A-Tak! balí fanynky na (alespoň nějakou) kvalitu

Vydáno: 20.12.2000 05:00 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Nové edice svého debutového alba se dočkala i chlapecká čtyřka A-Tak!.

6/10

A-Tak! - A-Tak! (bonusová edice)

Celkový čas: 49:58

Skladby: Intro, Průvan prázdných slov, Dávno mám tě rád, Kdo jsem já, Déšť, Smutek vchází s tmou, Zázrak, Už je to tak, Kam tvý kroky jdou, 7x týdně, Jdi k čertu, Neusínej, Dávno mám tě rád (dance mix), Co je to láska, Kam tvý kroky jdou (vánoční verze)

Kupte si novou edici debutového alba A-Tak! za skvělých 311,- Kč na CD nebo za 163,- Kč na kazetě!

Kvůli této recenzi pravděpodobně ztratím poslední zbytky náklonnosti ke své osobě alternativní větve naší redakce (abyste tomu rozuměli, redakce MusicServeru se dělí na "alternativce" a "popaře"). Samozřejmě, že vím, že skupiny jako A-Tak! jsou tady hlavně kvůli vydělávání peněz, že by oni čtyři kluci mohli být klidně vyměněni čtyřmi jinými, že je to hudba pro holčičky a vůbec. Ale sakra, sorry mí milí alternativci, mně se ta deska prostě docela líbí. A-Tak! totiž na rozdíl od jiných podobných českých projektů nejsou postaveni pouze na tvářích čtyř kluků, ale hlavně opravdu skvěle zpívají, písničky jsou docela dobré popové pecky a texty taky patří k těm lepším, i když se pochopitelně točí převážně okolo lásky a "veci s tím súvisjace".

Oproti Lunetic, kteří své "platinové edice" desek vydávají necelé dva měsíce po vydání originálního nosiče, kdy jsou pulty obchodů ještě zavaleny původní verzí alba, bonusová edice debutu A-Tak! se na trhu objevila až po více než půl roce (druhá věc je samozřejmě ta, že na rozdíl od Lunetic prodali mnohem méně kusů). Protože recenzi na původní album se na MusicServeru neobjevila, přijměte alespoň recenzi na tuto novou edici.

Za A-Tak! stojí stejný tým jako za Kristýnou, tzn. producent Daniel Hádl, textařka Jana Rolincová, kytary také nahrál Zdeněk "Charlie" Blažek a podobně. Rozhodně nejsem cílová skupina jejich písniček, takže hodnotím něco úplně jiného, než holčičky (což není myšleno nijak pejorativně), tedy spíše složku hudební, která je u chlapeckých kapel povětšině zcela podružná. Hádl s Rolincovou mají svůj byznys prostě zmáknutý, on umí stvořit chytlavé melodie, kvalitní hudební podklad (balzám na uši jsou kytary, které tu elektroniku pěkně provzdušňují), ona zase texty, které rozhodně nejsou hloupé, i když různým klišé podobných projektů se pochopitelně nevyhnula, nejvíce mi vadí hodně přítomné "bejbýýý...".

Úvodní dva singly "Už je to tak" a "Dávno mám tě rád" považuji za jedny z nejlepších českých popových písniček tohoto roku, protože obsahují vše od chytlavého refrénu po zajímavé aranžérské vychytávky. Jen u druhé jmenované jsem měl vždy problém zjistit, jakým jazykem je zpívána první sloka, protože je nazpívána nějak zahuhlaně, a když jsem zjistil, že to je česky, hodně mě to překvapilo :). Stejné hity jako tyto dvě písničky už na desce nenajdete, ale i další singl "Průvan prázdných slov" či ještě z těch rychlejších skladeb třeba "Zázrak" nebo "7x týdně" jsou hodně dobré věci. Špatně na tom kupodivu nejsou ani balady, ať už je to příjemná klavírně-kytarová "Smutek vchází s tmou" nebo v podstatě a capella (!) zazpívaná "Neusínej". Hodně se mi ale nelíbí předělaná písnička od Richarda Marxe, zde s názvem "Kam tvý kroky jdou". Její bonusová vánoční verze je sice o něco lepší, protože neobsahuje ty hrozné bubny, ale stále se jedná jednu z nejhorších věcí na desce. Nadbytečný se mi zdá také dance mix "Dávno mám tě rád", který se od originálu téměř neliší, jen je o minutu a něco delší.

Album A-Tak! je na scéně našich chlapeckých kapel tím nejlepším. Obsahuje sice všechno to, co jejich odpůrci nemají rádi (sladcí kluci, texty o lásce od začátku do konce atd.), ale na takové profesionální úrovni, která ostatní nechává daleko za sebou. Jenže v tomto druhu hudby je nějaká profesionalita v hudební složce zcela podružná... A abych nezapomněl - jako další bonus obsahuje tato edice i tři videoklipy.

CD k recenzi poskytla firma BMG.

A-Tak! - A-Tak! (bonusová edice)
Hodnocení: 6/10
Celkový čas: 49:58
Skladby: Intro, Průvan prázdných slov, Dávno mám tě rád, Kdo jsem já, Déšť, Smutek vchází s tmou, Zázrak, Už je to tak, Kam tvý kroky jdou, 7x týdně, Jdi k čertu, Neusínej, Dávno mám tě rád (dance mix), Co je to láska, Kam tvý kroky jdou (vánoční verze)


  • Bych blil, jeste ze jsou davno v tovarnach u pasu... (Anonym, 01.10.2017 01:07) Reagovat

    Bych blil, jeste ze jsou davno v tovarnach u pasu

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tom Smith - There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light 9/10
Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Tři sestry - Pub Art 7/10
Recenze: Tři sestry povznesli svůj hospodský um na "Pub Art" Po čtyřiceti letech fungování může málokdo zcela bez výčitek pojmenovat své album "Pub Art". Jenže skupina Tři sestry se svou nezaměnitelnou poetikou piva, cigár a lascivního humoru skutečně povznesla hospodský punk na umění.... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2026 08:00 v sekci Recenze
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily PJ Harvey v krátkém silvestrovském pozdravu pro své fanoušky zavzpomínala na dvouletou šňůru k albu "I Inside The Old Year Dying" (o pražském koncertu jsme psali zde). Zároveň oznámila, že od března, kdy turné skončilo, píše... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2026 08:00 v sekci Novinky
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: MP3 Jukebox 27/2008 (02.07.2008 05:00)
- Naživo: Black Milk naživo - tak trochu novácká estráda (09.06.2003 14:51)
- Rozhovory: A-Tak! - Bojujeme s větrnými mlýny (25.06.2002 05:00)
- Video: EXKLUZIVNĚ: Podívejte se na nový videoklip skupiny A-tak! (03.06.2002 10:15)
- Recenze: Promarněná druhá šance (02.06.2002 19:23)
- A-Tak! dvojitě bonusoví (28.02.2001 05:00)
- Poslechněte si vánoční singl A-Tak! (19.12.2000 05:00)
- Pokémon s A-Tak a Kristýnou (28.11.2000 05:00)
- Publicistika: Lunetic to začali, kdy to ale skončí? (08.11.2000 06:00)
- Kristýna nahrála duet s A-Tak (29.09.2000 10:16)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Ewa Farna Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe