Silent Stream Of Godless Elegy - Smutnice

Na překrásné "Smutnici" Silent Stream Of Godless Elegy dostaly folklor i metal rovnocenný prostor

Vydáno: 21.05.2018 00:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Jedna z nejoceňovanějších tuzemských folkmetalových skupin Silent Stream Of Godless Elegy se po dlouhých osmi letech po skvělém "Návazu" vrací s novou studivou nahrávkou "Smutnice". Ta vznikala pod vedením izraelského hudebníka a producenta Yossi Sassiho ve studiu Rolanda Grapowa a je skvělá.

8/10

Silent Stream Of Godless Elegy - Smutnice

Vydáno: 11.5.2018
Celkový čas: 48:34

Skladby: Ten, který ukoval Slunce, Kdo z nás je víc, Synečku, Ptakoprav, Malověrná, Za nevěstou, Tichý zpěv, Bezbřeží

Vydavatel: Redblack

Dlouhé roky museli fanoušci moravské folkmetalové party Silent Stream Of Godless Elegy (SSOGE) čekat, než jim Andělem a Břitvou oceněná kapela naservíruje následovníka výborného "Návazu". Čekání bylo sice dlouhé, ale rozhodně ne zbytečné. Skupina pilovala nápady za producentské pomoci Yossi Sassiho, kterého metaloví fanoušci mohou znát jako bývalého člena Orphaned Land či z jeho současné formace Yossi Sassi & The Oriental Rock Orchestra, a výsledek nahrála ve studiu Rolanda Grapowa. Mnohé napovídá, že "Smutnice" je velmi ambiciózním dílem.

Album otevírá démonická skladba "Ten, který ukoval Slunce" s úžasnou pohansko-folklorní atmosférou, díky které se snadno přenesete do hluboké minulosti naší země. Píseň také zdobí vynikající vokály Hanky Hajdové a Pavla Hrnčíře. Oba své instrumenty ovládají skutečně skvěle. Nejpůsobivějším momentem novinky je ovšem následující "Kdo z nás je víc", kde dominuje právě brutální zlověstný Hrnčířův vokál, díky němuž je poetický text ještě sugestivnější: "Můj vous je pole lán, můj dech je z kopyt prach, tak svaž první klas dřív než já a zlé duchy nech plout. Déšť, to je můj pláč, co utopí tvůj hněv. Tak bij do nebes víc než já a zlé duchy nech plout."

V případě písně "Synečku" zaujme výrazný folklorní nádech, který příliš prostoru pro metalový žánr nenechal. Zvuky cimbálu se ostatně v kovovém žánru skutečně často neslyší. Přesto v kontextu zemité nahrávky funguje píseň na výbornou. Působivý je i zvuk violoncella, který ještě více obohacuje již tak barvitý zvuk alba. Za zmínku stojí další skvělá skladba "Za nevěstou" s lidovými sbory v úvodu a téměř snově-rituální atmosférou.

SSOGE sice se "Smutnicí" hudebně navazují na "Návaz", ale zároveň svůj zvuk posunuli zase o kus dál a vsadili na výraznější lidově-folklorní duch i na melodiku, která je dominantnější, než v předchozí tvorbě kapely. Velkou práci odvedla zpěvačka a textařka Hana Hajdová. Verše, které má na svědomí, jsou lepší než kdykoliv předtím a jejich poslech je vyloženě pastvou pro uši. Nejen kvůli nim stojí za to sáhnout také po fyzickém nosiči, s jehož vizuální stránkou si rovněž SSOGE obdivuhodně pohráli. "Smutnice" je krásným a na naše poměry hudebně velmi silným dílem, které se nemusí omezit jen na metalové fanoušky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Národní kolo Wacken Metal Battle zná své finalisty, o vítězi se rozhodne před diváky na konci května (13.05.2025 09:24)
- Recenze: Silent Stream of Godless Elegy na "Jiné" obnažili svou působivou tvorbu na akustické kosti (30.03.2024 08:00)
- Video: Akustičtí Silent Stream Of Godless Elegy se vracejí v černobílém klipu "Pod Babíma horama" (04.12.2023 12:34)
- Silent Stream of Godless Elegy a Dying Passion vyrážejí na klubové turné (06.04.2022 09:08)
- Břitva oznamuje třetí a poslední část nominací za rok 2018 (26.05.2019 19:02)
- Břitva oznamuje první část nominací za rok 2018 (23.05.2019 14:59)
- Naživo: V klubu Vagón se představila evropská i tuzemská folk-metalová smetánka (21.02.2019 13:51)
- Silent Stream of Godless Elegy vyráží na evropské turné, doma se zastaví třikrát (26.01.2019 13:30)
- Naživo: Brutal Assault, den druhý: Když jdou metalisti na diskotéku (16.08.2018 17:21)
- Publicistika: Všichni jednou zaklepem na pekelnou bránu aneb Dva redaktoři o Brutal Assaultu 2018 (04.07.2018 17:22)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe