Nemastný neslaný koncertní záznam

Vydáno: 06.11.2004 18:00 v sekci Recenze - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

"Po častých připomínkách našich posluchačů, že naše desky znějí uhlazeněji, než živelná tvrdší koncertní vystoupení, jsme se rozhodli zprostředkovat Vám trochu té "energie" i na cédečku." Tak v bookletu skupina Lety Mimo odkrývá důvody pro natočení live alba "10 let Letů od prvních letu". O tom, jak natáčení v pražském klubu Roxy dopadlo, se můžete dočíst v naší dnešní recenzi.

6/10

Lety Mimo - Deset let Letů od prvního letu

Celkový čas: 68:01

Skladby: Euforia, Automat, Důvod, Maika, ZOO, Kalamita, Revoluce, Méďa, Derdiedas-adidas, Motýl, Zpátky na zem, Voda vzduch, Jinej POP, Sjíždí, Rozjetá párty, Obrazovka, Cyber punker, U-bahn

Vydavatel: BMG

Kdo by to byl řekl, že nám tady Lety Mimo poletují a vyhrávají už celých deset let. A že se pánové ty dvě pětiletky neflákali. Kromě několika demáčů stihli Cvanc s Lookym natočit dvě "velké" desky (plus vlastním nákladem vydanou "Ufo"), a to dokonce u nadnárodního labelu. Obě, jak debutové "Space Punk 2001", tak i popově dotaženější "Euforia", se setkaly s poměrně příznivým přijetím. Jenom ten průlom do rádií, který by si kapela bezpochyby zasloužila, se jaksi stále nekoná, za což kromě bázlivých rádiových dramaturgů může možná i dlouholetá koncertní a personální provázanost s Fanánkovými Třemi sestrami.

Lety Mimo se díky tradiční předpojatosti a jednoznačnému rozkastování české hudební scény dostali do zcela nesprávné škatulky, ze které se teď snaží horko těžko vyklouznout (to, že se snímaný koncert odehrál právě v pražském Roxy, na místě pro kapelu podle mnohých zapovězeném, je určitě dobrá zpráva). Na druhé straně se však z Letů i díky sedmi sezónám strávených na cestách se "Souborem kreténů" stala vcelku vyhledávaná klubová a festivalová atrakce, která je známá svojí zábavnou a hlavně punkrockově výbušnou pódiovou prezentaci (viz náš report z jejich aktuální šňůry). A právě pro ty fanoušky, kteří Lety raději naživo, než z uhlazených desek, je určeno tohle live album.

Kapela si do Roxy pozvala plno hostů - mj. Vaška Bláhu (Divokej Bill), Emu Brabcovou (Khoiba), Márdiho (Vypsaná fiXa), postavila speciální "letecké" pódium, přišla spousta lidí... Předpoklady proto, aby vše dopadlo hodně dobře, tu rozhodně byly. Osobně mám navíc živáky hodně rád - mezi mými oblíbenými deskami jich figuruje hned několik. Ale na to, aby měl takový záznam skutečnou hodnotu, musí být hvězdy a planety v té správné konstelaci. Jenže Letům hvězdy tentokrát moc nepřály. V Roxy kapelu zradila technika a prvních šest skladeb se muselo nahrávat znovu na pražské Hvězdě. To má za následek, že je album sestavené ze dvou atmosférou i zvukem odlišných částí a postrádá tak potřebnou soudržnost. Zvuk je navíc jak z Hvězdy, tak z Roxy hodně průměrný, což je u live alba dost podstatný, i když určitě ne rozhodující faktor.

"Deset let Letů od prvního letu" rozhodně není bez energie (viz "Sjíždí", "Kalamita", "Důvod" a mnoho dalších), chyba je spíš v dramaturgii a stopáži desky. Jistě by jí prospělo, kdyby kapela provedla menší selekci a vybrala třeba jenom desítku těch opravdu nejlepších skladeb (takhle jich je na albu hned osmnáct, včetně raritek "Méďa" a "Kalamita" a rudišovského bonusu U-bahn, ale třeba vyloženě koncertní pecka "Skaska" chybí). Během poslechu těch sedmdesáti minut se odkrývá to, čeho si při nevázané zábavě na koncertě ani nevšimnete, totiž že je hodně skladeb Letů postavených na velmi podobných základech. Kapela to hrne stále pěkně punkově a tanečně zároveň, díky čemuž se ale vytrácí (nejen zvuková) pestrost, která je vlastní jejich studiovým deskám.

Na druhou stranu, aby tady nedošlo k nějakému nedorozumění, ta deska není vůbec špatná, ale spíš prostě obyčejná. Jsem si jist, že by byli pánové za jiných podmínek schopni dosáhnout lepšího výsledku, a proto tenhle živák beru tak trochu jako promarněnou šanci. Přitom možná nechybělo tak moc. Možná stačilo jenom probrat se nastřádaným materiálem, možná počkat, aspoň až kapela nalezne opravdu stabilního bubeníka, se kterým se nejprve dokonale sehraje. Možná, možná, možná... Takže, jestli vám můžu radit, Lety Mimo určitě jo, ale zatím raději ze studiové desky nebo pěkně přímo z pod pódia.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lety mimo slaví dvacetiny novou řadovkou "Re:Fresh" (07.11.2022 18:18)
- Nedocenění Lety mimo oslaví (jedna)dvacet let od debutu novou deskou (06.02.2022 15:34)
- Video: Jiří Šrébl se v klipu k písni "Zkouška sirén" od Letů mimo ohlíží za životem (03.10.2020 12:58)
- Naživo: Brod1995 byl festivalem plným radostí z maličkostí (24.08.2020 14:45)
- Naživo: Mandrage se po letech vrátili do klubů. Rock Café praskalo ve švech (08.02.2019 19:12)
- Recenze: Šesté album "Civilizace 3000" Lety mimo je příjemným kytarovým poprockem (30.01.2019 09:14)
- Nové desky 4/2019 - od Papa Roach přes Christinu Perri po Lety mimo (23.01.2019 22:03)
- Lety Mimo vydávají nové album a podpoří ho na turné s Mandrage (18.01.2019 17:24)
- Lety mimo pokřtili "Válku světů", v pátek vyráží na turné s Wohnout a Kapelou Hrůzy (06.03.2015 17:00)
- Lety mimo ve středu za podpory hostů pokřtí nové album "Válka světů" (03.03.2015 13:57)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe