shop.musicserver.cz

Vyšel zajčik paguljať

Vydáno: 04.05.2007 05:00 v sekci Naživo - David Věžník | foto: facebook interpreta

Prča, nebo respekt? Přežitek dob dávno minulých, nebo artefakt hodný pozornosti kdykoliv? Atrakce, nebo umění? Stodvacetičlenný soubor Alexandrovci z Ruska může vzbuzovat hodně reakcí a otázek. Kdo chce, může si to dát do kupy, neb v těchto dnech zrovna brázdí Česko. V Brně třeba ve středu ukázali, že na nich něco opravdu bude.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 3 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Sekuriťák 1: "Akreditace? To my neděláme, tady ne. O tom se psát nepotřebuje. (smích) Oni to nepotřebujou." Sekuriťák 2: "Když tak běžte k vrátnici - no, obejděte to a na druhý straně - my tam někoho pošlem." Vrátný: "Jako tudy se tam dostanete, ale akreditace tady nedělám. Když tak počkejte." Pořadatelka na telefonu: "Chvilku vydržte, zjistím vám, jak to je... Tak běžte zpět a ještě kousek zpátky k pokladně." Pokladní: "Jde někdo na fotopas? Vy? Tak běžte, prosím, přes vrátnici. Cože? Že odtud zrovna jdete? Tak dobře, pojďte se mnou." Inu, dostat se do Ronda je vlastně hrozně jednoduché, ale člověk musí co nejdřív natrefit na tu správnou budku. Ale zase to (Rondo) pozná i z druhé strany (doslova). Skupinky vojáků a námořníků vypalují čtvrt hodiny před oficiálním začátkem drahé ruské cigarety. Ano, byli to oni. Alexandrovci.

Na kostele odbili sedm večer druhého květnového dne asi před deseti minutami, zmatená skupinka pod vedením prťavého novináře jen tak tak usedla na volná místa (nebylo jich mnoho, ale byla), když se na pódium začali řadit uniformovaní pánové. Zpívající dozadu, hrající dopředu - balalajky, harmoniky, klávesy, basa, bicí... "Dnešek je výjimečný proto, že jste tady, protože chcete," prohlásila po první skladbě konferenciérka večera, a navzdory těmto slovům vtiskla svojí přítomností koncertu nefalšovaný punc socialismu, jemuž k dokonalosti chyběl už jen červený karafiát, který by někdo někomu někdy během večera předal. Vystoupení moderátorka přerušila ještě několikrát - představila hosty ("Muže, který přijde, snad ani nemusím představovat... Felix Slováček."), uváděla kontext ("V každé zemi, kde koncertují, zpívají Alexandrovci jazykem té země. V Číně zpívali činsky, v Paříži francouzsky... A dnes jsme v Brně." - Na "My Fair Lady ze Zelňáku" ale nedošlo) a dělala domácí atmosféru.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 7 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Jak to vůbec na takové show vypadá? Prostor pod pódiem je, stejně jako tribuny, zaplněn sedadly. Že by se nějak křepčilo, nikdo nečeká, byť by se jistě našli tací, kteří by se nechali svést. Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, dvakrát vyznamenaný řádem Rudého praporu, čítá víc než sto dvacet sboristů, sólistů, hudebníků, tanečníků, tanečnic, dvou dirigentů a jedné zpěvačky, na něž se má hlavně koukat. Světelný park tvoří asi čtveřice stožárů s ostrými reflektory, které z části ne úplně férově svítí i do obecenstva. Koncert samotný se v podstatě drží schématu, kdy dvě skladby zazpívá se sborem sólista, pročež následuje taneční vložka. Zpěváci a hudebníci jsou ve vojenských uniformách, tanečníci mění kostýmy od námořniků přes maskáče až po tradiční ruské kroje a jejich variace.

"Kalinka", dle očekávání největší hit souboru, přišla ještě v první polovině a setkala se s potleskem tak velkým, že větší ten večer nebyl. Pokud se publiku něco líbilo, jakože se toho publiku (ve věkovém rozpětí stejném, jako je věkové rozpětí členů Alexandrovova sboru, tedy 18-75) líbilo hodně, zahráli hudebníci přídavek rovnou - zopakovali zhruba poslední třetinu "vytleskané" skladby. Do bujarého veselí se jednou ozvalo "Nářez!", jednou název nějaké skladby (píseň na přání) a dvěma návštěvníkům někdo volal na mobilní telefony. I mistr zvuku se nakonec našel a dokázal, že padesát zpívajících chlapů může znít i téměř hromově. Snad jen mikrofony mohly být kvalitnější, a nevyluzovat nepříjemné alikvóty.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 9 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz
Jak řekla konferenciérka, všichni členové Alexandrovců procházejí před angažmá náročnými testy. Na výsledku je to znát. Ať už jde o ohlasy písní ruských, klasiku - zazněl například "Sbor židů" z "Nabucca", ten večer pod taktovkou hostujícího Františka Preislera -, "Na kráľovej holi" s folkloristy z Těrchové nebo skupinové tance, čpí z projevu lidí na pódiu odhodlanost, nasazení a profesionalita. Na mysli vytanou čínské krasobruslařské páry, ale tohle je jiné. I přes ty široké úsměvy a muzikantskou i choreografickou dokonalost, i přesto, že ani jeden ze zpěváků celých sto deset minut nepotřeboval pít(!), byla ve vystoupení přítomna, řekněme, slovanská jadrnost a srdečnost. A protože "Sašovci" hráli ten večer před Slovany, vracelo se jim jejich nasazení mnohonásobně. Lidé tleskali, někdy i do rytmu, vesele komentovali - zejména sólistu, který, drže tón velmi dlouhou dobu, krásně brunátněl, a jedinou zpívající členku sboru, jež dostala přezdívku Tornádo Lou - a když to všechno skončilo, jako by se jim ani nechtělo domů, do Unie jednadvacátého století.

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007

Fotogalerie:

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 2 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 1 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 6 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 4 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 5 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 8 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 10 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 11 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 12 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 13 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

Alexandrovci, Rondo, Brno, 2.5.2007 14 small
© Ondřej Dúbravčík / lumix.cz

NÁZORY
 • boží! (rudlik, 04.05.2007 09:43) Reagovat

  ... podle recenze to musel bejt boží zážitek, asi jsem o hodně přišel!

 • Bez domu ivane! (honza, 04.05.2007 16:16) Reagovat

  Ta recenze je jak z roku ´77! To musel psat nejakej natvrdlej rusofil...Nac sem tahate takove pitomosti.

 • Alexandrovci (Jelena, 04.05.2007 18:46) Reagovat

  Jsem si jistá, že pro některé to musel být výborný zážitek...Pro Honzu: neurážejte, prosím, rusofily. Pochybuji, že vůbec nějakého znáte. (A zřejmě nevíte, že rusofil nerovná se komunista.)

  • Re: Alexandrovci (Joan, 28.11.2007 21:55) Reagovat

   Zaiste, súhlasím, rusofil je čosi celkom iné, než prežitok predošlého režimu. škoda, že mnoho ľudí z neznalosti nedokáže rozlišovať tieto pojmy, a tak príde o mnoho krásnych zážitkov a vedomostí.

 • Koncert na CD nebo DVD (Miroslav, 10.10.2007 23:11) Reagovat

  Nevíte zda se dá sehnat tento koncert na CD nebo DVD? Na prodejnách mají většinou jenom nahrávku z roku 1946. Děkuju

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mirai, Pam Rabbit, O2 arena, Praha, 30.11.2023
Naživo: Mirai odehráli v O2 areně jen lehce nadprůměrný koncert Po více než roce se do libeňské arény vrátila skupina Mirai, která zde zakončila své halové turné, dosud největší, na jaké se kdy vydala. A možná trochu paradoxně u toho působila docela unaveně. Alespoň do doby, než ji nahoru... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 13:00 v sekci Naživo
0
Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava
Lenny Kravitz zahraje na Colours of Ostrava Legendární umělec Lenny Kravitz hraje na evropských festivalech jen zřídka. Během svého nadcházejícího turné však vystoupí v České republice! Colours of Ostrava, které se budou konat 17. až 20. července 2024 v Dolních... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 11:01 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Guided By Voices - Nowhere To Go But Up 8/10
Recenze: Guided By Voices si na desce "Nowhere To Go But Up" pohrávají se žánry, stále to jsou ale ti staří, dobří GBV Guided By Voices letos oslavili své čtyřicáté výročí na scéně. Plodná sestava v čele s Robertem Pollardem svým třicátým devátým albem (a to letos vydala už dvě další!) dokazuje, že nadále drží pochodeň indie rocku. I na... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Jakub König, Marie Puttnerová, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023
Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole Letošní rok byl bohatý na fantastická domácí alba. A kdybych měl vybrat dvě podle mne úplně nejlepší, bez váhání budu jmenovat "Laila Tov" Marie Puttnerové a "Hvězdy" Jakuba Königa. A co může být víc než koncert, na kterém... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 20:34 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2023
Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen Naše rádia hlásí změnu na vedoucí příčce jak v hlavním žebříčku, tak v paralelním pořadí tuzemských hitů. Lost Frequencies vítězí zásluhou skladby "The Feeling", na celkové třetí místo poskočila v týden svého koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vánoce 2016 jsou pro hudbu smutným obdobím. Zemřel Rick Parfitt ze Status Quo i velká část Alexandrovců (25.12.2016 12:36)
- Nové desky pro 7. týden (12.02.2012 05:00)
- Alexandrovci táhnou na země České (24.04.2007 18:39)

ALBUM TÝDNE 48/2023

Barbora Mochowa
Will-o'-the-Wisp

Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve nyní na něj navazuje novinkou "Will-o'-the-Wisp".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 02.12.
Jelen (CZ) (O2 Arena, Praha)
Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Burian Ewa Farna Lucie Vondráčková Like She Ben Cristovao The Beatles Kryštof Jana Uriel Kratochvílová Milly Honsová Viktor Sheen Sia Taylor Swift Helena Vondráčková AC/DC Madonna Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu