Recenze CD

Slipknot a naděje? Ano i ne

16.09.2008 05:00, Luboš Kreč

Už žádná naděje. Přijde jen déšť, který všechno vyplaví, který všechny zahubí. Zhruba o tom je nová deska amerických maskovaných metalistů Slipknot. Jejich čtvrtá nahrávka se jmenuje příznačně "All Hope Is Gone". Ať si, ale bědovat nad nimi nejde - opět přichystali zábavnou jízdu.

8/10

Slipknot - All Hope Is Gone

Vydáno: 08.09.2008
Celkový čas: 57:38

Skladby: .execute., Gematria (The Killing Name), Sulfur Psychosocial, Dead Memories, Vendetta, Butcher's Hook, Gehenna, The Cold Black, Wherein Lies Continue, Snuff, All Hope Is Gone

Vydavatel: Universal

Každá sranda přestane být po určité době srandovní. Stejně jako se nejde pořád dokola koukat na ťapkajícího Charlieho Chaplina, kterak padá do sudů a kádí, začne časem nudit ekipa maskovaných zombíků hopsající do rytmů vlastního metal-core. Přesně tohle mě napadlo, když jsem si pouštěl "All Hope Is Gone". Upřímně - říkal jsem si to, protože jsem svéprávný, protože to napadne každého, jde o logický úsudek. Co se ale týče té méně racionální části mého já, ta se těšila, ta chrochtala blahem, co na ní tlupa škrabošek zase ušila. V tom je kouzlo Slipknot. Na rozdíl od směšných Finů z Lordi je totiž můžete brát vážně a hádat, kam se vydají. Na rozdíl od latexových oblud nejsou předvídatelní. A to se potvrdilo i teď.
Minulá deska "Vol. 3: (Subliminal Verses)" je zastihla ve vrcholné formě. Nechtěli už být prostá mlátička, ani mlátička méně prostá, zato melodická. Chtěli být něco víc, chtěli ukázat, že mají talent, že dokáží napsat pomalejší rockový dark-ambient. Že hrůzu mohou pouštět nejen skrze křik a zběsilý hardcore, ale též depresivní atmosférou, hororovými aranžemi, ještě ponuřejšími texty. To všechno platí i na "All Hope Is Gone" - nahrávka tvoří s předchůdcem pevně spjaté duo, které jako by s odstupem sleduje starší desky "Iowa" a "Slipknot".
Samozřejmě že Slipknot nerezignovali na to, co je proslavilo - výbušný nátěr, po kterém slézají nehty. Stačí si vzít singl "Psychosocial", takové pneumatické kladivo prskající kolem sebe, jednu z nejlepších pecek, co kdy kapela napsala a natočila. Ovšem podobně jako na "Vol. 3: (Subliminal Verses)" i zde skupina pracuje s rytmikou a tempem citlivěji, či chcete-li ambiciózněji. "Wherein Lie Continue", "Snuff", "Gehenna" znovu a znovu naznačují ambice Slipknot coby skupiny pečlivě drásající; drásající pomalu i rychle.
V momentech, kdy devítka magorů sahá po citlivějších polohách, ovšem vyvstávají hluchá místa. Minimálně předposlední "Snuff" tahá za uši, v mainstreamovém post-grunge "Dead Memories" se kapela aspoň pokouší rozrušit klišé punkovými náběhy. Mnohem zábavnější jsou jiné chvíle, kdy se Slipknot snaží vymanit ze zaběhlé kolonky - při pokusech o hardrocková sóla, při powermetalových náznacích, při stoner-rockových výstřelcích.
Tak jaká vlastně je "All Hope Is Gone" deska? Solidní, to nepochybně. Ale skvělá? Těžko říct. Podobně jako na "Vol. 3: (Subliminal Verses)" i zde jsou slabší momenty, zabírají zhruba čtvrtinu místa a nejde přitom nutně jen o pomalejší skladby, například úvodní vypalovací "Gematria" má k zajímavosti daleko. Jelikož mám pro zvířecí chlapíky z Des Moines slabost, dávám osmdesát procent, pokud se nepovažujete za jejich fans, uberte si jeden bod.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

  • 3/10 (Messiah, 16.09.2008 07:51) Reagovat - e

    Tahle deska se mi vůbec nelíbí...

  • 8/10.. souhlasim (Bluaha, 16.09.2008 08:30) Reagovat - e

    očekávání byla jiná... ale tak strašný to není... můj názor.. více takových "líných" songu, parádní intro, single Psychosocial - uplně chytlavej... album má svůj "osobitý styl" ...jsem spokojený i na rozpacích :D

  • 9/10 (Ver, 16.09.2008 12:51) Reagovat - e

    Rozhodně ještě o stupínek výš. Snuff určitě netahá za uši, tak nádhernou skladbu jsem dlouho neslyšela a uvízla ve mně celkem hluboko. A Gematria, tak ta rozhodně nemá k zajímavosti daleko, protože když člověk to album pořádně osolí a poslouchá, jak .execute. (mimochodem, geniální intro, Sid se opět vyřádil, a zakončeno geniálním Joeym) přechází v Gematriu, říká si: tohle je prostě zlo. Gematria je píseň, která mi na první pohled utkvěla skoro nejvíc. Spolu s Psychosocial, ale tak to už člověk znal. Stále platí, že u mě vede Iowa, tohle album je prostě jenom jedno, ale AHIG je taky parádní. Jsem zvědavá, jak to kluci pojmou live.

    • Re: 9/10 (Josh, 17.09.2008 13:19) Reagovat

      Deska neni spatna, ale rekl bych, je to takovy cajdacek, takove mekke rekl bych ;) Nicmene, pokud chces slyset zlo, pust si Otep a treba takovou Eat the children, nebo ze starsi desky My Confession.

  • 10/10 (xxx, 16.09.2008 15:19) Reagovat - e

    Parádně propracovaná deska, výborný


zobrazit všechny názory (21 celkem)

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí