"Halucinace ze třetího patra" jsou fikce. Couliona zdobí agresivní dikce. Připravte se na přílet do řapeřího hnízda, "Halucinace" jsou ryze dekadentní jízda. A pokud máte rádi s/m nebo piss, je tu pro vás Rudolf Hnis (a taky pan Risto má tam svý místo).
Vydáno: 14.4.2010
Celkový čas: 46:20
Skladby: A tohle nám dělá pořád, Elektrickej proud, Milá přívětivá píseň o sraní, Já chci dál, Motivační píseň pro chlapce, kterého omrzel život, Jsem hráč, Jsem lhář (Stoupám jako dým), Strýček Risto, Modlitby a výstřely, Astronaut Koulien, Supermatro, Magické noci, Vzpoura strojů, Nech si ponožky kurvo, Rozviklaný vozík plný mrtvých krys (Žijeme v Americe), Halucinace ze třetího patra
Vydavatel: Bigg Boss
Pokud byly předtím menší pochyby, teď už je to naprosto neotřesitelný fakt. James Cole je to nejlepší, co český hip hop má. A naštěstí je také tou nejaktivnější postavou, takže během roku a půl nás, nepočítaje fíčuringy, dostal "Orikoulí", "Kapitánem Láskou" a nyní i "Halucinacemi ze třetího patra". Sice u mě "Halucinace..." celkově nepřekonávájí Orikouli, některé okamžiky alba však značí naprostý vrchol tvorby z kotle Bigg Bossu. Sekvenci tří skladeb "Elektrickej proud", "Milá přívětivá píseň o sraní" a "Já chci dál" zbožňuji. Vtipné, trefné a zapamatovatelné texty a skvělé zpěvné refrény jsou vysoce návykové. Neskutečně mě mrzí, že nebudu moct jít na křest desky, ale snad naživo materiál z třetího patra ještě uslyším. Za skladbu "Jsem hráč" jsem Jamesovi velmi vděčný, budu ji pouštět svým rodičům a přítelkyním, aby pochopili, že i dospělý člověk může mít vztah ke hrám a že je to úplně normální zábava a dokonce rozhodně lepší než sledování "Ordinací v růžové zahradě". Mým posledním oblíbencem z desky je "Nech si ponožky kurvo", německé pasáže jsou fakt nářez. Proč bych však nedal 9/10 jak Lukáš? Zbytek alba je u mě napůl dobrý, napůl průměrný. Oproti pěti zmiňovaným bombám jsou prostě ty ostatní slabší. Přesto má však každá skladba své nesporné kvality, finální hodnocení by tak bylo jen o bodík nižší než Lukášovo.
S hodnocením souhlasím (izmy, 13.05.2010 22:20) Reagovat
Skutečně povedené album/mixtape.
nic proti drsnýmu hip-hopu pro mládež (tonda, 15.05.2010 16:28) Reagovat
Nemám nic proti drsnýmu hip-hopu pro mládež, v určitým věku bych to taky poslouchal, ale srovnávat Colea s Magorem a Krchovským je jako srovnávat Halinu Pavlowskou s Milanem Kunderou. Prostě Magor i Krchovský používají vulgarismy, ale je vidět, že to jsou vzdělaní pánové, kteří o peozii něco vědí. Texty Jamese Colea (z předchozích počinů, ale dle názvů písní je jasné, že se nic nezměnilo) jsou prvoplánové rádobydrsné žvásty sestavované tak, aby se v tom našla mládež v kšiltovkách a padajících gatích. Jak říkám, ať si to klidně poslouchaj, ale prosím vás, nesnažte se z toho dělat umění, s Krchovským a Magorem to má společné jenom ty vulgarismy, nic víc. Když totiž Magor napíše: těžko se píše poezie, když vedle cucají se pyje, je to o něčem jiném, když víte, že v tom krimu opravdu byl a snažil se tam tvořit. James Cole by po prvním dnu v krimu volal mamince a brečel do telefonu.
Re: nic proti drsnýmu hip-hopu pro mládež (ehm, 15.05.2010 19:51) Reagovat
James Cole opravdu není z těch, kteří píšou prvoplánovitě a cíleně pro nějakou okšiltěnou mládež. ;)
Re: nic proti drsnýmu hip-hopu pro mládež (Verv, 16.05.2010 11:54) Reagovat
Zajímavý,jak z tracklistu dokážeš poznat všechno (od cílové skupiny,přes obsah textů až po povahu člověka). Příště možná neuškodí si to nejdřív poslechnout,než začneš hodnotit.
Re: nic proti drsnýmu hip-hopu pro mládež (nehoper, 16.05.2010 12:44) Reagovat
Já si myslim, že kdyby Magor vyrůstal v tejhle době tak taky dělá třeba hip-hop a jenom proto by jeho věci měli nižší kvalitu? Vono to chce trochu nadhledu a nebrat srovnávání hned jako svatokrádež, když se o ní nejedná.
Tweet