shop.musicserver.cz

Nálož smutku, lásky, dojetí a patosu

Vydáno: 21.12.2006 05:00 v sekci Recenze - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Po osmi letech práce představuje jeden z nejuznávanějších popových skladatelů a zároveň jeden z nejméně uznávaných skladatelů vážné hudby Paul McCartney svůj čtvrtý klasický opus, oratorium "Ecce Cor Meum". Jak se mu dílo dařilo tentokrát? Nahlédněte do naší recenze.

5/10

Paul McCartney - Ecce Cor Meum

Celkový čas: 56:51

Skladby: Spiritus, Gratia, Interlude (Lament), Musica, Ecce Cor Meum

Vydavatel: EMI

Sir Paul McCartney (myspace.com) celý život přijímá výzvy, o kterých lze spekulovat, zda mu stojí za to. Třikrát se pokusil vstoupit na půdu tzv. vážné hudby, třikrát mu jeho díla kritici omlátili o hlavu. Přesto se nevzdal a byv požádán prezidentem oxfordské Magdalen College, aby složil oratorium, které by bylo uvedeno při příležitosti otevření nové univerzitní koncertní haly, neodmítl jej. "Proč já?", dotázal se prý McCartney. A pan prezident Anthony Smith že prý "...chce něco jiného." V roce 1998, ve kterém se toto všechno odehrálo, však zemřela Paulova životní partnerka, manželka Linda. Práce na díle pak šla velmi pomalu a těžká ztráta se do výsledné podoby díla velmi odrazila. Však také McCartney "Ecce Cor Meum" Lindě věnoval, při komponování některých pasáží a psaní textů, jak sám říká, stála po jeho boku. Po třech letech v roce 2001 se odehrála premiéra tzv. první verze oratoria. Dílo nebylo přijato zrovna nadšeně, leč Paul přiznal, že se jednalo pouze o jakési pracovní přehrání, neboť neznaje noty, skládá hudbu na klávesových nástrojích, které ne všechny nástroje klasické dostatečně věrně interpretují, a on nemaje vzdělání v kompozici si není úplně jist, jak to celé vlastně bude znít. Například velký prostor věnovaný sólovému hoboji má prozaické pozadí: na synťáku zní hoboj mnohem věrněji a lépe než třeba sólové housle.

Po přehrátí se tedy McCartney pustil do další práce, která trvala pět let a vyvrcholila letos ve studiu číslo 1 na Abbey Road, kde bylo dílo ve své konečné podobě zaznamenáno pro budoucnost. Musím se přiznat, že mám ke čtvrté klasické položce v Paulově diskografii rozporuplný vztah. "Liverpoolské oratorium" mne svého času nadchlo a jeho provedení ve Svatovítské katedrále v rámci Pražského jara bylo pro mne velkým zážitkem. "Standing Stone" je milá skladba plná vydařených melodií, která se trochu křečovitě snaží dokázat, že McCartney na klasiku má, a "Working Classical" jsem, omluvte mé ignorantství, zatím ještě neslyšel. "Ecce Cor Meum" aneb "Pohleď do mého srdce" (vím, překlady jsou různé, ale tento podle mne nejlépe vystihuje náladu díla) ne a ne najít si naopak k mému srdci cestu. Poslouchal jsem ráno i večer, při práci i v klidu, po částech i celé oratorium najednou a jediné, co jsem cítil, byly tuny patosu. I počal jsem se pídit po tom, co o skladbě říká autor, byť myslím, že by to nemělo být důležité, neb dílo má hovořit samo za sebe.

A pak mi to všechno v jednu chvíli došlo: Paul McCartney zničený ze smrti Lindy dal naprostý průchod všem svým citům a emocím, které ve své tvorbě jednou více, jindy méně úspěšně halí a skrývá do jinotajů. "Ecce Cor Meum" je celé na plná ústa o lásce a jak bychom bez ní nebyli ničím, o hudbě a jak bychom bez ní nebyli ničím a o velkém dojetí z toho, že díky lásce a hudbě, těm dvěma velkým čarodějkám, všechny těžkosti života nakonec zvládneme. "Odstraňte lásku a jsme zničení / odstraňte lásku a jsme ztraceni / odstraňte lásku a jsme zničeni / ztraťte ji a jsme ztraceni," zpívá sbor v části "Spiritus", "Hudba, hudba, hudba / naplňuje nás radostí / radostí být zde / zde v tvé písni / přímo v srdci nádherné písně / kde náležíme jeden druhému / pomáhá nám objevit moudrost," zase v části "Musica". A stejně přímočaře dojímavá a plná patosu je i hudba. Jenže patos bez melodie, ze které mrazí v zádech, a dojetí bez melodie, která by vháněla slzy do očí.

"Ecce Cor Meum" alespoň pro mne postrádá trochu toho tajemna, nějaký závoj, který je třeba alespoň zlehka odtáhnout, abychom popatřili na umělcovo srdce. To je naopak servírováno na stříbrném podnose i s oblohou a křičí, že je smutné, ale že miluje svět, lidi a hlavně hudbu, a proto svůj smutek překoná. Já to McCartneymu věřím, ale na mne je to všechno podáno příliš přímočaře a příliš upracovaným způsobem bez lehkosti a nadhledu, kterého (jak dobře vím) je tento skladatel schopen.

  • ... (Milan, 21.12.2006 10:08) Reagovat

    Ecce Cor Meum bylo pro mne prijemnym prekvapenim. McCartney se totiz oprostil od velke bolesti sve i svych kolegu, kteri se pokousi psat vaznou hudbu - totiz ze to cele zni jako sbirka melodii zahranych orchestrem, v horsim pripade jako soundtrack k nejakemu filmu. Ecce Cor Meum konecne zni vic "profi" (ale prvni zachvevy zlepseni jsme mohli slyset uz na Working Classical a Garland for Linda), coz sebou samozrejme nese i komplikovanejsi poslech.
    Za sebe preferuji komplikovanejsi (ve smyslu skladby) Ecce Cor Meum, nez libivejsi kousky, jako treba ono Liverpool Oratorio. Nebal bych se dat 7/10, vic ne, obcas mu to utika do operety :))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Písně našich srdcí: The Cure
Publicistika: Písně našich srdcí: The Cure Robert Smith a spol. se po šestnácti letech dokopali k nahrání a vydání nové desky "Songs Of A Lost World", která nadchla snad úplně všechny. Při té příležitosti jsme si dovolili trošku zavzpomínat a vybrali jsme písničky z... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 18:15 v sekci Publicistika
Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 16.11.2024
Naživo: Festival Blues Alive zůstává ostrovem radostné živé hudby "Blues ve všech podobách: od raných akustických kořenů až po nejsoučasnější fúze. Blues Alive jsou tři dny a noci plné hudby, poznání a zábavy." Takto to stojí na webu šumperského festivalu Blues Alive. A je to pravda pravdoucí.... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 13:30 v sekci Naživo
Čechomor - Švarní šohajové 7/10
Recenze: Čechomor drží na desce "Švarní šohajové" laťku pořád slušně vysoko Čechomor patří ke stálicím naší scény. Za necelých čtyřicet let existence vydala skupina množství alb a představila spoustu různých projektů. Na klasické řadovce "Švarní šohajové" přináší novou tvorbu, která ale logicky... čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Kato (Prago Union) - Nejraději bych založil hnutí za poslouchání desek
Rozhovory: Kato (Prago Union) - Nejraději bych založil hnutí za poslouchání desek Letos vyšla Katovi rovnou dvě alba: na "A)Týmu" pracoval s Restem, druhé "Zvukoloď" připravil pro Prago Union. Na konci listopadu navíc začne výstava jeho obrazů. Do toho se podílel na rapovaném muzikálu "Noc zlomených nehtů", ve... čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 15:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 8/10
Recenze: Osamělý jezdec Poly Noir sice říká "K mýmu ohni nesedej", jeho temný svět ale za návštěvu stojí Frontman crossoverové Insanie má rád westerny, noirové kriminálky, zádumčivou atmosféru děl Cormaca McCarthyho i temnou country. Záchvěvy těchto lásek můžeme letmo zachytit i v jeho domovské kapele, nicméně plně toto podhoubí... čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Paul McCartney se po padesáti letech shledal se svou ukradenou baskytarou Höfner (18.02.2024 14:03)
- Nové desky 5/2024 - od Kateřiny Marie Tiché přes L Devine po Kirina J Callinana (07.02.2024 16:00)
- Zemřel Denny Laine, spoluhráč Paula McCartneyho ve Wings a první zpěvák The Moody Blues (06.12.2023 18:22)
- Hudba v tisku: Nádherná kniha "1964: Oči bouře" je kronikou fotografií a vzpomínek Paula McCartneyho na beatlemánii (26.11.2023 11:00)
- Audio: Takhle by The Beatles zněli dnes. Definitivně se loučí písní "Now and Then" (02.11.2023 15:50)
- The Beatles potvrdili vydání definitivně poslední písně "Now and Then". Poprvé ji uslyšíme příští čtvrtek (27.10.2023 09:11)
- Recenze: Deset bodů je skoro málo. Nonšalantní The Rolling Stones na "Hackney Diamonds" ukazují, že nostalgii nepotřebují (23.10.2023 00:00)
- Na novince Rolling Stones hostují i Paul McCartney, Lady Gaga, Elton John a Stevie Wonder (19.09.2023 13:12)
- Paul McCartney a Ringo Starr budou prý hostovat na chystané desce Rolling Stones (24.02.2023 17:03)
- Vzniká nový dokument o Paulu McCartneym. Pokryje zamlžené období po rozpadu Beatles (13.02.2023 16:33)

ALBUM TÝDNE 47/2024

Poly Noir
K mýmu ohni nesedej

Frontman crossoverové Insanie má rád westerny, noirové kriminálky, zádumčivou atmosféru děl Cormaca McCarthyho i temnou country. Záchvěvy těchto lásek můžeme letmo zachytit i v jeho domovské kapele, nicméně plně toto podhoubí rozkvetlo až nyní, na albu "K mýmu ohni nesedej" v bočním sólovém projektu Poly Noir.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 19.11.
Juraj Griglák & Company (SK) (Metro Music Bar, Brno)
St 20.11.
Tigran Hamasyan (ARM) (Rudolfinum, Praha)
St 20.11.
Majkls & Friends (CZ) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 21.11.
Warduna (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.11.
Los Bitchos (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 22.11.
Falling In Reverse (US) / Hollywood Undead (US) / Sleep Theory (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 22.11.
Rhapsody of Fire (IT) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 23.11.
Sepultura (BRA) (O2 universum, Praha)
So 23.11.
Sarah Kinsley (US) (Café V Lese, Praha)
So 23.11.
Sam Tompkins (UK) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Viktor Dyk Lucie Queen Billie Eilish Chris Cornell Beyoncé The Cure Katy Perry Kabát Charli XCX Coldplay Beth Hart Rammstein Emily Armstrong David Koller
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe