Annie Lennox - Songs Of Mass Destruction

Iluze jsou pryč, vzkazuje Annie

Vydáno: 02.10.2007 13:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Trýznivý pohled ženy na tento svět, tak by se dalo charakterizovat nové album Annie Lennox "Songs Of Mass Destruction". Silné kompozice se dotýkají drsné současnosti a koketují s feministickým podtextem, zpěvačka v nich zároveň vokálně exceluje. Čtvrtá řadovka slavné dámy má nepochybně velké ambice.

8/10

Annie Lennox - Songs Of Mass Destruction

Vydáno: 01.10.2007
Celkový čas: 46:55

Skladby: Dark Road, Love Is Blind, Smithereens, Ghosts In My Machine, Womankind, Through The Glass Darkly, Lost, Coloured Bedspread, Sing (Annie Lennox with Madonna, Joss Stone, Celine Dion, Dido, Gladys Knight, kd Lang, Angelique Kidjo, Bonnie Raitt, Shakira, Melissa Etheridge, Sarah McLachlan, Fergie, Anastasia, Beverley Knight, Faith Hill, Pink, Sugababes, Martha Wainwright, Isobel Campbell, Beth Gibbons, KT Tunstall, Shingai Shoniwa & Beth Orton), Big Sky, Fingernail Moon

Vydavatel: Sony Music

Sledování denního tisku a televizního zpravodajství nebo pohled matky, která během hlídání dětí na pískovišti pozoruje, co se děje v okolí. To vše zapůsobilo na Annie Lennox, když připravovala své čtvrté studiové album. Když pak cestovala do Los Angeles, získala další podněty - byla uprostřed neuspořádaného, chaotického, kosmopolitního dění uvnitř světové velmocí. "Songs Of Mass Destruction" je zkrátka o problémech, které Annie trápí, a ona je ve svých textech velmi otevřená.

Zásadní změnou oproti minulé desce "Bare" je to, že dlouholetého spolupracovníka Stephena Lipsona nahradil Glen Ballard, který se podepsal pod téměř kultovním albem "Jagged Little Pill" Alanis Morissette. To výsledku dost pomohlo, ponor a Glenův cit pro detail dodaly nahrávce prvky, které se právě na "Bare" nepodařilo zcela dotáhnout. Skutečným balzámem jsou při poslechu zvuková čistota a celistvé zacházení s vokálním rozsahem Annie Lennox, nemalou práci při mixu a masteringu odvedl tedy Tom Lord-Alge.

Novinka startuje s dominantním trackem "Dark Road", jenž se stal pilotním singlem, pak na chvíli přijdou kousky s typickým rukopisem zavedené značky A.L.. Dech však berou kompozice "Lost", "Big Sky" nebo na úplný závěr umístěná "Fingernail Moon". Elektronikou decentně prošpikovaná "Coloured Bedspread" je zase výtečně zařazeným vnadidlem před "Sing", v níž s Annie zpívá výkvět ženskosti - dvacet tři vokalistek, které se bez váhání připojily k charitativnímu nápadu. "Sing" bude druhým singlem a měl by finančně pomoci organizaci TAC (Treatment Action Campaign). Samotná skladba jde ve feministických stopách legendárního duetu s Arethou Franklin "Sisters Are Doin' It For Themselves".

"Když se dívám na svět kolem sebe, vidím naprosto šílené místo plné násilí a agrese, selhávající komunikace a krutosti," říká Annie. "Songs Of Mass Destruction" je její citlivou zpovědí, odzpívanou skvělým hlasem. Zároveň ale nečekejte nějaké zásadní uhnutí z dříve nastoleného a léty prověřeného potenciálu Annie Lennox. Pokud jste milovali debut "Diva", tak novinka si vás nepochybně získá na svou stranu.

  • Pěkný album, který stojí za to (Honza, 18.10.2007 14:21) Reagovat

    Z tohohle cd je slyšet krása. Sice se mi zalíbilo až po třetím čtvrtém poslechu, ale Annie a její hlas jsou upřímný a po čase vás dostane (teda pokud zrovna nejste fanoušci Mandrage apod.). Dark Road je super singl, Sing je taky slušný, ale ne extra, i když je tam tolik světových zpěvaček, ale určitě neurazí. Mnohé i potěší. Taky bych to hodnotil 8/10.

  • klenot (Lamanai, 12.11.2007 14:33) Reagovat

    Annie Lennox je extratřída, ale její dosavadní alba mám rád především jako kulisu. Příjemně se mi u toho dělá něco jiného. Ale nové album, do toho se ponořím a užívám si poslech. Krása. Při některých skladbách mám husí kůži. Také mi to ale trvalo asi dva poslechy. Od té doby si to ale vychutnávám naplno.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jmenuji se Marilyn Manson a jsem drogově závislý, oznámil zpěvák nadšeně v Praze (16.11.2025 19:00)
- Naživo: Závěr Metronome Prague patřil The Streets. Alanis Morissette jen tiše připomněla devadesátky (23.06.2025 09:05)
- Album plné ticha. Ed Sheeran, Annie Lennox, Kate Bush a tisícovka dalších umělců protestují proti AI (28.02.2025 17:51)
- Alanis Morissette zazáří na Metronome Prague 2025 (21.10.2024 19:58)
- Eminem, Eurythmics, Duran Duran a další byli uvedeni do Rokenrolové síně slávy. Přišla i Dolly Parton (07.11.2022 12:52)
- Nové desky 24/2022 - od Foals přes Sigmu po Grey Daze s Chesterem Benningtonem (22.06.2022 13:10)
- Alanis Morissette vydá v létě meditativní desku. Poslechněte si první ukázku (21.05.2022 11:53)
- Alanis Morissette pracuje na sitcomu na motivy svého života. No, není to ironické? (11.11.2021 17:26)
- Nové desky 32/2021 - od The Killers přes Sepulturu po Sheryl Crow (18.08.2021 08:00)
- Zaprášenosti: The Presidents Of The USA - "The Presidents Of The USA" (18.07.2021 09:55)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe