DVD na rozloučenou?

04.08.2008 13:00 - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Skotský Glasgow byl jednou ze štací, na níž předloni New Order hráli po posledním albu "Waiting For The Siren's Call". Vzniklo zde šesté koncertní DVD pojmenované "Live In Glasgow". A navíc dostanete ještě jeden disk, díky němuž se můžete podívat na vzácné archivní záběry už od roku 1981.
7/10

New Order - Live In Glasgow

Skladby: Disk 1 - Crystal, Turn, True Faith, Regret, Ceremony, Who's Joe, These Days, Krafty, Waiting For The Siren's Call, Your Silent Face, Guilt Is A Useless Emotion, Bizarre Love Triangle, Temptation, Perfect Kiss, Blue Monday, Transmission, Shadowplay, Love Will Tear Us Apart
Disk 2 - CELEBRATION 1981: Ceremony, I.C.B, Chosen Time, GLASTONBURY 1981: Senses, Procession, The Him, ROME 1982: Ultraviolence, Hurt, CORK 1983: Leave Me Alone, Everything's Gone Green, ROTTERDAM 1985: Sunrise, As It Is When It Was, The Village, This Time Of Night, TORONTO 1985: We All Stand, Age Of Consent Temptation, SHORELINE 1989: Dream Attack, 1963, HYDE PARK WIRELESS: Run Wild, She's Lost Control
Vydáno: 02.06.2008
Celkový čas: asi 213 minut
Vydavatel: Warner Music
Najdete stovky lepších muzikantů než New Order a tisíce lepších zpěváků než Bernard Sumner. A je to vidět i na novém DVD "Live In Glasgow". Přesto je tato kapela naprosto nepostradatelným symbolem sbližování rockové a taneční hudby a přísahají na ni armády fanoušků. Měla své kouzlo, zvuk, něco nehmatatelně přitažlivého, jinak si nelze vysvětlit, že se díváte více než hodinu a půl na tři obstarožní chlapy (nový kytarista a klávesák Phil Cunningham zas tak obstarožní není), jak zpocení drhnou své nástroje a hlasivky.

Další paradox tohoto DVD: není to špičková technická kvalita, jen takový dobrý zvuk (osobně jsem tentokrát preferoval Dolby Digital před DTS) a ucházející kamera, na pódiu se to rozhodně nehemží speciálními efekty nebo projekcemi. Pak vám to při sledování dojde - je to koncert nacpaný samými hity, jedna pecka za druhou. Diváci reagují perfektně na novější věci ze dvou výborných posledních desek i na prastaré připomínky Joy Division.

Spád koncertu trochu narušují rozhovory se členy kapely a fanoušky vložené mezi písně. Mimochodem i když je to suchý britský humor, je z jemných náznaků patrné, jak se odlišují názory hudebníků na hudbu a fungování skupiny. S vědomím následujícího rozchodu (ať už definitivního nebo dočasného, kdoví na kolik let) ta slova získávají na významu. Ze koncertu je cítit, jak důležitá pro zvuk New Order byla Hookova basa a jeho samotná přítomnost vůbec.

Druhý disk, koncertní záznamy z osmdesátých let (a pro srovnání současné obrázky z Hyde Parku, které jsou snad jediné koukatelné bez úšklebků), berme jako jeden velký bonus určený opravdu skalním fandům na život a na smrt. Je to rozsáhlý archiv, na který se nebudete dívat každý den, pokud vás samozřejmě nepřitahuje pohled na Hookyho vlasový ohon nebo na Barneyho v trenýrkách, když byl asi o dvacet kilo lehčí.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY