shop.musicserver.cz
Tribute to Miro Žbirka, O2 universum, Praha, 21.10.2022

"Meky na veky" aneb Jak se slavily nedožité sedmdesátiny Mira Žbirky

Vydáno: 22.10.2022 21:10 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Bestsport/Jan Nožička

V pátek 21. října by Meky Žbirka oslavil sedmdesát let. Osud tomu ale nepřál, a tak mu kolegyně a kolegové popřáli in memoriam. Na tribute koncertě v O2 universu se sešla dvacítka umělců, která oprášila jeho nesmrtelné hity. Celý večer dokázal, že Meky je tu stále s námi.

Live: Tribute to Miro Žbirka

místo: O2 universum, Praha
datum: 21. října 2022
setlist:Náhodou, Atlantida (Bára Basiková), Cesta zakázanou rýchlosťou (Marta Jandová), Len s ňou (Lukáš Adamec), Milionkrát (Jiří Macháček), Fair Play (David Kraus), Možno sa ti zdá (Michal Hrůza), Catherine (Slza), Do člna (Petr Marek + Midi Lidi), V slepých uličkách (Petr Bič Project), All My Days (Lenny), Čistý svět (Ráchel Skleničková), Dr. Jekyll Mr. Hyde (Petr Ostrouchov), Jesenná láska (Jana Kirschner), Oh Me Oh My (Jana Kirschner + Albert Černý), Múr našich lások (Katarína Knechtová), Každý chce byť naj (Mirai Navrátil), Zamilovaná (Lenka Filipová), Zažni (Petr Nagy), Co bolí to přebolí (Adam Ďurica + Martha), Nejsi sám (David Žbirka), Can´t Buy Me Love (Rob Cass), Hey Jude (Rob Cass), 22 dní (Petr Fiala), Biely kvet (Michal Malátný), Balada o poľných vtákoch, Mám rád (Dan Bárta)

Chtěla bych smeknout před organizátory této akce, že se podařilo sestavit tento vzpomínkový koncert. Na československého legendárního zpěváka se krom pražské zastávky vzpomínalo v Londýně a v Bratislavě s mírně pozměněnou sestavou hostujících umělců. Je chvályhodné, kolik muzikantů a muzikantek napříč žánry a generacemi se spojilo, aby dalo vzniknout ojedinělému zážitku, na který se bude dlouho vzpomínat. Navíc pražské vystoupení připadlo na pátek, kdy hudebníci vprostřed nabité podzimní koncertní sezóny zpravidla hrají jinde. Ale nikdo z pozvaných si nenechal ujít tuto příležitost, aby mu vzdal posmrtný hold.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Program večera si stihl naplánovat z velké části Miro Žbirka ještě před svou smrtí, vše pak dotáhla do zdárného výsledku jeho žena Kateřina. Na show se podíleli kamarádi z česko-slovenské hudební scény, vrstevníci, zástupci mladé generace a další osobnosti, které měl Meky rád, uznával je, spolupracoval s nimi nebo je podporoval. O průvodní slovo mezi jednotlivými písněmi se postaral Otakar Brousek.

Tribute začal trochu rozpačitě. Úplný úvod patřil animovanému klipu "Náhodou". Poté následoval čtyřlístek interpretů, jejíž uchopení hitů se moc nezadařilo. Bára Basiková se svojí "Antlantidou" byla místy příliš ukřičená a obtížně vstřebatelná po posluchačovo ucho. Marta Jandová vlítla na pódium s rychlostí uragánu (měla k tomu i patřičně nazvanou píseň) a roztleskala přítomné. Zatímco Bára se po odzpívání zeptala: "Meky, počuješ nás?", Marta zavzpomínala, že Žbirka byl pro ni jako strejda, který ji znal odmala.

Tribute to Meky Žbirka
© Bestsport/Jan Nožička
Na Lukáše Adamce jsem se těšila, fandila jsem mu za dob SuperStar, kterou v roce 2011 vyhrál, a naživo jsem ho zatím neviděla. Miluju slovenské hutné hlasy typu Ivana Táslera z IMT Smile a Kulyho z Desmod, kterým je hlasově podobný. Jeho číslo ale bylo takové nijaké. Přišlo mi, že místy lapal po dechu a po slovech, která se mu nejspíš vytratila. Po pódiu neustále roztěkaně chodil a snažil se opět roztleskat všechny příchozí, aby vyplnil mezihru. Jirka Macháček je showman, od něho se čekalo, že boky na pódiu rozvlní. Při této písni byl na místě, kde jsem seděla, ale šílený zvuk - bicí se odrážely od stěny a do pravého ucha mi šel rušivý element, který nešel moc ruku v ruce s tím, co slyšelo druhé ucho směrem z pódia.

Naštěstí s příchodem Davida Krause, který dostal za úkol zazpívat písničku "Fair Play", se vše zlepšilo. Zpěvák dodal, že nemusí nic dalšího říkat, že skladba řekne vše. Dodal, že by takovou chtěl sám taky napsat, ale že není Žbirka. Další příchozí Michal Hrůza zavzpomínal, že mezi ním a Žbirkou bylo propojení kapel. Přešel k němu kytarista Honza Horáček, a když měl Michal před lety úraz, Meky si vzal jeho kapelu právě pod svá křídla coby doprovodný band.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Sety prokládaly Žbirkovy hlasové záznamy, což bylo příjemné zpestření. Došlo také na dva proslovy. O ten první se postarala asi po čtvrtině odehraných písní manželka Kateřina. V poslední třetině pak dostali ona a její syn od zástupců labelů zlatou desku za Českou, ale i Slovenskou republiku za prodej desky "Posledne veci", kterou pomohl dokončit právě syn Žbirkových David.

Nejobtížnější úkol dostala kapela Slza: zpívala "Catherine" - "pro Catherine před Catherine", jak dodal Petr Lexa. Tuto písničku Žbirka složil, když bylo Kateřině osmnáct. A bylo to doslova překvapení večera. Právě Slza tento lovesong povýšila na jiný level. Bylo to podobné originálu, přesto (nebo proto) uvěřitelné.

Poté stage okupovali originálním způsobem MIDI LIDI v čele s frontmanem Petrem Markem, který si neodpustil vzít svoje oblíbené tričko New Order. Jejich vystoupení bylo jiné, takové midilidské a hodně zábavné. Petr Marek napodobil i Mekyho hlas, aniž by ho nějak zesměšňoval. Byla to taky jediná Žbirkova písnička bez doprovodné kapely, kterou jinak tvořili kytaristé Jan Ponocný a Honza Horáček, baskytarista A.L. Almela, bubeník Matyáš Vorda a na klávesy Karel Heřman.

Petr Bič Project vyfasoval hit "V slepých uličkách" a provedení působilo velmi příjemně. Lenny dala díky svému zastřenému hlasu rockovější punc anglické "All My Days". Tvůrci zajímavým způsobem nakombinovali v "Čistý svět" živý projev s tím studiovým. To za klavír usedla a živě hrála Ráchel Skleničková a z velkoplošné obrazovky ji doprovázel z klipu vystříhaný Meky.

Na veselou notu uhodil Petr Ostrochov s bujarou "Dr. Jekyll Mr. Hyde". Zaujalo spojení Alberta Černého s Janou Kirschner, Albert na své kolegyni očima visel a chtěl být co nejvíc napojený na souhru. Hlasově souzněli, oba se ještě vtipně sesynchronizovali v závěrečném poskakování po pódiu. Mirai Navrátil měl tu čest, že se mohl doprovodit na Mistrovu kytaru.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Jediná interpretka, která zpívala svoji píseň, byla Lenka Filipová se "Zamilovanou". Začala ve francouzštině a pak přešla plynule do češtiny. Své místo na pódiu měla i Martha, pro mnohé interpretka jednoho hitu, a to právě "Co bolí, to přebolí". Parťáka jí dělal Adam Ďurica.

Nechyběl ani singl "Nejsi sám", který aktuálně bourá hitparády a rádiové étery. Mekyho syn je takový jiný a působí tak trochu z jiného světa, aniž by to bylo myšleno nějak zle. Jeho outfitu dominovala pytlová sukně a v mezihře se zasnil a tančil.

Z Londýna přijel hudebník a producent Robb Cass, který produkoval ve studiu Abbey Road Mirova alba. A když je to Žbirka, tak nemohli chybět jeho milovaní Beatles. Zazněly rovnou dva kousky. Potom večer nabral grády. Moje oblíbené songy "22 dní" zazpíval Petr Fiala z Mňágy a "Biely kvet" Michal Malátný z Chinaski. A vysekl ho tak, že bych ho vůbec nepoznala. Fiala zavzpomínal na jejich koncert na střeše z brněnského mrakodrapu, když si jako hosta přizvali právě Mekyho.

"Baladu o poľných vtákoch" pustili z plátna prostřednictvím originálního klipu, jehož ponuřejší vyznění se opravdu hodí na poslední rozloučení. Poslední sbohem písní "Mám rád" dal Dan Bárta, za jeho zády se pak shromáždili zbývající účinkující.

Tribute to Meky Žbirka
© Bestsport/Jan Nožička
Byla to krásná podívaná a mnohým přítomným jistě bylo líto, že Mekyho písně neuslyší v koncertním provedení. Jeho kapela se rozpustila - Honza Horáček s ním odehrál dvacet sezón a Honza Ponocný 23 let. Druhý jmenovaný zavzpomínal, že Miro Žbirka nikdy nezazpíval falešně ani neodbyl koncert. A že nebyl týden, kdy by z jeho úst neslyšel shrnutí koncertu, že byl dobrý a "Pridávali sme"

Někteří hosté se s písní popasovali znamenitě. Ač nebylo cílem znít jako originál, mnozí se tomu hodně přiblížili, a když člověk zavřel oči, znělo to, že je Meky s námi - hlavně u výkonů Michala Malátného, Slzy, Petra Marka, ale i Mirai a dalších. Ženská sekce samozřejmě nikdy nebude znít jak Meky, všechny ale pojaly skladby se šarmem.

Jako celek to byla pěkná a důstojná oslava Žbirkova života a tvorby. "Život nehrá fér," jak se zpívá v jedné jeho nejznámější písni. Ale takový je osud. Meky tu s námi byl, je a bude na veky, protože jeho písně tu jsou s námi stále. "Meky na veky," díky!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudební festival Hrady CZ zakončí svoji letošní pouť na Bezdězu s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (29.08.2023 16:22)
- Travis Scott a soundtrack k "Barbie" osvěžili albovou hitparádu, v rádiích usedl na trůn Michael Schulte (10.08.2023 18:00)
- Nik Tendo a NobodyListen sesadili z čela albového žebříčku Calina a Viktora Sheena (04.08.2023 08:30)
- Deset z deseti. Domácí rappeři dovršili svou absolutní dominanci v albovém žebříčku (27.07.2023 17:00)
- Naživo: Hrady CZ na Točníku ovládli Kabát, Mirai, Kryštof a velmi teplé počasí (18.07.2023 18:27)
- Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na dvou pódiích na Kunětické hoře s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (18.07.2023 14:56)
- Naživo: Páteční Metronome Prague se dal do pohybu (nejen větrného) (24.06.2023 16:25)
- Fotogalerie: Metronome Prague pokračoval se Zaz, Editors, Janou Kirschner, Zrním a dalšími (24.06.2023 11:30)
- Další hvězdy Štěrkovny Open Music: Dorazí kapela Mirai i Cirk La Putyka (15.05.2023 13:41)
- Ceny Anděl patřily posmrtně Mekymu Žbirkovi - získal čtyři sošky (17.04.2023 12:26)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay Beyoncé AC/DC Adele Ewa Farna Sia The Cure Milly Honsová Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu