Když se kamarádi sejdou...

Vydáno: 03.09.2004 05:00 v sekci Recenze - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Skupina Umakart se zrodila v hlavách zpěváka Jaromíra Švejdíka a producenta Dušana Neuwertha. Když se k téhle dvojce přidal kamarád Jan P. Muchow, začal tisk větřit. Jak to dopadlo, se dozvíte z naší dnešní recenze singlu "Může se stát".

7/10

Umakart - Může se stát

Celkový čas: 17:20

Skladby: Může se stát (originální verze), Finger Zinger Mix (Veneer), Sololid O M Mix (Carlos de Paolo), Strč prst skrz krk (Khoiba), Nierikamnaversion For Zebel (Nierika)

Vydavatel: EMI

Zřejmě všichni ještě máme v živé paměti loňský aprílový žertík redakce Ultramixu s fiktivní skupinou Pracovní sobota. K prvním strohým zmínkám o neméně hvězdném projektu Umakart jsem proto logicky přistupoval poněkud nedůvěřivě. Nyní mám však před sebou hmatatelný - a po grafické stránce velice povedený - důkaz o tom, že tvůrčí spojení Švejdík (Priessnitz) - Neuwerth (Tata Bojs) - Muchow (EOST) není pouze výplodem mysli dalšího vykutáleného mystifikátora. První singl z připravované desky je na světě. A ačkoliv se jedná podle slov všech zúčastněných o naprosto neambiciózní projekt, očekávání jsou logicky veliká.

Kdo by při této sestavě, kterou ještě doplňují bratr Dušana Neuwertha Tomáš a Michal Burgeta (oba ze skupiny Nierika), očekával zvukové gejzíry a producentské orgie, bude přinejmenším zaskočen. Skladba "Může se stát" oplývá jednoduchou a zcela nenápadnou melodií, která absolutně není z rodu vtíravých, ale její jemné kouzlo se jen tak nevytratí. Švejdík sice nemůže změnit své charakteristické frázování a intonaci, ale přesto zde jeho výraz není zdaleka tak vypjatý, jako jsme zvyklí u Priessnitz, drží se zpátky a jeho projev je mnohem civilnější. Autoři se absolutně nesnaží ohromit, co že všechno jejich nástroje a mašinky dovedou. U Umakartu je naopak vše minimalistické, každý zvuk je maximálně funkční. Nahrávka je zvukově naprosto "čistá" a přehledná. Jednoduše řečeno jde o kultivovaný a krásně samozřejmý kytarový pop s netuctovým textem.

K originální verzi jsou pak připojeny čtyři jemné remixy od česko-slovenské špičky. Zatímco slovenští Veneer originál ovanuli jemně swingující, unavenou barovou náladou, Carlos de Paolo pod vlivem svého působení v koncertní sestavě EOST skladbu obohatil o výraznou přerývanou rytmickou složku se zřejmým odkazem na typický rukopis Jana P. Muchowa. Remix s nevyslovitelným názvem "Strč prst skrz krk" (Khoiba) se nese v podobném duchu - jemně znepokojující atmosféra a mnoho do sebe narážejících zvuků. Nierika naopak použila výrazně zefektovanou kytaru a vytvořila minimalistickou, leč emocionálně silnou verzi.

Po první vlaštovce v podobě skladby "Brněnský drak" tak Umakart tímto singlem společně se sportovními komentátory řečeno "potvrdil své kvality". O to víc se nyní můžeme těšit na album "Manuál", které by mělo vyjít 20. září.

  • Neuwerth (Erick, 03.09.2004 08:23) Reagovat

    Hele, neni náhodou Dušan Neuwerth pouze prodecentem Tatabojs? Máš ho tam uvedeného jako by byl člen.

  • To Erick: (Lukas, 03.09.2004 11:31) Reagovat

    U neuwertha to nelze jednoznacne urcit. Z rozhovoru s Tata Bojs jsem pochopil, ze je sice jejich producentem, zaroven ale zasahuje do jejich hudby do takove miry, ze ho lze brat i za clena.

  • Neuwerth (glumy, 03.09.2004 15:08) Reagovat

    Dusan je od Nanoalba opravdu oficialnim clenem TB (stejne jako Lada Bar), je tak uvadeny i bookletu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Jelen, Martin Chobot s kapelou, O2 arena, Praha, 13.12.2025
Naživo: Burácející hala, skvělý zvuk a nápaditá pódiová show. Jelen podruhé vyprodal O2 arenu Skupina Jelen hraje na tuzemské scéně už dvanáct let. Do své druhé O2 areny si kromě pořádné várky hitů připravila po všech stránkách propracované vystoupení, pozvala řadu hostů a také vykouzlila nápaditou a nadupanou show.... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 17:00 v sekci Naživo
Václav Neckář - Největší hity (1965 - 2023) 7/10
Recenze: Václav Neckář na 2LP "Největší hity (1965 - 2023)" znovu připomíná svoje klasiky, přesto výběr potěší Václav Neckář patří k domácím legendám populární hudby. Z přízně posluchačů se těší od šedesátých let až do současnosti. Čas od času stále vydává nové - a zdařilé - písně. Z jeho přebohatého katalogu navíc... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Skyline, Palác Akropolis, Praha, 11.12.2025
Naživo: Skyline se po dvanácti letech vrátili do Paláce Akropolis, fanouškům rozdali dárky Pražská taneční formace Skyline v těchto dnech zakončuje turné ke stále aktuální, rok a půl staré desce "Superpowers". Jako speciální host v Praze před ní zahrála velmi specifická Athena Chlebová. A jelikož se blíží Vánoce,... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2025 13:00 v sekci Naživo
The Blue Effect - Kingdom Of Life (vinylová reedice 2025) 7/10
Recenze: Reeditované "Kingdom of Life" Blue Effectu je víc než jen kuriozita. Hudebně rezonuje dodnes Blue Effect, kapela postavená kolem kytaristy Radima Hladíka, patřil od svých začátků ke špičce domácího bigbítu druhé poloviny šedesátých let. A uvědomovali si to zřejmě i strážci dobové kultury. Když už ne skupinu, alespoň... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Tata Bojs v novém singlu mluví řečí "Třetí osoby" (03.12.2025 15:25)
- Video: Ecstasy Of St. Theresa ve videu "Moon Sun Anything" prolamuje ticho a hledá osvobození (27.11.2025 20:00)
- Audio: Ecstasy Of St. Theresa se vracejí singlem "Moon Sun Anything" a své tři starší desky vydají ve vinylovém boxu (14.11.2025 13:00)
- Kurde! Na Coloursy do Ostravy přijede Lorde! A taky třeba Tatáči a Sofian (30.10.2025 09:21)
- Video: Tata Bojs vzpomínají klipem "Novej člověk" na vyprodané Forum Karlín (19.08.2025 10:48)
- Hudba v tisku: Hluk a něha devadesátek. Kniha "Šeptej nahlas" se zaujetím zkoumá fenomén domácího shoegaze (16.07.2025 08:00)
- Vychází kniha "Šeptej nahlas", která mapuje fenomén českého shoegaze devadesátých let (17.04.2025 09:47)
- Recenze: Priessnitz byli před skoro čtvrtstoletím na "Zero" při síle. Zachycuje to i čerstvá vinylová reedice (09.04.2025 15:15)
- Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks (05.03.2025 12:30)
- Tata Bojs mají nový materiál a plánují návrat do Fora Karlín (03.03.2025 18:12)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Ewa Farna Prince Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe