TOPlist
shop.musicserver.cz
Eminem - Recovery

Zotavení rapového krále

Vydáno: 21.06.2010 00:00 v sekci Recenze - Petr Doupal | foto: facebook interpreta

Nejúspěšnější interpret dekády je zde, aby se omluvil fanouškům za své předchozí chování a tvorbu. Je to vůbec možné? Eminem se po dvou nevýrazných deskách přerušených tvůrčí pauzou vzpamatoval - doslova zotavil. "Recovery" navazuje na odkaz starších alb, přitom zní popověji a často také překvapivě.

8/10

Eminem - Recovery

Vydáno: 21.6.2010
Celkový čas: 76:56

Skladby: Cold Wind Blows, Talkin' 2 Myself feat. Kobe, On Fire, Won't Back Down feat. Pink, W.T.P., Going Through Changes, Not Afraid, Seduction, No Love feat. Lil Wayne, Space Bound, Cinderella Man, 25 To Life, So Bad, Almost Famous, Love The Way You Lie feat. Rihanna, You're Never Over, bonus - Here We Go

Vydavatel: Universal

It's different, them last two albums didn't count
Encore I was on drugs, Relapse I was flushing 'em out
I've come to make it up to you, now no more fucking around
I got something to prove to fans cause I feel like I let 'em down
So please accept my apology, I finally feel like I'm back to normal
I feel like me again, let me formally re-introduce myself

Běžně v našich kompaktních recenzích texty necitujeme, ale v "Recovery" narapoval Eminem tolik zmíněníhodných řádků, že to snad ani bez toho nejde. Proč jsem vybral právě těchto šest? Inu, Eminem opravdu název desky nevybral náhodně. Žádné slovo by lépe nevyjádřilo, co deska znamená.

Recovery = zotavení, oživení, uzdravení, obnova, znovunalezení

Považuji se za velkého fanouška Eminema a trojice desek z let 1999-2002 "The Slim Shady LP"-"The Marshall Mathers LP"-"The Eminem Show" je označována nejen mnou za jedny z nejlepších historie. Po nich ale Eminem padal hlouběji a hlouběji, a to životně i hudebně. Em má kvůli šílenému rodinnému životu hodně pochroumanou duši a to se projevovalo i na deskách. Pokud jste nečetli recenzi "Relapse", asi byste si moji kritiku měli napřed přečíst. I dnes bych neměnil žádné slovo. Eminem + Dr. Dre na "Relapse" je duo v krizi. Naštěstí se stalo to nejlepší, co se mohlo stát: Em nějak zpytoval svědomí a vyhrabal se ze sraček.

And to the fans, I'll never let you down again, I'm back
I promise to never go back on that promise, in fact
Let's be honest, that last Relapse CD was "ehhh"

Bylo zde mnoho fandů, kteří si zvuk "Relapse" pochvalovali. Já si nemůžu pomoct, ale i když deska zněla jakkoliv mocně, striktně či co, tak to nebyl ten pravý Eminem. A ušislyšně mi dal rapper za pravdu. Hned při otvíráku "Recovery" se dočkáte něčeho, co už jste nezažili dobrých deset let: jakési nálady jeho starých desek. "Cold Wind Blows" je skvělá a zcela by obstála na tracklistu "The Marshall Mathers LP".

A nadšení nekončí, "Talkin' 2 Myself" svým kytarovým podkladem připomene takové "Sing For The Moment". Producent tracku DJ Khalil si vůbec na kytarách ujíždí, viz jeho další ze čtyř příspěvků na desce, správně agresivně bojovné "Won't Back Down" které rovněž staví na kytarovém riffu. Také ale nabízí navenek největší překvapení desky: hosty. Ač se na to dá vymyslet stovka ironických narážek, tak Eminemovo "změknutí" v podobě angažování Pink a Rihanny se povedlo na výbornou a nepůsobí nijak násilně. Kdo by to kdy řekl. Pink patří právě refrén ve "Won't Back Down", Rihanna exceluje (jinou formu vlastně ani nezná) na "Love The Way You Lie". Tu produkoval nováček Alex da Kid, který je podepsaný i pod B.o.Bho "Airplanes", kde má Eminem sloku na remixu. A písničky jsou si docela podobné, obě ale výborné.

Marshall what happened that you, can't stop with these pills
And you've fallen off with your skills and your own fans are laughing at you

Kromě dvou featuringových ženských megastar však i několik dalších skladeb používá zpěvných vokálů. Beru zpět: vlastně to není několik, je to naprostá většina. A ať už zpívá vysamplovaný Ozzy Osbourne ("Going Through Changes", produkce Emile, známý od Kida Cudiho) nebo Haddaway ("No Love"), sbor ("You're Never Over"), vycházející hvězda Kobe ("Talkin' 2 Myself"), backvocalistky ("25 To Life"), backvokalisté ("Space Bound", produkce Jim Jonsin, viz Waynův "Lollipop") nebo Eminem sám, vždy to je paráda. A ani na chvíli byste nepřemýšleli, že refrény jsou teplé či podobné vyjádření toho, že Eminem už není tak bad-ass.

Přitom Eminem je technicky a lyricky ještě výše. Na "Relapse" jsem obdivoval hlavně jeho styl, který ještě vykrystalizoval na Drakeově "Forever" a Lil Waynově "Drop The World". Zde udržuje perfektní úroveň po celou dobu desky. Texty se točí pochopitelně okolo hlavního tématu alba, tedy okolo zotavení z boje se závislostí na lécích, úmrtí kamaráda Proofa, zklamání nad vlastním konáním v uplynulých letech a tak dál, ale nejedná se o žádné dojebávání. V Eminemově hlase naopak po několika letech zní jakási naděje, štěstí a odhodlanost, což tak chybělo v poslední tvorbě. Se svým těžkým údělem se smířil a bojuje: o fanoušky, rodinu.

I almost made a song dissing Lil Wayne
It's like I was jealous of him, cause of the attention he was getting
I felt horrible about myself, he was spitting and I wasn't

V této ukázce textu se Em přiznává, že záviděl Lil Waynovi jeho formu a pozornost, které se mu dostávalo. Na jeho poslední desce "Rebirth" zakouzlil už ve zmiňovaném "Drop The World", Wayne mu tak featuring vrátil. "No Love" je právě ta skladba, ve které Just Blaze sampluje ikonický hit "What Is Love" Haddawaye. Stejný producent pak uzavírá desku vzpomínkovou skladbou na Proofa "You're Never Over", po které v některých edicích desky následuje ještě jeden bonus.

K nejslabším momentům patří celkově prázdná "W.T.P." (zkratka znamená white trash party) a nevýrazná "Seduction", kterou spáchal Boi-1da, dvorní tvůrce Drakea. Naštěstí si spravil reputaci na "Not Afraid", který je singl, jak se patří. Eminem opravdu překvapil, že vsadil na aktuálně populární beatmakery a neobrátil se na svého mentora. Nakonec ale jeden track na Dr. Dre nechal. A pozor, s podivem to je o 100 % lepší než na "Relapse". Skladba "So Bad" připomíná jejich staré klenoty jako "Guilty Conscience".

Je až škoda, že recenze není průvodce skladbami, protože zajímavé jsou opravdu všechny. Až na výjimky mají jedno společné: znějí moderněji a popověji, přesto často náladou připomínají staré pecky, nemají rapové hooky, nýbrž zpívané refrény, a Eminem na mikrofóně vždy exceluje. Je to jeho nejlepší materiál po osmi letech a je to znamení, že se možná ještě vrátí k úrovni z přelomu století. Proto také to neabsolutní hodnocení: nic z "Recovery" by ve srovnání s tracky z oné slavné trojice alb bohužel neobstálo.

"This album is dedicated 2 anyone who's in a dark place tryin' to get out. Keep your head up.. it does get better!"

  • Kvalita!!! (bugaboo, 21.06.2010 09:30) Reagovat

    Recenze jako víno:-) i to hodnoceni, souhlasím se vším, jen bych měl námitky vůči Seduction, ten song se dobrý, ne slabší místo, Boi-1da je ve formě, ale t je věc názoru;-) Ti fanatičtí fanoušci, kteří při minulé diskuzi při recenzi na Relapse nešli pro urážku daleko, snad teď po poslechu Recovery pochopí, jak se minule spletli...

    • Re: Kvalita!!! (Doupik, 21.06.2010 19:49) Reagovat

      (autor článku) Mně připadá "Seduction" nejnudnější ze všech. Většina skladeb tam je vlastně beatově hodně pomalých, tahle se mi tedy zamlouvala nejmíň, řekl bych, že není moc zajímavá oproti těm dalším.
      Jinak jsem hodně překvapený ze zahraničních recenzí, na "Relapse" se mohli přetrhnout v chvalozpěvu a nakonec i vyhrálo Grammy, "Recovery" zatím převážně dost kritizují. Třeba tohle napsal Pitchfork: "The guy rapping on Recovery just sounds devoid of any noticeable joy, personality, or wit".

  • Skvělá deska (Honza, 21.06.2010 09:49) Reagovat

    Je to skvělá deska, s hodnocením souhlasím, ale přesto Relapse nepovažuji za nevýraznou desku. Můj názor.

    • Re: Skvělá deska (Doupik, 21.06.2010 19:40) Reagovat

      (autor článku) Tak já jsem nikdy netvrdil, že "Relapse" je nevýrazná, to rozhodně ne, dle mého názoru ale stejně jako "Encore" obsahuje pouze takový půltucet opravdu dobrých skladeb a zbytek žádná sláva není, kdežto první tři jeho velké desky jsou skvost za skvostem :-)

  • Dnes? (Mike, 21.06.2010 18:19) Reagovat

    Recenze na desku která vyšla teprve dnes? No zajímavé, ale dejme tomu. :) Bohužel jsem ještě nesehnal, takže těžko soudit, ale těšim se na to a bez pochyby to bude další kvalitní deska, což lze vydedukovat ze singlu Not Afraid. Jinak by bylo dobrý se víc věnovat tý desce, která vyšla. Každej má pořád tendence srovnávat s předchozí tvorbou a pak mu nezbydou slova, pro to nové. Každopádně jsem rád, že se ''lyrickej zabiják'' opět vrací.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Squid Game Live Experience, Concert by Jung Jaeil, Nová Spirála, Praha, 19.4.2025
Naživo: "Hru na oliheň" přivedl skladatel její hudby Jung Jaeil v Nové spirále doslova k životu Pianista, kytarista, ale především hudební skladatel Jung Jaeil má k Praze nesmírně blízký vztah. Už coby malý kluk sledoval doma v Koreji záznamy představení Českého národního symfonického orchestru a žasl nad tou nádherou. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 16:00 v sekci Naživo
Panda Bear - Sinister Gift 8/10
Recenze: Panda Bear zůstává na albu "Sinister Grift" věrný sám sobě a sází na uvolněný zvuk Panda Bear na konci února po delší přestávce představil svou novou studiovku "Sinister Grift“. Zatímco umělcovy předchozí sólové počiny "Person Pitch" a "Tomboy" se vyznačovaly hudební komplexností, ten aktuální se pyšní... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 08:00 v sekci Recenze
Composers Summit Prague 2025, Obecní dům - Smetanova síň, Praha, 17.4.2025
Naživo: Zahajovací večer Composers Summit Prague 2025 se nesmírně povedl Zahajovací koncert čtvrtého ročníku Composers Summit Prague, potřetí konaný v Obecním domě, pokračoval ve svém přirozeném vývoji nastoleném v předchozích letech. Spíše tedy obrušoval hrany, než že by přinášel zásadní... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 14:30 v sekci Naživo
Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl?
Na okraj: Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl? Každý týden vycházejí tuzemské hitparády sestavované IFPI a já k nim každý týden píšu pro musicserver komentář. Přiznám se ale, že k výsledkům albové sekce často složitě hledám slova. Už roky se v ní totiž jména téměř... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Na okraj
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Recenze: Eminem se na "The Death Of Slim Shady (Coup de Grâce)" snaží sám sebe zabít (12.10.2024 08:30)
- Deep Purple v top desítce české albové hitparády statečně čelí převaze rapperů (01.08.2024 08:00)
- Eminem si podrobil český albový žebříček, Benson Boone ovládl rádia (25.07.2024 08:00)
- Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema (17.07.2024 11:05)
- Pink, Dua Lipa, Blanka. Českému éteru kralují ženy (19.01.2024 08:30)
- Pink a Dua Lipa dál kralují českým rádiím, na paty jim šlape Marek Ztracený (11.01.2024 16:43)
- Viktor Sheen poražen! V závěru roku ho v albovém žebříčku předčily "Vánoční koledy" (04.01.2024 10:15)
- Pink v rádiích trumfla všechny vánoční hity, celé albové stupně vítězů patří Viktoru Sheenovi (21.12.2023 18:00)
- Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích (08.12.2023 08:00)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková BJ The Chicago Kid Queen Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd The Weeknd Kabát Hugo Toxxx Ed Sheeran Beyoncé Linkin Park Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím