shop.musicserver.cz
Tribute to Miro Žbirka, O2 universum, Praha, 21.10.2022

"Meky na veky" aneb Jak se slavily nedožité sedmdesátiny Mira Žbirky

Vydáno: 22.10.2022 21:10 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Bestsport/Jan Nožička

V pátek 21. října by Meky Žbirka oslavil sedmdesát let. Osud tomu ale nepřál, a tak mu kolegyně a kolegové popřáli in memoriam. Na tribute koncertě v O2 universu se sešla dvacítka umělců, která oprášila jeho nesmrtelné hity. Celý večer dokázal, že Meky je tu stále s námi.

Live: Tribute to Miro Žbirka

místo: O2 universum, Praha
datum: 21. října 2022
setlist:Náhodou, Atlantida (Bára Basiková), Cesta zakázanou rýchlosťou (Marta Jandová), Len s ňou (Lukáš Adamec), Milionkrát (Jiří Macháček), Fair Play (David Kraus), Možno sa ti zdá (Michal Hrůza), Catherine (Slza), Do člna (Petr Marek + Midi Lidi), V slepých uličkách (Petr Bič Project), All My Days (Lenny), Čistý svět (Ráchel Skleničková), Dr. Jekyll Mr. Hyde (Petr Ostrouchov), Jesenná láska (Jana Kirschner), Oh Me Oh My (Jana Kirschner + Albert Černý), Múr našich lások (Katarína Knechtová), Každý chce byť naj (Mirai Navrátil), Zamilovaná (Lenka Filipová), Zažni (Petr Nagy), Co bolí to přebolí (Adam Ďurica + Martha), Nejsi sám (David Žbirka), Can´t Buy Me Love (Rob Cass), Hey Jude (Rob Cass), 22 dní (Petr Fiala), Biely kvet (Michal Malátný), Balada o poľných vtákoch, Mám rád (Dan Bárta)

Chtěla bych smeknout před organizátory této akce, že se podařilo sestavit tento vzpomínkový koncert. Na československého legendárního zpěváka se krom pražské zastávky vzpomínalo v Londýně a v Bratislavě s mírně pozměněnou sestavou hostujících umělců. Je chvályhodné, kolik muzikantů a muzikantek napříč žánry a generacemi se spojilo, aby dalo vzniknout ojedinělému zážitku, na který se bude dlouho vzpomínat. Navíc pražské vystoupení připadlo na pátek, kdy hudebníci vprostřed nabité podzimní koncertní sezóny zpravidla hrají jinde. Ale nikdo z pozvaných si nenechal ujít tuto příležitost, aby mu vzdal posmrtný hold.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Program večera si stihl naplánovat z velké části Miro Žbirka ještě před svou smrtí, vše pak dotáhla do zdárného výsledku jeho žena Kateřina. Na show se podíleli kamarádi z česko-slovenské hudební scény, vrstevníci, zástupci mladé generace a další osobnosti, které měl Meky rád, uznával je, spolupracoval s nimi nebo je podporoval. O průvodní slovo mezi jednotlivými písněmi se postaral Otakar Brousek.

Tribute začal trochu rozpačitě. Úplný úvod patřil animovanému klipu "Náhodou". Poté následoval čtyřlístek interpretů, jejíž uchopení hitů se moc nezadařilo. Bára Basiková se svojí "Antlantidou" byla místy příliš ukřičená a obtížně vstřebatelná po posluchačovo ucho. Marta Jandová vlítla na pódium s rychlostí uragánu (měla k tomu i patřičně nazvanou píseň) a roztleskala přítomné. Zatímco Bára se po odzpívání zeptala: "Meky, počuješ nás?", Marta zavzpomínala, že Žbirka byl pro ni jako strejda, který ji znal odmala.

Tribute to Meky Žbirka
© Bestsport/Jan Nožička
Na Lukáše Adamce jsem se těšila, fandila jsem mu za dob SuperStar, kterou v roce 2011 vyhrál, a naživo jsem ho zatím neviděla. Miluju slovenské hutné hlasy typu Ivana Táslera z IMT Smile a Kulyho z Desmod, kterým je hlasově podobný. Jeho číslo ale bylo takové nijaké. Přišlo mi, že místy lapal po dechu a po slovech, která se mu nejspíš vytratila. Po pódiu neustále roztěkaně chodil a snažil se opět roztleskat všechny příchozí, aby vyplnil mezihru. Jirka Macháček je showman, od něho se čekalo, že boky na pódiu rozvlní. Při této písni byl na místě, kde jsem seděla, ale šílený zvuk - bicí se odrážely od stěny a do pravého ucha mi šel rušivý element, který nešel moc ruku v ruce s tím, co slyšelo druhé ucho směrem z pódia.

Naštěstí s příchodem Davida Krause, který dostal za úkol zazpívat písničku "Fair Play", se vše zlepšilo. Zpěvák dodal, že nemusí nic dalšího říkat, že skladba řekne vše. Dodal, že by takovou chtěl sám taky napsat, ale že není Žbirka. Další příchozí Michal Hrůza zavzpomínal, že mezi ním a Žbirkou bylo propojení kapel. Přešel k němu kytarista Honza Horáček, a když měl Michal před lety úraz, Meky si vzal jeho kapelu právě pod svá křídla coby doprovodný band.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Sety prokládaly Žbirkovy hlasové záznamy, což bylo příjemné zpestření. Došlo také na dva proslovy. O ten první se postarala asi po čtvrtině odehraných písní manželka Kateřina. V poslední třetině pak dostali ona a její syn od zástupců labelů zlatou desku za Českou, ale i Slovenskou republiku za prodej desky "Posledne veci", kterou pomohl dokončit právě syn Žbirkových David.

Nejobtížnější úkol dostala kapela Slza: zpívala "Catherine" - "pro Catherine před Catherine", jak dodal Petr Lexa. Tuto písničku Žbirka složil, když bylo Kateřině osmnáct. A bylo to doslova překvapení večera. Právě Slza tento lovesong povýšila na jiný level. Bylo to podobné originálu, přesto (nebo proto) uvěřitelné.

Poté stage okupovali originálním způsobem MIDI LIDI v čele s frontmanem Petrem Markem, který si neodpustil vzít svoje oblíbené tričko New Order. Jejich vystoupení bylo jiné, takové midilidské a hodně zábavné. Petr Marek napodobil i Mekyho hlas, aniž by ho nějak zesměšňoval. Byla to taky jediná Žbirkova písnička bez doprovodné kapely, kterou jinak tvořili kytaristé Jan Ponocný a Honza Horáček, baskytarista A.L. Almela, bubeník Matyáš Vorda a na klávesy Karel Heřman.

Petr Bič Project vyfasoval hit "V slepých uličkách" a provedení působilo velmi příjemně. Lenny dala díky svému zastřenému hlasu rockovější punc anglické "All My Days". Tvůrci zajímavým způsobem nakombinovali v "Čistý svět" živý projev s tím studiovým. To za klavír usedla a živě hrála Ráchel Skleničková a z velkoplošné obrazovky ji doprovázel z klipu vystříhaný Meky.

Na veselou notu uhodil Petr Ostrochov s bujarou "Dr. Jekyll Mr. Hyde". Zaujalo spojení Alberta Černého s Janou Kirschner, Albert na své kolegyni očima visel a chtěl být co nejvíc napojený na souhru. Hlasově souzněli, oba se ještě vtipně sesynchronizovali v závěrečném poskakování po pódiu. Mirai Navrátil měl tu čest, že se mohl doprovodit na Mistrovu kytaru.

Tribute to Meky Žbirka, 21.10.2022
© Bestsport/Jan Nožička
Jediná interpretka, která zpívala svoji píseň, byla Lenka Filipová se "Zamilovanou". Začala ve francouzštině a pak přešla plynule do češtiny. Své místo na pódiu měla i Martha, pro mnohé interpretka jednoho hitu, a to právě "Co bolí, to přebolí". Parťáka jí dělal Adam Ďurica.

Nechyběl ani singl "Nejsi sám", který aktuálně bourá hitparády a rádiové étery. Mekyho syn je takový jiný a působí tak trochu z jiného světa, aniž by to bylo myšleno nějak zle. Jeho outfitu dominovala pytlová sukně a v mezihře se zasnil a tančil.

Z Londýna přijel hudebník a producent Robb Cass, který produkoval ve studiu Abbey Road Mirova alba. A když je to Žbirka, tak nemohli chybět jeho milovaní Beatles. Zazněly rovnou dva kousky. Potom večer nabral grády. Moje oblíbené songy "22 dní" zazpíval Petr Fiala z Mňágy a "Biely kvet" Michal Malátný z Chinaski. A vysekl ho tak, že bych ho vůbec nepoznala. Fiala zavzpomínal na jejich koncert na střeše z brněnského mrakodrapu, když si jako hosta přizvali právě Mekyho.

"Baladu o poľných vtákoch" pustili z plátna prostřednictvím originálního klipu, jehož ponuřejší vyznění se opravdu hodí na poslední rozloučení. Poslední sbohem písní "Mám rád" dal Dan Bárta, za jeho zády se pak shromáždili zbývající účinkující.

Tribute to Meky Žbirka
© Bestsport/Jan Nožička
Byla to krásná podívaná a mnohým přítomným jistě bylo líto, že Mekyho písně neuslyší v koncertním provedení. Jeho kapela se rozpustila - Honza Horáček s ním odehrál dvacet sezón a Honza Ponocný 23 let. Druhý jmenovaný zavzpomínal, že Miro Žbirka nikdy nezazpíval falešně ani neodbyl koncert. A že nebyl týden, kdy by z jeho úst neslyšel shrnutí koncertu, že byl dobrý a "Pridávali sme"

Někteří hosté se s písní popasovali znamenitě. Ač nebylo cílem znít jako originál, mnozí se tomu hodně přiblížili, a když člověk zavřel oči, znělo to, že je Meky s námi - hlavně u výkonů Michala Malátného, Slzy, Petra Marka, ale i Mirai a dalších. Ženská sekce samozřejmě nikdy nebude znít jak Meky, všechny ale pojaly skladby se šarmem.

Jako celek to byla pěkná a důstojná oslava Žbirkova života a tvorby. "Život nehrá fér," jak se zpívá v jedné jeho nejznámější písni. Ale takový je osud. Meky tu s námi byl, je a bude na veky, protože jeho písně tu jsou s námi stále. "Meky na veky," díky!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain V prvním únorovém týdnu si přišli na své především příznivci rocku. Dočkali se nových Korn, dvojalba Johna Fruscianteho, druhého dílu rockové opery od The Smashing Pumpkins, Xandrie, pop-punkového Mod Sun a Brian Jonestown Massacre.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Bring Me The Horizon, A Day To Remember, Poorstacy, Static Dress, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.2.2023
Naživo: Bring Me The Horizon si pro Prahu vybrali svou silnější chvilku Dlouho se čekalo na to, až se k nám britská metalcorová kapela zase vrátí. Pandemie její návrat do České republiky odkládala skoro do nekonečna, navíc se místo prosluněného letního počasí muselo všechno schovat do promrzlé haly.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 14:40 v sekci Naživo
0
Korn - Requiem Mass 7/10
Minirecenze: Numetalová mše za zemřelé - to je "Requiem Mass" od Korn Skoro na den přesně od vydání zatím poslední studiovky kapely Korn "Requiem" vychází živé minialbum zachycující část jedinečného koncertu/mše Requiem Mass v Hollywood United Methodist Church. Vlastně jediná chyba nahrávky "Requiem... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi
Rozhovory: Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi Monika Bagárová vydala na konci roku album "Silnější". Jak název napovídá, zrcadlí tato deska zpěvaččin život, zkušenosti, novou éru i hudbu jako celek. A je tu i druhá spolupráce s Benem Cristovao. O jejím natáčení, ale třeba i... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
John Frusciante - . I : a : II . 8/10
Recenze: John Frusciante na dvojalbume ". I :" a ": I I ." predkláda zvukový experiment (nielen) pre audiofilov John Frusciante vydal začiatkom februára dvojalbum elektronickej hudby s názvom ". I :" a ": I I .". Prvá verzia obsahuje sedem skladieb a je určená pre vinyl, druhá, digitálna, je rozšírená s iným poradím. Skladateľ sa na takmer... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ceny Anděl budou rozdány 15. dubna. Největší šance na nominace mají Calin a Miro Žbirka (01.02.2023 11:55)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Lewis Capaldi drží vedení v českých rádiích, Mirai mají v top desítce dva hity (26.01.2023 16:00)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Nudu v českém albovém žebříčku rozčísl The Weeknd, do první desítky se jako "Starboy" vrátil po šesti letech (19.01.2023 20:15)
- Naživo: Ostravská pocta Davidu Stypkovi byla nebesky povznášející (11.01.2023 10:20)
- Video: Marie Puttnerová představila čarokrásné video k nádherné, pokorné "Písni o domově" (04.01.2023 17:34)
- Ewa Farna se s hitem "Vánoce na míru" po pěti letech dočkala vítězství v českých rádiích (13.12.2022 17:00)
- Hrady CZ 2023 mají historicky nejsilnější program - Kabát, Kryštof či Mirai a dvě velká pódia (08.12.2022 14:15)
- Video: Mirai zvou klipem "Vlci" s Nikol Leitgeb na halové turné (19.11.2022 08:32)

ALBUM TÝDNE 06/2023

Floex
Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack)

Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u něj zvyklí, a navíc obstojí i zcela samostatně.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Beyoncé Lucie Vondráčková Madonna Adele Viktor Sheen BTS The Weeknd Slash Michal Prokop Kryštof Mirai Vojtaano Lady Gaga Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu