Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Prohrála v kartách - Češi se bojí jinýho a odlišnýho

Prohrála v kartách - Češi se bojí jinýho a odlišnýho

Vydáno: 21.10.2009 12:00 v sekci Rozhovory - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Frontman kapely Prohrála v kartách Filip Horáček se rozpovídal nejen o novince "kanibaLOVE". Ochotně řekl svůj názor na diskutabilní text Aleše Brichty a malý český rasismus, prozradil oblíbené režiséry a nakonec rezolutně pronesl: "Komouše a Paroubka nevolím."

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Prohrála v kartách
© Tomáš Třeštík
Novou desku už máte venku nějaký ten pátek, jak jste spokojeni s prvními ohlasy?

Tak těch recenzí ještě moc nebylo, tak nevim, jestli si to všichni schovávaj' na podzim. Ale vesměs ty recenze jsou zatím pozitivní, včetně té u vás. Co mě ale hodně štve, je, jak nás ve většině článků dávají do škatulky pop-punk nebo neo-punk.

Tak vás označil kolega i u nás.

U toho vždycky nadskočim, přijde mi, že hrajem něco trochu jinýho. Navíc jsme pop-punkový kapely ani nikdy neposlouchali. Pak se stává, že někdo přijde a vyčítá nám: "Ty vole, vždyť to nemá s pop-punkem nic společnýho!" a já můžu jen krčit rameny, že to vím.

Ke kolika lidem se dostala vaše novinka skrze časopis Reflex?

Dostali to všichni předplatitelé, kterých je asi deset tisíc, ale otázka je, kolik z nich to vyhodí a kdo si to poslechne. A na stáncích si to koupilo asi dva a půl tisíce lidí. Což je množství, jaký bysme normálně k lidem asi nedostali.

Reflex oslovil vás nebo vy je?

My jsme oslovili je. Rozhodli jsme se, že si tu desku natočíme ve vlastní režii a pak uvidíme, co s tím. Hodně jsme uvažovali, že si ji i sami vydáme. Šlo nám hlavně o to využít co nejvíc cest, jak to dost k lidem. Nakonec jsme si řekli, že když vydavatel, tak jen ten, co nám ty jiný cesty distribuce umožní. A to nám umožnili Indies Scope, za což jsme jim strašně vděční.

Zaregistrovali jste příliv nových fanoušků?

Myslíš jako jestli jsme slavnější? (smích) Ani ne, kdo je mezi lidma pod pódiem novej a kdo starej, to nepoznáš.

Máš radši koncertování nebo tvůrčí proces nahrávání?

Každý má svoje. Mám rád obě ty fáze. Ale nejvíc nesnášim, když už je to nahraný, protože v tom bodě se právě vždycky zasekneme a taky psaní textů nemusím. Naopak mám rád aranžování a vůbec celou přípravu.

Umíte zahrát všechny písničky ze všech alb?

To je asi dvojí. Já s Poslem (basák) bysme to asi dali, ale kluci, co tam jsou novější, to nevim. Ale teď jsme hráli někomu na narozeninách a tam si přáli písničku tak starou, že ani není na žádný desce a kupodivu jsme si vzpomněli.

U vás se vždycky točili lidi, můžeš popsat důvod poslední změny?

Martin Kontra chtěl odjet do Berlína, protože měl možnost, což chápu, a navíc se chtěl věnovat i svému projektu The Ritchie Success, takže jsme se v dobrém rozešli. A přišel za něj Márfi. Ten je mladší. My jsme si s Poslem říkali, že musíme měnit jen za mladší, abysme byli pořád taková mladistvá kapela. (smích)

A toho jste našli kde?

Márfiho přivedl náš bubeník, že spolu někde snad jako děti hráli. Zjistili jsme, že je stejně nejlepší, když někdo někoho přes známé a kamarády přivede, než dělat nějaký konkurzy, to se nám moc neosvědčilo.

Prohrála v kartách, Benátská noc, Malá skála, 24.-26.7.2009
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
"KanibaLOVE" jsou vaší nejsyrovější nahrávkou. Šli jste za tím zvukem úmyslně?

Zajímavý, že Petr Korál řekl, že je nejpopovější. Většina lidí se ale shodne spíš s tím, co říkáš ty. I já mám ten pocit. My jsme to tak chtěli a hledali jsme i vhodné studio, které nám umožní nahrát všechny nástroje dohromady, aby z toho byla cítit garáž. I po našem producentovi Honzovi Šmejkalovi jsme chtěli, aby to zachoval syrový a nečistil to. Chtěli jsme garážový zvuk. Rozhodně ne pop-punk.

Na druhém disku máte vedle sebe coververze od Hrdinů nové fronty, Plastiků a Oceánu, je to něco jako pocta?

My jsme ve finále měli čtrnáct písní, to nám přišlo hodně na jedno cédéčko. Zároveň jsme si říkali, že když se najdou nějaký blázni, co si to cédéčko koupí, tak by měli dostat i něco navíc. Tak jsme udělali pěknej booklet a na ten druhej disk jsme dali ty čtyři písničky. To bylo ale málo, tak jsme požádali o remix breakbeatový The Tchendos a cimbálovku, aby to bylo dostatečně pestré. A když už tam ty předělávky byly, tak nám přišlo logický tam dát i naše covery. Nahráli jsme celý koncert a tyhle tři nám vyšly nejlíp. Zrovna třeba Oceán máme v repertoáru od doby, co ho chtěl Mejla z Vypsaný fiXy zahrát na jednom večírku. Nějak se chytil a my ho hráli častěji, přitom já vůbec nejsem zpěvák, abych to vyzpíval, je to spíš taková legrace. A ty Hrdiny a Plastiky jsem poslouchal, když jsem byl v pubertě.

Jaký bylo podle tebe nejlepší období Prohrála, kdy jsi si říkal, že teď je to fakt jízda?

Já myslím, že třeba teď.

A kdybych se tě zeptal před třemi roky, tak taky řekneš teď?

Asi jo. (smích)

A naopak, chtěli jste někdy skončit?

Ani ne, vždycky, když někdo odcházel, tak to bylo horší období. Nebo když jsme měli problémy s bubeníkama. Kapela stojí a ty jí nemáš pohromadě, tak to je takový depresivní, ale vždycky se to vyřešilo.

Není pro vás depresivní třeba i to, že se ne a ne posunout do lepších časů na fesťácích?

No, my se občas už posunem. Když nás to nebaví moc řešit tyhle věci kolem. Nás baví to samotný hraní, jezdění s kapelou a skládání. A to dělat můžeme. Kdybysme ambice měli, tak se z toho možná posereme, ale mě baví už jen to každej tejden někam jet a tak. Nedovedu si představit, že bych to nedělal. Kočovnej muzikant, to mě baví. Rockovou hvězdou už si nejsem tak jistej. (smích)

Nezkoušeli jste někdy zvýšit popularitu skrze nějakou "soutěž"?

Ne. Ale když jsme vydali první desku, tak nás hnali furt do televize, takže jsme nakonec zahráli v pořadu "Rozjezdy pro hvězdy" jako hosté. Některý lidi říkaj': "Já bych tam nikdy nešel" A já odpovídám: "Já si to zkusím a pak třeba taky řeknu, že už bych tam nikdy nešel." Tak jsem si to zkusil a už bych tam nikdy nešel. (smích)

Co tě v poslední době z hudby dostalo naživo?

Laco Deczi na Rock For People byl famózní. Jsem si nechal podepsat i desku.

Prohrála v kartách...

... je pražská formace, jež debutovala v roce 2002 u major labelu albem "Žádný čáry z nebe". Na další desku ("Jaký to bude za vodou") se čekalo dlouhé čtyři roky, ale kapela čekání zpříjemnila jevem v Česku téměř nevídaným. Vydala čtyřpísňové EP "PVK XXII". V současné době mají venku aktuální desku "kanibaLOVE". Pohybují se na hranici popu a rocku, možná sedí označení garage-pop. Prohrála v kartách se pyšní i originálními a kvalitními texty, které má na svědomí hlavní tvář a frontman Filip Horáček. Ten je autorem mimo jiné textu k písni "Nebe" od Anny K. Na Štědrý den jste je mohli několikrát vidět v klubu Vagón, kde pořádají půlnoční mši, jejich domovským klubem je však dnes zavřená Malostranská beseda.

Když jste na křtu v Music Baru hráli karty s Lety Mimo o to, kdo bude hrát první, bylo to domluvený?

Nebylo. My jsme si mysleli, že vyhrajeme, protože máme větší zkušenosti s hraním karet. Ale ukázalo se, že jsme tak zkušení, že soupeře necháme první hru vyhrát, abychom ho navnadili a nějak jsme zapomněli, že hrajeme jen jednou.

Prohrála v kartách
© slavkovfest.cz
Vím, že hodně nemáš rád xenofoby a podobný lidi. Jak se ti dívá v posledních dnech na zprávy, když není skoro den, kdy by nebyla zmínka o ultrapravici?

To je hnus samozřejmě. Já si myslím, že součást češství je takovej malej hloupej rasismus. Nemyslím si, že by Češi hromadně zakládali Ku Klux Klany, nejsou tolik vyšinutý, ale trochu to v sobě mají. Strach z jinýho a odlišnýho. Projektujou se do toho jejich špatný vlastnosti. To je pořád: "Cikáni kradou!" Jenže Češi snad ne? A když se někdo pokusí upálit malý dítě, mám pocit, že by to duševně zdravému člověku mělo připadat zrůdný. Když ale čtu některý diskuze na internetu, s takovým tím "...ale trochu si za to můžou...", tak se mi zvedá žaludek.

Co říkáš na text "Deratizér" od Aleše Brichty?

Zaprvé, že je ten text fakt špatnej. Ale to může říct Aleš o mých textech taky. A zadruhé mám pocit, že je to z jeho strany hlavně kalkul. Počítá s tím, že lidi tady na to budou slyšet. A ještě mě fascinuje, jak potom kličkuje a říká, že to tak není, že je na obalu postavička z pohádek a podobně. Ale nemyslím si, že by se to mělo zakazovat. Já si pořád myslím, že říkat a psát si může každý, co chce, ať je to jakkoliv nechutný. Zákaz vede k růstu popularity.

Chodíš k volbám a koho volíš?

Chodím a volím pokaždý někoho jinýho. Vždycky si pak nadávám. Ale rozhodně nevolím komouše a Paroubka.

Všichni se tě ptají na hudbu, můžeš doporučit čtenářům nějaký zajímavý film? Popřípadě máš třeba oblíbenýho režiséra?

Toho je hrozně moc. Z těch starších mám rád třeba filmy Sama Peckinpaha, protože mě fascinuje, jak dokáže vypustit z příběhu jakéhokoliv ryze kladného hrdinu. Třeba v "Patu Garrettovi a Billy The Kidovi". A jinak třeba Jarmusch nebo bratři Coenové. Jenže to je jako s muzikou. Mně se toho líbí strašně moc a hodně různorodého. Můžu ti tady vyjmenovat deset režiséru a budu za fanouška hollywoodských velkofilmů a taky jinejch deset a bejt fandou do nezávislejch filmů. A to už jsme zase u těch škatulek, co mě nebaví.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • .. (tele.kom, 21.10.2009 18:42) Reagovat

  sympatickej člověk...

 • ach (morrissey kraus, 22.10.2009 15:03) Reagovat

  jo , to je zase pražský pako

  • Re: ach (t, 23.10.2009 11:30) Reagovat

   ...což je ovšem jeho plus.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Český mejdan s Impulsem, O2 arena, Praha, 16.10.2021
Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím V sobotu večer proudily do pražských Vysočan davy lidí - ti v divném oblečení na Comic-Con a pak ti, co šli na Český mejdan Rádia Impuls, na který se načekali dva roky. Mirai, Jelen, Michal Hrůza, Olympic, Xindl X, Marie Rottrová a... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 13:44 v sekci Naživo
1
Halsey - If I Can't Have Love, I Want Power 9/10
Recenze: Halsey si na desce "If I Can't Have Love, I Want Power" sáhla na svůj dosavadní vrchol V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 00:00 v sekci Recenze
4
Southpaw - I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead 7/10
Recenze: Southpaw natočili desku pro nostalgiky a melancholiky Hudební workoholici Jiří Burian a Karel Havlíček si po letech udělali radost a s mladou krví za zády nahráli nové album kapely Southpaw s názvem "I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead". Jejich příznivce potěší, nezklame, ale... čtěte zde
Vydáno: 17.10.2021 10:30 v sekci Recenze
2
"Damn The Torpedoes" Toma Pettyho & The Heartbreakers potvrzuje mýtus o klíčových třetích albech
Slavná alba: "Damn The Torpedoes" Toma Pettyho & The Heartbreakers potvrzuje mýtus o klíčových třetích albech Některým kapelám se podaří dosáhnout věhlasu hned první nahrávkou - takových silných debutů už jsme v našem seriálu pár měli. Pak je tu ještě druhá část, která si musí počkat a svou cestu k úspěchu si vybudovat. Ideálně... čtěte zde
Vydáno: 16.10.2021 16:35 v sekci Recenze | Slavná alba
3
Adele - Easy On Me 7/10
Video: "Easy On Me" od Adele je sázkou na nostalgickou jistotu, která znovu funguje Éra nového alba "30" je teprve v začátcích, už nyní se ale ukazuje, že výjimečnou pozici Adele v hudebním průmyslu neohrozila ani šestiletá tvůrčí pauza od předešlé studiovky "25". Prvnímu singlu "Easy On Me" stačilo jen... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 16:45 v sekci Audio / Video | Video
30
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hrdinové nové fronty se vracejí s bombardéry (14.10.2021 13:21)
- Video: Dušan Vozáry (Oceán): Z rychlé slávy jsme zdementněli (28.02.2021 18:12)
- Nový remix "Doteků v zemi" láká na reedice desek Oceánu (26.10.2020 11:19)
- Video: Jiří Šrébl se v klipu k písni "Zkouška sirén" od Letů mimo ohlíží za životem (03.10.2020 12:58)
- Oceán na podzim připomene alba "Dávná zem" a "Pyramida snů" (25.08.2020 17:28)
- Naživo: Brod1995 byl festivalem plným radostí z maličkostí (24.08.2020 14:45)
- Recenze: "Sny zůstanou" jsou důstojným poutem ke kariéře Petra Muka (30.03.2020 16:00)
- Kompilace "Sny zůstanou" nabídne průřez celou tvorbou Petra Muka (23.01.2020 18:39)
- Naživo: Oceán pokřtil desku "Femme Fatale" na lodi (13.05.2019 11:03)
- Rozhovory: Oceán - Naším kořením je hudba a láska (10.05.2019 09:00)

ALBUM TÝDNE 42/2021

Halsey
If I Can't Have Love, I Want Power

V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice skvělé, čtyřka "If I Can't Have Love, I Want Power" je ale jednoznačně ještě lepší.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Adele Lady Gaga Ewa Farna Rihanna AC/DC Karel Gott BTS Metallica Ed Sheeran Billie Eilish Beyoncé Madonna Jelen Dua Lipa Vladimír Mišík Ozzy Osbourne The Cure Pokáč
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu