Seprané svršky z upířího sekáče

Vydáno: 14.10.2010 05:00 v sekci Recenze - Kristina Bílá | foto: facebook interpreta

Lidé okolo celého projektu série "Stmívání" si nemohou dovolit ponechat něco náhodě. Nejspíš si to opakovali, i když dávali dohromady soundtrack k třetímu filmovému pokračování. Jejich záměr úplně nevyšel. Za výběr písní se zdá být totiž zodpovědná dřímající osoba, kterou už to samé potřetí zkrátka nebaví.

5/10

Různí - Eclipse (The Twilight Saga) (soundtrack)

Vydáno: 7.6.2010
Celkový čas: 45:33

Skladby: Eclipse (All Yours) (Metric), Neutron Star Collision (Love Is Forever) (Muse), Ours (The Bravery), Heavy In Your Arms (Florence And The Machine), My Love (Sia), Atlas (Fanfarlo), Chop And Change (The Black Keys), Rolling In On A Burning Tire (The Dead Weather), Let's Get Lost (Beck And Bat For Lashes), Jonathan Low (Vampire Weekend), With You In My Head (Unkle feat. The Black Angels), A Million Miles An Hour (Band Of Horses), What Part Of Forever (Cee Lo Green), Jacob's Theme (Howard Shore)

Vydavatel: Supraphon

Fandíte "Twilightu"? Ať už vás upíří mánie zaujala, nebo nezaujala, je očividné, že se knihy i filmy staly bestsellery. A je také nad slunce jasné, že pořádný filmový trhák má mít svůj soundtrack. Jenže jelikož je předposlední filmové zpracování série o vampírech nejsladší ze všech, musí tomu logicky odpovídat i jeho hudba. Nejde však o přemrštěnou romantiku, nýbrž o melancholicky laděné písně, jež vás přimějí k hlubšímu vnímání. Album "Eclipse" nabízí pár nepřekonatelných snových balad, ale bohužel i zboží z druhé ruky.

Nutno říct, že pomalejší skladby jako např. úvodní "Eclipse (All Yours)" či "My Love", kterou má na svědomí křehká australská zpěvačka Sia, patří k tomu lepšímu, co deska nabízí. Vrcholem teskných balad je rozhodně tajemná a povznášející "Let's Get Lost", jež zanese obdivovatelky bledých upířích tváří v myšlenkách hluboko do temných studených lesů za jejich vysněnými. Z boje o nejcharismatičtější píseň vyšla vítězně britská "podivínka" Florence And The Machine. Přestože je Florence Welch na scéně relativním nováčkem, za svůj úžasný hlasový projev a invenci posbírala již několik cen. Neoposlouchatelnou "Heavy In Your Arms" z debutového alba "Lungs" doprovází navíc geniální černobílý videoklip. Jedná se o nejzajímavější kousek z celého alba a určitě neprohloupíte, pokud si "nastudujete" alternativní tvorbu této pěnice.

Tvůrci "Twilightu" si mimo špičaté zoubky oblíbili i Muse, jejichž příspěvek nezařadili do soundtracku poprvé. Zatímco na debutovou placku zvolili sexy znějící "Supermassive Black Hole", nyní jsou posluchači nuceni protáčet "Neutron Star Collision". Ani slovo proti těmhle Anglánům, ale zmíněný song se do konceptu alba vůbec nehodí a není zdaleka nejlepší, co může "božská trojice" nabídnout. Posledním zábleskem naděje v bahenní změti příšer je pohodová "Ours" z pera The Bravery. Zbytek tracků totiž nestojí za nic.

Posluchač se potácí v bažině všednosti a nudy. Zkrátka bez okecávání - album lze celkově snadno popsat jako nevýrazné. Samozřejmě, zbytek je pouze o vkusu. Pokud ale porovnáme předchozí soundtracky, propadá ten nejaktuálnější do nenávratných hlubin. Doufejme tedy, že se čtvrtý a poslední doprovodný počin edwardovské série nebude už jen vykrádat a ždímat ty staré, předešlé věci. Jelikož přesně tak "Eclipse" působí. Přeprané hadry ze sekáče, jež nikoho neurazí, ale rozhodně ani nenadchnou.

  • ? (liarr, 14.10.2010 10:28) Reagovat

    zbytek tracků nestojí z nic? :) a co kolaborace Becka s Natashou Khan ? :) jasně nej track na soundtracku, kterej se jako jeden z mála přibližuje standardům, který oba předvádějí na svých solovkách ;) pak ještě Fanfarlo nebo i ti Unkle jsou lepší než třeba Bravery, uch

    • Re: ? (máňa, 14.10.2010 15:42) Reagovat

      však o Let's Get Lost zmíňka v článku je.. :)

  • nesouhlas (Monika, 05.12.2010 11:23) Reagovat

    blbost. twilight sice nemůžu, ale ten soundtrack je nejlepší z těch, který se ke mně v poslední době dostaly... vzhledem k tomu, že eclipse jsem neviděla, nemůžu soudit, jak se k němu písničky hodí, nicméně rozhodně to nejsou žádný béčka, i když na svejch deskách předvádí většina interpretů lepší kousky.

  • -- (exxxo, 06.12.2010 13:36) Reagovat

    Twilight som nevidel/nemám ho rád, ale soundtrack je parádny. Florence a Sia to zabili. A Cee Lo tiež nie je na zahodenie :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Deska "Everybody Scream" přináší odvážnou osobní zpověď Florence Welch (24.11.2025 00:00)
- Nové desky 43/2025 - od Florence + The Machine přes Jamaron po Lucii Bílou (05.11.2025 19:15)
- O2 arena se promění v chrám Florence + The Machine. Kapela přiveze čerstvou tvorbu i hity (29.08.2025 10:04)
- Video: Florence And The Machine se vracejí k temné estetice. V "Everybody Scream" se zpěvačka vyznává z lásky k pódiu (25.08.2025 08:48)
- Video: Muse se vracejí s explozivní synthrockovou peckou "Unravelling" (25.06.2025 09:23)
- Nové desky 10/2025 - od Stevena Wilsona přes Michala Davida po Debbi (19.03.2025 12:00)
- Recenze: Kylie Minogue na "Tension II" spojila to nejlepší z předchozích projektů do jedinečné fúze (28.10.2024 00:00)
- Minirecenze: Sia jede na "Reasonable Woman" na volnoběh (16.09.2024 16:30)
- Nové desky 18/2024 - od Sii přes Duu Lipu po Willow (08.05.2024 13:00)
- Recenze: Taylor Swift na desce "The Tortured Poets Department" otevírá dveře pouze pozvaným, ostatní nechává tápat ve foyer (27.04.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe