shop.musicserver.cz

Žádná první liga, maximálně třetí

Vydáno: 19.08.2010 05:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

I když v Katapultu zbyl už jen poslední ze zakládajících členů, stejně kapela nepřestává existovat. Olda Říha neúnavně pokračuje ve svém životě rockera a je mu jedno, co si o něm i jeho hudbě myslí okolí. A tak bez rozpaků vydává další řadovou desku - "Radosti života".

3/10

Katapult - Radosti života

Vydáno: 26.4.2010
Celkový čas: 45:36

Skladby: Když (srdce puls), Každej den a každou noc, Láska na první pohled, Přetékající pohár, Casablanca, Příteli, Úsměv na rtu, Metrosexuál, Skep i Pesi mis tická, Radosti života

Vydavatel: Supraphon

Katapult dokázal neuvěřitelné: nejen že přežil rok 2000, i deset let poté hraje dál a dokonce vydává desky. "Radosti života" ničím nepřekvapí. Jednoduchý rock bez hlubšího nápadu, jednoduché texty a hudba pro vesnické tancovačky. To kapele s Oldou Říhou v čele šlo vždycky dobře. Jenže to, co mohlo být v 80. letech minulého století zajímavé, bude dnes asi těžko přitahovat nové posluchače.

"Ona vesnice se nám, mladý muži, už změnila," věděla už v roce 1985 Hrabětová ve "Vesničce mé střediskové". A dnes je změna ještě o několik tříd rapidnější. Nejen že "už si neříkáme teto a strejdo". Dnes už máme možnost poslouchat znatelně zábavnější zábavovou muziku. Jednoduchý agro-rock nemůže fungovat, když tu jsou kapely jako Kabát.

A tak Katapult těžko zabere na někoho jiného než nostalgické fandy z dob komunismu. A pro ty jsou tu skladby jako "Metrosexuál", což je pro špinavého rockera Říhu stejně zavrženíhodná osoba jako třeba pro Dana Landu občan romské národnosti. Ale je i hůř, třeba v písni "Láska na první pohled", kde si František Ringo Čech sáhl až na dno svého básnického, dost možná zaníceného, střeva.

Říha se v promo rozhovorech nadšeně rozplýval nad texty Aleše Hrbka. Pravda, na bezduché nesmysly typu "Hlupák váhá" navazují dobře, takže tu je příjemná kontinuita. Ale i když se mu podaří napsat uvěřitelná slova ("Příteli"), protkne je tak kýčovitým patosem až demencí, až je vám zpívajícího Říhy při poslouchání skladby skutečně líto. "Zmizel si rý-ý-chle," mě bude ještě hodně dlouho strašit ze spaní.

Ve "Skep i Pesi mis tické" ale dokáže Katapult věcně a v rámci možností objektivně zhodnotit svou současnou polohu stárnoucí kapely, která možná (o tom bysme mohli hodiny diskutovat) byla kdysi hvězdnou skupinou, ale ta doba je nenávratně pryč. A dnes chce prostě jen hrát dál. Její členové sami vědí, že to stojí za prd, a tak hodnotí svou pozici, když zpívají: "Žádná první liga, maximálně třetí." Ale hraní je baví a nepřestanou. Ať si kdo chce myslí cokoliv.

  • Závidí pan Průša Oldovi desku? (Jaroslav Kocourek, 19.08.2010 17:15) Reagovat

    Vážený pane Průšo, v okamžiku kdy jsem si všiml hodiny kdy jste Váš článek dopsal (5:00), jsem si uvědomil v jakém jste asi byl stavu. Urážet mne a zajisté i mnohé další slušné lidi označením "nostalgickými fandy z dob komunismu" si dovolím tvrdit nezasloužíme. S komunistickým režimem jsem se nikdy neztotožnil a i v dobách tohoto režimu si dokázal vybrat hudbu, která se mi líbila a která byla nezávislá na systému. A Katapult takový byl a je.Ať se Vám to líbí, nebo ne.
    Nevím, co jste dokázal ve svém životě Vy, ale určitě jste nepobavil tolik lidí jako Olda Říha, F.R.Čech a podobní. Na nikoho prosím neplivejte a zameťte si před vlastním prahem.
    Jaroslav Kocourek

    • Re: Závidí pan Průša Oldovi desku? (jarecek, 19.08.2010 17:40) Reagovat

      klidek, nostalgickej fando z dob komunismu :) datum a cas u clanku toliko urcuji, kdy byl artikl publikovan .. nikoliv dopsan :) a f pjet je u recenzi na ms obvyklej cas, kdy se poustej ven .. zrejme automaticky nastavena hodnota .. alespon podle rss bych rek :) at me kdyz tak autor laskave popravi ..

      • Re: Závidí pan Průša Oldovi desku? (jarecek, 19.08.2010 17:41) Reagovat

        jezisikristeeeeeeee!!

    • Re: Závidí pan Průša Oldovi desku? (Radek, 20.08.2010 08:33) Reagovat

      Jestli to nebude spíše tím pane Kocourku, že jste to špatně pochopil. Nostalgický fanda je fanda, který své fanouškovství zakládá na vpomínkách na nejlepší léta kapely. Ono na na dobré věci, které už ale v současnosti tak dobré nejsou se většinou vzpomíná s nostalgií. A nostalgický fanda z dob komunismu? To je jen přesnější určení doby na kterou takový fanda vzpomíná. Protože on Katapult tak nějak měl svá nejlepší léta v této době... Spíše bych se pozastavil nad přirovnáním vztahu p. Říhy k metrosexuálům a p. Landy k občanům rómské národnosti. Tady by to asi chtělo aby pan redaktor přemýšlel trochu sám (nebo tedy aby vůbec přemýšlel) a jen se nevezl na té velice oblíbené, leč velice jednoduché a monotóní vlně: Landa = nácek.

    • Re: Závidí pan Průša Oldovi desku? (ukulelehokulele, 22.08.2010 11:53) Reagovat

      Čoveče, proč dycky lidi musí vytahovat závist? Dyť je to kravina.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vojtaano feat. Zeller - PKZ
Video: PREMIÉRA: Vojtaano s Zellerem z Cocotte Minute zpívají v "PKZ" o problémech normálních nas*aných a utahaných chlapů Při příležitosti společné tour nazvané "Bastardi a Budulínek tour 2025", na kterou vyrážejí v pátek 7. března (první zastávka proběhne v Havlíčkově Brodě), vychází klip k již dříve vydané písni "PKZ". V té své síly... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 9. týden 2025
"Plamen" i po roce a půl stále žhne. Kateřina Marie Tichá opět kraluje domácí tvorbě v rádiích Vedení v českém rádiovém žebříčku přebírá britský zpěvák Myles Smith s "Nice To Meet You", do čela pořadí tuzemské hitparády se vrací Kateřina Marie Tichá s hitem "Plamen". Albové stupně vítězů se nemění, na čtyřce... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks Protože si ty největší hvězdy vzaly minulý týden s vydáváním alb oddech, musí vám stačit novinky americké Banks, členky k-popových Blackpink Lisy či metalistů Avantasia a Architects. Doprovodí je Haiťan Fridayy , Kanaďan Aloe... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2025 12:30 v sekci Novinky | Nové desky
Insania - Cukr a Bitch 8/10
Video: Insania v apokalyptickém klipu "Cukr a Bitch" zvěstuje konec starého světa Už tři roky uplynuly od toho, co brněnská Insania vydala své dosud poslední studiové album "GRRRotesky", za které získala cenu Anděl. Nyní zahajuje další etapu a vypouští první singl "Cukr a Bitch" z připravované, zatím... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2025 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Tomáš Klus, Malostranská beseda, Praha, 3.3.2025
Naživo: Malostranská beseda slavila patnáct let od znovuotevření koncertem Tomáše Kluse Na podzim Tomáš Klus představil světu povedenou novou desku "Tady to máš", na které se vrací k písničkářské formě prahnoucí pro vnitřním sdělení, nikoli po společenském otřesu. Premiérově ji naživo přehrál na veřejné... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2025 16:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jiří Schelinger a F. R. Čech na cestě od "Dělám hú!" k Black Sabbath. Vychází LP reedice přelomového alba "Báječní muži" (19.02.2025 17:21)
- Katapult v březnu 2024 zahraje ve Foru Karlín (30.10.2023 09:03)
- Katapult vydává desku "Nostalgia". "Může sloužit jako můj testament," říká o ní Olda Říha (15.04.2023 14:06)
- Recenze: Schelingerovo "Hrrr na ně..." i po letech stále baví. Pokud přistoupíte na jeho hru (14.03.2021 12:55)
- Nové desky 41/2018 - od Toma Morella přes Erica Claptona po Martu Jandovou (16.10.2018 08:00)
- Recenze: Katapult slaví sedmdesátiny svého frontmana průměrným výběrem "Zlatá kolekce essential" (04.07.2018 13:00)
- Lídři českých hitparád se nemění, s albovými novinkami uspěli Katapult i jihokorejský boyband (29.05.2018 12:15)
- Nové desky 20/2018 - od Jamese Baye přes Five Finger Death Punch po Paula Kalkbrennera (21.05.2018 08:19)
- "Zlatá kolekce Katapult Essential" připomene dvojí výročí legendární formace (17.05.2018 17:26)
- Pro Katapult bude příští rok plný oslav. Ty vyvrcholí podzimním koncertem ve Foru Karlín (21.11.2017 08:53)

ALBUM TÝDNE 09/2025

Architects
The Sky, The Earth & All Between

Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje. Celkový dojem nekazí ani to, že se nevyhnuli několika předvídatelným momentům.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 07.03.
The Underground Youth (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.03.
The Game (US) (Roxy, Praha)
Po 10.03.
Joost Klein (NL) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)
St 12.03.
Lenny Kravitz (US) (O2 arena, Praha)
So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lady Gaga Kabát Beyoncé Lucie Vondráčková Madonna Viktor Sheen Taylor Swift Gaia Mesiah Coldplay Queen The Weeknd Mirai Vypsaná fiXa Marka Rybin Hugo Toxxx David Guetta
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe