Osmý světadíl jménem Budoucnost

Vydáno: 11.12.2008 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Tracy Chapman na své nové desce překvapuje a zároveň ukazuje tvář, kterou znáte po celou dobu její dvacetileté kariéry. "Our Bright Future" je však tématicky pestřejší a příliš se netopí v depresích a smutku. Jiskřička naděje, lásky vštěpuje všem těmto písním jasnější tvář, která má výrazné rysy.

7/10

Tracy Chapman - Our Bright Future

Vydáno: 10.11.2008
Celkový čas: 42:20

Skladby: Sing For You, I Did It All, Save Us All, Our Bright Future, For A Dream, Thinking Of You, A Theory, Conditional, Something To See, The First Person On Earth, Spring

Vydavatel: Warner Music

"Our Bright Future" bude možná milníkem v kariéře Tracy Chapman, který její tábor fanoušků rozdělí na dvě poloviny. Pro někoho bude její osmé album typickým představitelem její tvorby, ti, co neztrácejí víru a rádi se důkladně zamyslí nad jejími texty, rozpoznají, že ty nejčernější dny jsou nejspíš na ústupu. Naše budoucnost (z pohledu Tracy) má zřetelnější a světlem protkané body, v nichž se vykřesává i touha po happyendu. Ježíš rozdává svou lásku ("Save Us All"), podává ochrannou ruku a talentu Tracy Chapman podstrčil Larryho Kleina. Člověka, který je od počátku osmdesátých let téměř dvorním producentem Joni Mitchell.

"Our Bright Future" hudebně vstřebává hudební prvky sedmdesátých let a několik tónů klarinetu v "I Did It All" rozmachuje pozitiva, která nejsou pro Chapman tolik typická a snadno rozpoznatelná. Nádech soulu, bluesu nebo country pro ní ale už není tolik překvapující. Tracy a Larry však společně našli cestu k odchýlení se od pro někoho z kraje nepříliš přístupné "Where You Live" a určitá hravost melodií vás rozehřeje u srdce v plně odhalené kráse.

Nedílnou součástí její tvorby je vliv okolního dění na její texty, které vždy dokáže tak přesvědčivě podat. Rozechvění stále výraznější hrozbou válečných konfliktů ("Our Bright Future") nebo cynismus z kulturních rozdílů mezi národy ("Thinking Of You") je v protipólu vyvážen stálým, nikdy nekončícího hledáním lepšího světa ("Something To See") a otevřenou náručí láskyplného pochopení ("A Theory"). Tento rozptyl je na novince asi nejvíce znatelný právě oproti předchozím deskám. Za těch dvacet let je ale Tracy Chapman zavedenou písničkářkou, která asi nikdy vyloženě nenatočí slabé album, tento standard je držen už od jejího bezejmenného debutu.

Její hvězda září, i když "Our Bright Future" vystoupalo k výšinám jen ve Francii (páté místo). Novinka Tracy Chapman nikoho nezklame, přestože ve finálním důsledku v její kariéře nenastala nijaká závratnější změna. "Our Bright Future" je totiž přesně taková, jak by se od ní dalo očekávat, což někdy může být hodně a někdy naopak poměrně málo.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Jelen, Martin Chobot s kapelou, O2 arena, Praha, 13.12.2025
Naživo: Burácející hala, skvělý zvuk a nápaditá pódiová show. Jelen podruhé vyprodal O2 arenu Skupina Jelen hraje na tuzemské scéně už dvanáct let. Do své druhé O2 areny si kromě pořádné várky hitů připravila po všech stránkách propracované vystoupení, pozvala řadu hostů a také vykouzlila nápaditou a nadupanou show.... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 17:00 v sekci Naživo
Václav Neckář - Největší hity (1965 - 2023) 7/10
Recenze: Václav Neckář na 2LP "Největší hity (1965 - 2023)" znovu připomíná svoje klasiky, přesto výběr potěší Václav Neckář patří k domácím legendám populární hudby. Z přízně posluchačů se těší od šedesátých let až do současnosti. Čas od času stále vydává nové - a zdařilé - písně. Z jeho přebohatého katalogu navíc... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Skyline, Palác Akropolis, Praha, 11.12.2025
Naživo: Skyline se po dvanácti letech vrátili do Paláce Akropolis, fanouškům rozdali dárky Pražská taneční formace Skyline v těchto dnech zakončuje turné ke stále aktuální, rok a půl staré desce "Superpowers". Jako speciální host v Praze před ní zahrála velmi specifická Athena Chlebová. A jelikož se blíží Vánoce,... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2025 13:00 v sekci Naživo
The Blue Effect - Kingdom Of Life (vinylová reedice 2025) 7/10
Recenze: Reeditované "Kingdom of Life" Blue Effectu je víc než jen kuriozita. Hudebně rezonuje dodnes Blue Effect, kapela postavená kolem kytaristy Radima Hladíka, patřil od svých začátků ke špičce domácího bigbítu druhé poloviny šedesátých let. A uvědomovali si to zřejmě i strážci dobové kultury. Když už ne skupinu, alespoň... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tracy Chapman se po 35 letech vrátila do žebříčků. Může za to její překvapivé vystoupení na udílení Grammy (16.02.2024 09:23)
- Nové desky 30/2023 - od Post Malona přes Echosmith po Carly Rae Jepsen (02.08.2023 20:30)
- Joni Mitchell s koncertováním nekončí, tvrdí šéf labelu Rhino Records (22.08.2022 14:58)
- Písně Neila Younga mizejí ze Spotify, přidala se k němu i Joni Mitchell. Konkurenční streamovací služby si mnou ruce (30.01.2022 13:02)
- Nové desky 11/2019 - od Dido přes Foals po Sigrid (13.03.2019 06:51)
- Gaga a Pitbull kempují na britských jedničkách (06.06.2011 23:02)
- Audio: James Blake - A Case Of You (Joni Mitchell Cover) (14.02.2011 16:50)
- Nové desky pro 46. týden (09.11.2008 05:00)
- Tracy Chapman nám prorokuje světlou budoucnost (07.09.2008 09:31)
- Nové desky pro 39. týden (23.09.2007 05:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Ewa Farna Prince Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe