Chutné Filipiky

Vydáno: 03.04.2008 05:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Letos v létě to bude už osm let, co zemřel Jaro Filip, všestranný slovenský kumštýř. Některé z jeho písniček doslova zlidověly - a to není jediný důvod, proč vzniklo album "Pocta Jarovi Filipovi - Jarove pesničky". Výborná pocta! Na skvělé desce se sešla pestrá směs předních slovenských muzikantů.

8/10

Různí - Pocta Jarovi Filipovi / Jarove pesničky

Vydáno: 10.03.2008
Celkový čas: 51:37

Skladby: Cez okno (Martin Husovský, Samo Tomeček, Peter Debnár, Adam Ďurica), Valutový cudzinec (Janko Kuric, Robert Roth), Kapitán (Lasky), My (IMT Smile), Rocker (Kuly), Keď som išiel (Hrdza), V jedálnom vozni (100 múch), Do batôžka (Katarína Knechtová), V našej obci (Chiki Liki Tu-a), Sťahovaví vtáci (Peter Lipa), Ďalekohľad (Lavagance), LSD (IMT Smile, Igitot), Čerešne (Zuzana Smatanová), Za dedinou (IMT Smile), Absolútne (Jaro Filip)

Vydavatel: Universal

O širokém uměleckém záběru Jara Filipa (1949-2000) by se dalo psát na ploše daleko přesahující rozsah průměrné recenze (stačí se podívat na přehled jeho aktivit), ale soustřeďme se jen na desku, která je poctou současných slovenských muzikantů jeho osobě a tvorbě. Album "Pocta Jarovi Filipovi - Jarove pesničky" je tím nejlepším způsobem, jak si některé z nejznámějších Filipových skladeb připomenout. A člověk zůstává v úžasu, jak dobré písničky to stále jsou.

Pracovní materiál byl bezpochyby kvalitní, ale jak se s ním popasovali ti, co skladby nově nazpívali? Nepochybně je to zásluha zejména Ivana Táslera, že deska vyšla tak skvěle. Snad jediným nedostatkem je pěvecká neúčast Richarda Müllera - vždyť ze spolupráce M+F vznikly jedny z nejlepších Müllerových písní a o jeho spolupráci na "Poctě" se psalo již dávno. Nakonec to tedy nevyšlo a s Richardovým jménem se setkáváme jen v položce texty, kde jinak kraluje Milan Lasica.

Jarove pesničky jsou především pestré. Je velmi zábavné sledovat, jak si přední současní slovenští interpreti pohráli se známými předlohami: 100 múch pojali "V jedálnom vozni" jako rozšafnou pakárnu (ještě ulítlejší než originál trojky Filip, Lasica, Satinský), Kulyho "Rocker" je opepřen drsnými kytarovými rify, "My" vystřihli IMT Smile jako svižné ska, legendární "Čerešne" Zuzana Smatanová hodila do jemné latiny. Nejsilnější jsou ale balady; "Sťahovaví vtáci" Petera Lipy (zpěvák je zde velmi úsporný a přesto z písně mrazí), "Za dedinou" jen s hlasem a klavírem Táslerovců a nádherná verze nadčasové písně "Do batôžka" zpívaná Katkou Knechtovou z Pehy.

Tribute alba u nás nemají příliš velkou tradici (a odpusťme si jízlivé poznámky o absenci těch, komu bychom měli skládat pocty) možná také z obav, co by z podobných projektů vzešlo za patvar. "Pocta Jarovi Filipovi" vyšla (překvapivě?) skvěle, spojily se výborné písně, kvalitní hudebníci a nadšení pro dobrou věc. Jaro Filip musí mít tam, kde zasa hrá s Dežom, velkou radost.

  • Si ma prekvapil ... (Bulsara, 03.04.2008 06:49) Reagovat

    Parikrupa (alias "Musicserverdebo") ..., ty vieš aj nearogantne písať o pekných veciach, holt asi dozrievaš ...

  • ANO (ace2006, 28.06.2008 03:09) Reagovat

    Přesně tak, po dlouhé době cd, které se dá poslouchat od začátku do konce... Díky všem, kteří touto muzikou vzdali hold výbornému člověku....

  • len (JohnnyD, 13.09.2008 20:24) Reagovat

    len malá zábavná poznámka: už to celkom aj zľudovelo ako Pomsta Jarovi Filipovi, podľa ukážok sa až tak nečudujem

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Zuzana Smatanová se s projektem "Búdkovo" vrací do dětského světa (12.10.2025 19:22)
- Fotogalerie: Peter Lipa v ostravské Heligonce potvrdil svůj vysoký standard (25.09.2025 09:11)
- Recenze: Peter Lipa uzavřel na živém záznamu "Symphony 80" symbiotické partnerství s orchestrem (23.03.2025 08:00)
- Recenze: Reedice desky "Celý svet sa mračí" je příjemnou vzpomínkou na Milana Lasicu a jeho spojenectví s BHS (08.03.2025 14:30)
- Fotogalerie: Peter Lipa a jeho band vyprodali ostravský Parník (08.01.2025 10:06)
- Fotogalerie: IMT Smile v Ledárnách podpořilo fantastické publikum a Ben Cristovao (28.06.2024 09:45)
- Video: Sima Magušinová a Zuzana Smatanová spojily své hlasy a kytary v songu "Duše divoké" (27.03.2024 11:24)
- Recenze: "Rozprávač" Zuzany Smatanové je průvodcem těžkou částí jejího života a návodem k řešení psychických problémů (12.11.2023 13:35)
- Recenze: Projekt Story si dělá radost vinylem "Doteraz" a láká na nové skladby Petera Lipy a Milana Kňažka (14.10.2023 15:30)
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe