Pomáhá internet jen zajetým jménům?

Vydáno: 01.06.2009 05:00 v sekci Na okraj - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

Sdružení PRS For Music si nechalo udělat průzkum na téma stahování hudby. A jeho výsledek byl (alespoň pro někoho) překvapivý. File-sharing aktivity totiž podle něj pomáhají propagovat především hudbu, která se na nás valí z rádií a televizorů. Pomocná ruka neviditelným nikde.

PRS for Music
© facebook interpreta
A výsledek lze klidně rozšířit mimo file-sharing oblast, na celý Internet. Pravdou totiž je, že ať se již pohybujete v P2P sítích či lovíte v torrentech, nebo jen zkoušíte hledat na MySpace.com, YouTube.com a Last.fm, všude na vás bude pomrkávat nový Eminem či noví Coldplay. Není před nimi úniku. Když tedy BBC v polovině května přinesla zprávu, že podle PRS For Music pomáhá nelegální sdílení hudby jen dávno zaběhnutým interpretům, šlo o klacek pod nohy tvrzení, že Internet zachraňuje v hudbě rozmanitost nabídky. Malé skupiny podle něj totiž nadále zůstávají malé a trpí, zatímco titulkové jistoty nabírají na tučnosti, velikosti a důležitosti.

Éra WYFIWYG (What You Find Is What You Get) prý tedy vůbec nepomáhá novým či neznámým interpretům, ale naopak je ještě znevýhodňuje. Ano, dá se namítnout, že studie je účelná a zkreslená, protože je dělaná na zakázku těm, které právě giganti hudebního průmyslu živí (vemte OSA, udělejte několik kopií, všechny je sdružte pod jednu hlavičku a máte PRS For Music). Zároveň je však nutno připustit, že leccos pravdy na tom bude. Stahování totiž otevřelo dveře do on-line hudebního světa mainstreamovému posluchači. A s ním se do něj přenesla i mainstreamová poptávka.

Vše mohlo být ale jinak. Pokud by majors nezaspali dobu a vzali v pravou chvíli internet jako alternativu pro prodej hudby, mohly by existovat dvě fronty. Jedna okolo LCD televizorů a hi-fi souprav Sony a jmen značek Bravo, MTV, Nike a Pepsi, v rámci které by si dle libosti mohl kdokoli kupovat nové megahity Boyzone či Tokio Hotel, a druhá pak na internetu, který by mohl sloužit jako hlavní distribuční kanál pro nezávislá vydavatelství, která si z finančních důvodů nemohou dovolit bojovat s neomalenými Goliáši na frontě první. Alespoň dostatečně dlouho na to, aby vznikly tématicky zaměřené komunity a stabilizovaly se.

Green Day
© myspace.com/greenday
V současné době lze zaznamenat podobné pokusy, ale je již pozdě. Každý totiž bojuje o kliky, se kterými jsou spojeny příjmy z reklamy a velká jména znamenají více kliků. Dostupnost veškeré hudby na jednom místě ty menší tak opravdu znevýhodňuje. Zvědavost je totiž často nepřekonatelná - i na Pitchforku vystřelily recenze na Green Day a Eminema okamžitě na první místa ve čtenosti. A představte si například, že by se ty samé hitparádové hvězdy vydaly hrát do berlínských klubů. Jim osobně by to neuškodilo, lidé na ně přišli, omdlévali a ječeli i tam, ale z klubů by se vytratil kus atmosféry. A přesně v této situaci je současný internet - tak trochu nedochucený guláš.

Cožpak vy jste například nepodlehli zvědavosti a nedali přednost poslechu "21st Century Breakdown" před objevováním nového? A přitom kdyby jediný způsob, jak si nové album Green Day poslechnout, bylo pěti kilo z peněženky, tak jste Armstrongovu partu slyšeli naposledy v roce 1995, kdy vydali "Insomniac". A právě v tomhle má celá zaujatá studie pravdu. Díky stahování je opravdu Green Day slyšet mnohem více.

  • 21stcb jsem neslysel (ackoliv pop posloucham) (jarecek, 01.06.2009 09:18) Reagovat

    a radeji jsem dal prednost matthew dearovi + jeho monikerum ..

  • OMG (Martin, 01.06.2009 14:15) Reagovat

    Tak zaprvý Boyzone nehrají 10 let a jsou prakticky zapomenutí, takže bych rád věděl, kdo by je stahoval. Za druhý by mě zajímalo jak může mít nějaká organizace podchycený všechny warezfora, DC++ huby, eMule servery, torrenty apod... aby věděli co se stahuje?? Pokud jo, proč už není půlka zeměkoule za tohle zavřená do vězení? A pokud se to bere z oficiálních legálních stahovacích stránek, tak je pochopitelné, že firmy tu umístí hlavně slavné věci, které přitáhnou lidi díky kterým se jim vyplatí reklamy...

    • Re: OMG (V., 01.06.2009 16:56) Reagovat

      Nemusí mít podchycené všechno, co se stahuje, ale můžou sledovat, co lidi poslouchají a bohatě jim stačí sledovat jen špičku, protože dál ta křivka počtu poslechů stejně klesá k pro ně nepodstatným číslům.
      www.last.fm/charts


  • kk (daan, 02.06.2009 16:15) Reagovat

    NESMYSL! účelový nesmysl. samozřejmě že stahování pomáhá neznámým kapelám, vždyt populárních interpretů začínajících na myspace je nepočítaně. rádio neposlouchám, na hudbu na TV se nedívám, bez internetu bych neměl co poslouchat.

  • zavadejici pristup (neznabh, 03.06.2009 07:59) Reagovat

    to o cem autor pise, totiz, ze na internetu je nejvetsi zajem o mainstreamovy umelce, je sice fakt, ale je to dany proste poptavkou. stavajici situace samozrejme dava genialni sanci kapelam na okraji, protoze jejich hudba je dostupnejsi daleko sirsi skupine posluchacu. to, ze si 8 z 10 lidi stahne novy green day a jen 2 lidi si stahnou venetian snares nebo nevim co, neznamena, ze nezavisly skupiny netezej ze soucasny situace. to je proste jen pomer vetsinovyho vkusu vuci tomu mensinovymu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hudba Praha - s/t (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Vinylová reedice debutu Hudby Praha vrací zásadnímu albu jeho zamýšlenou podobu Některé domácí desky to před rokem 1989 neměly snadné. Když už je režim rovnou nehodil do stoupy nebo nezavřel do trezoru, alespoň je autorům navzdory vybrakoval. Někdy je pak legenda o ústrcích kapely silnější než muzika sama.... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Hudební rok 2025 podle Hanky Bukáčkové: vítězila mužská energie, odvaha a kytary
Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Hanky Bukáčkové: vítězila mužská energie, odvaha a kytary Jak vypadá hudební ohlédnutí z pohledu milovnice české scény? Rok působil pestrým, překvapivým dojmem - přinesl nové tváře, výzvy i milá setkání se zajímavými osobnostmi při rozhovorech. U zpěvaček tentokrát nikdo výrazněji... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2026 20:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Michal Pavlíček 70, O2 universum, Praha, 29.1.2026
Naživo: Fúzista, rocker i symfonik. Michal Pavlíček slavil sedmdesátku i podruhé ve velkém stylu Michal Pavlíček slavil v O2 universu nadvakrát a pokaždé jinak. Naše redakce viděla oba večery: ten první zhodnotil Jiří Matýsek, druhý, s obměněným setlistem a novou energií, připadl mně. Jak vypadalo velké finále, co provedl s... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2026 17:00 v sekci Naživo
Monika Absolonová, Kostel sv. Markéty, Jaroměřice nad Rokytnou, 29.1.2026
Naživo: Monika Absolonová i v Jaroměřicích dokázala, že odborná a fanouškovská ocenění nejsou žádnou náhodou Série vánočních koncertů a akcí v jaroměřickém chrámu svaté Markéty vyvrcholila čtvrtečním vystoupením Moniky Absolonové. Ta aktuálně zažívá hektické pracovní období. Tímto spíš komornějším koncertem se ale ještě... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2026 12:00 v sekci Naživo
Michael Kocáb / Ondřej Soukup / Marian Zima - Když hoří knihy, co děje se se slovy? 8/10
Video: Když hoří knihy, co děje se se slovy? ptá se makabrózní šanson. Potkali se v něm Michael Kocáb, Ondřej Soukup a Marian Zima Na české hudební scéně se urodilo zase jedno jedinečné spojení. Marian Zima (lídr projektu Story) napsal text, hudebník Ondřej Soukup hudbu a výsledek nazpíval Soukupův bývalý souputník z Pražského výběru Michael Kocáb. Temná,... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2026 08:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Green Day doplní poslední desku "Saviors" o pět novinek a dvě akustické verze (13.04.2025 19:43)
- Kam se hrabou Taylor Swift či Coldplay: Koncerty Shakiry v Mexiku přepisují rekordní tabulky (23.03.2025 17:39)
- Video: Green Day s Billie Eilish, reunion Nirvany či No Doubt? Koukněte se na FireAid LA Benefit koncert (02.02.2025 14:53)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11) (23.01.2025 13:45)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (30-21) (21.01.2025 12:00)
- Do českých žebříčků promlouvají Vánoce. Lucie Bílá boduje se "Vzkazem pro Ježíška", Ewa Farna s "Vánocemi na míru" (12.12.2024 08:00)
- Vítězné Linkin Park stíhají v českém rádiovém éteru Coldplay a Marek Ztracený (05.12.2024 08:00)
- Recenze: Coldplay se na "Moon Music" mění v lenivější, po penězích ale stále bažící hipíky (18.11.2024 18:00)
- Nika Tenda z čela českého albového žebříčku nesesadili Coldplay ani Škwor (16.10.2024 20:00)
- Recenze: Eminem se na "The Death Of Slim Shady (Coup de Grâce)" snaží sám sebe zabít (12.10.2024 08:30)

ALBUM TÝDNE 04/2026

Martin Kyšperský, Aleš Pilgr, Marek Doubrava, Petr Nikl
Chunta

V roce 2023 se frontman Květů Martin Kyšperský spojil s výtvarníkem a snílkem Petrem Niklem a vydali společnou desku s hitem "Dogátka". Teď mezi sebe přibrali ještě dlouholetého Kyšperského parťáka Aleše Pilgra a Marka Doubravu z Hm… a nahráli o dost barevnější album "Chunta".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
So 31.01.
Youth Code (US) / King Yosef (US) / Street Sects (US) (Kabinet Múz, Brno)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe