Mandrage - Siluety

Mandrage pomalejší, vážnější, lepší

Vydáno: 11.11.2013 13:55 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Po dvou spíše pop-punkových albech přišli Mandrage minule na desce "Moje krevní skupina" s úkrokem jinam a hlavně s několika velkými hity, které je vyšvihly mezi českou mainstreamovou špičku. Fanoušky si sice získali, kritiky však ne. Jejich novinka "Siluety" to má ale šanci změnit.

7/10

Mandrage - Siluety

Vydáno: 8.11.2013
Celkový čas: 37:04

Skladby: Černobílá, Úhel pohledu, Celý svět, Na dlani, Siluety, Bezbarvej oheň, Ach ty rozchody, Tanči dokud můžeš, Velký boty, Porcelán

Vydavatel: Universal

Snad nikdy jsem neměl tak silný pocit, že kapela četla recenzi na desku, vzala kritiku v ní obsaženou za opodstatněnou a na dalším albu se z ní poučila. Ostatně, to není ani cílem recenzí a nikdo to ani nečeká. Každopádně u Mandrage a "Mojí krevní skupiny" jsem měl několik zásadních výtek: absenci producenta, nedotaženost (polo)písniček a odfláknuté texty. Přesně tyto položky skupina na nové desce "Siluety" vylepšila a ještě k tomu přidala posun v hudebním stylu. Novinka tak prostě nemohla dopadnout špatně, i když dokonalá a bez chyb samozřejmě není.

Na kapele je krásně vidět, jak se může proměňovat její vnímání posluchači při konstantním hudebním vývoji. Zatímco "Přišli jsme si pro vaše děti" a "Hledá se žena" nabízely v podstatě pop-punkový nápřah s jednoduchou instrumentací (čti jako hudba pro teenagery), minulá kolekce na jedné straně přišla s pár (otravnými) hitovými singly, na straně druhé ale přinesla v Česku nezvyklou práci s elektronikou a kompozicí skladeb (čti jako hudba pro teenagery, ale i další, náročnější posluchače). Nové album je pak klidnější a mnohem více hudebně zajímavější (čti jako už si z nich nemůžeme dělat srandu, protože by si srandu mohli dělat oni z nás, a právem). Konečně za uši už také netahají texty. Sice nejsou hravé a objevné, ale plně odpovídají hudební složce.

Dohled producenta Ecsona Waldese je na celé desce výrazně slyšet a můžu mu jen zatleskat k tomu, že dělá to, co má producent opravdu dělat - vytáhnout z kapely to nejlepší, nenechat je něco odfláknout a vycizelovat zvuk do moderní podoby. Pepa Bolan s malou výpomocí od ostatních donesl silnou sbírku skladeb, z níž jako nejslabší se jeví pilotní singl "Na dlani". Titulní "Siluety" pak v kombinaci se skvělým videoklipem posluchače buď přesvědčí, že vše je jinak a lépe, nebo už je nepřesvědčí nic. Tento singl ale pravděpodobně přinutí jejich dávné příznivce, kteří by chtěli návrat k rychlým vypalovačkám, aby nad nimi definitivně zlomili hůl. Tohle jsou opravdu úplně jiní Mandrage, kteří mohou staré fanoušky ztratit, ale nové získat.

Celkové zvolnění a důraz na aranže samozřejmě neznamená, že by kapela nedokázala trošku přidat a udělat říznou hitovku. Příkladem jsou třeba úvodní "Černobílá" nebo "Bezbarvej oheň", i ty jsou ovšem daleko od jednoduchých vypalovaček, jaké hráli kdysi. Mnohem víc jim ale sluší spíše taneční poloha jako třeba v "Tanči dokud můžeš" či naopak uvolněná akustická pohoda v závěrečném "Porcelánu".

Z nové desky Mandrage jde poznat, že se kapela chtěla někam posunout. A díky bohu se jí to povedlo. Škoda jen, že ruku v ruce s hudebním a textovým zráním nejde i zpěv frontmana Víti Starého. Jeho obyčejný projev, který místy sklouzává do čirého amatérismu, je v některých atmosféričtějších částech alba až v kontrastu a zbytečně hudební složku snižuje.

  • Přesně tak! (LFS, 11.11.2013 15:16) Reagovat

    Podepisuju slovo od slova. 7/10 a milé překvapení.

  • Siluety (Tomáš, 11.11.2013 16:05) Reagovat

    CD je opravdu pecka !Moc se Mandrage povedlo

  • sdfs (morf, 11.11.2013 16:57) Reagovat

    Ta deska je fakt super, nemůžu uvěřit, že jí nahráli mandrage, klobouk dolů

  • Siluety (Klarusa, 11.11.2013 18:06) Reagovat

    Máš uplnou pravdu.
    Některý fanoušky možná ztratí ale myslím že jich asi dvakrát tolik získají

  • Hmmm někdo umí psát (Natalia, 11.11.2013 19:31) Reagovat

    No tak kritika si myslím že celkem pozitivní ale jak někdo může kritizovat a neumět si to po sobě přečíst "pocelán" to jako vážně? Sice jen 1 chyba ale i tak. Myslím že na kritiky to neudělá dobrý dojem, taky tady někdo vyrůstal na dechovkách apod. A dokonce můžu soudit, že nikdo nechce takové rychlé a rytmické písně, nýbrž pomalé skoro až znuděné písně a pomalým textem. Teď bych nikoho nechtěla urazit ale já to vidím prostě tak. PS. Mandrage to vy jste nejlepší, to vy mi vždy zlepšíte náladu, to vy jste ti které tolik obdivuji.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Křivky Britney i Miley, drogy a zase ta smrt: 10 nejčtenějších článků roku 2020 (31.12.2020 09:00)
- Mandrage se loučí třídiskovou bestofkou (14.11.2020 10:12)
- Mandrage končí. Poslední koncert odehrají bez zpěváka (30.01.2020 09:29)
- Mandrage si dávají pauzu (23.12.2019 11:57)
- Recenze: Mandrage konečně našli ženu, a "Vidí to růžově" (18.12.2019 16:30)
- Nové desky 50/2019 - od Camily Cabello přes Liama Payna po The Chainsmokers (12.12.2019 20:30)
- Video: Mandrage rozehrávají v klipu "Vidím to růžově" vášnivou a místy nebezpečnou love story (14.10.2019 11:09)
- Naživo: Mandrage se po letech vrátili do klubů. Rock Café praskalo ve švech (08.02.2019 19:12)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (20-16) (21.01.2019 17:50)
- "Létající peřina" Loutek v nemocnici vyletí ze studia už za pár dní (22.08.2018 14:51)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe