Architects - The Sky, The Earth & All Between

Architects na "The Sky, The Earth & All Between" staví katedrálu z chaosu a emocí

Vydáno: 03.03.2025 00:00 v sekci Recenze - Eva Strnadová | foto: Epitaph

Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje. Celkový dojem nekazí ani to, že se nevyhnuli několika předvídatelným momentům.

9/10

Architects - The Sky, The Earth & All Between

Vydáno: 28.02.2025
Celkový čas: 41 minut

Skladby: Elegy, Whiplash, Blackhole, Everything Ends, Brain Dead (feat. House of Protection), Evil Eyes, Landmines, Judgement Day (feat. Amira Elfeky), Broken Mirror, Curse, Seeing Red, Chandelier

Vydavatel: Epitaph

V pořadí jedenácté album metalcorových Architects, "The Sky, The Earth & All Between", je jako rozervaná krajina, kde se střídají zemětřesení s chvílemi klidného nebe. Kapela, která už přes dvě dekády redefinuje metalcore, zde přináší dílo plné kontrastů - syrové i uhlazené, vzteklé i zranitelné. Buď vás pohltí jako přílivová vlna, nebo odhodí stranou jako nepotřebný kus trosek. Hudebníci se nebojí riskovat, ale jejich cesta je lemována nejen triumfy, ale i několika zaváháními.

Úvodní skladba "Elegy" působí jako mohutná brána do světa plného destrukce a naděje. Kytary se valí jako lavina a bicí Dana Searla buší s takovou intenzitou, že máte pocit, jako když posloucháte soundtrack k apokalypse. Elektronické prvky v pozadí dodávají skladbě futuristický nádech - jako byste stáli na prahu dystopie a sledovali její zrod. Carterův vokál zde přechází od melodického šepotu k řevu tak drsnému, že by mohl rozervat oblohu. "This is not the end," zpívá s takovou naléhavostí, že tomu uvěříte i v momentě, kdy všechno kolem vás hoří.

Následuje "Whiplash", jež působí jako úder blesku do temné oblohy. Elektrizující kytarové riffy a Samovy nekompromisní vokály okamžitě vtahují posluchače do víru emocí. Produkce Jordana Fishe (Bring Me The Horizon) dodává skladbě futuristický nádech - syntetické prvky se prolínají s drtivými breakdowny a vytvářejí atmosféru, která připomíná soundtrack k dystopickému filmu. Textově se kapela nebojí zabrousit do témat rozdělené společnosti a lidské sebedestrukce, což je motiv prolínající se celou deskou.

K vrcholům nahrávky patří bezpochyby skladba "Blackhole", která zní jako gravitační past - vtahuje vás do svého středu a nepustí. Rytmika je přesná jako tikot bomby těsně před výbuchem a kytarové linky připomínají ostré střepy rozbitého zrcadla. Jedná se o návrat ke kořenům formace - syrová energie a technická preciznost zde vytvářejí dokonalou bouři. "Blackhole" působí jako hymna pro ty, kdo hledají krásu v chaosu a smysl v destrukci.

Na opačné straně spektra stojí "Seeing Red", čistá esence vzteku přetaveného do hudby. Carterův výkřik "You wanted more? Here’s what you asked for!" zní jako odpověď všem pochybovačům i kritikům jejich zvukového posunu. Tato položka připomíná sopečnou erupci - surová síla bez filtru, která vás zasype lavinou emocí. Přesto v ní cítíte i určitou hořkost: místo triumfu je to spíš defenzivní reakce na tlak okolního světa.

Zvuk osciluje mezi dvěma světy - agresivním metalcorem a melodičtějšími prvky směřujícími k arénovému rocku. Tato dichotomie je fascinující i problematická zároveň. Například "Brain Dead" s hostující kapelou House of Protection přináší industriální nádech připomínající soundtrack k nočním ulicím opuštěného města. Přesto sterilní produkce někdy ubírá na syrovosti tam, kde by chaos mohl být vítaný.

Naopak "Judgement Day" s éterickým hlasem egyptské zpěvačky Amiry Elfeky působí jako moment klidu uprostřed bouře - jemný paprsek světla pronikající troskami světa. Píseň nabízí řadu kontrastů: zatímco hudební aranže vyznívají téměř filmově, texty se noří do hlubin lidského zoufalství a hledání naděje. Elfeky zde dodává albu nový rozměr - její hlas se zdá jako ozvěna dávno zapomenutých civilizací.

Ocenit si zaslouží mistrovsky čistá produkce - každý tón je pečlivě umístěn jako ozubené kolečko ve starožitných kyvadlových hodinách. Zasloužili se o to Jordan Fish (Bring Me The Horizon) a Zakk Cervini, kteří dodali desce moderní lesk a futuristický nádech. Tento přístup však někdy ubírá na syrovosti a spontánnosti.

Například hymnický refrén "Whiplash" jasně míří na festivalové davy spíš než na emocionální propojení. Na druhou stranu skladby jako "Everything Ends" ukazují kapelu v její nejsilnější podobě - introspektivní a neochotnou ustoupit tlaku okolního světa. Texty Sama Cartera jsou plné existenciálních otázek i společenské kritiky. Frontmanovy vokály působí jako otevřená rána - každé slovo bolí, ale zároveň léčí.

Album přináší odvážný a experimentální zvuk. Architects kombinují agresivní metalcore s progresivními prvky, jemnými doteky elektroniky a dokonce i orchestrálními aranžemi. Bicí Dana Searla znějí jako válečné pochody, které ženou songy vpřed s neúprosnou energií, zatímco kytary vytvářejí textury připomínající rozervaná plátna moderního umění. Každý tón působí promyšleně, ale zároveň syrově - jako by byl nahrán na jeden nádech.

Na druhou stranu, některé kousky se mohou zdát jako lehce předvídatelné. Například "Echo Chamber", který se snaží o podobný efekt jako "Whiplash", ale nakonec zůstává trochu ve stínu svého předchůdce. I přesto, že skupina experimentuje s novými prvky, některé části alba mohou znít jako variace na již známé téma. To však neubírá na celkovém dojmu - deska je stále komplexní a emocionálně bohatá.

Zajímavosti o albu

Architects jsou známí svým veganstvím a podporou organizace Sea Shepherd. Téma ochrany přírody se odráží i v textech, které často kritizují lidskou destruktivitu vůči planetě.
Jordan Fish nejen produkoval část nahrávky, ale jeho vliv slyšíme zejména v elektronických prvcích a melodičtějších refrénech.
Sam Carter (ke kapele se připojil v roce 2007, kdy nahradil původního zpěváka Matta Johnsona a od té doby se podílel na všech jejích albech počínaje druhou studiovkou "Ruin") zmínil vliv skupin jako Meshuggah nebo Converge na tvrdší písně, zatímco melodičtější pasáže čerpají inspiraci z Linkin Park.
Vizuální stránku vytvořil britský umělec Mark Titchner, jehož abstraktní dílo zachycuje kontrasty světla a temnoty - stejně jako hudba na desce.

Textově se kapela ponořila hlouběji než kdy dřív. Přináší manifest o současném světě, o jeho kráse i jeho destruktivních tendencích. Sam Carter se nebojí klást nepříjemné otázky - o smyslu lidské existence, o vztahu člověka k přírodě i o tom, co znamená být skutečně svobodný. Některé texty mohou znít lehce didakticky, ale to je cena za to, že se tato parta nebojí zabývat složitými tématy.

Formace také přišla s vizuálním konceptem, který stojí taktéž za zmínku. Obal tvoří obraz britského umělce Marka Titchnera, známého svými díly na pomezí moderního umění a filozofie. Obraz zachycuje abstraktní krajinu plnou kontrastů - světlé i temné barvy se prolínají stejně jako hudební prvky. Tento vizuální aspekt dokonale doplňuje atmosféru celé studiovky.

"The Sky, The Earth & All Between" není jen dalším albem v diskografii Architects - jde o jejich opus magnum, zvukovou kroniku světa v troskách a kapely bojující o vlastní duši. Soubor zde dokazuje, že i po dvaceti letech na scéně dokáže překvapit nejen své fanoušky, ale i sám sebe.

Tato hudba nemíří jen k uším, ale nabízí zážitek pro duši. Je pro ty, kdo hledají krásu v destrukci a naději v chaosu. Ačkoli má své drobné nedostatky, celkově můžeme novinku označit za mistrovské dílo, které posouvá hranice žánru a nastavuje laťku pro budoucí generace metalcorových skupin. Muzika zde funguje jako zemětřesení: je ničivá i nádherná zároveň.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rock for People doveze Iron Maiden, Bring Me The Horizon nebo Megadeth. A taky maskované PRESIDENT (24.09.2025 12:00)
- Video: Když růže nepíchá. Frontwoman Evanescence, Spiritbox a zpěvačka Poppy nabízejí v "End Of You" generickou nudu (06.09.2025 18:00)
- "Dokola". Mirai i Tomáš Klus bodují v českých rádiích se skladbami stejného názvu (05.09.2025 08:00)
- Naživo: Papa Roach rozproudili Ostrov svobody a Charli XCX oznámila svatbu. První den Szigetu byl plný emocí a nečekaných momentů (08.08.2025 16:30)
- Bring Me The Horizon se zklidnili. Už v pátek vydají desku určenou k odpočinku a meditaci (10.07.2025 12:19)
- Fotogalerie: Největší koncertní vystoupení v historii Rock for People v podání Linkin Park (15.06.2025 18:18)
- Naživo: Linkin Park na Rock for People potvrdili comeback roku a u toho ostříhali fanouškovi vlasy (15.06.2025 08:27)
- Festival Rock Am Ring slaví kulatiny a přiveze Slipknot, Bring Me The Horizon nebo Korn (08.05.2025 13:47)
- Open'er festival přihazuje k Linkin Park nebo Nine Inch Nails i Jorju Smith, J Balvina, Deana Lewise či Arcu (27.04.2025 19:39)
- Nejen Linkin Park, ale i Beyoncé má za oceánem problém vyprodávat koncerty (22.04.2025 12:24)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe