Pop jako umění na dvou cédéčkách

01.12.2003 00:01 - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Jen málokterá kapela se může pochlubit tím, že téměř všechny jejich singly se staly hity. Britští Pet Shop Boys jsou jednou z mála těchto výjimek a nyní tuto skutečnost prezentují na dvoucédéčkovém výběru s titulem "PopArt", na který se vešlo hned pětatřicet písniček.
9/10

Pet Shop Boys - PopArt

Skladby: CD POP - Go West, Suburbia (video edit), Se a vida e, What Have I Done To Deserve This?, Always On My Mind, I Wouldn't Normally Do This Kind Of Thing, Home And Dry, Heart, Miracles, Love Comes Quickly, It's A Sin, Domino Dancing, Before, New York City Boy (U.S. radio edit), It's Alright, Where The Streets Have No Name (I Can't Take My Eyes Off You), A Red Letter Day / CD ART - Left To My Own Devices, I Don't Know What You Want But I Can't Give It Any More, Flamboyant, Being Boring, Can You Forgive Her?, West End Girls, I Get Along (radio edit), So Hard, Rent, Jealousy, DJ Culture, You Only Tell Me You Love Me When You're Drunk, Liberation, Paninaro '95, Opportunities (Let's Make Lots Of Money), Yesterday, When I Was Mad, Single-Bilingual, Somewhere
Celkový čas: 73:37 + 73:38
Vydavatel: EMI
Pet Shop Boys v současné době rozhodně nepatří mezi ty kapely, které by byly na komerčním vrcholu, ten si odbyli už před více než deseti lety. Narozdíl od mnoha svých současníků však stále vydávájí nová alba, která se prodávají po statisících, v hitparádách mají hitové singly, více než kdy jindy koncertují po celém světě a vůbec se netváří, že mají za sebou téměř čtyřicítku velkých hitů. Jenže mají, a tak přišel čas na to, pěkně se jimi probrat a poskládat je na reprezentatovní kolekci. Jenže stejně jako Pet Shop Boys nejsou běžná popová skupina, tak samozřejmě ani jejich výběrovka (mimochodem druhá, první s titulem "Discography" vyšla počátkem devadesátých let) rozhodně není běžným kouskem, jakých se v době předvánoční na pulty prodejen objevují desítky.

V době, kdy podobně zasloužilí interpreti jako Pet Shop Boys (Neil Tennant a Chris Lowe za sebou mají dvacet let spolupráce!) vydávají různé výběrovky co dva roky, přičemž málokterá je kompletně reprezentativní z toho důvodu, že během kariéry vystřídali několik vydavatelství, takže každé má práva jen na část jejich katalogu, toto britské duo přichází s výběrovkou, u níž se musí oblíznout každý příznivce inteligentního popu. Ostatně ne nadarmo se o nich už v počátcích jejich úspěchu tisk vyjadřoval jako o kapele, která pop povýšila na umění. Přesně toto dilema jejich tvorby vystihuje už název kolekce - "PopArt". A zatímco většina ostatních interpretů pro best of či greatest hits výběry skutečně vybírá mezi svými singly, u Pet Shop Boys to nebylo potřeba - prostě na nosič zařadili všechny skladby, které se dostaly mezi nejlepších dvacet v britském singlovém žebříčku. Za celou dobu jejich existence se to nepodařilo pouze jedné skladbě, tudíž výběr byl vskutku jednoduchý - "PopArt" tak obsahuje téměř všechny singly, tudíž je pochopitelné, že se roztáhl hned na dvě cédéčka.

Nejlogičtější řazení skladeb by bylo samozřejmě chronologicky podle data vydání singlů, PSB ovšem svou výjimečnost mezi popovými soudruhy potvrdili i v této oblasti. První disk se jmenuje "Pop" a obsahuje podle samotných tvůrců ty popovější skladby, cédéčko s titulem "Art" pak onu méně hitovou, o to však jinačejší část jejich (singlové!) tvorby. Samozřejmě by se o zařazení té které písničky na první či druhý disk dalo s velkým úspěchem polemizovat, ale není důvod nerespektovat názor samotných autorů a užít si tu třiatřicítku hitů, doplněných o dvě novinky.

K samotné náplní není co dodat - hit střídá hit a jen u málokteré skladby se vám může stát, že ji neznáte. Kromě svých vlastních kompozic, jako byly třeba "West End Girls" (ve své době číslo jedna všude po světě, dokonce i v USA), "Heart", "Being Boring", "Can You Forgive Her?" a mnohých dalších, mají PSB také výtečný čich na coververze, které ve sbírce jejich hitů mají své nezastupitelné místo. Těžko neznat a neocenit nápadité verze hitovek "Go West", "Where The Streets Have No Name (I Can't Take My Eyes Off You)", "It's Alright", "Always On My Mind" či "Somewhere". Narozdíl od mnohých jiných však coververze nikdy netvořily hlavní část jejich úspěchu, spíše byly takovými třešinkami na dortu. Co se týká dvojice novinek, pilotní singl "Miracles" je důstojným následovníkem hitů z minula s košatými aranžemi a majestátním refrénem, "Flamboyant" pak více elektronickou a intimnější písničkou.

Pokud by vás zajímalo, co ze singlové produkce Pet Shop Boys na výběrovce chybí, pak vězte, že pouze "Was It Worth It" (bonusová skladba z prvního výběru hitů - nedostala se v Británii do Top 20, a proto nebyla zařazena), "How Can You Expect To Be Taken Seriously?" (ta vyšla jako dvouáčkový sigl s "Where The Streets...", ale protože 99 % zájmu se točil právě okolo této skladby, kapela ji nepovažuje za hit) a pak už jen "London", jenž vyšel na singlu pouze v Německu. Která jiná kapela si může na výběr hitů dovolit zařadit téměř všechny singly, aniž by se dostavil pocit, že některá ze skladeb je nehitová vycpávka?

Hitové výběry se nijak zvlášť dobře bodově nehodnotí, protože jejich obsah může někomu přijt skvělý, jinému naopak, záleží na tom, co preferuje. "PopArt" je však dotažen k dokonalosti po všech stránkách (a to ještě limitovaná třícédéčková edice obsahuje navíc disk s deseti nejlepšími remixy) a shrnuje dosavadní tvorbu Pet Shop Boys více než důstojně. Pokud by se vám přesto mé hodnocení 9/10 zdálo poněkud vysoké, vězte, že jak největší britský hudební časopis New Musical Express, tak největší hudební server Dotmusic volili hodnocení maximální a nešetřily označeními jako "nejlepší popová kapela všech dob". Inu co, asi mají pravdu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY