Milé ohlédnutí pro nezvídavé

03.10.2005 05:00 - Antonín Kocábek | foto: facebook interpreta

Kapela James už nějaký ten pátek neexistuje, ale melodické kytary jsou dnes znovu v oblibě. Snad i proto se až nyní poprvé na DVD objevil záznam jejich čtrnáct let starého vystoupení "Seven... The Live Concert". Ohlédněte se s námi.
6/10

James - Seven... The Live Concert

Celkový čas: asi 70 minut
Vydavatel: Universal
Pokud se tak jako já domníváte, že péče, která je věnována hudebním DVD, je až směšně zaostávající vůči té, se kterou se vydavatelé vyřádí na speciálních edicích filmů, pak vás mohu ujistit, že ani v tomto případě názor nebudete muset měnit. Základ čerstvého disku vzpomínajícího na kapelu James tvoří - jak už je z názvu patrné - záznam koncertu, a to z Warrington Hall z prosince 1991, což je třeba si někde zjistit, a berte to tak jako přátelskou informační pomoc, protože to nikde nenajdete. Ani na obalu, ani na vlastním disku. Vedle koncertního záznamu jsou k dispozici ještě čtyři videoklipy a dvě tapety pro váš počítač. Zdá se vám to docela málo? Mně taky, ale co naděláte.

Připomeňme si, že manchesterští James fungovali až do svého tichého rozpadu následujícího po odchodu zpěváka Tima Bootha téměř dvacet let, natočili slušnou řádku desek a krom věčného přirovnávání k The Smiths (i když zde mají podle mého mnohem blíž k U2) stihli odjet společná turné třeba s Davidem Bowiem, The Cure či Neilem Youngem. V roce 1991, kam se s aktuálním DVD vracíme, byli na vzestupné cestě, byť skvělou desku "Laid" měli ještě před sebou. Repertoár, který na tomto koncertě zahráli, najdeme pak kompletně na stejnojmenném albu "Seven" z roku 1992. Skupina se tu představuje ve velmi dobré formě, a jestliže některé skladby znějí ve studiové verzi tak trochu "do počtu", naživo naopak dokazují sílu kapely. Ta tkvěla nejen v příjemných kytarových písničkách a výrazných melodiích, ale i jejich energickém podání, opravdu důkladně propracovaných pestrých aranžmá a profesionálním provedení. Někde muzikanti působí ve své soustředěnosti až matematicky chladně, ale výsledek stojí za to. Při slušné aparatuře (menu nabízí hned tři zvukové možnosti) se můžete snadno virtuálně přenést mezi lidi do haly a vychutnat si iluzi skutečného koncertního zážitku

Jako bonus se nabízejí čtyři videa, z nichž jen to první, na koncertě neobsažená starší skladba "Come Home", představuje průměrně tuctový a nepříliš nápaditý klip, zatímco zbylé tři již rozehrávají plejádu barev, nápadů a využitých možností. Potvrzují tak jen již vyřčené o precizním přístupu. Jen je škoda, že se opět o nich nedozvíme žádné informace, ať už ty o jejich tvůrcích nebo o pozadí jejich vzniku. A co je škoda ještě větší, je skutečnost, že internetové zdroje uvádějí u tohoto DVD mezi bonusy ještě jeden remix a dvě fotogalerie skupiny, které jsem však na tomto konkrétním disku vůbec neobjevil.

I za cenu opakování sebe sama se nemohu vyhnout konstatování o promarněné šanci. Vzhledem k tomu, že kapela již neexistuje, mohlo se jednat o ucelenou vzpomínku se spoustou informací pro ty, kteří její dobu nezažili. DVD však nabízí jen krátký výsek z kariéry James, téměř bez základních údajů. Což není k zahození pro informovaného skalního fanouška, ale trochu málo pro ostatní. Milé ohlédnutí, nic víc.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY