Lucie Bílá - Obyčejná holka

Lucie Bílá rozhodně není na novém albu úplně "Obyčejná holka"

Vydáno: 31.10.2025 12:30 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: Anna Kovačič

Piedestal ve Slavíku už sice nějakou dobu okupuje Ewa Farna, pokud bychom však měli ukázat prstem na nejzásadnější zpěvačku porevoluční éry, nemohla by volba padnout na nikoho jiného než na Lucii Bílou. I díky tomu určitě není "Obyčejná holka", jak praví titul albové novinky, v této roli se však cítí určitě dobře.

7/10

Lucie Bílá - Obyčejná holka

Vydáno: 31.10.2025
Celkový čas: 37:00

Skladby: Znamení vod, Nechci se dát, Kompas, Mám ráda, Šuplík, Voda, Růžový brýle, Máma, Zeď, Obyčejná holka, Amen

Vydavatel: Supraphon

Zdá se, že rodačka z Otvovic nerada mění zažité zvyky, takže už čtvrté album za sebou natáčela v Bratislavě ve studiu Littlebeat a produkoval ho Martin MAXO Šrámek. Citlivé kytary, jemně probublávající beaty a špetka moderny, která dodává současným písničkám Lucie Bílé zajímavý odstín. Nové skladby fakt neztrácejí šmrnc.

A jestli tak trochu lezly na nervy její sice příjemné, ale na druhou stranu kolena nepodlamující popěvky z posledních let, tady slyšíme alespoň částečný návrat k tomu, co jí vyneslo status legendy.

Najdeme zde silnou píseň "Máma" s dojemným, ale pravdivým textem jejího častého autorského spolupracovníka Pokáče a hlavně "Amen", která jakoby podtrhuje to, co lze cítit z celé desky: je tu znovu neskutečně silný, energický hlas a vynikající technika zpěvu. Žádný vyčpělý projev stárnoucí zpěvačky. V pár let starém hitu "Dobrý kafe" Bílá zpívá, že už nechce řvát, ale teď se k tomu alespoň částečně vrací. Zaplaťpánbůh.

A pokud se bavíme o těch přece jenom jednodušších tanečních skladbách, titulní "Obyčejná holka" je jedním slovem skvělá. Reaguje na mnohé protichůdné podněty především z internetových diskusí, kde lidé schovaní za obrazovkou počítače či telefonu všechno vědí nejlépe.

Album přináší výtečný zpěv, taktéž produkci a vyvážený mix živých nástrojů se samply. A co texty? I Tady vidíme od loňské vánoční desky "Vzkaz pro Ježíška" určitý posun a některé pokusy dopadly velmi dobře, při porovnání s Gábinou Osvaldovou však přece jenom pořád pokulhávají a na jejich hloubce se stále dá pracovat.

Nahrávka je víc hloubavá, vždyť kromě titulní písně zrychlí tempo už jenom skladba "Růžové brýle". Obklopení současnými autory Patricií Kaňok, Tomášem Sehnalem, kapelou O5 a Radeček či již zmiňovaným Pokáčem se taky ukazuje jako dobrá cesta, stejně tak sázka na nehrané emoce a sílu sdělení.

Lucie Bílé už nemá potřebu si něco extra dokazovat. Nemusí vyprodávat O2 areny či snad dokonce Edeny jako na běžícím pásu - to radši zazpívá jen tak s klavírním doprovodem Petra Maláska do posledního místa napěchovanému kostelu nebo divadlu. S publikem si umí hrát jako málokdo a fanoušci jí zůstávají obrovsky věrní.

Není pochyb, že ať tomuto titulu udělím jakoukoli známku, bude se o něm hodně mluvit a spousta lidí ho najde pod stromečkem jako jeden z nejmilejších dárků. A o to - tedy rozdávání radosti - by mělo jít zpěvákům především.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Megadeth - Megadeth 7/10
Recenze: Megadeth se loučí se ctí a důstojně, bezejmenné poslední desce ale podráží nohy rutina Megadeth po více než čtyřiceti letech na scéně končí, deklarované rozlučkové album tak lze jen těžko nevnímat jako svého druhu událost. Partu kolem Davea Mustaina sice čeká ještě dlouhé celosvětové turné, každopádně už... čtěte zde
Vydáno: 01.02.2026 18:30 v sekci Recenze
teige - květiny nonstop 9/10
Recenze: teige na debutu "květiny nonstop" přinášejí vytříbený pop, který se nebojí intimity ani kytar V listopadu po letech příprav vyšel debut kapely teige "květiny nonstop". Opět se na něm ukázalo, že se někdy vyplatí nikam nespěchat a písničky si pěkně piplat. Výsledek se pak může zhmotnit v sebevědomou nahrávku, která umí... čtěte zde
Vydáno: 01.02.2026 12:30 v sekci Recenze
Pavel Čadek - Cellem vpřed! 7/10
Recenze: Pavel Čadek se k problémům pětatřicátníka staví "Cellem vpřed!" Čtvrtou sólovku Pavla Čadka tvoří patnáct písní. Už v názvu "Cellem vpřed!" si slovně pohrává s nástrojem, na který se doprovází. Podobné hříčky se propisují i do samotných skladeb - s nadhledem řeší každodenní strasti,... čtěte zde
Vydáno: 01.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Pavla Boučková a Petr Novotný - Nedolomím 7/10
Recenze: "Nedolomím" funguje jako povedená sonda do hudební duše Pavly Boučkové a Petra Novotného Pouze vyvoleným hudebním albům se dostane pozornosti v mediálním prostoru a najdou si cestu k širšímu spektru posluchačů. Povedených desek, které ale z nejrůznějších důvodů zůstanou pod pomyslným pultem, však vzniká mnohem víc.... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2026 17:30 v sekci Recenze
Rock for Kamill, Lucerna Music Bar, Praha, 28.1.2026
Naživo: Lucerna Music Bar vzpomínal na zesnulého produkčního Kamila Šíra. Rock for Kamill přinesl nabitý line-up Před rokem a čtvrt nás opustil produkční Kamil Šír, který měl na svých bedrech program v Lucerna Music Baru a pořádal také oblíbený Rock for Churchill ve Vroutku a další akce. Na jeho počest mu přátelé uspořádali v podstatě... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2026 13:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Neposlušné papuče? Lucie Bílá po čtyřiceti letech připomíná novou verzí svůj první hit (13.01.2026 09:35)
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- Video: Pokáč v novince "Jsou tu Vánoce" vytáhl rolničky, Santu i dětský sbor (22.11.2025 18:09)
- Xindl X se vrátil do čela rádiového žebříčku, albovou top desítku rozvířila Lucie Bílá (13.11.2025 09:00)
- Nové desky 43/2025 - od Florence + The Machine přes Jamaron po Lucii Bílou (05.11.2025 19:15)
- Lucie Bílá přichází po šesti letech s albovou novinkou "Obyčejná holka" (27.10.2025 18:49)
- Video: Jaký je to být "Máma"? Lucie Bílá přináší další silnou osobní zpověď (23.10.2025 10:43)
- Naživo: Lunetic oslavili třicet let, "Only You" si s nimi zazpíval Pokáč (10.10.2025 15:00)
- Video: Lucie Bílá si povídá s bohem. Její interpretace novinky "Amen" je strhující (27.09.2025 17:00)
- Lucie Bílá je jenom "Obyčejná holka". Pomohl jí k tomu opět Pokáč (10.08.2025 11:51)

ALBUM TÝDNE 04/2026

Martin Kyšperský, Aleš Pilgr, Marek Doubrava, Petr Nikl
Chunta

V roce 2023 se frontman Květů Martin Kyšperský spojil s výtvarníkem a snílkem Petrem Niklem a vydali společnou desku s hitem "Dogátka". Teď mezi sebe přibrali ještě dlouholetého Kyšperského parťáka Aleše Pilgra a Marka Doubravu z Hm… a nahráli o dost barevnější album "Chunta".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Ewa Farna Beyoncé Madonna The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe