Xavier Baumaxa - Dawntempo

Úplně normálně v prdeli

Vydáno: 15.05.2013 08:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: xavi.litvinoff.cz

Xaviera Baumaxu neznám osobně. Možná bychom si spolu dobře popovídali, možná bychom si byli jedno. Tak či tak, zatím (nebo navždy) je to jednosměrná komunikace skrze Xaviho písně, kterým tak nějak rozumím, a na novém albu "Dawntempo" doposud nejvíc. Anebo ne?

8/10

Xavier Baumaxa - Dawntempo

Vydáno: 03.04.2013
Celkový čas: 78:40

Skladby: CD1: No trabajar!, Ing. Pavel Pavel, Nemám čas, Mezirolí, Nosánek, Židot, Mrak, The Moon And The Sun, Laco Deczi cvičí každý den, Úplně normální píseň, Babí léto bez bab, No cantemos! (instrumental), Pivíčko, Forgotten Puppy, Proč jsi mi jí vzal? / CD2: Ing. Pavel Pavel, Pivíčko, Židot, Laco Deczi cvičí každý den, Mezirolí, Nosánek, No cantemos! (instrumental), Úplně normální píseň, Caddy, Forgotten Puppy

Vydavatel: vlastní náklad

Poslouchejte po půlnoci - stojí na obalu nového alba litvínovského buránka Xaviera Baumaxy. Je to upozornění, výhrůžka nebo prosba? Je "Dawntempo" povzdechem unaveného chlapa nezadržitelně se šourajícího do krize středního věku? Nebo nad tou prosakující hořkostí nakonec stejně vítězí humor, jakkoli černý, ironický a drsný?

Xavi se nám poprvé prezentuje bez mluveného slova, bez Em Rudenka, bez Opičana Havla, ale zato na dvou discích, na prvním jako sólista a na druhém s kapelou. A ono je to zbytečné! Jednou je skladba lepší jen s kytarou ("Úplně normální píseň"), jindy s dalšími muzikanty ("Forgotten Puppy", "Laco Deczi cvičí každý den"). Obě podoby mají své a posluchač si může vybrat, ale zkrácená varianta alba s promíchanými verzemi by byla silnější.

"Dawntempo" pořád obsahuje legrační jazykové hříčky, pár popěvků notorika a několikrát se posluchač nahlas zasměje (Xaviho výslovnost slova moai je skvostná a jeho slovenština v nejzábavnější písni alba "Caddy" je neodolatelná). Ale celé je to nějak melancholické a na Baumaxu místy až zasmušilé. Textově i hudebně. Snad dospělejší? A ty kontrasty: oproti zbytečné pakárně "Proč jsi mi jí vzal" stojí skvělá "noční" instrumentálka "No cantemos!", uměleckým protipólem koksosongu, který pobaví jednou ("Nosánek"), je překrásný "Mrak", jenž připomene "tvorivú dielničku" slovenského génia Jara Filipa.

A víte co? Třeba jsou ty dva disky a trocha roztříštěnosti nakonec v pohodě. Budu to brát jako takové Xavierovo "Bílé dvojalbum", i když je žluté. Jo, a díky za novou motivační píseň, která už mi několikrát pomohla vyhrabat se z postele a postavit se náročným úkolům čelem. Ing. Pavel Pavel Pavel dává povel povel povel...

  • Xavi (OHNOTHIMAGEN, 15.05.2013 10:19) Reagovat

    Říkám to nerad, ale jako celek se dají bez uzardění poslouchat pouze první dvě Xaviho alba, na těch dalších už je toho málo opravdu dobrého ("Nazijazz", "Samba v kapkách chlastu", "Na druhé straně plotu"), většinou vata, a přijde mi, že výborné nápady už se nějak z jeho tvorby vytrácejí.

    • Re: Xavi (zhaly, 15.05.2013 13:10) Reagovat

      Naprostej souhlas

    • Re: Xavi (drabajs, 15.05.2013 13:47) Reagovat

      Naopak - a říkám to rád - já jsem jiného názoru. Pro mne je Downtempo asi nejlepší Xaviho deskou. A Jazz SexTet je snad ještě lepší než Hněddé smyčce. Mám ho čím dál raději. A určitě běžte na koncert, tam má Xavi pořád co říci. :)

  • ? (Hudba, 28.05.2013 00:37) Reagovat

    Zarazi mne neobjektivni hodnoceni panu z musicserveru. 8/10 pro tohle album. Bud nekdo ztratil veskerou soudnost nebo sluch. At tak ci onak, upadek hudby v cesku nejen ze se nezastavuje, naopak nabira na otackach. Preji jemu (i Xavieru Baumarktovi) aby se rozslehal o tu stenu, ktera na nej dole ceka!

  • Oprava: (Hudba, 28.05.2013 00:40) Reagovat

    Vnimani hudby v cesku!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Krojeny - Zlatá 8/10
Video: Písnička o břidlici, video o naději. Petr Uvira představuje projekt Krojeny skladbou "Zlatá". Pusťte si ji v premiéře Kytaristu Petra Uviru jste mohli zahlédnout v doprovodné kapele Marie Puttnerové, v řadách prakticky spících Ladě i v afrojazzových Heimat. Nyní zkušený muzikant a producent míří do sólových vod a stojí na začátku cesty se svým... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 10:00 v sekci Audio / Video | Video
Tomáš Hrubý - Robert Křesťan: Psát texty mě bolí 9/10
Hudba v tisku: Nebývalý ponor do duše Roberta Křesťana. Knižní rozhovor "Psát texty mě bolí" se stal i hudebníkovou poctou Robert Křesťan patří na domácí scéně k nepřehlédnutelným osobnostem. Textař, muzikant, překladatel, lídr nezařaditelné formace Druhá tráva - a taky člověk v mnoha ohledech uzavřený a tajemný. Do jeho života se... čtěte zde
Vydáno: 26.12.2025 12:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lady Gaga in Harlequin Live: One Night Only
Video: Vánoční dárek od Lady Gaga: podívejte se zdarma na koncert "Harlequin Live: One Night Only" Lady Gaga bude nejspíš na rok 2025 vzpomínat jako na jeden z těch kariérně nejvydařenějších. Úspěch alba "Mayhem", zahrnujícího velké hity "Die With A Smile" a "Abracadabra", předčil očekávání a na doprovodné turné, se kterým... čtěte zde
Vydáno: 25.12.2025 17:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Xavier Baumaxa servíruje "Slibotechno" (10.06.2025 16:31)
- Naživo: Rock for People nabídl ve druhém dni skvělé The Amazons, Against The Current nebo Neck Deep (14.06.2024 13:35)
- Xavier Baumaxa zahraje na Veselských pískovnách s Jazz Punk Triem (30.06.2022 15:55)
- Nové desky 39/2021 - od Brandi Carlile přes Asking Alexandria po Ministry (06.10.2021 13:15)
- Naživo: Xavier Baumaxa si v Ledárnách hrál na Bocelliho, Mobyho, Cohena i Kvitovou (22.07.2021 18:12)
- Naživo: Michael Jackson, Nirvana i badminton. Xavier Baumaxa s Muchou odehráli nejvtipnější koncert roku (04.08.2020 11:47)
- Fotogalerie: Koncert Xaviera Baumaxy a Muchy v obrazech (03.08.2020 18:05)
- Xavier Baumaxa pracuje na novém albu (20.04.2020 10:23)
- Recenze: Životem unaven, ale stále naživu, takový je Xavier Baumaxa na albu "Pijano" (08.04.2015 15:30)
- Video: Wohnout mají k písni "Kretén" vtipné video. Jak dopadne souboj pohlaví? (12.01.2015 12:44)

ALBUM TÝDNE 51/2025

Story
Takzvaná duša

Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský materiál. Jak se mu tentokrát vedlo v týmu s Prokopem, Lipou nebo Chodúrem?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Madonna Ewa Farna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe