Joe Satriani, Steve Fister Band, HC Sparta Aréna, Praha, 3.6.2008

Pestrobarevné vyhrávky a precizní kytarové školení

Vydáno: 05.06.2008 07:47 v sekci Naživo - Kateřina Červenková | foto: Robert Macháček / musicserver.cz

Famózní kytarista Joe Satriani vydal výtečnou, již jedenáctou studiovku "Professor Satchafunkilus And The Musterion Of Rock". U té příležitosti se vydal na evropské turné, během kterého se zastavil i v pražské HC Sparta Aréně, kde si podmanil diváky nejen svými jiskrnými kytarovými sóly.

Joe Satriani, T-Mobile Aréna, Praha, 3.6.2008
© Robert Macháček / musicserver.cz
Joe Satriani patří bezesporu k nejtalentovanějším muzikantům současnosti, jeho osobitou a důmyslnou hru na kytaru si však přišlo poslechnout poměrně malé publikum. Parkoviště před halou, kde většinou postávají početné hloučky fanoušků, tentokrát zelo prázdnotou. Nepříliš početné posluchačské návštěvě amerického kytarového virtuóza bylo ostatně přizpůsobeno i uspořádání haly. Pódium bylo postaveno podélně, což jednak opticky zmenšilo sál, ale hlavně mělo přiblížit diváky svému idolu. To se podařilo z části, najít ten správný úhel, aby člověk viděl, co se děje na jevišti, dalo totiž celkem zabrat. Satriani tak trochu soutěžil s Metallikou, která ten samý večer koncertně pokřtila nový fotbalový stadion Slavie. Bylo tedy zvláštní, že někteří jedinci přišli na Satrianiho koncert v tričkách právě s americkou metalovou legendou.

Předkapela Steve Fister Band spustila svůj ostřejší a rozmarnější bluesrock kolem osmé, přesně, jak bylo avizováno. Nedočkavému publiku skupina představila především materiál ze svého čerstvého alba "Deeper Than The Blues", které vyšlo v dubnu. Úkol předkapely splnil band skvěle, ale navzdory pochvalným referencím na mě bezmála čtyřicetiminutový set ničím zvlášť nezapůsobil. Celkem chytlavé písničky s univerzálními rockovými melodiemi většinou postrádaly originalitu a nápaditost.

Joe Satriani, T-Mobile Aréna, Praha, 3.6.2008
© Robert Macháček / musicserver.cz
Po přibližně dvacetiminutové přestávce hala opět zhasla a dynamická kytarová vyhrávka odstartovala nepřetržitou, takřka dvouhodinovou ryze instrumentální jízdu. Na úvod zazněl úderný singl "I Just Wanna Rock" z aktuální Satrianiho desky, který je efektně zkreslený vokodérem. Holohlavý sympaťák tradičně schovaný za černé brýle se se svými fanoušky přivítal beze slov, pouze svým charakteristickým gestem (jež zopakoval v průběhu večera ještě několikrát), kdy mu ruka rázně vylétne vzhůru. A pak začaly jeho ďábelsky rychlé prsty kmitat po krčku kytary, s neuvěřitelnou rychlostí poletovat po strunách a kouzlit rozmanité melodie.

Satriani rozehřál diváky nejprve písničkami z nového alba, průběžně ale připomněl nejrůznější období své tvorby. Nechyběly skladby "Ghosts", "Ice 9", "One Big Rush" nebo "Time Maschine" či "Crying". Své publikum Satriani rozhodně nešetřil, živelně do něj pumpoval svá kreativní kytarová aranžmá. Ostatně stejně tvrdé, ne-li tvrdší nároky má sám na sebe.

Joe Satriani, T-Mobile Aréna, Praha, 3.6.2008
© Robert Macháček / musicserver.cz
Celý večer byl de facto jedno velké kytarové sólo. Působivá pestrobarevnost a dechberoucí gradace volně přecházely v rozvláčnější kytarové školení, mrazivou exhibici nejrůznějších technik a herních pozlátek. Omamná dokonalost ale často hraničila s trochu chladnou technickou vyšperkovaností. Proto diváci, lehce znavení tou neúprosnou smrští, uvítali příjemné odlehčení v podobě rozverného vystoupení baskytaristy Stua Hamma. S vtipem a zručně zanotoval skrz svůj nástroj několik známějších melodií a právem si vysloužil jeden z největších potlesků večera. Byl to vlastně jediný moment, kdy Satriani přenechal pozornost někomu jinému. Jeho oslňující osobnost s věčně přišpendleným euforickým úsměvem i vitální způsob hudební prezentace byly natolik výrazné a dominující, že nechaly okolní (rovněž vynikající, ale na koncertě pouze poslušně doprovázející) muzikanty takřka bez povšimnutí.

Dávno po tom, co se Metallica i s dvěma předkapelami rozloučila s Prahou, Satrianiho koncert teprve vrcholil. Byla to vyčerpávající podívaná, kterou si zanícení muzikanti i lační posluchači užili v maximální možné míře. Za snesitelné vstupné Satriani předvedl strhující vystoupení, s plným nasazením toho nabídl publiku mnohem víc, než obvykle servíruje většina ostatních muzikantů. Působí jako nezničitelná a neomylná kytarová mašina, přičemž kytary si měnil skoro po každé skladbě.

Na obsáhlou fotogalerii z koncertu se podívejte ZDE.

Joe Satriani, Steve Fister Band, T-Mobile Aréna, Praha, 3.6.2008

  • satriani (stagg, 05.06.2008 16:53) Reagovat

    tenhle koncert byl upe mazec atmosféra byla obrovská. byl to nezapomenutelný zážitek.satriani je fakt mág

    • Re: satriani (Jirka, 05.06.2008 18:53) Reagovat

      koncert neměl chybu,jsem nadšen,prostě vynikající zážitek!!!

  • Zážitek (Nori, 08.06.2008 14:54) Reagovat

    Nelze, než souhlasit s komentářem, jsem z Opavy a rád, že jsem tam byl. Fantastický koncert. Jediná vada na zážitku bylo selhání pořadatelů a kouření v hale!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 45/2025 - od Báry Polákové se Štěpánem Urbanem přes The Neighbourhood po Romana Holého (19.11.2025 14:30)
- Recenze: Babymetal bourají konvence: nová deska "Metal Forth" přináší chaos, odvahu i triumf (31.08.2025 08:00)
- Naživo: Joe Satriani a Steve Vai ukázali, jak se surfuje s hydrou a Praze servírovali kytarové mistrovství bez velkých gest (21.07.2025 21:17)
- Fotogalerie: Nadpozemský zážitek: Satriani a Vai ovládli Forum Karlín (21.07.2025 19:08)
- Video: Joe Satriani a Steve Vai se v písni "I Wanna Play My Guitar" obklopili jedinečnou partou muzikantů (15.05.2025 16:48)
- Joe Satriani a Steve Vai zahrají společně ve Foru Karlín (09.12.2024 09:01)
- Video: Apocalyptica si do nové verze "One" pozvala Jamese Hetfielda a Roberta Trujila (27.05.2024 13:05)
- Video: Kytaroví velmistři Joe Satriani a Steve Vai spojili síly v bizarním klipu "The Sea Of Emotion, Pt.1" (05.04.2024 12:19)
- Video: Apocalyptica se s The Four Horsemen vrací ke kořenům i k Metallice. Na podzim zahraje v Praze (02.03.2024 14:21)
- Metallica musela odložit koncert, James Hetfield chytil covid (04.09.2023 12:28)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe