V sobotu 23. listopadu se Paříž stala svědkem jednoho z posledních koncertů legendární kanadské punk-rockové kapely Sum 41. Show byla součástí jejího rozlučkového evropského turné, které mělo v La Défense aréně, jednom z největších koncertních míst ve Francii, svou poslední zastávku. A my jsme byli u toho.
Live: Sum 41
místo: La Défense aréna, Paříž, Francie
datum: 23. listopadu 2024
support: Dynamite Shakers, Neck Deep
setlist Dynamite Shakers:
I Can't Wait for You,
Ticket Girl,
What's Goin' On?,
Look How Fast It Goes,
Ridiculous,
Blow My Mind,
The Bell Behind the Door,
The French Top Ten,
Split Brain,
The Gates to That Sweet Song of Yours,
Broken Space Spirit
setlist Neck Deep:
Dumbstruck Dumbf**k,
Sort Yourself Out,
Motion Sickness,
Gold Steps,
Citizens of Earth,
Kali Ma,
Take Me With You,
STFU,
We Need More Bricks,
In Bloom
setlist Sum 41:
Intro (Introduction to the Setting Sum),
Motivation (+ 88 Outro),
The Hell Song,
Over My Head (Better Off Dead),
No Reason,
Out for Blood,
War,
Underclass Hero,
Noots,
Landmines,
Dopamine,
We’re All to Blame (+ Raining Blood & Master of Puppets),
Some Say,
Screaming Bloody Murder,
Walking Disaster,
With Me,
Makes No Difference,
My Direction / No Brains / All Messed Up,
Drum Solo,
Preparasi a salire,
Rise Up,
Pieces (Deryck na klavír),
Fat Lip,
Still Waiting
Přídavek 1:
Summer,
Waiting on a Twist of Fate,
In Too Deep (Extended outro)
Přídavek 2:
So Long Goodbye,
Welcome to Hell (+ představení kapely),
Outro (Ma Poubelle)
Doprovodné fotografie pocházejí z pražského koncertu skupiny, který odehrála 10. listopadu v O2 areně.
Ve čtvrtek 21. listopadu jsme se z Prahy vydali do města světel s jasnou vizí - vzdát poslední hold kanadským punkovým princům. Průběh cesty nám lehce zkomplikovala sněhová bouře v samotné Paříži, a jelikož byly všechny předchozí lety kvůli nepříznivému počasí zrušeny, oddechli jsme si úlevou, když jsme do finální destinace dorazili, i když až následující den ráno. Zdálo se, že město baget a croissantů k nám nebude příliš vlídné, rozhodně jsme si představovali vřelejší přivítání než na bodu mrazu.
Eiffelovka stála na svém místě, skořápkáři a další podvodníci čekající na příležitost taky, kafe nechutnalo vůbec špatně a už chápu, proč všichni tolik básní o francouzském pečivu. Přišlo mi až úsměvné, stát pod tou železnou konstrukcí, která je prý symbolem romantiky, v kanadách a metalovém tričku.
Věnovali jsme jí pozornost o délce intra naší oblíbené kapely a šli trénovat rozrážení davů v pitu do Disneylandu, kde bychom na kanadského frontmana nejspíš nenarazili, protože se bojí horských drah a výšek.
Jakmile se setmělo, naše kroky zamířily do La Défense arény, již už obklopovaly tisíce punkových nadšenců ve stejném tričku z aktuální a zároveň poslední tour zmiňované partičky, která se nám rozhodla zhatit náš sen o tom, že bychom ji v blízké budoucnosti mohli opět vidět.
© La Défense aréna - Nicolas Borel La Défense byla původně navržena jako ragbyový stadion a to, co se tam tu noc odehrávalo, nemělo k ragby daleko. Aréna je vybavena nejmodernější technologií, včetně pokročilého zvukového systému a LED obrazovek, které umocňují zážitek jak pro účinkující, tak pro fanoušky. Největší krytá aréna ve Francii s kapacitou cca 40 tisíc míst se ten večer zcela zaplnila. Rozloučit se přišlo 42 tisíc fanoušků.
Když jsme procházeli přes bezpečnostní kontrolu, byli překvapeni, že jsme přiletěli až z Česka. Nás zase překvapilo to, že uvnitř nebyly bary, ale zaměstnanci čepovali pivo přímo z batůžků na zádech. Rozhodně to vypadalo efektně a naše česká srdíčka zaplesala radostí, že jsme nebyli dlouho nasuchu.
Před hlavními hvězdami se představily dvě předkapely. První z nich byli francouzští
Dynamite Shakers, mladá punková formace, která okamžitě rozproudila publikum. Její syrový a energický set plný krátkých, ale intenzivních písní připravil ideální atmosféru pro nadcházející show. Muzikanti se do hudebního světa vydali v roce 2019 hraním coverů, o rok později se zaměřili na garage rock.
© Vojta Florian / musicserver.cz Větší pozornost si ale vysloužili druzí předskokani -
Neck Deep. Tato britská formace je známá pro svůj moderní pop-punkový zvuk, který spojuje melodické pasáže s energickými kytarovými riffy. Hned od začátku bylo jasné, že její set bude hlavním zahřívacím kolem pro samotné
Sum 41. Frontman Ben Barlow a jeho kapela předvedli skvělé vystoupení, které nadchlo publikum a připravilo ho na hlavní hvězdy večera.
Samotné vystoupení kanadských ikon by se dalo popsat obdobně jako nedávná show v Praze. Proslovy frontmana se lišily jen zakomponováním slova
"merci" při děkování, setlist se nezměnil. Hudebníci odstartovali intrem "Introduction to the Setting Sum", po kterém následovala klasika "Motivation" s instrumentálním přechodem do "+88". Od prvních tónů bylo jasné, že tento večer bude směsí nostalgie i čerstvé energie.
© Vojta Florian / musicserver.cz Kapela během svého vice než dvouhodinového setu zahrála nejen hity jako "Fat Lip", "Still Waiting" a "In Too Deep", ale také písně ze svého posledního alba - "Landmines" a "Dopamine". Během skladby "Pieces" se zpěvák
Deryck Whibley posadil za klavír a vytvořil jeden z nejintimnějších momentů večera, kdy se na chvíli odmlčel a nechal prostor pro zpěv publika, které nezklamalo a zpívalo písničku až do posledního slova. Zdálo se, že každý fanoušek má k této písni osobní vztah.
Během songu "We’re All to Blame" dala skupina najevo i své metalové kořeny, když zahrála útržky z "Raining Blood" od
Slayer a "Master of Puppets" od
Metallicy. Deryck vzdal také hold svým počátkům, když během několika skladeb hrál na kytaru, kterou původně svíraly ruce kytaristy
Sex Pistols Steva Jonese. Punkový odkaz, který Sum 41 ve své hudbě nesou, byl tak v tento večer umocněn i touto nečekanou připomínkou historie.
V průběhu večera se frontman také zmínil o incidentu, kdy mu jeden
"motherfxcker" ukradl oblíbenou kytaru (vice se dočtete
v reportáži z koncertu O2 aréně).
"Byla to má první punková kytara a má pro mě nevyčíslitelnou hodnotu," uvedl, čímž do koncertu přidal osobní nádech.
Fun facts
- Skladba "In Too Deep" byla původně reggae. Měla ji vydat skupina ex-manažera Greiga Noriho Treble Charger a ve slokách obsahovat rappera Snowa. Deryck ve své knize zmiňuje, že když Nori song ve studiu nahrával, zněla v jeho podání hrozně, a proto se rozhodl ji Sum 41 vrátit.
- Přes úspěch jako hudebníka se Deryck nikdy nenaučil číst noty. Hraje podle sluchu, spoléhá na svůj přirozený talent a instinkty při skládání písní.
- První píseň, kterou Sum 41 kdy napsali, byla "Makes No Difference", která se stala jedním z jejich průlomových hitů. Složili ji rychle a pomohla jim uzavřít první nahrávací smlouvu.
- Whibley nejraději píše večer a říká, že ticho noci mu umožňuje soustředit se a hluboce přemýšlet o svých pocitech.
© Vojta Florian / musicserver.cz
- Během svých raných turné byli muzikanti tak na mizině, že museli žít z čínských polévek a často bydleli ve velmi levných motelech. Deryck vzpomíná, že tak zoufale toužili po jídle, že někdy kradli na cateringových stolech na koncertech.
- Na střední škole frontmanovi přátelé říkali
Deryck the Destroyer pro jeho vzpurné chování a divokou energii. Vysloužil si také přezdívku
Bizzy D - nikdy nebyl k zastižení.
- Cone (Jason McCaslin) dostal svou přezdívku od Derycka a Steva, protože jedl každý den k obědu kornouty zmrzliny.
- Každý člen kapely má na pravé paži vytetováno číslo 41.
Celkově byla atmosféra během vystoupení neskutečně intenzivní. Kytarista Dave Baksh a basák Josh "Chef" Friesen spolu s bubeníkem Frankem Zummem vytvořili neuvěřitelně silnou a pevnou rytmickou souhru, která perfektně podpořila Whibleyho energii. Každý člen dostal svůj prostor, a přesto se zdálo, že jsou všechny části skladeb skvěle propojené v jeden velký živý organismus.
Během koncertu se zarytý fanoušek hokejového Toronta Maple Leafs několikrát mezi skladbami podělil o osobní příběhy a vzpomínky, které se vážou k jeho dlouhé kariéře. Když mluvil o své knize "Walking Disaster: My Life Through Heaven and Hell", zmínil, jak moc pro něj bylo její psaní terapeutické. Kniha, která vyšla letos v říjnu, odhaluje nejen jeho osobní životní příběh, ale i strasti a radosti, které mu přinesl život v kapele.
© Vojta Florian / musicserver.cz Tento otevřený přístup k osobnímu životu přidával večeru velmi silný emoční náboj. Nešlo jen o hudbu, ale i o příběh, který byl na pódiu přítomen.
Když už to vypadalo, že bude show směřovat k závěru, Deryck se naklonil k mikrofonu a poděkoval pařížskému publiku za celoživotní podporu. Na tomto koncertě bylo jasné, že Sum 41 končí svou dlouhou evropskou cestu s vděčností a respektem vůči všem fanouškům, kteří je po celá léta provázeli -
"rodině, bez které by nebyli nic".
Ve chvíli, kdy formace opustila pódium a světla zhasla, byl to okamžik, který v mnohých vyvolal nostalgii. Večer se
Sum 41 v Paříži 23. listopadu 2024 nebyl jen koncertem, ale skutečnou hudební oslavou, která uzavřela jednu kapitolu v historii punkové hudby.
Po tomto vystoupení se Kanaďané přesunou do Austrálie a následně do své domoviny, kde 30. ledna odehrají svůj poslední domácí koncert v Torontu.
Kapela také na svém Instagramu sdílela, že bude během speciálního vystoupení na Juno Awards 2025 ve Vancouveru uvedena do Kanadské síně slávy.