Hudba, mocná čarodějka

17.11.2008 05:00 - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Spojení klasické hudby a popu - může to znít mírně pateticky, ale pokud to někdo umí, pak je radost tohle spojení poslouchat. Josh Groban je momentálně mistrem tohoto oboru a dokazuje to i na svém koncertním DVD "Awake Live", kde naživo dostává jeho hudba ne jeden, ale řadu rozměrů navíc.
8/10

Josh Groban - Awake Live

Skladby: DVD - You Are Loved (Don't Give Up), Mai, Un Dia Llegara, Un Giorno Per Noir, Now Or Never, So She Dances, February Song, Alla Luce del Sole, Aurora (featuring Lucia Micarelli), Kashmir (Lucia Micarelli), In Her Eyes, Pearls (featuring Angelique Kidjo), L’Ultima Notte, Remember When It Rained, Lullaby, Weeping, Machine, Canto Alla Vita, You Raise Me Up, Awake, Bonus: Making Of Awake Live, Behind The Big Orange Curtain
CD - Mai, February Song, In Her Eyes, So She Dances, Un Dia Llegara, Pearls (featuring Angelique Kidjo), Weeping, Machine, Awake
Vydáno: 09.05.2008
Celkový čas: asi 100 minut
Vydavatel: Warner Music
Proč to ty nahrávací společnosti či možná umělci samotní dělají? Maskovat DVD jako CD. Už po několikáté se setkávám s titulem, které je balené jako CD a obsahuje jak video podobu, tak i tu pouze audio. Přitom ale pohledem na seznam skladeb jednotlivých částí je jasně dané, která z částí je ta podstatná. Obvykle to bývá samozřejmě ta na DVD a stejně tomu je i u "Awake Live" Joshe Grobana. Na kotoučku s muzikou se právě v tomto případě skrývá jen zlomek toho, co na kotoučku s filmem, a tak se zaměřme hlavně na ten a CD nazvěme jen velmi slušným bonusem.

Koncert zachycený na "Awake Live" pochází ze srpna loňského roku, z EnergySolutions Arena v americkém Salt Lake City, kde se Josh Groban zastavil během rozsáhlého severoamerického turné. Ve stejném městě před několika lety zpíval na závěrečném ceremoniálu zimních olympijských her. Od prvních záběrů je patrné, že Groban je za Atlantikem opravdu velkou hvězdou a i přes jeho poněkud komornější styl dokáže pořádně rozbouřit patnáctitisícovou arénu. I když komornější. To se může zdát leda tak z CD. Popově klasický crossover v jeho podání je plný energie a dynamiky a sám Groban k tomu přispívá ještě obrovským charismatem. Show jako taková je jednoduše dokonalá, respektive jednoduchá a dokonalá, zkrátka přesně stylizovaná tak, aby ani na chvíli nepřebíjela zpěváka samotného. Vše začíná u poměrně velkého pódia, které zabíhá po stranách do hlediště, takže zpěvák je opravdu v těsném kontaktu s publikem. Pokračuje to decentním nasvícením scény, které ale ve vhodnou chvíli dokáže příhodně vygradovat atmosféru. A končí to u detailů a drobností, jako třeba procházka Grobana v publiku napříč celou halou.

Důležitější než to všechno je pochopitelně hudební stránka celého koncertu. Jeho hudba dokáže působit monumentálně až mrazivě. Svoji zásluhu na tom nese i doprovodná skupina, kde se vedle sebe objevují mladí talentovaní muzikanti a naopak tací, kteří hráli s Paulem Simonem nebo Catem Stevensem. Kapelu pak doplňuje ještě zhruba desetičlenný smyčcový orchestr. Když jsem zmiňoval mladé talentované muzikanty, měl jsem na mysli hlavně cellistku Vanessu Freebairn-Smith a houslistku Luciu Micarelli, kterou jsme mohli vidět nedávno v Praze jako hosta Chrise Bottiho. Josh Groban jí dává poměrně velký prostor a zřejmě ví proč. Její strhující instrumentální verze "Kashmir" Led Zeppelin patří mezi vrcholy celého koncertu. Vedle výkonů těchto dvou muzikantek mírně šedne duet "Pearls" s Angelique Kidjo.

Josh Groban několikrát během vystoupení dokazuje, že není pouze výborným zpěvákem, ale i zdatným muzikantem. Je pravda, že u piana mě až tolik nepřekvapil, ale ve chvíli, kdy zasedl za bubny a vystřihl na ně výborný set hodný profesionála, tak ano.

Bonusová výbava "Awake Live" není vyjma zmíněného CD už nikterak obsáhlá, ale přesto je dostačující. Obsahuje dva dokumenty - jeden o vzniku DVD a druhý o turné. První je zajímavý už proto, že popisuje práci režiséra Hamishe Hamiltona, jenž je podepsaný pod drtivou většinou podstatných koncertních DVD za posledních několik let, Madonnou počínaje a Rolling Stones konče. Druhý dokument se nezaměřuje pouze na průběh turné, ale nechává nahlédnou i do soukromí Joshe Grobana, včetně jeho tourbusu. Jedinou nevýhodou je absence titulků, ale vzhledem k rozvržení popularity tohoto chlapíka se není čemu divit. Zvuk je zde k dispozici v klasickém stereu a ve velmi zdařilém šestikanálovém Dolby Surround.

Ano, hudba Joshe Grobana je především pro ženy. Romantické melodie, výborný zpěv postavený na klasických základech chlapy až tolik brát nebude, ale přesto pokud vás (myšleno muže) náhodou k "Awake Live" vaše partnerka naláká, neodcházejte příliš brzy. Třeba zjistíte, že ono to není zase tak špatné, že z jeho hudby může běhat mráz po zádech a že, když to někdo umí, stojí za to se koukat a poslouchat.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY