shop.musicserver.cz

Vyšel zajčik paguljať

Vydáno: 04.05.2007 05:00 v sekci Naživo - David Věžník | foto: facebook interpreta

Prča, nebo respekt? Přežitek dob dávno minulých, nebo artefakt hodný pozornosti kdykoliv? Atrakce, nebo umění? Stodvacetičlenný soubor Alexandrovci z Ruska může vzbuzovat hodně reakcí a otázek. Kdo chce, může si to dát do kupy, neb v těchto dnech zrovna brázdí Česko. V Brně třeba ve středu ukázali, že na nich něco opravdu bude.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 3 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Sekuriťák 1: "Akreditace? To my neděláme, tady ne. O tom se psát nepotřebuje. (smích) Oni to nepotřebujou." Sekuriťák 2: "Když tak běžte k vrátnici - no, obejděte to a na druhý straně - my tam někoho pošlem." Vrátný: "Jako tudy se tam dostanete, ale akreditace tady nedělám. Když tak počkejte." Pořadatelka na telefonu: "Chvilku vydržte, zjistím vám, jak to je... Tak běžte zpět a ještě kousek zpátky k pokladně." Pokladní: "Jde někdo na fotopas? Vy? Tak běžte, prosím, přes vrátnici. Cože? Že odtud zrovna jdete? Tak dobře, pojďte se mnou." Inu, dostat se do Ronda je vlastně hrozně jednoduché, ale člověk musí co nejdřív natrefit na tu správnou budku. Ale zase to (Rondo) pozná i z druhé strany (doslova). Skupinky vojáků a námořníků vypalují čtvrt hodiny před oficiálním začátkem drahé ruské cigarety. Ano, byli to oni. Alexandrovci.

Na kostele odbili sedm večer druhého květnového dne asi před deseti minutami, zmatená skupinka pod vedením prťavého novináře jen tak tak usedla na volná místa (nebylo jich mnoho, ale byla), když se na pódium začali řadit uniformovaní pánové. Zpívající dozadu, hrající dopředu - balalajky, harmoniky, klávesy, basa, bicí... "Dnešek je výjimečný proto, že jste tady, protože chcete," prohlásila po první skladbě konferenciérka večera, a navzdory těmto slovům vtiskla svojí přítomností koncertu nefalšovaný punc socialismu, jemuž k dokonalosti chyběl už jen červený karafiát, který by někdo někomu někdy během večera předal. Vystoupení moderátorka přerušila ještě několikrát - představila hosty ("Muže, který přijde, snad ani nemusím představovat... Felix Slováček."), uváděla kontext ("V každé zemi, kde koncertují, zpívají Alexandrovci jazykem té země. V Číně zpívali činsky, v Paříži francouzsky... A dnes jsme v Brně." - Na "My Fair Lady ze Zelňáku" ale nedošlo) a dělala domácí atmosféru.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 7 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Jak to vůbec na takové show vypadá? Prostor pod pódiem je, stejně jako tribuny, zaplněn sedadly. Že by se nějak křepčilo, nikdo nečeká, byť by se jistě našli tací, kteří by se nechali svést. Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, dvakrát vyznamenaný řádem Rudého praporu, čítá víc než sto dvacet sboristů, sólistů, hudebníků, tanečníků, tanečnic, dvou dirigentů a jedné zpěvačky, na něž se má hlavně koukat. Světelný park tvoří asi čtveřice stožárů s ostrými reflektory, které z části ne úplně férově svítí i do obecenstva. Koncert samotný se v podstatě drží schématu, kdy dvě skladby zazpívá se sborem sólista, pročež následuje taneční vložka. Zpěváci a hudebníci jsou ve vojenských uniformách, tanečníci mění kostýmy od námořniků přes maskáče až po tradiční ruské kroje a jejich variace.

"Kalinka", dle očekávání největší hit souboru, přišla ještě v první polovině a setkala se s potleskem tak velkým, že větší ten večer nebyl. Pokud se publiku něco líbilo, jakože se toho publiku (ve věkovém rozpětí stejném, jako je věkové rozpětí členů Alexandrovova sboru, tedy 18-75) líbilo hodně, zahráli hudebníci přídavek rovnou - zopakovali zhruba poslední třetinu "vytleskané" skladby. Do bujarého veselí se jednou ozvalo "Nářez!", jednou název nějaké skladby (píseň na přání) a dvěma návštěvníkům někdo volal na mobilní telefony. I mistr zvuku se nakonec našel a dokázal, že padesát zpívajících chlapů může znít i téměř hromově. Snad jen mikrofony mohly být kvalitnější, a nevyluzovat nepříjemné alikvóty.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 9 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Jak řekla konferenciérka, všichni členové Alexandrovců procházejí před angažmá náročnými testy. Na výsledku je to znát. Ať už jde o ohlasy písní ruských, klasiku - zazněl například "Sbor židů" z "Nabucca", ten večer pod taktovkou hostujícího Františka Preislera -, "Na kráľovej holi" s folkloristy z Těrchové nebo skupinové tance, čpí z projevu lidí na pódiu odhodlanost, nasazení a profesionalita. Na mysli vytanou čínské krasobruslařské páry, ale tohle je jiné. I přes ty široké úsměvy a muzikantskou i choreografickou dokonalost, i přesto, že ani jeden ze zpěváků celých sto deset minut nepotřeboval pít(!), byla ve vystoupení přítomna, řekněme, slovanská jadrnost a srdečnost. A protože "Sašovci" hráli ten večer před Slovany, vracelo se jim jejich nasazení mnohonásobně. Lidé tleskali, někdy i do rytmu, vesele komentovali - zejména sólistu, který, drže tón velmi dlouhou dobu, krásně brunátněl, a jedinou zpívající členku sboru, jež dostala přezdívku Tornádo Lou - a když to všechno skončilo, jako by se jim ani nechtělo domů, do Unie jednadvacátého století.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007

Fotogalerie:

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 2 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 1 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 6 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 4 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 5 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 8 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 10 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 11 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 12 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 13 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 14 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

NÁZORY
 • boží! (rudlik, 04.05.2007 09:43) Reagovat

  ... podle recenze to musel bejt boží zážitek, asi jsem o hodně přišel!

 • Bez domu ivane! (honza, 04.05.2007 16:16) Reagovat

  Ta recenze je jak z roku ´77! To musel psat nejakej natvrdlej rusofil...Nac sem tahate takove pitomosti.

 • Alexandrovci (Jelena, 04.05.2007 18:46) Reagovat

  Jsem si jistá, že pro některé to musel být výborný zážitek...Pro Honzu: neurážejte, prosím, rusofily. Pochybuji, že vůbec nějakého znáte. (A zřejmě nevíte, že rusofil nerovná se komunista.)

  • Re: Alexandrovci (Joan, 28.11.2007 21:55) Reagovat

   Zaiste, súhlasím, rusofil je čosi celkom iné, než prežitok predošlého režimu. škoda, že mnoho ľudí z neznalosti nedokáže rozlišovať tieto pojmy, a tak príde o mnoho krásnych zážitkov a vedomostí.

 • Koncert na CD nebo DVD (Miroslav, 10.10.2007 23:11) Reagovat

  Nevíte zda se dá sehnat tento koncert na CD nebo DVD? Na prodejnách mají většinou jenom nahrávku z roku 1946. Děkuju

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Znouzectnost - The End...? 7/10
Recenze: "Temnota je na vzestupu." Znouzectnost na albu "The End...?" předvídá konec Plzeňská Znouzectnost je takovou domácí klubovou jistotou, na kterou se dá spolehnout. Tentokrát o sobě ale nedala vědět celých deset let a fanoušci si její originální punk mohli užívat pouze na koncertech. S novou porcí hudby... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2024 17:00 v sekci Recenze
The Valentines - Vždycky se v hloubi duše najde nějaký černý místo, který vyškrábne trochu múzy
Rozhovory: The Valentines - Vždycky se v hloubi duše najde nějaký černý místo, který vyškrábne trochu múzy Královéhradecká parta The Valentines přišla po řadě singlů s debutovým albem "You All Look Beautiful When You Dance". Slyšet na něm můžeme kytary, synťáky, ale také indie i moderní pop s osmdesátkovými zvuky. Výsledek svádí k... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Billie Eilish - Hit Me Hard And Soft 9/10
Recenze: Billie Eilish na "Hit Me Hard And Soft" (opět) definuje sama sebe. Výsledkem je její nejlepší album Už ve dvaadvaceti letech se její polička prohýbá pod tíhou Grammy, Oscarů a mnoha dalších prestižních ocenění. Vstupenky na koncert v Praze, který se uskuteční za více než rok, fanoušci vykoupili za pár minut. Nyní Billie Eilish... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2024 00:00 v sekci Recenze
Serj Tankian - A.F. Day 8/10
Video: Serj Tankian se v syrové písni "A.F. Day" vrací ke kořenům Zpěvák System Of A Down a v současnosti také mnohostranný umělec a aktivista Serj Tankian plánuje během letošního podzimu vydat pod svým jménem nové EP "Foundations", na které právě poutá singlem "A.F. Day". Ten napsal v pradávných... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vánoce 2016 jsou pro hudbu smutným obdobím. Zemřel Rick Parfitt ze Status Quo i velká část Alexandrovců (25.12.2016 12:36)
- Nové desky pro 7. týden (12.02.2012 05:00)
- Alexandrovci táhnou na země České (24.04.2007 18:39)

ALBUM TÝDNE 21/2024

Billie Eilish
Hit Me Hard And Soft

Už ve dvaadvaceti letech se její polička prohýbá pod tíhou Grammy, Oscarů a mnoha dalších prestižních ocenění. Vstupenky na koncert v Praze, který se uskuteční za více než rok, fanoušci vykoupili za pár minut. Nyní Billie Eilish vyslala do světa své třetí album "Hit Me Hard And Soft".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
Po 10.06.
Machine Head (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Adele Queen Sia Kabát Taylor Swift Dua Lipa Bono Rush Mirai Imagine Dragons Beyoncé mp3.com Billie Eilish AC/DC Lady Gaga Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu