shop.musicserver.cz
Colours Of Ostrava, Slezskoostravský hrad, Černá louka, Ostrava, 14.7.2011

První den ostravských Barev

Vydáno: 16.07.2011 18:30 v sekci Naživo - Pavel Parikrupa a Radek Londin | foto: facebook interpreta

Letošní ročník festivalu Colours Of Ostrava je jubilejní, desátý. Škarohlíd by mohl říct, že si produkce k výročí připravila vyšší vstupné, hnusnou grafiku a žádnou velkou hvězdu (nic proti Grinderman, ale...). Jenže to je Colours, kurde! A tam se jezdí hlavně kvůli atmosféře.

Live: Colours Of Ostrava 2011, den první

místo: Slezskoostravský hrad, Černá louka, Ostrava
vystoupili: Balkan Brass Battle, Paramount Styles, Luísa Maita, Rain Machine, The Herbaliser, Clannad, Santigold, Tleskač, Public Image Ltd. a další
datum: 14. července 2011
Fotogalerie

Čtvrteční část Colours bývala rozjezdová, s nějakou specialitou, kterou místní velmi tolerantní publikum vždy přijímalo vstřícně, ať už se jednalo o Garbarka, nebo Nymana. Letos se čtvrtek stal už téměř plnohodnotným festivalovým dnem o několika scénách. Zahajovací koncert ale speciální byl: souboj balkánských dechovek se nevidí každý den. Duel Fanfarle Ciocarlia vs. Boban i Marko Markovič Orkestar nakonec skončil dle očekávání remízou a zápas to byl velmi kvalitní. Týmy se střídaly v útočných akcích, Rumuni měli větší tak na branku a technické zdatnosti, naproti nim stojící Srbové bavili více pro publikum a jejich hra byla pestřejší. Pobavily fórky v podobě svérázných coverů "Summertime", "Born To Be Wild" a hlavně společné hrátky na téma bondovek.

Clannad, Colours Of Ostrava 2011, Ostrava, 14.7.2011
© Honza Průša, musicserver.cz
Přesun na Brazilku jménem Luísa Maita přinesl zklamání: po šťavnaté balkánské show tu najednou byla trochu unylá prezentace nejistě intonující zpěvačky. A to byl pokyn pro odchod na The Herbaliser, jejichž produkce byla i přes slušnou hlasitost (zvuk byl občas dost agresivní) zasněným soundtrackem k retro filmu mírně zhuleného režiséra. Kombinace samplů se živou rytmikou, příčnou flétnou a trubkou zněla v ostravském podvečeru dobře (což je za tři). Zcela z jiného soudku (montypythonovská hláška "A teď něco úplně jiného" by ostatně mohla být sloganem celého festivalu) pak byli na hlavní scéně legendární Irové Clannad: nádherně vyvážený zvuk vícehlasů, harfy, housle, zasněný vokál Moyi Brennan se nesl proti setmělému nebi, z něhož na oplátku občas padal déšť (ale dalo se ty přeháňky v pohodě vydržet). Krásné to bylo - i na tom velkém pódiu koncert zněl intimně a křehce.

(Radek Londin) New York City Stage dala každému interpretovi, který na ní vystupoval, předem bonusové body k atmosféře. Výstavní hala nabídla zajímavý prostor, kde si užili lidé toužící bezprostředního kontaktu s interprety i ti, kteří rádi vše sledují zpovzdálí, sedíce u stolků. A hned první vystupující ji pokřtil takřka dokonalým koncertem. Českému klubovému publiku již dobře známý Scott McCloud se svou partou, v níž nechyběl ani cellista, předvedl nesmírně koncentrovaný výkon. Ano, už na desce jsou to silné písničky, ale naživo koncert gradoval až do téměř neskutečných výšin - jen co přišla skladba, která už mohla být vrcholem vystoupení, přišla další, která ji ještě trumfla. Ačkoli McCloud bývá díky svému vokálu přirovnáván k Lou Reedovi, naživo měl mnohem blíže k Bruci Springsteenovi, a to hlavně způsobem, jímž mistrně míchal cynické a černohumorné tóny s romantickým patosem tak, že to znělo naprosto civilně a uvěřitelně. S tím nejlepším ze syrové energie amerického indie rocku se v Česku na festivalech moc často nesetkáváme, o to byl tenhle koncert vzácnější.

The Herbaliser, Colours Of Ostrava 2011, Ostrava, 14.7.2011
© Honza Průša, musicserver.cz
(Radek Londin) Kdo sleduje vývoj anglických The Herbaliser, nemohl být překvapen show, kterou nabídli v Ostravě. Rappeři nedorazili, zato jsme si užili vydatnou porci instrumentálního funkování, navazujícího na to nejlepší z acid jazzu sedmdesátých let - tak jako na aktuální desce "Session 2". Současnost do oldschoolových beatů vkládal Ollie Teeba a jeho precizní turntablismus, stejně jako kaskády samplů. Díky skvělému nazvučení se pod pódiem kývala nejedna hlava.

(Radek Londin) Vysokou úroveň čtvrteční NY City Stage udržel projekt Rain Machine, za nímž se skrývá multitalent Kyp Malone, známý zejména jako jedna z ústředních postav kritiky i fanoušky zbožňovaných newyorských TV On The Radio. Jak to u sólových projektů bývá, realizuje tam své výstřednější muzikantské tendence. Jenže co zní z alba trošku roztříštěně, může se naživo krásně rozvinout... a tak se taky stalo. Malone je obdařen přirozeným bluesovým feelingem, který ničím nesvazoval. Chvíli šeptal - hlasem i kytarou - a za chvilku už v rámci jedné volně plynoucí písně vazbil a burácel. Jeho elastický hlas s naprosto přesvědčivou fistulí doslova poletoval éterem a s ním i emoce, hodně emocí. Rain Machine se podařilo halu zmenšit v malý klub, a to přestože neměl zpočátku zadní řady zdaleka na své straně. Na závěr ještě potěšil prohlášením, že se mu tady moc líbí a chce se vrátit s kapelou, od níž v jeho setu zaznělo taky pár kusů. Snad svůj slib dodrží, a Colours tak budou moct mít v kapse jeden z velkých trumfů pro příští ročník.

(Radek Londin) Rozpaky... Jinak se nedá popsat pocit z prvního vystoupení Roye Ayerse v Česku. Nepřijel totiž Roy Ayers, ale Pete Rock featuring Roy Ayers. Rock sice platí (nebo spíše platil) v pravověrné hiphopové komunitě za elitního producenta a DJe, ale lidé přišli na Ayerse a jeho band a toho se nedočkali. Byla to blamáž, která přitom začala ještě celkem slušně, když Ayers zahrál spolu se dvěma doprovodnými dechaři/vokalisty jeden ze svých největších hitů "Everybody Loves The Sunshine", samozřejmě na podklady z gramofonu. Jenže pak vše skončilo a začala jakási divná a lacinně podbízivá afterparty. Rock mixoval ty nejprovařenější funkové, soulové, a disco-popové hity, včetně Jacksona, Ala Greena, Bee Gees nebo Queen, a do toho se trojice postarších chlapíků kroutila a většinu času nevědela, co má dělat. Ayers se už po deseti minutách choval, jako by byl na odchodu, když se otočil zády k publiku a cosi gestikuloval do backstage nebo na své "spolupostávače". Až druhá polovina divného disco-setu to celé trochu napravila - když se pánové občas chopili svých nástrojů a ošperkovali známé hity svými skvělými sóly nebo zpěvem. O to více mrzelo, že jsme tyto pány nemohli vidět v opravdové akci. Nejvíce energie věnovali na závěr tomu, aby sehnali na pódium pořadatelku, která zpropagovala jejich trička a další merchandising. Trochu hořké setkání s legendou. Kdyby šlo o dvouhodinovou afterparty a byla tak i anoncována, člověk by se nechal bavit, ale tahle "show" netrvala ani onu hodinu a čtvrt, jak bylo avizováno v programu.

Brooklyňanka (to není dechovka z Nového Yorku!) Santigold svým potrhlým electropopem řádně rozhýbala publikum! Bláznivé kostýmy a oblečky, chechtání mezi písničkami, tanečníci z publika vytaženi na pódium, ostré beaty, přebasované houpavé rytmy, velmi slušná show! Pro mnohé diváky to bylo velké překvapení, ale mezi námi: Santigold bylo jedno ze jmen, na které jsem se letos těšil nejvíc. A taky mne utvrdila v názoru, že úplně nejvíc by to na Colours slušelo Robyn.

  • Colours jsou na houby... (MHOE, 18.07.2011 15:31) Reagovat

    A to jsem z Ostravy. Kapely o ničem, každoročně...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock for People - Den druhý, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: Rock for People nabídl ve druhém dni skvělé The Amazons, Against The Current nebo Neck Deep Poměrně studené počasí provází ročník 2024 i nadále. Avizovaná bouřka sice nakonec naštěstí nepřišla, i tak si ale návštěvníci děkovali, že si ze stanů vzali mikiny a dlouhé kalhoty. Ve druhém dni Rock for People se kromě... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 13:35 v sekci Naživo
Parkway Drive, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: Králové moderního metalu smetli vše živé. Parkway Drive na Rock for People zašlapali konkurenci do země. A pak ji zapálili Odbýt pro mnohé největší hvězdu letošního ročníku dvěma odstavci v souhrnném reportu, protože jen čtyři hlavní headlineři by měli mít sólo článek? To fakt nešlo. Parkway Drive si podobně jako třeba předloni Weezer... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 11:15 v sekci Naživo
The Offspring, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 13.6.2024
Naživo: The Offspring zahráli na Rock for People více než milionu diváků Tedy alespoň dle počtů kytaristy Noodlese, který to při pohledu na zaplněný areál označil za světový rekord. Kdyby to nechal na svém kolegovi Dexteru Hollandovi, doktorovi molekulární biologie, zřejmě bychom se dočkali... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 09:17 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 23. týden 2024
Calin s novinkou "Bieber Fever" sesadil Billie Eilish z čela českého albového žebříčku Po dvou týdnech kralování třetí studiovky Billie Eilish "Hit Me Hard And Soft" se na vedoucí pozici v domácím albovém žebříčku probojoval Calin s novinkou "Bieber Fever". Rádiovému éteru nově vládne James Arthur zásluhou písně... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2024 20:00 v sekci Novinky | České hitparády
Rock for People - Den první, Park 360, Hradec Králové, 12.6.2024
Naživo: Rock for People v prvním dni rozzářili hlavně P.O.D. a rohlíky Dlouho to vypadalo, že největší bolení v prvním dni způsobí už dříve zrušení Bad Omens, nakonec se ale ten den ráno probudil nemocný i Corey Taylor a svému týmu zahlásil: "Hoši, já to dneska nedám". Těžko mu něco takového... čtěte zde
Vydáno: 13.06.2024 13:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- 19 Grammy, 68 nominací, 100 koncertů a 250 řečníků. To jsou letošní Colours Of Ostrava (14.05.2024 12:03)
- Orlen je opět generálním partnerem Colours Of Ostrava. Festival nabídne polské umělce i soutěž pro kapely (10.04.2024 12:39)
- Nabitý program Colours of Ostrava 2024 vyvrcholí hvězdnou sobotou (06.03.2024 12:03)
- Colours 2024 nabízí pestrý program z celého světa včetně rockové legendy Lennyho Kravitze. Od února vstupenky zdražují (26.01.2024 10:42)
- Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava (01.12.2023 11:01)
- Colours of Ostrava přivezou Queens of the Stone Age (15.11.2023 11:02)
- Sam Smith a další. Colours of Ostrava odtajnily část programu příštího ročníku (31.10.2023 07:11)
- Naživo: Festival Colours Of Ostrava skončil. V jeho finále zahráli Purple Disco Machine, Macklemore nebo Seun Kuti (25.07.2023 15:26)
- Fotogalerie: Poslední den Colours hrál všemi barvami (24.07.2023 10:02)
- Naživo: Šetří už i Macklemore. Největší letošní show Colours Of Ostrava byla ošizená (23.07.2023 21:55)

ALBUM TÝDNE 24/2024

Twenty One Pilots
Clancy

Twenty One Pilots neboli Tyler Joseph a Josh Dun z města Columbus v Ohiu na své sedmé studiovce "Clancy" rozvíjejí mysteriózní příběh návratu jistého Clancyho do postapokalyptického města zvaného Dema ve světě Trench. Pokud vám tato slova nedávají smysl, vůbec to nevadí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 15.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Po 17.06.
Alice Cooper (US) (enteria Arena, Pardubice)
Po 17.06.
Ty Segall (US) (Roxy, Praha)
Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (SaSaZu, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík mp3.com Sia Rush Bono Taylor Swift Kabát Mirai Lady Gaga Billie Eilish Queen Lucie Vondráčková Beyoncé Adele Dua Lipa AC/DC Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe