TOPlist
shop.musicserver.cz
Apocalyptica - 7th Symphony

Sedmá symfonie pro jednadvacáté století

Vydáno: 30.08.2010 00:00 v sekci Recenze - Petra Hubáčková | foto: facebook interpreta

Po nezvykle tvrdé placce "Worlds Collide" se Apocalyptica hlásí o slovo s novinkovou deskou "7th Symphony". Před triem violoncellistů stál při nahrávání nelehký úkol, ale s grácií sobě vlastní se s ním poprali a nahráli fenomenální album. Co přináší, čím vás dostane a nadchne, se dovíte v naší recenzi.

9/10

Apocalyptica - 7th Symphony

Vydáno: 23.8.2010
Celkový čas: 57:08

Skladby: At The Gates Of Manala, End Of Me, Not Strong Enough, 2010, Through Paris In A Sportscar, Beautiful, Broken Pieces, On The Rooftop With Quasimodo, Bring Them To Light, Sacra, Rage Of Poseidon, The Shadow Of Venus

Vydavatel: Sony Music

Letos je to sedmnáct let, kdy na hudební scénu vpadli odvážní studenti finské konzervatoře. Na svých drahých violoncellech začali bez okolků drhnout hity Slayer, Pantery nebo Metalliky a pár let nato už o nich věděl celý svět. Nyní má Apocalyptica výhradní postavení na hudební scéně, které s vydáním novinkové "7th Symphony" jaksepatří upevnila. S největší pečlivostí muzikanti vybrali zpěváky pro vokální kousky a líbezný zvuk svých nástrojů opatřili novými a dosud neslýchanými efekty. Co je ale podstatnější, inspirace pro nové písně hledali ve své starší tvorbě. Paavo Lotjonen totiž řekl: "Chtěli jsme docílit něčeho podobného jako na 'Cult'. Snažili jsme se dostat ke stejným pocitům - k něčemu novému a chrabrému."

Muzikanti dávají laťku vysoko už od první skladby "At The Gates Of Manala", kde posluchačům předvádějí zcela nové zvukové kreace. V podobném úžasu se přistihnete i při poslechu půvabné "Beautiful". Muzikanti ji prý nahrávali ve studiu jen tak, jak je stvořila příroda. Asi to mělo význam, neboť cellisté připravili naprostý vrchol alba a s touto kráskou by mohli směle konkurovat i renesančním skladatelům. Jinou, trochu mystičtější náladou oplývá "Sacra". Naléhavost nechybí ani "Rage Of Poseidon", ve které se nálady střídají jako jarní počasí. Tady se sluší podotknout, že je třeba všem písním při poslechu věnovat pozornost. Jejich krásu nejvíce oceníte, když si je pustíte v přehrávači s kvalitními repro, aby se vám zvuk neslil do nesrozumitelné koule.

S vokálními písněmi se muzikanti trefili přímo do černého. Ne nadarmo vybrali jako pilotní singl "End Of Me" s hostujícím zpěvákem Gavinem Rossdalem. Song má všechny aspekty být hitem - je naléhavý, smutný, ale hlavně chytlavý. Trocha té gothic atmosféry nechybí ani příslušnému videoklipu. Na kousek přesně navazuje skladba "Not Strong Enough". Je možná ještě o něco silnější, protože hlas Brenta Smithe v songu úplně září a dává mu trpkou atmosféru. Samozřejmě se to ani za mák nepodobá tvorbě Shinedown, kde zpěvák působí. Stejně tak zní Lacey z formace Fly Leaf v písni "Broken Pieces". Sama jsem ale byla nejvíce zvědavá na "Bring Them To Light". Apocalyptica a zpěvák Josephe Duplantier na ní totiž pracovali už během příprav předchozí studiovky. Ani jedna strana ale nebyla s výsledkem spokojená, a tak kousek znova předělali. A vyplatilo se.

Apocalyptica je opravdu jedinečné seskupení. "7th Symphony" je pestré, ale vůbec ne přeplácané album. Je výjimečné od úvodní grafiky až po poslední tóny. Ať už si ho pustí emo slečna, nebo akademik, jehož favoritem je Mozart, vždy si najdou to své. Věřím tomu, že až se na hudebních školách přestane učit klasika ze 16. století, lektoři rádi sáhnou po partech absolventů finské Sibelius Academy.

  • Nesouhlas (ronaldik, 30.08.2010 09:46) Reagovat

    Hodnocení mi přijde zbytečně vysoké, jako dlouhodobý fanoušek Apocalypticy hodnotím album spíš průměrně. Celkově mi přijde, že v poslední tvorbě Apocalypticy je každé album horší a horší. Nejlepší bylo stoprocentně album Apocalyptica, Worlds Collide už nebylo tak dobré jako celek, ale našlo se několik dobrých věcí. 7th symphony je už naprosto průměrný kousek. Bojím se toho, co přijde příště.

    • Re: Nesouhlas (Zuzka, 11.02.2011 15:25) Reagovat

      Přesně tohle si taky myslím. Technicky nejzdařilejší, co se týče techniky hry na cello je dle mého Inquisition Symphony. Co se jejich vlastní tvorby týče, tak jsou to půl na půl Reflections/Apocalyptica. Ve Wolds Collide už jen bylo zajímavé pojetí Helden (origoš Heroes od Bowieho). Ale Sedmá symfonie - průměr na průměr. Krásný zvuk oněch "drahých violoncell" vzal úplně za své. Víc než na samotnou tvorbu jsou pánové zaměřeni na překombinovávání zvukových efektů, a tak na mě album působí už jen jako opakování toho, co tu bylo. Je to děsná škoda. Za pár dní se chystám na jejich koncert, tak jsem zvědavá, co předvedou.

  • Apocalyptica super jízda (lucka, 30.08.2010 11:28) Reagovat

    Rozhodně mě jejich album nezklamalo, naopak. Je pořád znát, že jsi jde kapelka za svým a drží se svého repertoáru dopusud. Chtěla bych zmínit skvěle vybrané hosty na tomto cd. Uvodní píseň End Of Me feat. Gavin Rossdale je naprostá bomba.

    • Re: Apocalyptica super jízda (Savo, 03.09.2010 16:32) Reagovat

      Pro mě je End Of Me příliš moc Gavin Rossdale a příliš málo Apocalyptica...

  • Skvělé (DJ Volder, 30.08.2010 13:51) Reagovat

    Bál jsem se při čtení tvrzení že se skupina inspiruje u svých straších děl.Opakování by se rovnalo sebevraždě ale tohleto je skvělý.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Teddy Swims - I've Tried Everything But Therapy (Part 2) 8/10
Recenze: Teddy Swims nabízí na "I've Tried Everything But Therapy (Part 2)" vznešený pop A také vroucí soulový feeling, hromadu silných emocí a snad ještě více bezpodmínečné lásky. Kdo si na cukrování moc nepotrpí, pro toho může jít jen o hezky zazpívaný kýč, ale kdo má rád lásku ve všech jejích podobách,... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 15:00 v sekci Recenze
Nové desky 11/2025 - od Seleny Gomez s Bennym Blankem přes Lordi po Grey256
Nové desky 11/2025 - od Seleny Gomez s Bennym Blankem přes Lordi po Grey256 Novinkám minulého týdne vévodí partnerská dvojice Selena Gomez a Benny Blanco, jimž sekundují příšerky Lordi, metaloví Cradle Of Filth, indiepopoví Japanese Breakfast, české naděje Nika a Grey256, pop-rockoví Deacon Blue, rapper... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
​Lisa - Alter Ego 6/10
Recenze: Lisa to s "Alter Ego" myslí dobře, ale bez Blackpink zapadá do průměru Když máte jako interpretka jen dva songy, ale dohromady s nimi nasbíráte několik miliard přehrání, staví vás to do těžké pozice - udržet hlavu nad hladinou očekávání se zdá jako skutečná výzva. A Lisa z k-popového fenoménu... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2025 14:00 v sekci Recenze
Tak co? - Ministr nitra 8/10
Recenze: Neokázalí Tak co? se na albu "Ministr nitra" odmítají podbízet, nové posluchače ale jistě najdou Příběh olomouckých samorostů skrytých pod tajnosnubným názvem Tak co? v sobě neskrývá žádnou velkou zákrutu, šokující překvapení, natož bulvární vějičku. Za muzikanty stojí poctivá práce. Parta, jež se nikdy netlačila... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2025 08:00 v sekci Recenze
Jennie - Ruby 8/10
Recenze: Jennie na "Ruby" neobrací odkaz Blackpink naruby. A vyplácí se jí to V krátkém rozmezí několika týdnů vydaly své sólové projekty všechny členky k-popového fenoménu Blackpink. A Jennie to vzala za správný konec: na "Ruby" se nesnaží utéci ze žánru, který ji se skupinou proslavil. Místo toho... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2025 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Forrest Jump natočili klip ke skladbě "Maják" na stejném místě jako před lety Apocalyptica (09.03.2025 12:49)
- Naživo: Pantera v Ostravě: Syrový návrat legendy a pocta padlým hrdinům (02.02.2025 17:00)
- Fotogalerie: Pantera ovládla Ostravu! Americká metalová kapela předvedla divokou show (02.02.2025 09:53)
- Brutal Assault tahá další trumf z rukávu. Do Pevnosti Josefov přijede Kerry King, kytarista Slayer (07.12.2024 19:49)
- Vydavatelství CREW oznamuje první novinky na rok 2025 - vyjdou Želvy ninja, Deadpool & Wolverine nebo Americký upír (03.12.2024 17:27)
- Hudba v tisku: "Vražedný sokol" zachraňuje svět před monstry sílou heavy metalu (09.11.2024 08:00)
- Video: Klip "Where I Reign" zachycuje dynamiku koncertů sólového projektu Kerryho Kinga ze Slayer (06.10.2024 19:53)
- Pantera dorazí v únoru do Ostravy (24.06.2024 15:42)
- Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru (12.06.2024 08:00)
- Video: Apocalyptica si do nové verze "One" pozvala Jamese Hetfielda a Roberta Trujila (27.05.2024 13:05)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 30.03.
Avantasia (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Viktor Sheen Queen Madonna Pink Floyd Lucie Vondráčková The Weeknd Beyoncé Taylor Swift Coldplay Hugo Toxxx Mirai Ed Sheeran Kabát Vypsaná fiXa Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím