Morcheeba - Dive Deep

Potápění v modrém sametu

Vydáno: 11.04.2008 13:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Tři roky staré "The Antidote" patřilo k nejslabším počinům Morcheeby. Návrat "Dive Deep" už nabízí povedenější exkurz do hlubin lidských emocí. Od úvodní "Enjoy The Ride" si budete spokojeně říkat, že bratři Godfreyovi se vydali ke kořenům a servírují náladově ucelený pohled na svět.

7/10

Morcheeba - Dive Deep

Vydáno: 18.02.2008
Celkový čas: 40:34

Skladby: Enjoy The Ride, Riverbed, Thumbnails, Run Honey Run, Gained The World, One Love Karma, Au Dela, Blue Chair, Sleep On It Tonight, Ledge Beyond The Edge, Washed Away

Skye Edwards je minulostí. Kdo se stále nesmířil s faktem, že tento výrazný element původní sestavy už nebude nikdy součástí, novou desku Morcheeby asi opět odsoudí k zániku. Přitom "Dive Deep" je po hodně slabé "The Antidote" dost povedený comeback. Paul a Ross Godfreyovi dozráli ve zdatné autory, kteří si tentokrát pohrávají s náladou celku. Nabízejí ponor do odstínů melancholie, více sázejí na akustické nástroje a ovlivnění psychedelickou tvorbou. Trip hop stále žije, ale "Dive Deep" je spíš popem s triphopovými prvky.

Vše se točí hlavně okolo vokalistek Judie Tzuke (vlastním jménem Judie Myers) a Mandy Zamolo, byť je zřejmé, že příště osloví nejspíše zcela jiné hosty. Když si však poslechnete "Run Honey Run", měl dostat víc místa Bradley Burgess, je to jasný klenot "Dive Deep". Nedílným spolučinitelem je i norský multiinstrumentalista Thomas Dybdahl, který se podepsal hned pod tři skladby.

Bratři Godfreyovi na jednu stranu vše postavili na jistotě a používají výrazivo, které je blízké tomu, co na Morcheebě tolik fanoušků miluje. Typickou ukázkou je "One Love Karma" s rapperem Cool Calm Pete - stačí se důkladněji zaposlouchat a odhalíte mnoho spojnic na starou a dobrou Morcheebu. Druhým pohledem ale najdete větší příklon k dobám minulým, kdy se elektroniky používalo poskromnu a atmosféru skladeb určovaly převážně akustické nástroje, namátkou snad kráska "Sleep On It Tonight" v podání Dybdahla.

Morcheeba ve verzi dva-nula-nula-osm nikam výrazně nechvátá a pohrává si s tím, co ústřední dvojici jde nejlépe. Zároveň to je blízké tomu, jak tahle kapela zní živě s citem pro studiovou preciznost. "Dive Deep" je zkrátka intenzivním ponorem do emocí.

PS: Morcheeba přijede do Česka představit "Dive Deep" na konci aprílového měsíce, kdy nejprve vystoupí v Brně (29. dubna) a den na to zavítá do pražské Lucerny.

  • Antidote (Jméno, 11.04.2008 14:20) Reagovat

    Tak tady máme další klišé, že Antidote je slabé (nebo v tomto přípdě hodně slabé) album. Asi je to tím, že je to první počin bez Skye. Zkrátka to někde napsali a kdo to nebude opakovat je vůl. Znáte to, jako epidemie.

    • Re: Antidote (rapman, 15.04.2008 00:57) Reagovat

      S Antidote ma autor pravdu, kdyz si vezmu vsechna alba Mocheeby pocinaje Who Can You Trust, Antidote je nejslabsi, hodne slabe. Jsem zvedavy na zive vystoupeni, ja se dockam az 9. kvetna.

  • Dobrá recenze (Gustav, 16.04.2008 16:26) Reagovat

    Ahoj posluchači Morcheeby, natrefil jsem na dobrou a mnohem obsáhlejší recenzi týhle nový desky, mrkněte na to, máte-li zájem. Je to na: http://jdem.cz/acj41

  • recenze? (Lk_s, 16.04.2008 20:35) Reagovat

    1) antidote je nejslabsim albem morcheeby, ale rozhodne neni slabe. 2) paul a ross dozraly ve zdatne autory na big calm. 3) talhe deska taky neni zrovna nejaka super (bohuzel) 4) tahle recenze na me od zacatku do konce pusobi, jako vynucena (kvuli reklame na koncerty)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Morcheeba zahrála své hity v SaSaZu (27.10.2025 11:49)
- Nové desky 20/2025 - od Joea Jonase přes Morcheebu po Skunk Anansie (28.05.2025 08:00)
- Morcheeba v Praze oslaví třicet let na scéně a představí nové album "Escape The Chaos" (14.03.2025 10:41)
- Audio: Morcheeba se vrací s léčivou mantrou "Call For Love" (27.01.2025 10:57)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) (24.01.2022 18:00)
- Naživo: Morcheeba ukolíbala Prahu do příjemné letargie (12.09.2021 20:51)
- Fotogalerie: Koncert kapely Morcheeba v obrazech (12.09.2021 20:03)
- Minirecenze: Morcheeba zve albem "Blackest Blue" na noční procházku za svitu Luny (02.09.2021 14:35)
- Morcheeba vystoupí v září v Praze (14.06.2021 08:14)
- Nové desky 19/2021 - od St. Vincent přes Morcheebu po The Black Keys (18.05.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe