Pink Floyd - Piper At The Gates Of Dawn (40th Anniversary Deluxe Edition)

Když bláznivý démant zářil

Vydáno: 25.09.2007 14:00 v sekci Recenze - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Výročí. Pamětníci zamáčknou slzu, novináři poinformují mladší generaci, nebo se také (jde-li o výročí vydání hudebního alba) objeví nová edice díla. Někdy zbytečná, jindy velmi vydařená. Jaká je reedice prvotiny (The) Pink Floyd "Piper At The Gates Of Dawn", která letos slaví čtyřicet let od vydání?

9/10

Pink Floyd - Piper At The Gates Of Dawn (40th Anniversary Deluxe Edition)

Vydáno: 03.09.2007
Celkový čas: 42:15 + 41:58 + 32:06

Skladby: CD1: Astronomy Domine, Lucifer Sam, Matilda Mother, Flaming, Pow R. Toc H., Take Up Thy Stetoscope And Walk, Interstellar Overdrive, The Gnome, Chater 24, The Scacercrow, Bike
CD2: Astronomy Domine, Lucifer Sam, Matilda Mother, Flaming, Pow R. Toc H., Take Up Thy Stetoscope And Walk, Interstellar Overdrive, The Gnome, Chater 24, The Scacercrow, Bike
CD3: Arnold Layne, Candy And A Currant Bun, See Emily Play, Apples And Oranges, Paintbox, Interstellar Overdrive (Take 2), Apples And Oranges (Stereo Version), Matilda Mother (Alternative Version), Interstellar Overdrive (Take 6)

Vydavatel: Parlophone

Přestože "Pištec u bran svítání" ani zdaleka nedosáhl komerčního úspěchu svého přes chodbu ve studiích Abbey Road ve stejnou dobu nahrávaného souputníka "Seržanta Pepře", historie ukázala, že debutové album Pink Floyd (při prvním vydání desky měla kapela ve svém názvu vzápětí vypuštěné The) patří nejen mezi nejdůležitější britská alba roku 1967, ale šedesátých let vůbec. Jeden bonmot praví, že kde v psychedelickém rocku "Sgt. Pepper" končí, tam "Piper" začíná. Kouzelné album plné nezměrné fantazie ("The Gnome", "Scarecrow") i hlubokých strachů ("Matilda Mother") šíleného génia Syda Barretta střídá hudebně zvukové koláže s těžkopádnými, valivými melodiemi ("Astronomy Domine", "Bike") s křehkými, až něžnými písněmi ("The Gnome"). Z jedenácti skladeb je Barrett výhradním autorem u osmi, u dvou je spoluautorem a jen jednu jedinou (a ještě v kontextu kvality ostatního materiálu nejslabší) "Take Up Thy Stethoscope And Walk" dodal Roger Waters, pozdější nejvýraznější postava skupiny. Je až s podivem, že definitivní zhroucení psychiky a následný Barrettův odchod ze scény kapela vůbec ustála.

Aby vydání reedice mělo nějaký smysl, musí být pro její koupi a poslech více důvodů než jen fakt, že zrovna uplynulo čtyřicet let od prvního vydání skvělého alba. A vězte, že minimálně u recenzované třídiskové deluxe edice je těch důvodů požehnaně. První disk obsahuje album "Piper At The Gates Of Dawn" v mono verzi, tedy ve verzi, na jejíž mix dohlíželi samotní hudebníci. Je to z dnešní perspektivy poněkud s podivem, ale stereo roku 1967 zkrátka ještě nebylo natolik zavedené, a tak ani takoví zvukoví hračičkové, kteří později přijdou s prvními experimenty s nahráváním alb v prostorovém zvukovém formátu (tzv. quadrophonii), nechali stereo mix plně na producentovi Normanu Smithovi (další paralela: Smith spolupracoval poměrně úzce s The Beatles) a zvukovém inženýrovi Peteru Bownovi.

A právě jejich stereo mix alba se nachází na druhém cédéčku. Krom drobných odlišností ve střihu jednotlivých skladeb (mono verze je o 17 vteřin delší) je pochopitelně dramatický rozdíl v mixu jako takovém. Zatímco v mono verzi museli tvůrci velmi pečlivě pracovat s dynamikou a hlasitostí jednotlivých nástrojů a zvukových ruchů, aby vedli pozornost posluchače podle svých záměrů, stereo poskytlo možnost pracovat s jednotlivými nástroji v oddělených kanálech včetně vzájemného přelévání a prolínání. Nicméně musím přiznat, že mono varianta, kterou jsem nyní měl možnost slyšet poprvé, mě překvapila precizností svého zpracování a dokonalostí zvuku, na které se jistě podílí i nový a výtečný remastering. Zkrátka pro fanouška krásná možnost srovnávat, hledat a nacházet odlišnosti a jinak se rochnit v téhle psychedelické koupeli.

Třetí disk (album vychází i ve dvojdiskové edici s výše popsanými dvěma cédéčky) je pak úplnou lahůdkou. Na počátku svojí kariéry byli Pink Floyd v podstatě singlovou kapelou, byť posléze jejich vydávání téměř opustili. Nicméně prakticky paralelně s "Piperem" bodovali v hitparádách singly "Arnold Layne / Candy And A Currant Bum" a "See Emily Play / The Scarecrow" a ze stejného období pochází i méně úspěšný "Apples And Oranges / Paintbox". Všechny tři včetně b-stran (výjimkou je béčko "The Scarecrow", kterážto píseň se jediná nachází na albu) tvoří první polovinu disku. Druhá polovina pak obsahuje dosud nevydanou stereo verzi skladby "Apples And Oranges", oproti albu alternativní verzi "Matilda Mother" a zejména bonbónek v podobě dvou různých variant instrumentálních orgií "Interstellar Overdrive". Tato improvizace, na albu ve své téměř desetiminutové podobě, nezazněla snad nikdy dvakrát stejně. Na koncertech se její délka pohybovala podle nálady muzikantů a míry jejich momentálního ovlivnění drogami a alkoholem od pěti minut do půl hodiny, ale legendy vypráví i o tři čtvrtě hodiny trvajících verzích. Zde se nacházejí studiové verze s pořadovými čísly 2 a 6 a společný mají opravdu jen základní melodický motiv, improvizované pasáže jsou naprosto odlišné.

Pokud vydávat reedice zásadních alb rockové historie, pak nechť vypadají například takto. Výstižný je výrok šéfredaktora musicserveru, který popatřiv okem na tento box, psal mi vzápětí: "Závidím fanouškům Pink Floyd!"

  • ou jéš (mnagista, 25.09.2007 17:00) Reagovat

    solidní článek, hned objednávám...jenom, ta píseň se jmenuje 'Interstellar overdrive'...;-)

    • Re: ou jéš (Michal Koch, 25.09.2007 17:07) Reagovat

      Kruciš! Máte samozřejmě pravdu. Já mám na tenhle název nějaký blok či co, tuhle chybu dělám pořád. :-( A přitom tu skladbu miluju. Omlouvám se hluboce, už jsem požádal o opravu...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
Lucie, O2 arena, Praha, 9.12.2025
Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně Lucie odehrála první ze dvou koncertů v pražské O2 areně. A Pražáci ve vyprodané hale potvrdili, že své Lucii rozumí. Kromě kapely se na pódiu představila řada hvězdných hostů: Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Petr Janda, Lenny... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 10:00 v sekci Naživo
Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli
Rozhovory: Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli Po loňském koncertu v O2 universu se Jan Bendig příští rok vrátí na místo činu s ještě větší hudební i vizuální show, která by měla posunout laťku zase o kus výš. V rozhovoru prozrazuje, co chystá, co ho spojuje s Jiřinou... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Barbora Poláková a Štěpán Urban, La Fabrika, Praha, 5.12.2025
Naživo: Barbora Poláková a Štěpán Urban bodali jemností, ne jedem. "Sršně" pokřtili březovou mízou Hudební i životní dvojice Bára Poláková a Štěpán Urban ukázala, že jim to ladí i na pódiu. V pátek na Mikuláše v pražské La Fabrice pokřtili své společné debutové album "Sršeň" s kapelou za zády a koncert proměnili v... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 16:56 v sekci Naživo
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Shine On You Crazy Diamond" pohromadě. Vychutnejte si opus magnum Pink Floyd v celistvé podobě (22.11.2025 11:18)
- Mistrovské dílo Pink Floyd "The Wall" v noblesní Státní opeře Praha: Oslavte výročí 17. listopadu rockovou nocí v opeře (22.10.2025 08:13)
- Pink Floyd oslaví padesát let alba "Wish You Were Here" rozšířenou reedicí (17.09.2025 11:17)
- Nové desky 30/2025 - od Rogera Waterse přes Morgan Wade po Buddyho Guye (06.08.2025 13:00)
- Pražský koncert Rogera Waterse zamíří na nosiče i do vybraných kin (11.06.2025 16:53)
- Nové desky 17/2025 - od Suzanne Vega přes Erica Churche po Pink Floyd (07.05.2025 08:00)
- Hudba v TV: Audiovizuální manifest "Pink Floyd: Živě v Pompejích" zub času nahlodal, velké plátno mu ale i po letech sluší (26.04.2025 08:00)
- Magický koncert "Pink Floyd at Pompeii - MCMLXXII" rozezní v dubnu i česká kina (01.04.2025 18:48)
- Živák Pink Floyd "Live In Pompeii" se v květnu vrátí v novém remixu Stevena Wilsona a zamíří i na plátna kin (28.02.2025 13:31)
- Naživo: "The Wall" znovu na scéně: Jak obstál revival v pražském Kongresovém centru? (22.01.2025 11:15)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Lady Gaga Madonna Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe