shop.musicserver.cz

WOMAD, postřehy závislého pozorovatele

Vydáno: 20.09.2000 22:59 v sekci Naživo - Hynek Just | foto: facebook interpreta

To, že se letos nějaký WOMAD v Praze pořádal, vám, hudebním konzumentům jistě neuniklo. Možná, že jsme se tam s některými z vás i potkali, každopádně jsme tam byli z MusicServeru dva a podařilo se nám o festivalu napsat dvojmo. Tak neváhejte, čtěte a porovnávejte, jsme žádostivi vašich reakcí.

WOMAD neboli World Of Music Arts & Dance neboli světový festival s osmnáctiletou tradicí, se letos poprvé konal i u nás.
Workshop - kliknout pro větší
© Alexandr Hudeček
Jedním z poslání celé akce je vytvořit prostor pro propojení více kultur, více pohledů, více přístupů. Přestože z názvu by se mohlo zdát, že hudba, tanec a výtvarno zde budou zastoupeny rovnoměrně, není tomu tak, jedná se především o festival hudební. Výtvarno je realizováno především na workshopech (dětských i dospělých, malovacích, keramických i sochařských), s tancem přijde člověk do styku asi jako na jakémkoli jiném festivalu. Nicméně co se týká atmosféry na místě, a to nejen v místech koncertů, ale v celém objektu, je na ní porozumění a všudypřítomné propojení všerůzných světů krásně pozorovatelné. A to není jen svět Marokánců, Arabů, Židů, Romů, bílých, rudých, černých, žlutých, ale zrovnatak nejmladších a nejstarších diváků (mezi těmi je několik generací), či svět konzumu (jedním z hojně navštěvovaných míst byl propagační stan Go Eurotelu) a alternativy (stánky s všemožnými cetky a kouřícím náčiním z Asie by málokoho překvapily). Ze strany vystupujících tomu nebylo jinak, za tři dny trvání přišel divák do styku jak s etnicky čistým a nezasaženým projevem, tak s poměrně vypočítavým a standardním popem, který se od střeněproudých sfér lišil jen nástrojovým obohacením (o etnické prvky, samozřejmě). Čili právě různost, pestrost, členiost a barevnost byly základními kameny WOMADu a byly v tom nejčistším slova smyslu pilíři, na kterých WOMAD stál a se kterými padal.

Vystupující kapely by se tedy daly rozdělit do dvou základních skupin, a to na ty "čistě etnické", které zůstaly věrné kulturám, ze kterých jejich styl pramení a pak ty "experimentátorské", co se pokoušejí o kombinaci etnického základu se standardními, řekněme módními euro-americkými postupy. Oba přístupy mají své klady i zápory, ve výsledném efektu však dopadávají lépe a zajímavěji ti z první skupiny. Energie, která z těchto kapel vyzařuje, působí upřímněji a autentičtěji, už díky tomu, že jejich repertoár vyrůstá z velmi hlubokých a generacemi prověřovaných kořenů. Na "experimentátorech" je oceněníhodná jejich snaha o vytvoření něčeho nového, často však může tato snaha zabloudit v přílišné doslovnosti a samoúčelnosti. Konkrétněji na kapelách.

Věra Bílá - kliknout pro větší
© Vít Klusák
Klasickými reprezentanty výše uvedených přístupů můžou být dvě domácí cikánské kapely, a to Věra Bílá + Kale a Ida Kelarová. Obě protagonistky jsou úžasné, po zpěvové a výrazové stránce dosahují přesně toho, čeho je do této hudby třeba, Bílá se však obklopí pouze kytaristy, kteří drhnou jednoduše a přesně to, co drhávají při svých rodinných oslavách, zatímco Kellarová si pozve kromě kytary a harmoniky ještě elektrickou basu a bicí soupravu – nástroje, které se nikdy v souvislosti s touto hudbou nevyskytovaly a které jsou na místě úplně zbytečné a na škodu.

V první načrtnuté skupině by se pak vedle sebe vyskytli kapely jako moravský Hradišťan (bohužel celý festival zahajoval a v pátek ve čtyři odpoledne byla atmosféra ještě poněkud neuzrálá), Imbizo ze Zimbabwe – jedenáctičlenný sbor domorodců, kteří si vystačili s mikrofony, hlasem a tancem, pro většinu přítomných jeden z nejsilnějších zážitků, cimbálovko – smyčcová formace z Maďarska Muzsikás (u nás hráli už podruhé a reakce jen potvrdily, že maďarský folklor má velmi blízko k našemu moravskému), japonský bubínkář a kontemplant Joji Hirota (možná, že na místě nebyl úplně doceněn, přeci jen, náš západní přístup vyžaduje menší obraznost, rychlejší tempo a větší spád, meditativní atmosféra se v tak velkém prostoru při párku a pivě malinko ztrácí), nebo Iránské trio bubínkářů Chemirani Zarb Trio (sice si nedokázali udržet pozornost všech po celou dobu vystoupení, přesto ti co vytrvali, zůstali uhranuti nad tím, čeho všeho se dá kombinací třech malých bubínků docílit).

Terem Quartet - malá
© Alexandr Hudeček
Na druhé straně barikády pak stojí ti, kterým experimentování s etnickou a "komerční" hudbou buď vyšlo – za všechny bych jmenoval Brity Pato Banton, kteří ukázali, že jestli má cenu hrát reggae v plném nástrojovém obsazení s dechy, vokalistkami a perkusisty, pak rozhodně tímto způsobem (pravda, všichni z nich jsou černoši, takže to mají o něco jednodušší:) - naše Švihadlo vedle nich působí jako chladná banda plagiátorů, nebo u nás frekventovanější Transglobal Underground (na svém třetím vystoupení v ČR opět dokázali, že vskutku transglobální sestava může najít společnou řeč a neztratit přitom na autenticitě). A vedle nich stojí ti, u kterých je používání etnických nástrojů a prvků převálcováno buď plochým, standardním a neživým popem (Baka Beyond z GB), nebo lehkou plážovitou, kulisově barovou a velmi nenáročnou produkcí, ano hovořím o Kongských Papa Wemba.

Aby výše uvedený model zněl co nejvěrněji, připouštím i výjimky, které potrvrzují jeho platnost. A to a dvě dámy písničkářky – Chava Alberstein z Izraele (nahrála např. desku s Klezmatics), která na žádný etnický exkurs ani neaspirovala, hraje směsici folku, country a popu, bez zvláštních hudebních kvalit, ke všemu v hebrejštině či jidiš, takže bez porozumění textům vyznívá poměrně prázdně a Barbara Luna z Argentiny, která navzdory jazykové bariéře dokázala získat diváky svým nábojem, upřimností a čistotou, velmi často u mě asociovala písně pánů z Buena Vista Social Clubu…

WOMAD po třech nabitých dnech skončil, většině diváků se jistě domů nechtělo. Vzpruhou pro ně mohl být příslib jednoho z moderátorů – Jiřího Černého, že existuje poměrně reálná naděje, že příští rok proběhne WOMAD znovu u nás. Doufejme, že organizátoři na nás nebudou šetřit a pozvou i jiné hvězdy světového formátu, v místě vzniku festivalu – britském Readingu - si letos zahráli i Maceo Parker, či Sinéad O Connor. Proto sledujme program na stránkách WOMADu...

W O M A D , 15.-17.9., Letenská pláň, Praha


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Serj Tankian - A.F. Day 8/10
Video: Serj Tankian se v syrové písni "A.F. Day" vrací ke kořenům Zpěvák System Of A Down a v současnosti také mnohostranný umělec a aktivista Serj Tankian plánuje během letošního podzimu vydat pod svým jménem nové EP "Foundations", na které právě poutá singlem "A.F. Day". Ten napsal v pradávných... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
Jan Váňa -  A na Jordán dopadla tma 8/10
Recenze: Jan Váňa předkládá na úsporném debutu "A na Jordán dopadla tma" sbírku zamlžených zrcadel pocitů a situací Písničkářství má na domácí scéně hluboce zapuštěné kořeny. Dříve byl jeho představitel často jinotajným mluvčím, který metaforami kličkoval mezi tím, co režim dovolil. Doba se změnila, sdělení postavené na textu ale... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival JINOnice Jinak zazáří přehlídkou alternativních kapel v čele s Please The Trees (30.09.2013 08:00)
- Na okraj: Začíná sezóna festivalů - hurá / a sakra! (21.06.2010 09:15)
- Naživo: WOMAD plný neznámých hvězd (20.09.2000 23:09)
- Naživo: Řevnický Řev aneb návrat bigbítu v Čechách (06.09.2000 05:00)
- Publicistika: Web týdne: WOMAD (06.09.2000 05:00)
- Naživo: Inel Night Fever v Plzni (05.09.2000 20:22)
- Naživo: Mikulov, Eurotrialog, burčák, to sedí (30.08.2000 12:18)
- Naživo: Irie Beach 2000 - v rytmu reggae (29.08.2000 22:33)
- Naživo: Party na ostrově! (31.07.2000 22:19)
- Naživo: Stádlecký rockový most (27.07.2000 05:00)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Queen Adele Kabát Sia Taylor Swift Bono Imagine Dragons Dua Lipa Rush Mirai Rammstein Beyoncé AC/DC mp3.com Lady Gaga Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu