Electroradiohead a electrocranberries jako suvenýr

Vydáno: 12.12.2010 05:00 v sekci Recenze - Adam Eff | foto: facebook interpreta

Desku "The Sound Of Camden" k nám přivál vítr z Londýna. Jsou pod ní podepsaní tři lidé a jeden host. Respektive tři nounejmy a buchta, co začala v Sugababes. Zní to moc divně? Tak si jenom zkuste představit tu představenou desku, plnou předělaných předělávek...

7/10

The Sound Of Camden - The Sound Of Camden (feat. Mutya Buena)

Vydáno: 22.9.2010 (digitálně), 18.10.2010 (CD)
Celkový čas: 48:32
Žánr: pop, indie rock

Skladby: Anybody Seen My Baby (feat. Mutya Buena) [Rolling Stones], Come As You Are (feat. Mutya Buena) [Nirvana], Come Back And Stay [J. Lee/Paul Young], Creep (feat. Mutya Buena) [Radiohead], Sunday Bloody Sunday (feat. Mutya Buena) [U2], Like A Stone [Audioslave], Shine On [House of Love], Hey (feat. Mutya Buena) [Pixies], Zombie [Cranberries], I Run [Flock of Seagulls], Ancient Melody [Roy Sela]

Vydavatel: Stables Market Records

Projekt "The Sound Of Camden" má zachycovat a podtrhovat živost a všežánrovou rozmanitost jednoho kosmopolitního londýnského obvodu Camden Town (čili Camden Market). Kromě toho, že tuto trhůplnou čtvrtou nejpopulárnější atrakci Londýna navštíví více než sto tisícovek turistů za víkend, je vyhlášená mimo řadu jiných citací i jako průsečík umění, kde se střetávají reální lidé a spektra alternativních víl a extravagantně oděných bytostí. A odtud přišla tato nahrávka.

Jak můžou znít songy Nirvany a Radiohead, když je zpívá taková ta, co odešla ze Sugababes? Mnozí zůstanou bezpochyby překvapení. Respektive, odečtěme omezené jedince, kteří si libují ve vykřikování na téma coverů, jak recyklování zrovna těchto klíčových nahrávek kurví celý širý svět. Z desky poznáte, že pan producent Roy Sela moc dobře ví, co dělá. Hlasy mu zapůjčily tři lidé, zmíněná Mutya Buena, velice šikovná slečna izraelského původu Sari Alfi a mužské party si střihnul Gil Kalon.

Elektronické základy mohou na první poslech působit velice jednoduše a - jaksi zpátečnicky - limitovaně. Na druhý poslech si uvědomíte, že záměrem Sely bylo možná i použít prvky typické pro londýnské žánry, opsat po svém to podstatné a nechat vyznít ty rádiové fláky jinak. Bylo by doopravdy velkorysé konstatovat, že se bez této desky letos neobejdete. Ale nebylo by fér nezmínit, že album i stojí za slyšení a nejspíše každý jedinec si na něm najde alespoň jeden kus, ke kterému se třeba i rád vrátí. Druhou věcí je, že z nahrávky sálá ten klasický indie pocit, který je ryzí atmosférou adekvátní symfonickým orchestrům a revolučním počinům.

Kromě toho, že na této v Izraeli vytvořené desce najdete mimo výše zmíněné i kusy Rolling Stones, U2, Audioslave, Pixies a jedné autorské písně pana producenta, dočkáte se převážně songů volnějšího tempa, plně elektronických, současně efektovaných s fůrou ozvěn a decentních hudebních triků. Klenotem alba je - dle mého - hitovka "Zombie" čarovné Delores a gangu Cranberries. Tato verze je ale docela jiná, nerespektuje melodické schéma tak, jak byste čekali, jede si po svém. Skvostný vokál Sari Alfi v této poeticky snové mutaci písně obalený v prvcích blízkých ambientu, chilloutu a progresivního electra svým výsledkem nejednoho po oddechu prahnoucího potěší. Z písní, ve kterých hostuje Mutya Buena, je více než vhodné zmínit "Come As You Are" Nirvany s velmi rozpačitým výsledkem. Dře to. Ale tento paskvil brilantně vyvážila kupříkladu "Sunday Bloody Sunday" od U2, ve kterém z jejího hlasu sálá něco nepopsatelného a libě pocitového. Její rozsah a frázování dokazují, že ačkoliv její kontribuce desce vznikla nejspíše za dvě odpoledne, ona je profesionálka s bezpochyby velikým hudebním darem, výrazem i citem.

Výsledkem projektu "The Sound Of Camden" je tedy ve finále i příjemná nahrávka. Méně nároční turisté si ji budou vozit z jednoho ze dvou tisíc osmi set stánků a mlaskat blahem. Tento suvenýr nejspíše splní účel, možná i potěší.

Čtyři celé písně najdete na oficiálním Myspace.com projektu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Noid Bárta - Tvá krev je má síla 7/10
Video: Název jako politický slogan, obsah jako vyznání: Noid se vyznává v novince "Tvá krev je má síla" Václav Noid Bárta jede na sto procent. Neuplynul ani měsíc a po "Vteřině" přichází s dalším singlem "Tvá krev je má síla". Název ve mně evokuje téměř agitku jako od SPD - zní vlastenecky a silácky. Ale naštěstí se novinka... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 13:30 v sekci Audio / Video | Video
Björk - Cornucopia: The Film 8/10
Hudba v TV: Filmová "Cornucopia" zachytila obrazový monument Björk Björk vždy cílevědomě pracovala s mnoha formami uměleckého vyjádření. Často k tomu oslovovala tvůrce napříč kreativním spektrem. Koncertní film "Cornucopia" v tomto směru působí jako výrazný milník, jenž vás naplno vtáhne.... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Ben Cristovao - Vlajka 5/10
Video: Ben Cristovao tlačí olympijskou "Vlajku" zbytečně na sílu Svézt se s olympijskou mánií, respektive podpořit naše sportovce, se už marně snažili Ťupíci s Bárou Polákovou v songu "Poď si 2.0". Na vlasteneckou strunu se nyní snaží zabrnkat i Ben Cristovao s písní "Vlajka". Ne že by dopadl o... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 18:06 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium Hudební novinky tentokrát přinesly poměrně pestrou žánrovou směsici. Vedle pop-rockového Nicka Jonase, experimentátorů Puscifer nebo houseových Illenium se zařadili rapper J. Cole, bluesová vzpomínka na B. B. Kinga plná hvězd, trip... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- The Rolling Stones příští rok na turné nevyrazí, nové album ale bude dostatečnou náplastí (23.12.2025 12:54)
- Radiohead se vracejí na pódia. Ještě letos odehrají dvacet koncertů po Evropě (04.09.2025 10:56)
- Radiohead nečekaně vypustili živák. Mapuje období následující po albu "Hail To The Thief" (14.08.2025 12:19)
- Zaprášenosti: Radiohead před třiceti lety vydali album "The Bends", jehož melancholie přepsala pravidla rocku (20.07.2025 08:00)
- Rolling Stones jsou pravděpodobně ve studiu. Přípravy nového alba prý finišují (16.06.2025 14:52)
- Hudba v TV: "Bono: Stories Of Surrender" je úžasně natočený stand-up frontmana U2 (04.06.2025 08:00)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)
- Video: Sugababes chtějí songem "Jungle" upevnit kariéru. Nevýraznou ducku zachraňuje videoklip (22.03.2025 10:52)
- Video: Green Day s Billie Eilish, reunion Nirvany či No Doubt? Koukněte se na FireAid LA Benefit koncert (02.02.2025 14:53)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe