Perfektně zařízený pokoj Diany Krall

Vydáno: 26.05.2004 05:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Kanadská jazzová pianistka Diana Krall je ve světě již poměrně známá. U nás se to o ní zatím říct nedá. Po živé desce jí nyní vychází novinkové album "The Girl In The Other Room". Dostane se i v našich krajích do širšího podvědomí? Doufejme, že ano, protože tato deska se mimořádně povedla.

9/10

Diana Krall - The Girl In The Other Room

Celkový čas: 55:36

Skladby: Stop This World, The Girl In The Other Room, Temptation, Almost Blue, I've Changed My Address, Love Me Like A Man, I'm Pulling Through, Black Crow, Narrow Daylight, Masquerade, I'm Coming Through, Departure Bay

Vydavatel: Universal

Diana Krall je často přirovnávána k Norah Jones. Ono by to ale mělo být docela naopak. Přeci jen jí první deska vyšla už v roce 1993, tedy několik let předtím, než byla Norah vůbec objevena. Za svoji kariéru natočila šest řadových alb. Za velice úspěšnou desku lze považovat i živák "Live In Paris", který vyšel také o rok později v reedici jako "One Night In Paris". Nejvíce ceněným albem, kterým se dostala do širšího podvědomí i nejazzové veřejnosti, je "When I Look In Your Eyes", za nějž si odnesla i dvě ceny Grammy. Po něm sice vyšla ještě deska "The Look Of Love", která ač, co se týče žebříčků, byla úspěšnější, kvalitou na předchozí desku určitě nedosáhla. "The Look Of Love" spatřila světlo světa již před třemi lety a čekání na nové album Diany Krall vyplnila právě ona výše zmíněná živá deska. Nyní se tedy konečně příznivci této krásné Kanaďanky dočkali a mohou se těšit z nového alba "The Girl In The Other Room".

Název desky v podstatě jaksi vystihuje i její povahu. Diana Krall tentokrát se svým pianem sedí opravdu v jiném pokoji. Pustila se do jakési fúze různých stylů, najdeme tu písničky od Joni Mitchell, Mose Allisona nebo Toma Waitse, ovšem největší podíl má samotná Diana dohromady se svým životním partnerem, kterým je Elvis Costello. Při pohledu na seznam autorů se může zdát, že tato deska musí být takový malý pelmel. Není to ale vůbec pravda. Diana Krall sice spojila více stylů dohromady, ale přesto všechno stále zůstává sedět hlavně na své jazzové židli a převzaté písničky si přizpůsobuje spíše více k obrazu svému, než aby se přizpůsobovala ona jim.

Pokud bych měl psát, které písničky se mi líbí, mohl bych v podstatě zkopírovat celý seznam skladeb, jak leží a běží. Tedy s jedinou výjimkou. Nějak moc mě nenadchla "Black Crow", kterou původně nazpívala Joni Mitchell. Nicméně v ní ale zase musím ocenit Dianin muzikantský výkon. Když jsem psal, že se Diana drží především jazzu, pak je nutné napsat, že přeci jenom jednou z tohoto žánru mírně uhnula. V "Love Me Like A Man", původně zpívanou Bonnie Raitt, trochu zabrousila do rokenrolu a je poznat, že ani tento styl jí není cizí. Tímto samozřejmě převzaté skladby nekončí. Hned první "Stop This World" si vypůjčila od jazzového pianisty Mose Allisona a za pozornost určitě stojí i "Temptation" od Toma Waitse, která se stala i prvním singlem z "The Girl In The Other Room". Od svého manžela si vybrala "Almost Blue" a její podání a úprava je více bluesová. Ve swingových vodách se smočila v poslední převzaté písničce "I'm Pulling Through". Tu původně nazpívala Billie Holiday a pojetí Diany je více než povedené.

Upřímně řečeno, jestliže bych si měl vybrat nějakou skladbu za svoji nejoblíbenější, byla by to určitě některá z těch, kterou napsala Krall sama, popřípadě ve spolupráci s Costellem. Ve většině z nich je cítit melancholie a smutek ze smrti její matky. Tato událost je "námětem" hlavně v posledních dvou skladbách. Nejedná se ovšem o nějaké sentimentální nahrávky. Spíše se v nich odráží naděje a lehký optimismus. Výborný cit pro skladbu melodie a rytmu ukazuje především v závěrečné "Departure Bay", která velice působivě uzavírá celou desku. "Abandoned Masquerade" ve mně naopak evokuje pocit, že sedím sám v depresi v nějakém zakouřeném ponurém baru, kde pianistka hraje a zpívá tuto depresivní skladbu. Na špatnou náladu mohu jen doporučit. Titulní skladba je naopak hořko-sladko-kyselá. Dianin alt společně s excelentními výkony doprovodných muzikantů zde doslova rozkvétá. Nicméně to nejlepší jsem si nechal na konec. Skutečným klenotem celé této již tak výborné desky je "Narrow Daylight". Písnička tak plná nadějí a emocí, posazená na skvělých gospelových základech navíc s hodně povedeným textem, se slyší opravdu pouze jednou za čas. Myslím, že s touto poměrně krátkou skladbou by měla Diana Krall asi největší šanci ještě více prorazit, jak se to povedlo třeba Norah Jones.

Onen jiný pokoj sedí Dianě více než dobře. Opět celému světu dokazuje, že umí natočit výbornou desku a smazává tak relativně špatný dojem z "The Look Of Love". O její kvalitě by mohlo svědčit i čtvrté místo v americké hitparádě. Leckdo by mohl namítnout, že to není až takový úspěch, ale já myslím, že ano. Přeci jen se v poslední době jazzový mainstream objevuje v hitparádách poměrně sporadicky a v té americké obzvlášť. Pokud vám není jazz úplně cizí, pak poslech a následnou koupi "The Girl In The Other Room" mohu jen doporučit. Pokud touto deskou u nás neprorazí, pak už asi nikdy. Byla by to ale velká škoda, protože Diana Krall je výborná zpěvačka a ještě lepší interpretka, což je vidět hlavně na tomto albu.

  • Odkial je? (Vanesa, 10.02.2005 14:57) Reagovat

    Odkial je diana krall? teda odkial pochadza?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Diana Krall a Kongresové centrum už patří k sobě. Aktuální koncert však dechberoucí chvíle nenabídl (18.10.2025 12:00)
- Diana Krall, uhrančivá jazzová zpěvačka a klavíristka, držitelka Grammy a dalších ocenění, okouzlí 17. října Prahu (18.09.2025 14:28)
- Diana Krall, uhrančivá jazzová zpěvačka a klavíristka, držitelka Grammy a dalších ocenění, okouzlí v říjnu Prahu (26.08.2025 15:55)
- Nové desky 47/2024 - od Marilyna Mansona přes Pavola Hammela po Elvise Costella s T Bone Burnettem (27.11.2024 12:30)
- Fotogalerie: Diana Krall proměnila Kongresové centrum v jazzový klub (21.05.2023 11:44)
- Diana Krall se v květnu 2023 vrátí do Prahy (16.10.2022 11:51)
- Nové desky 23/2022 - od George Ezry přes Carrie Underwood po Nikol Bókovou (15.06.2022 08:00)
- Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry (18.01.2022 08:00)
- Nové desky 43/2020 - od Ariany Grande přes Keitha Jarretta po B-Side Band (04.11.2020 07:32)
- Nové desky 38/2020 - od Diany Krall přes Machine Gun Kellyho po Emmu Drobnou (29.09.2020 14:00)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Beyoncé Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe