shop.musicserver.cz
Ashley Slater - Funk chápu jako něco, co ti hodí kyčlí a škubne botou

Ashley Slater - Funk chápu jako něco, co ti hodí kyčlí a škubne botou

Vydáno: 10.07.2024 08:00 v sekci Rozhovory - Jiří V. Matýsek | foto: Krásný ztráty

Trombonista Ashley Slater bývá nejčastěji spojován s Freak Power, na festivalu Krásný ztráty ve Všeticích ale zahraje se svým novým projektem Ashley Slater Heptet. Povídali jsme si s ním nejen o tom, na co se mohou festivaloví návštěvníci těšit a jak to vypadá s Freak Power, ale i o podstatě funku.

Není nijak neobvyklé vás vidět hrát v Česku. Je pro vás tahle středoevropská země něčím speciální?

Z nějakého důvodu mají Češi rádi mě a kapelu Freak Power. Miluju hraní tady a taky mě to k východní Evropě silně přitahuje. V žilách mi koluje trochu polské krve, a tak si myslím, že mým genům je tady prostě dobře. A protože nemůžu svoje geny oddělit od své osobnosti, prostě se tím nechávám unášet! Mám pár českých přátel a myslím, že jsou to úžasní lidé.

Na festivalu Krásný ztráty budete prezentovat svůj nový projekt - Ashley Slater Heptet. Můžete nám ho více představit? Na jaký repertoár se publikum může těšit?

Je to docela směska. S tímhle projektem jsem si dal za cíl hrát písničky, které mám za svůj životaběh vážně rád, takže uslyšíte unikátní verze od muzikantů tak odlišných, jako jsou Paul Simon, Stevie Wonder, Nile Rodgers a Freak Power. A taky samozřejmě dojde na nějaké moje vlastní písně, které nejsou až zas tak strašné. Myslím...

Bylo už od začátku jasné, že na festivalu vystoupíte právě s touto novinkou?

Ne, vůbec. Ve skutečnosti je to právě David Gaydečka se svým skvělým týmem, komu bych měl poděkovat za to, že se tenhle projekt vůbec stal. Investovali čas a peníze do tohoto nápadu a já jim chci tuto investici mnohonásobně splatit. Takovou kapelu jsem v hlavně vařil asi čtrnáct let. Přijel jsem do Prahy ve starém Porsche 944 a potkal Honzu Kořínka (hráč na hammondky, vystupoval mimo jiné s Annou K., Michalem Prokopem, Marií Rottrovou nebo Mirem Žbirkou, pozn. aut.) na jedné jam session. Hodně mě chytnul ten vibe, a tak jsem mu nabídl, že spolu jednou něco uděláme. V poslední době trávím hodně času v Saské Kamenici v Německu se svou španělskou manželkou, a tak jsem si myslel, že tato geografická blízkost byla znamením od Boha, aby se tahle kapela stala nevyhnutelnou.

Jaké máte s Heptetem další plány? Chystáte i studiovou nahrávku?

Vypadá to, že pod hlavičkou klubu Doupě vyjde živý záznam. Nejsem si jistý, jak moc skvělé to bude, byly to naše první dva společné koncerty, ale řekli mi, že střih a podobná kouzla jsou dneska docela snadná záležitost.

Jsou pro vás studiové nahrávky důležité, nebo dáváte přednost živému hraní?

Většinu svého času trávím ve studiu prací na různých projektech. Mixuju věci pro lidi, píšu melodické linky, rád pracuju s mladými umělci a produkuju jim písničky. Živé hraní, to je úplně jiný typ energie - jiný typ to bere a jiný vrací. Mám rád odlišné aspekty obou částí mojí profese, ale jsem taky línej parchant, takže studiová práce o chloupek vyhrává.

Čím vás festival Krásný ztráty zaujal?

Chtějí, aby tam zahrál Heptet, a zaplatí nám! Také tam předvedeme společnou píseň s Michalem Prokopem, což bude docela zábava. Potkáme tam řadu českých kapel, takže si je určitě užiju. Ostatně, z jedné třetiny jsme česká skupina, takže tam vlastně budeme jako doma.

Ashley Slater

Původem kanadský trombonista Ashley Slater se do myslí posluchačů zapsal zejména coby člen formace Freak Power, v níž působil společně s Normanen Cookem, nyní známým pod jménem Fatboy Slim. Se zmíněnou kapelou vydal dvě velmi úspěšná alba. Dále hrál například s britským big bandem Loose Tubes nebo souborem Kitten & The Hip či hostoval u Dub Pistols. Jeho nástroj zní i na albu domácích Monkey Business "Twilight of Jesters?". V současné době působí ve svém vlastním projektu Ashley Slater Heptet, s nímž v sobotu 10. srpna zahraje na hlavní scéně festivalu Krásný ztráty ve Všeticích.

Vaším nejslavnějším projektem zůstává Freak Power, který svého času udával rytmus celé Evropě. Jak na tohle období vzpomínáte?

S obtížemi. Říká se, že když si pamatuješ devadesátky, nebyl jsi tam. A s tímhle se dokážu ztotožnit. S Freak Power jsme si na turné užili kupu zábavy. Měli jsme mezi sebou až silné rodinné vazby a prožili jsme spolu dobré i zlé. To je ta krása toho být muzikantem. Máš spoustu rodin - kapel, v nichž hraješ. Freak Power byla úžasná parta lidí. Nejvíc si ale pamatuju jen sezení v autobuse a nicnedělání. Tehdy to bylo OK, ale dneska mě to dost štve, protože mám tolik různé práce. Na druhou stranu dneska udělám spoustu práce na laptopu, což tehdy nešlo.

Jak to vlastně s Freak Power vypadá? Fungují, nebo nefungují? Měl byste s nimi na podzim hrát v Brně a v Praze, je to tak?

Freak Power už pro mě není tím hlavním projektem. Jak jsem zmínil, radši trávím čas tvorbou hudby ve studiu. A vypadá to, že jsem nekonečně zaneprázdněný, což je fantastické. Jsem rád zaneprázdněný. Ve skutečnosti moc nevím, co bych měl dělat, když nejsem zaneprázdněný, takže dávám přednost tomu být zaneprázdněný. Ostatní chlápci z Freak Power jsou profesionální muzikanti a taky pořád pracují, což se dá pochopit. Jsou to skvělí hráči a muzikanti.

Co považujete za esenci funkové muziky?

Rozhodně na tohle téma nejsem expert. A vím, že moje definice funku je výrazně jiná než pro většinu lidí. Chápu to jako něco, co ti hodí kyčlí a škubne botou. Vezmi si například funky soulful house. Není to funk a není to to ani soul. Je to otravné. Nemůžeš být funky tím, že nasampluješ funky desku. Musíš to mít v duši. Kapela jménem Incognito je skvělá, ale ne funky. Na druhou stranu, The Brand New Heavies umějí někdy být zatraceně funky. Myslím, že je dost těžké být funky při 135 BPM. Funk je vůně. Funk je sex. Funk je spojení. Funk je smutek. Funk je chudoba. Funk je opravdovost. Funk je láska a nenávist. Funk je utlačování. Je vším pro těch pár lidí, kteří funk cítí.

Co vás v tuto chvíli nejvíce strká kupředu a motivuje k vystupování a tvorbě?

Pravděpodobně touha stvořit něco dokonalého. Myslím, že kterýkoliv umělec by řekl něco takového. Je to něco, co nás vrací k naší vnitřní opoře. Rád bych měl ještě v životě další hit, ale uvědomuju si, že kvůli věku a kvůli tomu, v jakém stavu se hudební průmysl nachází (v prdeli a skoro bez šance se v něm uživit), to je velmi nepravděpodobné. Naštěstí bude moje hudba, až umřu, generovat dost peněž na to, aby moje děti mohly žít v klidu a pohodičce, ale nemyslím si, že by si z toho nakupovaly jachty. Víceméně už jsem rezignoval na to být kultovním muzikantem. Jsem s tím v pohodě. Nemyslím si, že by mě nějak bavilo být slavný. O něco bohatší, to ano, ale ne slavnější. Pokud bych měl na výběr mezi penězi a slávou, vybral bych si peníze. Nejsem kapitalistické monstrum, ale spousta věcí v mém životě by byla lepší a snazší, kdybych měl peníze.

Kdybyste měl možnost vybrat tři alba pro někoho, kdo nikdy neslyšel jedinou funkovou desku, jaká by to byla?

Něco od Jamese Browna, cokoliv od Sly & The Family Stone a... Nevím. Ve skutečnosti moc muziky neposlouchám a takové otázky mě vždycky nachytají. Většinu času trávím tím, že poslouchám hudbu, na které pracuji, takže pak už nezbývá moc času na jinou muziku. Za tuhle otázku mě ukřižují! Když ke mně přijdou mí muzikantští přátelé a chtějí mluvit o téhle desce nebo o tamtom umělci, sedmdesát procent času nemám tušení, o čem či o kom mluví. Tak. Řekl jsem to nahlas.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival Benátská! s Impulsem v Liberci se blíží. Láká na Suzi Quatro, Scooter, Slade i Marii Rottrovou (18.07.2024 13:00)
- Video: Monkey Business to v "CIAO! CIAO! CIAO!" zkoušejí česky. Výsledku nepomohl ani Petr Spálený (19.06.2024 15:42)
- Fun Lovin’ Criminals, Freak Power a Kraak & Smaak vystoupí v listopadu na akci GroovUp ve Foru Karlín (05.06.2024 08:11)
- Groove Brno ohlašuje další jména. Přijedou sniví Forq, experimentující MonoNeon i divocí Freak Power (22.05.2024 12:12)
- Hudba Mira Žbirky zazní v prosinci na Symphonic Night v O2 universu a už nyní na vinylech s alby z let 1992–2022 (20.03.2024 08:01)
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky (29.11.2023 08:00)
- Vychází luxusní publikace o kariéře a životě Mira Žbirky "Memory Book - Roky a dni" (23.11.2023 15:56)
- Hudba v tisku: V knize "Katherine" popisuje Katka Žbirková život s milým hudebním bláznem (11.11.2023 09:00)
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Dua Lipa Kesha Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Tom Morello Madonna Katy Perry The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe