Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011 (5-1)

Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011 (5-1)

Vydáno: 30.01.2012 18:00 v sekci Publicistika - Redakce

Přinášíme vám definitivní ohlédnutí redaktorů musicserveru za skončeným rokem 2011. Pětadvacet českých desek, které musíte slyšet, než začnete ve velkém plnit všechna hudební novoroční předsevzetí. Pětadvacet alb, u kterých naše uši vrněly spokojeností nejvíce. Tady je pět nejlepších!

SDÍLET:    
Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011

25 - 21 | 20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

5. místo: Goodfellas - Robbery Blues


Goodfellas - Robbery Blues
"Kromě výše zmíněného mají tihle kluci nesporný talent, osobitý a v rámci české scény poměrně originální výraz a také čich na vlezlé (nikoliv však hloupé) melodie."
-- Petr Adámek

profil interpreta | recenze alba

Za těch pět let, co jsou na světě, urazili Goodfellas ohromný kus cesty. A tím nemyslím osmnáct a půl tisíc kilometrů dlouhý trip Praha - Kalifornie - Praha, když si zhruba před rokem umínili, že natočí desku venku. Mluvím v první řadě o jejich přístupu když-se-chce-všechno-jde, jímž převyšují většinu domácí scény. Nejspíš namítnete, že způsob, jakým si na desku vydělali, je dílem štěstí. Možná je. Nikdo ale nemůže zpochybnit, že Goodfellas mu jdou svojí trpělivou pracovitostí a cílevědomostí naproti. Chtěli americký zvuk, tak si pro něj zkrátka do Ameriky zajeli. A co je podstatné, na nahrávce "Robbery Blues" si jej zpátky domů opravdu přivezli. Kromě výše zmíněného mají tihle kluci nesporný talent, osobitý a v rámci české scény poměrně originální výraz a také čich na vlezlé (nikoliv však hloupé) melodie. Hlavně díky tomu není celá ta americká story jen přitažlivým příběhem pro média, ale v první řadě velmi příjemným posluchačským zážitkem.


Goodfellas - Bobby Long


4. místo: Tata Bojs - Ležatá osmička


Tata Bojs - Ležatá osmička
"Tata Cais vyprodukovali dlouhohrající desku, skrývající v sobě nekonečno vrstev, které posluchač(ka) postupně rozkrývá, čímž se nahrávka stává prakticky neoposlouchatelnou."
-- Lukáš Benda

profil interpreta | recenze alba

Zatímco krátce po zveřejnění "Ležaté osmičky" sdílely fragmenty z jejích textů desítky, neřku-li stovky nadšenců a nadšenek ve svých statusech na sociálních sítích, dnes loňské album Tata Bojs poslouchají ti samí lidé zcela jiným, o poznání kritičtějším uchem, tvrdíce, že si Tatáči na poslední desce vybrali po textové stránce oddechový čas. No nevím, třeba taková "Světová" funguje ve všech ohledech stejně jako po prvním poslechu. Tedy fantasticky, s tahem na bránu. A můžete ji poslouchat ve sluchátkách v tramvaji nebo třeba na baru. Aby nedošlo k mýlce, nejedná se o album jedné písně. Tata Cais vyprodukovali dlouhohrající desku, skrývající v sobě nekonečno vrstev, které posluchač(ka) postupně rozkrývá, čímž se nahrávka stává prakticky neoposlouchatelnou. V samoobsluze hudebních idejí tentokráte Tatáči nakoupili nejchutnější zboží za celou dobu své existence. Žádný exkrement, experiment pro experiment, nýbrž příjemný, inteligentní pop, vysoce převyšující východoevropská měřítka kvality. V textové rovině sice kluci utekli k minimalismu, sebeparodování a častého sebeloupežení, přesto zůstávají oproti tuzemské šedi barevní a originální. Trocha toho "Opakování" na závěr: "Tata Bojs se na 'Ležaté osmičce' překonávají a nabízejí bordel a la 'Biorytmy', model 2011, na což se čekalo, ale příliš se to nečekalo."


Tata Bojs - Opakování


3. místo: Floex - Zorya


Floex - Zorya
"Floexovo album je hudebně nebojácné, dalece překračující hranice ambientu. Spojuje prvky elektroniky a jazzu naprosto uhrančivým způsobem, díky kterému je navíc Zorya s každým dalším poslechem stále lepší a zajímavější."
-- Petr Balada

profil interpreta | recenze alba

Baví mě nechávat se deskou přemlouvat, což tenhle kousek splňuje měrou vrchovatou. Není to totiž záležitost jednoho přehrání. "Zorya" vyžaduje trpělivost. Pokud ji dostane, ukáže se být nakonec mnohem přístupnější, než byste očekávali. Je zkrátka jako každá ženská, potřebuje být dobývána. A nevzdáte-li ty námluvy hned na začátku, zavede vás do uliček plných svůdných zákoutí a překvapivých setkání. Bude vás zvolna unášet od jednoho tracku k druhému. Rozezní se tóny evokující ty nejniternější pocity, které dokážou na tváři vytesat spokojený úsměv idiota. Floexovo album je hudebně nebojácné, dalece překračující hranice ambientu. Spojuje prvky elektroniky a jazzu naprosto uhrančivým způsobem, díky kterému je navíc "Zorya" s každým dalším poslechem stále lepší a zajímavější. Přemlouvání od poslechu jedné skladby k druhé se v tomto případě mění na přání neverending story. Tohle je skutečný comeback loňska. Takhle by měla znít jedna z desek roku.


Floex - Nel Blu


2. místo: Dikolson - The Bear Is Sleeping Now


Dikolson - The Bear Is Sleeping Now
"'The Bear Is Sleeping Now' je členitá scenérie čtvera ročních období - v rychlém sledu na vás dolehne paprsky prosvícené jaro, přívětivé léto, ponurost podzimu a ledové sevření zimy, to vše v mnoha variacích."
-- Dan Hájek

profil interpreta | recenze alba

Khoiba a Roe-Deer byly jen důležité přestupní stanice Filipa Míška, jehož Dikolson je zvuková krajinomalba, jež nadchne pro svou multižánrovost. "The Bear Is Sleeping Now" je rozmach skrze vodní toky idm, shoegaze a niterné studium soundtrackových základů (zejména jejich orchestrace). Hosty nazpívané "This Shivering" (Veronika Buriánková), "New Animal Trail" (Yoko Honaga) a "You Are The Leaves" (Adam Sarmiento) tuto pestrou mozaiku nejen doplňují, ale i rozšiřují o další alternativy. Titulní track, tajemná "Mercury" nebo fascinující "Ruprecht" jsou základem mikrosvěta, se kterým Dikolson pracuje se svým důvtipem a maximálním citem pro detail a rozbor kompozice. "The Bear Is Sleeping Now" je členitá scenérie čtvera ročních období - v rychlém sledu na vás dolehne paprsky prosvícené jaro, přívětivé léto, ponurost podzimu a ledové sevření zimy, to vše v mnoha variacích. Tento debut uhrane a nepustí ze svých spárů, požitek je to velmi intenzivní.


Dikolson - Mercury


1. místo: Lenka Dusilová - Baromantika


Lenka Dusilová - Baromantika
"Tentokrát si kromě svého křehkého hlasu zkusila pohrát i s elektronikou a výsledek je ohromující. Lenka se nebála experimentu, a přestože spolupracovala s mnoha hosty a zpívá třemi jazyky, vytvořila kompaktní a do sebe zapadající celek."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Lenka Dusilová pokračuje na "Baromantice" s tím, co začalo už na předchozím albu "Mezi světy". A sice s velmi osobní, intimní výpovědí. Tentokrát si kromě svého křehkého hlasu zkusila pohrát i s elektronikou a výsledek je ohromující. Lenka se nebála experimentu, a přestože spolupracovala s mnoha hosty (jak mezi interprety, tak mezi autory) a zpívá třemi jazyky (česky, polsky a anglicky), vytvořila kompaktní a do sebe zapadající celek. "Baromantika" je nesmírně poetickou deskou, kterou můžete bez omrzení poslouchat dokola a objevovat si v ní další a další rozměry. Lenka Dusilová v ní, podle svých slov, u většiny písní "hledala správná slova do hudby a duše jednotlivých skladeb". A to se povedlo znamenitě. A tak, inspirovaná Aljaškou, kam se pravidelně vrací, nebo i při hledání vlastních kořenů, nezůstává sama. Sdílí své emoce, pocity a touhy a nabízí je těm, kteří je chtějí přijmout. "Baromantika" patří k vrcholným nahrávkám domácí scény. A je příjemné, že když ji posloucháte, cítíte lehkost a čirou přirozenost, i když podvědomě tušíte, že vzniku desky musela předcházet spousta práce a hledání.


Lenka Dusilova ft. Justin Lavash - BrotherNÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hm (pepa, 30.01.2012 18:17) Reagovat

  I když s 1.místem zcela souhlasím, tak fakt, že podle Musicserveru jdou desky Dary Rollins a Mandrage lepšími počiny než Relativní čas Anny K., To cítím Alžběty, Anar Markéry Irglové a Touch The Sun Debbi je velmi smutnou záležitostí!!!! Mandrage lepší než Markéta Irglová hahahahahhahahahahhahahahhahahahahah

  • Re: Hm (Pjenkys, 30.01.2012 18:48) Reagovat

   Já tedy s prvním místem zatim opravdu nesouhlasím, ale souhlasim s tebou co se týče třeba Mandrage.

  • Re: Hm (ignorand, 31.01.2012 09:45) Reagovat

   Prosím tě, prosím, opravdu z celého srdce prosím, mlč už. Vážně - už nepiš, nemluv a buď ticho. Protože pod každým článkem z téhle série číst stejné kecy propagující tupou šmíru (Alžběta? :-O Debii?? :-O WTF?) je fakt o nervy.... On ten žebříček je samozřejmě taky úplně špatný, ale jestli tam měla být Markéta Irglová místo Mandrage? Dyť je to jedno - dvě strany jedné mince.

   • Re: Hm (pepa, 31.01.2012 13:38) Reagovat

    Je vidět, že jsi žádné ze zmiňovaných alb neslyšel! U Debbi a Alžběty mluví předsudky ze SS, ale jak někdo mlže špinit Annu K. a Markétu Irglovou, hm to jsme to jako národ dopracovali.

    • Re: Hm (Dejv, 31.01.2012 23:32) Reagovat

     A kdo jí tady špiní???

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mirka Miškechová - Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku
Rozhovory: Mirka Miškechová - Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku Mirka Miškechová se proslavila díky hitu "Cudzinka v tvojej zemi" s Xindlem X. Vnímá ho trochu jako stigma, které je těžké překonat vlastní tvorbou. Výzvy se ale chopila - před nedávnem vydala svoji druhou studiovku. O té, ale třeba i... čtěte zde
Vydáno: 15.11.2018 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Imagine Dragons - Origins 8/10
Recenze: Imagine Dragons na "Origins" zaujmou experimenty i osobitostí Přibližně po roce a půl se mohou fanoušci kapely Imagine Dragons radovat z dalšího alba. Po kritizovaném "Evolve" chce formace z Las Vegas zabodovat novinkou "Origins", na kterou před vydáním lákala hned čtyřmi singly. Tentokrát... čtěte zde
Vydáno: 14.11.2018 18:00 v sekci Recenze
3
Lenka Filipová - Ke keltským písním jsem našla klíč, který mi otevřel jejich srdce
Rozhovory: Lenka Filipová - Ke keltským písním jsem našla klíč, který mi otevřel jejich srdce Album "Oppidum" je vyústěním čtrnáct let trvající spolupráce Lenky Filipové s britským virtuosem ve hře na keltskou harfu Seanem Barrym. Zpěvačka na něm zpívá čtyřmi cizími jazyky, jediný český text k písni "Na cestě" napsal... čtěte zde
Vydáno: 14.11.2018 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
2
Nové desky 45/2018 - od Muse přes Lucii po Imagine Dragons
Nové desky 45/2018 - od Muse přes Lucii po Imagine Dragons V novinkových titulech se tentokrát sešla nebývalá koncentrace hvězd. Zbrusu nové nahrávky vedle sebe postavili Muse, Imagine Dragons, Lucie, Olly Murs a Black Eyed Peas. Po delší době se vrací Sarah Brightman, netradiční album... čtěte zde
Vydáno: 13.11.2018 22:00 v sekci Novinky | Nové desky
8
Deset aktuálních knih o českých muzikantech a od českých muzikantů
Top 10: Deset aktuálních knih o českých muzikantech a od českých muzikantů Poslední dobou se roztrhl pytel s umělci, kteří napsali knihu nebo o kterých byla kniha napsána. Tento trend se nevyhýbá ani Česku. Není to tak dlouho, co vyšly publikace o Marpovi, Pekařovi nebo Wohnout. Podívali jsme se detailněji na... čtěte zde
Vydáno: 13.11.2018 14:00 v sekci Publicistika | Top 10
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Floex a Tom Hodge v Praze dokázali, že jejich Jan Novák bude schopen žít svým životem (13.11.2018 16:47)
- Floex a Tom Hodge vyrážejí na tour (06.11.2018 13:41)
- Tata Bojs oslaví v Centru DOX své třicetiny (28.10.2018 12:32)
- Bittová, Dusilová a Načeva zvou na turné svým prvním společným klipem (24.10.2018 09:28)
- Rozhovory: Bittová, Dusilová, Načeva - Jsme hodně paličaté (01.10.2018 12:00)
- Recenze: Jan Novák, Floex a Tom Hodge - drobet jiná Ikarie XB1 (09.07.2018 00:01)
- Nové desky 26/2018 - od Gorillaz přes Bullet For My Valentine po Floexe s Tomem Hodgem (04.07.2018 07:26)
- Naživo: Rokenrol až na krev s Tata Bojs (24.06.2018 17:54)
- Fotogalerie: Páteční Metronome Festival v obrazech (24.06.2018 12:19)
- Naživo: Prvnímu dni Metronome Festivalu vévodili mimo Massive Attack také skvělí Sexy Dancers (24.06.2018 09:51)

ALBUM TÝDNE 46/2018

Rosalía
El mal querer

Můžete to proklaté "Despacito" nesnášet, jak chcete, ale jedno se mu upřít nedá: dokázalo, že angloamerické publikum je ochotno v masovém měřítku bezvýhradně přijmout píseň v jiném jazyce, než je angličtina. A na opačné straně planety mezitím Rosalía nahrála "El mal querer", jednu z desek roku. Přijměte ji také.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 16.11.
Sting & Shaggy (UK/JAM) (Forum Karlín, Praha)
Pá 16.11.
Tremonti (USA) (Semilasso, Brno)
So 17.11.
Tomáš Klus (Forum Karlín, Praha)
Ne 18.11.
Frank Turner & The Sleeping Souls (UK) (Roxy, Praha)
Ne 18.11.
[loveit] sound: Too Many Zooz (USA) (Fléda, Brno)
Út 20.11.
Tomáš Klus (Dům kultury, Ostrava)
St 21.11.
Flying Horseman (BE) (Roxy/NoD, Praha)
St 21.11.
Tomáš Klus (Dům kultury, Ostrava)
Ne 25.11.
Alex Clare (UK) (Roxy/NoD, Praha)
Čt 29.11.
Bryan Adams (CAN) (Ostravar Arena, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Beyoncé Lady Gaga Sia Coldplay Kryštof Ewa Farna Rihanna Imagine Dragons The Cure Adele AC/DC Madonna Muse Linkin Park Britney Spears OneRepublic Debbi Pokáč John Deacon Voxel
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver