Znovuzrození folk-rockových Kanaďanů

25.06.2007 05:00 - Zuzana Macháčková | foto: facebook interpreta

Kanaďané Rush vydali novou desku "Snakes & Arrows", která je druhou v pořadí od jejich comebacku v roce 2000. Na první poslech je to vydařená nahrávka, postupně však ztrácí na lesku. Není to žádný zázrak, ale fanoušky potěší.
6/10

Rush - Snakes & Arrows

Skladby: Far Cry, Armor And Sword, Workin' Them Angels, The Larger Bowl, Spindrift, The Main Monkey Business, The Way The Wind Blows, Hope, Faithless, Bravest Face, Good News First, Malignant Narcissism, We Hold On

Celkový čas: 62:50
Vydavatel: Warner Music
Rush přicházejí po pěti letech s novou deskou, v pořadí osmnáctým studiovým albem. Mezeru mezi tímto počinem a předchozí řadovkou "Vapor Trails" vyplnil alespoň výběr oblíbených písní kapely "Feedback" (recenze zde), ale i tak se dá hovořit v podstatě o comebacku. "Snakes & Arrows" spadá do fáze jakési reinkarnace kapely, která začala kolem roku 2000, poté, co se Neil Peart vzpamatoval z tragédií v osobním životě, kdy mu zemřela dcera při autonehodě a manželka na rakovinu. Tyto události se pochopitelně promítly i do tvorby kapely, protože Neil Peart je jejím hlavním textařem.

Stejně jako u výběru "Feedback" Rush zvolili i nyní netradiční papírový obal alba, v bookletu najdete ilustrace pro každou skladbu, doplněnou textem. Obrázek na obalu odkazuje k názvu desky "Snakes & Arrows", což je metafora, úryvek textu jedné ze skladeb na novém albu "Armor And Sword" a odkazuje také k dětské indické hře, která se v období kolonizace dostala do Británie pod názvem "Snakes And Ladders" ("Hadi a žebříky"). Textaře Neila Pearta však neinspirovaly jen metafory a dětské hry, ale zejména jeho výlety na motocyklu, se kterým projížděl severní Ameriku.

Instrumentální skladby pak vznikly nejdříve jen tak z volné chvíle ve studiu a nakonec se ukázaly jako nejvydařenější kousky z celé desky. Opravdu pozoruhodné jsou dvě z nich, "The Main Monkey Business" a "Malignant Narcissism". Za poslech však stojí i sólová exhibice kytaristy Alexe Lifesona "Hope". "Snakes & Arrows" produkoval Nick Raskulinecz, což není nikdo jiný, než bývalý producent Foo Fighters. Byla to hlavně jeho tendence, vést kapelu k podobnému stylu, jaký měli v sedmdesátých letech, a deska skutečně spíše reaguje na tohle období než na současnost, ale nezní zastarale. Inspirace sedmdesátými léty odkazuje ke způsobu práce jako v době dřevního rocku, a to se odráží na její celkové náladě. Výraznými kousky, lépe řečeno písněmi s chytlavým refrénem, jsou jednoznačně první singl "Far Cry" a "Workin' Them Angels". V prvním případě se jedná o typický singl, jedna z nejlepších skladeb na desce s nápadnými vokály, ale v případě "Workin' Them Angels" mi refrén zní trochu kýčovitě.

Na prvních pár poslechů je to velmi příjemná deska s atmosférou klasického rocku, přitom nemáte pocit, že se ocitáte na jiné planetě. Instrumentálně je deska velmi barevná, Rush využili všemožné folkové nástroje, od akustických kytar počínaje, tamburinami, bouzouki a mandolínou konče. Na "Snakes & Arrows" je několik skladeb, které dokazují, že Rush jsou po tolika letech a dlouhé odmlce stále schopni kreativně myslet, ale bohužel také několik zcela průměrných skladeb, které se ne a ne dostat posluchači pod kůži. Rush se nikdy nesnažili o hity v rádiovém slova smyslu (snad s výjimkou alba "Moving Pictures"), ale udělat výjimečnou desku bez hitů je ještě složitější. A tady Rush zůstali napůl cesty.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY