Oslavy 35. výročí sametové revoluce vyvrcholí 17. listopadu tradičním Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Vzhledem k výstavbě tramvajové trati proběhne devátý ročník občanského setkání nově v dolní části náměstí. Mezi první zveřejněná jména vystupujících patří
Ivan Hlas Trio,
Radůza nebo třeba kapely
Bert & Friends,
The Valentines či slovenští
Korben Dallas. Žánrově bohatý hudební program nabídne také skladby Davida Pomahače či Vojtěcha Nedvěda a hostů.
Řečníci se zaměří na letošní téma Zpátky k sobě, v rámci nějž se budou zamýšlet, jak snížit napětí ve společnosti a jak k sobě najít cestu, přestože se na lecčem neshodneme. Promluví třeba novinář, pedagog a odborník na nová média Josef Šlerka, sociolog a ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík nebo odvolaní šéfové slovenských kulturních institucí Matej Drlička (bývalý ředitel Slovenského národního divadla) či Alexandra Kusá (do srpna 2024 ředitelka Slovenské národní galerie).
"V české společnosti panuje přesvědčení, že jsou mezi námi hluboké příkopy. Data ze socioekonomických výstupů tomu však nenasvědčují. Jedním z největších problémů ale je, že když společnost jako rozdělenou vnímáme, tak k ní jako k rozdělené přistupujeme. Změna tedy začíná u nás samotných. Chceme na letošním Koncertu pro budoucnost ukázat, že i když se naše názory mohou v lecčem lišit, měli bychom zahodit předsudky, posadit se k jednomu stolu a s porozuměním a respektem si naslouchat," uvádí Jan Gregar, ředitel organizace Nerudný fest, která Koncert pro budoucnost pořádá.
Program začne v neděli 17. listopadu na pódiu v dolní části Václavského náměstí, od Vodičkovy ulice směrem k Můstku, již v 16:30 a potrvá do 22 hodin. Zazní hudební čísla různých žánrů, návštěvníci uslyší třeba komorní sestavu Ivana Hlase v doprovodu kytaristy Norbiho Kovácse a violoncellisty
Jaroslava Olina Nejezchleby, oblíbenou zpěvačku, multiinstrumentalistku a písničkářku Radůzu nebo třeba Bert & Friends v čele s frontmanem Albertem Romanuttim, indierockovou kapelu The Valentines či slovenské Korben Dallas. Pokračovatel slavného folkového rodu Nedvědů, zpěvák a kytarista Vojtěch Nedvěd, zahraje spolu se svými hosty. Vystoupí rovněž zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista
David Pomahač, zakladatel známého urbanfolkového dua
Kieslowski.
Hudbu budou stejně jako v minulých ročnících střídat inspirativní řečnické vstupy. Zastoupeny budou různé názorové proudy. Mezi speakery uslyšíme například příspěvek Josefa Šlerky, odborníka na analýzu dat ze sociálních sítí, vysokoškolského pedagoga a v minulosti též ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Dalším řečníkem je sociolog a šéf analytického ústavu STEM Martin Buchtík, který se zabývá tématy spojenými s dynamicky se proměňující společností v širším kontextu a dalšími otázkami, jako je formování veřejného mínění, kvalita života, soudržnost a nerovnosti. Situaci na Slovensku přiblíží nedávno odvolaní ředitelé institucí - Matej Drlička ze Slovenského národního divadla a Alexandra Kusá ze Slovenské národní galerie.
Na náměstí budou mít stejně jako v uplynulých letech svá stanoviště také některé neziskové organizace v rámci zóny Takoví jsme. Koncert bude možné sledovat živě na iVysílání České televize, YouTube a Facebooku akce či prostřednictvím ČTK. Vstup na koncert je zdarma, přičemž návštěvníci mohou přispět dobrovolným příspěvkem prostřednictvím platformy Darujme.cz. Koncert pro budoucnost je svým charakterem nadstranickou akcí, která chce oslovovat občany napříč politickým spektrem.
Koncert pro budoucnost se koná již od roku 2016 a je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K té se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy nebo jednotlivci. Každý zvlášť, ale symbolicky všichni společně připravují kulturní a vzdělávací programy ve svých obcích, pro své sousedy, přátele nebo rodiny, aby oslavili výročí sametové revoluce napříč Českou republikou.
Bližší informace o Koncertu pro budoucnost naleznete přímo
na webu akce nebo
Facebooku či
Instagramu.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.