16.02.2023 17:52)
- Ceny Anděl budou rozdány 15. dubna. Největší šance na nominace mají Calin a Miro Žbirka (01.02.2023 11:55)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Naživo: "Meky na veky" aneb Jak se slavily nedožité sedmdesátiny Mira Žbirky (22.10.2022 21:10)

ALBUM TÝDNE 47/2024

Poly Noir
K mýmu ohni nesedej

Frontman crossoverové Insanie má rád westerny, noirové kriminálky, zádumčivou atmosféru děl Cormaca McCarthyho i temnou country. Záchvěvy těchto lásek můžeme letmo zachytit i v jeho domovské kapele, nicméně plně toto podhoubí rozkvetlo až nyní, na albu "K mýmu ohni nesedej" v bočním sólovém projektu Poly Noir.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 20.11.
Tigran Hamasyan (ARM) (Rudolfinum, Praha)
St 20.11.
Majkls & Friends (CZ) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 21.11.
Warduna (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.11.
Los Bitchos (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 22.11.
Falling In Reverse (US) / Hollywood Undead (US) / Sleep Theory (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 22.11.
Rhapsody of Fire (IT) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 23.11.
Sepultura (BRA) (O2 universum, Praha)
So 23.11.
Sarah Kinsley (US) (Café V Lese, Praha)
So 23.11.
Sam Tompkins (UK) (Rock Café, Praha)
Út 26.11.
Cotatcha Orchestra & hosté (CZ) (Divadlo Husa na provázku, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Viktor Dyk Queen Billie Eilish Lucie Chris Cornell Katy Perry Beyoncé The Cure Kabát Beth Hart Coldplay Charli XCX David Koller Emily Armstrong Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe