Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Charlie Straight - Už nejsme tak naivní

Charlie Straight - Už nejsme tak naivní

Vydáno: 14.09.2009 05:00 v sekci Rozhovory - Katka Šebestová

Bezesporu jednu z nejlepších tuzemských desek vydali letos třinečtí Charlie Straight. Překvapili svou nadčasovostí a hravostí. Sama kapela ale na všechny pochvaly reaguje až překvapivě skromně. Ostatně během našeho rozhovoru se zdálo, jako by čtyři mladíci ani nevěřili tomu, co se kolem nich děje.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Charlie Straight
© www.charliestraight.com
"Interview uděláme v naší zkušebně," navrhli Charlie Straight a mně se orosilo čelo hrůzou. Parný den, kdy teploty šplhaly přes pětatřicítku, jsem chtěla bodře navrhnout lokalitu v některé z třineckých zahrádek, kde bychom se mohli zchladit pivem a všichni bychom byli spokojeni. Kvarteto ale vědělo přesně, co dělá. Klimatizovanou zkušebnu by za venkovní pařák vyměnil opravdu jen blázen. "Dnes jsme dohrávali rádiovou verzi dalšího singlu 'Upside Down'," dozvím se hned mezi dveřmi od basáka Honzy. Horko nehorko kapela podle úst frontmana Alberta zkouší každý den. "Teď jsou prázdniny, takže zkoušíme denně. Přes školní rok je to ale složitější, já studuju v Olomouci, Honza v Brně a Michal jde teď do Prahy, jediný Pavel je v Třinci, protože tady učí. Kvůli kapele ale dojíždíme domů každý týden."

Honza Cienciala

Jan Cienciala
Baskytarista kapely se narodil roku 1988 v Ostravě. Na základní škole navštěvoval hodiny kytary, tu později ale vyměnil za baskytaru, které se věnuje dodnes. Kromě Charlie Straight hrál ve třech dalších formacích. Podle vlastních slov poslouchá nepřeberné množství hudby, ale poslední dobou mu učarovala zejména elektronika. Nyní studuje management a ekonomii v Brně a věnuje se festivalu 3necké KiloWatty, který pořádá.

Než se usadíme, ještě chvíli to trvá, proto se rozhlížím po zkušebně se zatajeným dechem. Zapomeňte na temné kobky vašich kamarádů, kteří zkouší v provizorních prostorech. Zkušebna Charlie Straight je přesný opak, je prostorná a světlá. Kromě plakátů Radiohead, prvních promo fotek a backstage pasů si všímám i vytisknutého e-mailu, který mi Albert pohotově interpretuje: "To je dohoda s Elenou Kalis, fotografkou z Bahamských ostrovů, která tímhle emailem stvrzuje, že její fotografii můžeme použít na přebal alba." Tím mi osvětil i to, proč svou desku pojmenovali podle písně "She's A Good Swimmer". Desku, která se natáčela už od roku 2007. "Chtěli jsme ji vydat už před dvěma lety, ale vůbec jsme neměli tušení, co všechno natáčení alba obnáší a kolik času budeme potřebovat. Svou roli sehrála také vzdálenost, natáčeli jsme v Praze, tak jsme pořád pendlovali tam a zpátky. Ve finále se to ale zadrhlo i na spolupráci s třetími osobami," vzpomíná klávesák Michal.

Aktivní Albert vidí ale problém, proč se deska zpozdila, i jinde: "Jsme perfekcionisti a chtěli jsme, aby deska byla pořád lepší a lepší." Když se ale začnu vrtat v tom, zda jim náhodou nevyhovovaly smlouvy s vydavatelstvím, tak mě Albert vyvede z omylu: "Smlouvami to vůbec není, my jsme koneckonců ani žádný návrh smlouvy nečetli. Zkrátka jsme čekali na schválení z hlavní centrály vydavatelství měsíc a pak další měsíc, až jsme se nakonec dozvěděli, že to v České republice s anglicky zpívanou hudbou není moc valné, a tak nám to kvůli angličtině nevydali."

Albert Černý

Albert Černý
Zpěvák a kytarista Charlie Straight je nemladším článkem kapely. Narodil se roku 1989 v Třinci, kde také absolvoval polskou základní školu a loni odmaturoval na místním gymnáziu. Hudbě se věnuje od dětství, kdy navštěvoval hodiny klavíru a později bicích u svého parťáka z kapely Pavla. Má rád jazz a britskou hudební scénu. V současné době studuje na Palackého Univerzitě v Olomouci překlad a tlumočení z angličtiny.

Při zmínce, že Charlie Straight některá česká média překřtila na české The Beatles, se kvarteto směje a Albert za přikyvování ostatních skromně dodává: "Je snadné nás takhle nazvat, ale je to každopádně přehnané a vůbec si nemyslíme, že bychom jimi byli. Ale na druhou stranu nás to pozitivně ovlivnilo v práci a zdravě nás to motivovalo." Nemůžu se nechat ale odbýt tím že čeští Charlie Straight nechtějí být jako některá z britských part, jelikož na svém MySpace.com profilu uvádějí jako svou lokalitu vedle Třince i Londýn. "Ano, nejvíc by nás potěšilo, kdybychom podepsali nějaký kontrakt a rozjelo by se to na mezinárodní úrovni," zasní se v odpovědi Albert. "Bylo by super, kdyby se naše písničky líbily lidem v Austrálii, Německu nebo Francii," rozvíjí svou fantazii, "ale zatím jsme v Třinci. Tady máme hezkou zkušebnu, zázemí a tady nám to zatím dobře funguje. Až se bude dát expandovat, tak to uděláme."

Charlie Straight
Problém by v tom snad nebyl, debutová deska "She's A Good Swimmer" je vychvalována na všech frontách a zejména si kritici libují v Albertově téměř bezchybné angličtině a hudebních aranžích. "Kritiky samozřejmě čteme," říká baskytarista Honza, který si hned po Albertovi bere nejčastěji slovo. "Nemusí se jednat ani o pochvalné kritiky, spíš o ty konstruktivní, které k něčemu vedou. Když někdo napíše, že je to super a že jsme nejlepší kapela na světě, tak to potěší, ale když nám někdo něco zkritizuje, tak nám to dává možnost se nad tím zamyslet a do příště to vylepšit." Klávesista Michal, který dostudoval ostravskou konzervatoř a chystá se na další studium spojené s hudbou do Prahy, dodává: "Když nás pochválí někdo z odborníků, tak to muzikantsky zahřeje více." Debatu uzavře Albert: "Byl bych rád, i kdyby někdo napsal, že jsme homosexuální bytosti z fiktivního světa, protože i přes jeho názor se svůj čas rozhodl věnovat naší desce."

Michal Šupák

Michal Šupák
Roku 1988 narozený klávesista je největší multiinstrumentalista kapely. Stejně jako Albert navštěvoval polskou základní školu a po jejím absolvování vystudoval ostravskou konzervatoř. Od září nastoupí ke studiu na AMU. Podle svých kamarádů je to velký romantik a jeho největším snem je mít na koncertech klavírní křídlo Steinway.

Těsně před tím, než jsem na rozhovor vyrazila, sjížděla jsem YouTube.com, kde jsem několikrát za sebou poslouchala "Shall We Have A Baby", která se ve finále na desku vůbec nedostala, přestože za její videoklip byla třinecká parta oceněna. "Když jsme nahrávali, tak jsme plánovali, že bychom ji tam dali, ale ta studiová verze nám nepřišla natolik autentická a přirozená, navíc jí chyběla atmosféra původní verze, která vznikala na dovolené v Rakousku," objasňuje nezařazení prvního hitu Charlie Straight Michal.

Charlie Straight
Kapela má, jak vidno, v krvi cestování, koneckonců na české poměry nezvykle odjeli své oficiální promo fotky nafotit až do italského Milána. "Možná to zní velkolepě, ale jeli jsme tam na zpáteční letenku za patnáct set a spali tam na podlaze," směje se Honza. "Z Milána jsme si přivezli i nápad na novou píseň 'Hash'. Je o tom, že když nastoupíte do milánského metra, stojí tam takoví borci, kteří určitě nejsou místní a tváří se, že prodávají helikoptéry nebo autíčka na dálkové ovládání, přitom je v nich hašiš a další drogy. Ta autíčka vydávají melodii, kterou jsme si nahráli a použijeme ji na další desku," poodkryl Albert, čeho se můžeme na dvojce dočkat. "Chceme více inovovat a experimentovat, lákají nás synťáky a nové zvuky kláves", doplňuje Michal a bubeník Pavel, který téměř celý rozhovor spíše poslouchá, co jeho kolegové povídají, připojuje svou tužbu: "Mě by lákalo nahrávat s orchestrem nebo sborem."

Pavel Pilch

Pavel Pilch
Bubeník formace se narodil roku 1983 v Třinci. Podle svých spoluhráčů je to právě ten, kdo do kapely vnáší pozitivní energii. Vystudoval hudební konzervatoř v Ostravě a nyní učí v hudební škole hru na bicí. Je to sportovec, nejraději jezdí na horském kole a hraje squash.

Většinu plánů na novou desku ale nechtěl nikdo z nich prozradit, žádný div, když se teprve v červnu dočkali vytouženého křtu svého debutu stejně jako premiéry videoklipu "Platonic Johny". Ten by mohl být i kandidátem na Anděla. "Jestli vyhrajeme Anděla, udělám stojku na hlavě a poběžím přes Václavák z Mekáče do KFC ve slipech," slibuje Albert a kluci ho okamžitě chytají za slovo. Albert si stojí za svým a se spoluhráči ďábelskou sázku uzavírá. Z rozjívené atmosféry je dostávám dalším dotazem, jak to vlastně bylo s jejich klipem na MTV. "Nevíme, kdo to na YouTube.com nahrál, sami jsme se divili, když jsme to zjistili."

Charlie Straight
© Jiří Nieboras
Charlie Straight jsou jedni z hlavních představitelů nové vlny českých kapel a jako jedni z mála mají možnost ukázat publiku, že i Češi umí dělat světově znějící hudbu. Proto se nelze nezeptat, co je nejvíc inspiruje. Vcelku očekávaně kluci sypou z rukávu zaběhlá jména jako Coldplay nebo Radiohead. "...v dětství jsem hodně poslouchal Hanson, teď si doma, když mě nikdo neslyší, pouštím i Hannah Montanu. Hlavně píseň 'The Climb' a přemýšlím, jak se ta holka cítí, co dělá a kdo je," načež Albert vystřihne naprosto perfektní pasáž ze jmenované písně. Michal ještě přidává: "Po smrti Jackona teď hodně sjíždíme 'Thriller', ale nejvíc se nám líbí 'Stranger In Moscow'."

Během rozhovoru kluci několikrát mluvili o svém perfekcionismu. Jak to tedy u nich je s heslem sex, drogy & rock'n'roll? Zatím to spíš vypadá na škola, hudba, spánek... Ale Albert má jasno: "Bez lásky a sexu by přece nebyl život!"


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Naděje (KarbiQ, 14.09.2009 14:50) Reagovat

  Naděje české hudební scény. Fakt dobrá muzika a podle všeho i skromní, ale přitom velice nadaní muzikanti. Hlavně ta energie... to je podle mě to, co jim můžou všichni závidět, protože z toho cítím radost a lásku k muzice a to je v dnešní době věc velmi vzácná.

 • jejich album mám moc ráda (Jana, 17.09.2009 19:02) Reagovat

  a už jsem si ho pustila mockrát dokola. V těch písničkách je taková lehkost a přitom jakési tajemství. A jak tu píše KarbiQ - je to s podané s takovou pozorností a radostí. Nevím jak ostatní, ale já v tom cítím něco, co se u většiny pop-profesionálů na naší scéně nevyskytuje ani náhodou. Dík musicserveru za tenhle rozhovor a podrobnější informace o kapele.
  Teď dali na web sestřih ze živých vystoupení¨
  www.youtube.com/watch?v=FsunEZSGPtM&feature=player_profilepage
  tak zajdu na koncert-

 • taky jsem jejich fanynka (majka, 17.09.2009 21:19) Reagovat

  i když mi už není -náct ale spíše -cet. Prohlížím ten sestřih, co sem dala Jana. Albert je na pódiu jako ryba ve vodě, se zápalem a s radostí. Ale co mě dostalo nejvíc je ta vroucnost s jakou zpívá Your House na jejich albu. No jen tak dál, pánové. Radost poslouchat a potěšení dívat se.

 • to sou fakticky pohodoví týpci (George, 20.09.2009 13:13) Reagovat

  včera jsem na ně byl na Ostrava Music City v klubu Marley. Zvuk o dvě třídy nad ostatníma kapelama té akce, ale hlavně ty písničky a to provedení - ááááh z toho šel místama mráz po zádech. Akce chytla tak dvě a půl hodiny skluz., takže dost lidí, co na ně přišli na devátou se nedočkali protože museli na bus nebo na tramvaj. Ale stálo to za to vydržet. Člověk se po koncertě neubrání, aby na webu nezačal hledat termín dalšího vystoupení. G.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kochlea - Flegma 10/10
Recenze: Kochlea na desce "Flegma" plní zvukovody i nu-jazzovými náladami Ona zprofanovaná předpona nu- může schovávat ledacos: od dnes již prakticky vyčerpaných metalových crossoverů s rapem přes žánrové hybridy svědčící spíše o neschopnosti rozhodnout se, co vlastně muzikanti hraji, až k albům,... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 09:00 v sekci Recenze
0
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
26
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX S hudebními novinkami se doslova roztrhl pytel, a tak se můžete těšit na novinky od Goo Goo Dolls, The Lumineers, Emeli Sandé, Charli XCX, českých PSH, Devendry Banhart a Belle & Sebastian. Objevovat s námi můžete Angličany Sama Fendera,... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:15 v sekci Novinky | Nové desky
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Lake Malawi vytvořili ze "Surrounded By Light" životaschopnou prvotinu (31.12.2017 10:05)
- Naživo: Lake Malawi si pražský křest "Surrounded By Light" mohou přidat do zlatého fondu svých koncertů (07.12.2017 21:39)
- Charlie Straight darují fanouškům svůj poslední koncert (06.12.2013 16:50)
- Charlie Straight se rozpadli: Pánové ohlásili blíže neurčenou pauzu (21.10.2013 09:00)
- Video: Charlie Straight - Tiger In Your Heart (04.10.2013 08:37)
- t-music Back to School se v Praze odehraje už ve čtvrtek (03.10.2013 11:33)
- Naživo: Vizovické Trnkobraní nabídlo festivalovou klasiku (28.08.2013 09:30)
- Video: Charlie Straight - Going Blind (09.07.2013 09:12)
- Fotogalerie: Festivalový mejdan ve Stromovce (02.05.2013 09:25)
- Video: Charlie Straight feat. Markéta Irglová - I Sleep Alone (22.03.2013 10:50)

ALBUM TÝDNE 37/2019

Lana Del Rey
Norman Fucking Rockwell

Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně a hloubavě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.09.
Deafheaven (USA) + Touché Amoré (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lana Del Rey Lady Gaga Sia Kryštof Coldplay Rihanna Madonna Ewa Farna Adele The Cure Beyoncé Taylor Swift AC/DC Rammstein Ed Sheeran Metallica Linkin Park Britney Spears Kylie Minogue Mikolas Josef
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver