shop.musicserver.cz
Nickelback, Lottery Winners, O2 arena, Praha, 6.6.2024

Nickelback v Praze odehráli úplně jiný koncert než posledně

Vydáno: 07.06.2024 13:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Kanadská rocková skupina Nickelback se po osmi letech vrátila do pražské O2 areny. Předvedla v ní setlist, který byl o poznání vyrovnanější co do zastoupení různých žánrů než posledně, kdy naopak hrála převážně své tvrdší věci. Navzdory tomu ale hala duněla snad ještě více - koncertu totiž ubližoval zvukař.

Live: Nickelback

support: Lottery Winners
místo: O2 arena, Praha
datum: 7. června 2024
setlist: San Quentin, Savin' Me, Far Away, Animals, Someday, Worthy To Say, Figured You Out, When We Stand Together, This Afternoon, Hero (Chad Kroeger feat. Josey Scott cover), Don't Look Back In Anger (Oasis cover) (společně s Lottery Winners), Photograph, Rockstar (společně s fanouškem Jeffem), Those Days, How You Remind Me, Gotta Be Somebody, Burn It To The Ground
Fotogalerie

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Už v minulém reportu z koncertu Nickelback jsem psal o tom, jak to vlastně s touhle kapelou a jejími antifanoušky chodí. S přibývajícími léty od jejího nejslavnějšího období už dávno spousta vášní vychladla. Kanadská čtveřice totiž musela ustoupit novým hrdinům, a tak si teď rozbouřené emoce a vášnivé názory vyměňují příznivci i hateři třeba Imagine Dragons, Taylor Swift nebo Billie Eilish. A i ti, kteří Chadu Kroegerovi a spol. dříve nemohli přijít na jméno, dneska uznávají, že vlastně nejsou zas tak špatní, a po včerejším koncertě v O2 areně uznale pokyvují, že se až nečekaně dobře bavili. Ten večer se totiž vážně povedl. Ale velkou roli v něm hrála nostalgie.

Po Skillet a Monster Truck si tentokrát roli předskokanů vybojovali Lottery Winners (někdy psaní i s určitým členem The na začátku). Ti však nepocházejí zpoza oceánu jako jejich předchůdci, ale z Británie. Jejich doménou není nabroušený rock, nýbrž jakási změť žánrů. Wikipedie je označuje za indie pop, v jejich hudbě ale nechybí ani prvky pop-rocku, country či místy i grimeu. To proto, že frontman Thom Rylance, který vypadá i mluví jako ztracený bratr Caleba z farmy Jeremyho Clarksona, do některých svých písní spíše povídá, než že by zpíval.

A také fandí umělé inteligenci - opakovaně totiž k publiku promlouval jejím ženským hlasem v češtině pomocí připravených nahrávek ve svém telefonu. Dojímal se tak například nad tím, že hrají v O2 areně, o čemž by se dvanáctiletému Thomovi nikdy nesnilo, i nad tím, že lidi mávají telefony, že tleskají... Zkrátka to s tím dojetím trošku přeháněl. Hudebně navíc nebylo moc o co stát, většina písniček obsahovala stále se opakující slogany, a tak by po dvaceti minutách z připravených pětačtyřiceti už jejich vystoupení stačilo.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Vysvětlení, proč právě oni, ehm, vyhráli v loterii a stali se předkapelou na aktuálním turné, dodal asi o hodinu později frontman Nickelback, když vysvětlil, že jeho formaci velmi pobavila pirátsky naladěná coververze jejich hitu "Rockstar", který Lottery Winners vyvěsili na TikTok a slavili s ním velký úspěch. A na stvrzení nového přátelství skupinu v půlce vlastního koncertu znovu vytáhl na stage a obě formace společně zahrály "Don’t Look Back In Anger" od Oasis. Právě v této chvíli působili předskokani nejsympatičtěji.

Samotní protagonisté na scénu nastoupili až čtyři minuty před devátou hodinou, tedy těsně poté, co trailer na jejich dokumentární film "Hate To Love: Nickelback" nechtíc odhalil, že i oni, podobně jako třeba Kings Of Leon, používají na koncertech čtecí zařízení. Kdo se bál, že uvidí totožný koncert jako minule, toho rychle vyvedli z omylu.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
A to i přesto, že z nové, poměrně vydařené desky "Get Rollin'"zazněly jen dvě věci. Nabroušená "San Quentin" show otevírala, rádiovější "Those Days" s projekcemi, na nichž se objevovaly záběry například z "Hříšného tance", "Magnuma" nebo "Knight Ridera", zazněla v druhé půlce. V obou případech singly velmi dobře zafungovaly a překvapený komentář z pozitivní odezvy ke druhé zmíněné přidal i sám zpěvák.

Scéna samotná sice nabízela velkoplošné projekce, většinu času se na nich ale promítalo pouze dění na pódiu. Předpřipravených videí mnoho nebylo a vesměs se týkaly žluté dodávky vycházející z GMC Vandury zdobící obal aktuální kolekce. Ta se nejprve díky letícímu fénixovi proměnila v neméně populární Pontiac Firebird (chápete tu slovní hříčku, že?), následně se ještě proměňovala v Delorean z "Návratu do budoucnosti" nebo Ecto-1 z "Krotitelů duchů". Pointu nehledejte, není tam.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Koncert nenabídl žádné plameny, lasery nebo snad konfety, Nickelback prostě celý večer postavili na síle svých hitů. A že bylo z čeho vybírat. Oproti minulému vystoupení se kapela totiž rozhodla namíchat kombinaci, jaká uspokojí pokud možno všechny.

Z popových balad přecházeli přes rádiový pop-rock či country až k hard-rocku a post-grungi, program tak neztrácel na síle a pořád přicházel s něčím novým. Ve "Figured You Out" stříleli do davu trička, při "When We Stand Together" doprovodné záběry upozornily na nadaci manželky kytaristy Rayna Peaka pomáhající při záplavách, zemětřeseních a dalších katastrofách, v "This Afternoon" se kamery zaměřily na fanoušky v hale, což už tak velmi příjemnou atmosféru ještě podpořilo.

Během songu "Rockstar" si Chad Kroeger vytáhl z publika fanouška Metalliky Jeffa, který si do mikrofonu zazpíval spolu s kapelou. Zazněla také nepříliš často hraná "Hero" anebo do akustické podoby převedená "Photograph". Ta se plnohodnotného refrénu dočkala ale až na úplném konci a bohužel to nefungovalo. V případě téhle písničky měli radši zůstat u klasické verze.

Zabolely také balady "Savin' Me" a především "Far Away", u nichž si leckdo vzpomněl na bolestivé rozchody na středních a vysokých školách s vysněnými partnery, kdy jste si mysleli, že se vám právě zboural celý svět. Nostalgie si ale musela dát na delší dobu pauzu, protože naživo se kvůli přebuzenému zvuku a nesouladu ve vokálních stopách tyto oblíbené písně úplně rozsypaly. Členům kanadské hudební síně slávy to tak sice zejména v prostoru stání u pódia hrálo hodně nahlas, ale celá první půlka koncertu kvůli zvukaři dost bolela a zlepšilo se to až v té druhé.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Na minulých turné často opakovaná a zbytečně protahovaná etuda s nošením panáků na stage se tentokrát omezila na jediný, navíc velmi svižný přípitek před "Burn It To The Ground", jež vystoupení uzavírala. Na klišé s bubenickým sólem nedošlo vůbec a taky nikomu nechybělo. Silácká gesta, nacionalismus nebo patos nechali muzikanti za oceánem, a formace z Alberty tak zůstala v Praze sympaticky normální.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Chad Kroeger, Ryan Peake, Mike Kroeger a Danial Adair se s přechodem do dvacátých let jedenadvacátého století stali legendami a soubor jejich singlů je po kariéře trvající od roku 1995 tak pestrý, že stejně jako jejich kolegové z Red Hot Chili Peppers, U2, Pearl Jam, Bon Jovi a dalších mohou kdykoliv seskládat setlist plný hitů a přitom pořád ještě zbude spousta dalších písní, u nichž si budete říkat, že je to škoda, že tentokrát ve vymezené hodince a půl nezazněly. A tím spíš pak zadoufáte, že se na ně dostane třeba příště. I v tom spočívá jejich síla. Klidně by proto do Prahy mohli jezdit častěji.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií (17.07.2024 19:00)
- Bývalý kytarista Red Hot Chili Peppers Josh Klinghoffer čelí obvinění ze zabití z nedbalosti (14.07.2024 15:28)
- Český rádiový éter si podmanili O5 & Radeček a Elly, na záda jim dýchá Benson Boone (11.07.2024 08:33)
- Video: Imagine Dragons se v klipu k "Wake Up" ocitají v zajetí déjà vu (06.07.2024 09:37)
- Stoupající hvězdy Pam Rabbit a Kateřina Marie Tichá se začínají prosazovat v českých žebříčcích (04.07.2024 08:00)
- Nové desky 26/2024 - od Imagine Dragons přes Camilu Cabello po Steva Aokiho (03.07.2024 12:00)
- Českému éteru i díky samplu Cooliova hitu vládnou Ella Henderson a Rudimental, stíhá je Artemas (27.06.2024 08:00)
- Dave Grohl rozběsnil Taylor Swift: My alespoň hrajeme naživo! (24.06.2024 09:00)
- Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity (20.06.2024 08:00)
- Video: Billie Eilish zazpívala u Colberta "The Greatest". Předvedla suverénní výkon. Samozřejmě (17.06.2024 10:29)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Dua Lipa Kesha Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Tom Morello Madonna Katy Perry The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe