Od soumraku do úsvitu

Vydáno: 23.02.2009 00:00 v sekci Recenze - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Už se v té naší pivní vlasti plácají dost dlouho. Zřejmě nikdy neměli blíž k tomu prorazit ven. Nahráli pestré album, které dokonale protkali vším, co je dělá originálními. "Twilight Of Jesters?" zní v rámci žánru světově a Monkey Business s ním (snad) vystupují ze soumraku do úsvitu.

8/10

Monkey Business - Twilight Of Jesters?

Vydáno: 23.02.2009
Celkový čas: 58:16

Skladby: Who Killed My Libido?, MJ Is 50, Kings Of Discotheque, Nuremberg, Id Song, Fatal Tempo, Wedding Song, London Dealing, Twilight Of Jesters, Gumball, Pils And Girls, History Of Pathos, Bob Marley's Soccer Shoes

Vydavatel: Monkey Business

Minulé "Objects Of Desire And Other Complications" mělo výborný zvuk, bylo dost rozevláté a na koncertech se několik věcí výborně chytlo. Ovšem zpětně bych mu dal o bod míň. Z jednoduchého důvodu. Ono nijak nedýchalo, byla to jen dobře producentsky zvládnutá nahrávka. Takový ten typický Monkey Business šmrnc tomu chyběl, což se ukázalo až po čase. Naopak ještě teplá "Twilight Of Jesters?" si bere to nejlepší z dob "Save The Robots", ale přidává aktuálně nastavený zvuk. Ten jistě podchytil i Miles Showell z londýnských Metropolis Studios. Najednou je to zase živý. Nepřidušuje se ve vakuu nekonečných možností počítače, ale poměr živých nástrojů s elektronikou je jedna ku jedné.

Je to jako vyjít na vzduch a pořádně se nadechnout. Slyšíte, že je nahrávka dělána s čistou hlavou. A že do ní tentokrát kecalo víc lidí než jen Roman Holý, jehož rukopis sice pořád hraje prim, ale je přikořeněn. Víc hlav, víc ví - stará pravda. Zároveň se nikdo nepachtí za úspěchem za každou cenu, to by mnoho věcí od textů, přes aranže až k hostům vypadalo jinak. Je evidentně zařazen volnoběh.

Jsou to prostě Monkey Business. Ve formě, s elánem, jaký měli na debutu a s pořádnou porcí srandy. Srandy ve střihu Monkeys. Tu v roce 2009 a po pěti řadovkách snad nemá cenu popisovat. Navíc bych to nerad veřejně propaloval, ať si každý objevuje sám. Faktem je, že všechno je myšleno s jediným cílem - zábava. Ironie, sarkasmus, a hlavně neřešit něco, co se po nich nechce. Oni jsou tady od toho kejklířství, a toho se drží.

Ashley Slater dvě písně dostal do roviny zlatého repertoáru Monkey Business. Zcela určitě by svítili i v playlistu Freak Power. Především "Id Song" nabitý prvotřídním tanečním funkem, jenž v závěru podrtí i Ashleyho trombón, je oblečen do toho nejvíc šik kostýmu, v jakém se dosud MB's po hudebním molu prošli. Stylový je i featuring Vlasty Třešňáka do songu porovnávajícího chuť piva & holek za socialismu a dnes. Jeho: "Ve státním znaku - vorel a panna - národním sportem čára - horník nám káže - tlučhuba tluče - a farář fárá," zní kouzelně. Dalším pilířem je "Gumball". Ten minimalistický beat vám najede a už se ho jen tak nezbavíte. Ležérní zpěv ještěra (ještěra, ne jestera!) Glenna Hughese dodává potřebný pocit jízdy v autě a refrén je fresh jako ona část závodu kolem přístavu v Monte Carlu. Dva slabší kousky ("Kings Of Discotheque", "Fatal Tempo") jsou přemáznuty tím zbytkem, jenž má vysoké ambice.

Roman Holý se konečně rozezpíval a jeho hlas uslyšíte několikrát, to je další plus z hlediska pestrosti. Ale buďte klidní, Matěj se třeba ve "Wedding Song" projevil také dost. Za to Tonya je oproti dřívějšku trochu vzadu. Nicméně tady hodnotíme konečný výsledek a ten je rozmanitý a promakaný jako samotný obal. Mám takový pocit, že tohle je konečně jejich deska, co má na to zabodovat někde za hranicemi. V Argentině už to mají nastartované velmi slušně a propagace, již jim momentálně samými superlativy po USA a Británii prokazuje Hughes, Slater i věhlasný Showell, by také mohla mít dopad. Jediná škoda je, že tohle cédéčko nevzniklo za nejlepších časů Jamiroquai, to by byla teprve jízda.

"Twilight Of Jesters?" je zatraceně propracované a živé - cítíte z toho emoce. A věci, které můžete zkoumat pořád dokola a přesto baví a překvapují, jsou nejlepší, to ví každý. Tak tančete, bavte se a užívejte si barevnosti. Od poselství jsou tady jiní. "Happy future gone, we don't know what's going on, we keep running!"

  • 8/10 (Petr Soukup, 23.02.2009 12:06) Reagovat

    Dal bych ten samý počet bodů, ale jinak bych zbytek viděl uplně jinak:) Bez urážky a s ničím špatným mi to přijde jako sólová deska Romana Holého. Deska výborná avšak tak trošku dělaná pro sponzora. Matěj má velice malý prostor a Tonyu slyším víc než na albech minulých. Martin Houdek na té desce nic nenahrál - chápu peníze. Ondra taky jen tak maličko a u Imrana to je jasné. Prachy a čas jsou velitelé. Poslední dvě písně považuju za naprosto nejlepší! Ubral bych s tak častým vadáváním desek a vydáváním všeho. Save the robots a Kiss me on my ego mě trošku nudí. Proto desky JAR jsou déle poslouchatelnější - celé podle mě... FUNK!!!

  • 4/10 vs 6/10 (jacobdope, 25.02.2009 16:38) Reagovat

    Tuhle desku je nutno brát z dvou pohledů - ze světového a ryze českého. Z toho globálního pohledu je to deska těžce podprůměrná a kdejaká funková kapela někdě v zapadlém baru ve státech či UK by dokázala zahrát na stejné a snad i lepší úrovni. Skladby nejsou nic světoborného a jen vykrádají to co už bylo natočeno a vydáno dříve bez nějakých větších inovací.
    V kontextu české tvorby si drží mírný nadprůměr a to z toho důvodu, že u nás zas ročně tolik desek nevzniká a díky bohu za alespoň lehce nadprůměrnou produkci.
    Já osobně mám ale největší problém s tím, že kvalita materiálu Monkey Business rapidně klesá a dosud se jim nepodařilo dodnes překonat první desku, které bych i po těch letech udělil maximální hodnocení.

    • Re: 4/10 vs 6/10 (Tomáš Tenkrát, 25.02.2009 17:41) Reagovat

      Blbost... Za prvé už tady nejde o funk, za druhé je ani omylem netroufne každá zapadlá kapela z baru, to je úsměvný, to by s nimi nedělali ti, co s nimi dělají, to mi věř... za třetí mi řekni nějaký současný lepší kapely, co hrajou tenhle styl (já jich znám několik, ale chci slyšet tvoje) a za čtvrtý v kontextu Čr je ta kvalita produkce velmi vysoká, srovnatelná snad jen se Sunshine (pokud beru nadžánrově)...

      • Re: 4/10 vs 6/10 (iTOM, 25.02.2009 20:11) Reagovat

        já naopak musím souhlasit, první deska MB byla nadčasová, zábavná a opravdu kvalitní, jejich pozdější produkce má klesající úroveň a nová deska není vyjímkou. V kontestu české scény se opravdu jedná o výbornou kapelu, ale ve světě je takových kapel nepočítaně. A to konstatování, že jen oni a nějaký Sunshine sou jediná kvalita u nás to už je opravdu k pousmání, tak možná v mainstreamu, ale stačí zabrousit třeba do jazzu, kde máme opravdu mraky extra kvalitních kapel a muzikantů.

        • Re: 4/10 vs 6/10 (Tomáš Tenkrát, 25.02.2009 20:41) Reagovat

          Na první desce přeci nebylo vůbec nic nadčasovýho:) naopak čerpáno z funku...
          A samozřejmě, že v mainstreamu, vždyť se tady o mainstreamové hudbě bavíme... a navíc o produkci...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
Tom Smith - There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light 9/10
Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Tři sestry - Pub Art 7/10
Recenze: Tři sestry povznesli svůj hospodský um na "Pub Art" Po čtyřiceti letech fungování může málokdo zcela bez výčitek pojmenovat své album "Pub Art". Jenže skupina Tři sestry se svou nezaměnitelnou poetikou piva, cigár a lascivního humoru skutečně povznesla hospodský punk na umění.... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2026 08:00 v sekci Recenze
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily
PJ Harvey pracuje na nové desce a doporučuje playlist písní, které ji loni nejvíc bavily PJ Harvey v krátkém silvestrovském pozdravu pro své fanoušky zavzpomínala na dvouletou šňůru k albu "I Inside The Old Year Dying" (o pražském koncertu jsme psali zde). Zároveň oznámila, že od března, kdy turné skončilo, píše... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 35/2025 - od Suede přes Primal Fear po Roba Thomase (10.09.2025 14:00)
- Naživo: Závěr Metronome Prague patřil The Streets. Alanis Morissette jen tiše připomněla devadesátky (23.06.2025 09:05)
- Hvězdná superskupina Black Country Communion v čele s Joem Bonamassou a Glennem Hughesem míří do Olomouce (16.10.2024 10:39)
- Rozhovory: Monkey Business - Máme co říct, chtěli jsme se podělit o naše názory na svět (01.10.2024 15:00)
- Na exkluzivní křest nového alba Monkey Business se dostane jen pět set fanoušků. Přijde i Fanánek (18.09.2024 10:36)
- Společná alba Tonyho Iommiho a Glenna Hughese "The 1996 DEP Sessions" a "Fused" vyjdou v říjnu poprvé na vinylu (15.09.2024 13:36)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Rozhovory: Ashley Slater - Funk chápu jako něco, co ti hodí kyčlí a škubne botou (10.07.2024 08:00)
- Video: Monkey Business to v "CIAO! CIAO! CIAO!" zkoušejí česky. Výsledku nepomohl ani Petr Spálený (19.06.2024 15:42)
- Fun Lovin’ Criminals, Freak Power a Kraak & Smaak vystoupí v listopadu na akci GroovUp ve Foru Karlín (05.06.2024 08:11)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Madonna Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe