shop.musicserver.cz
Nickelback, Lottery Winners, O2 arena, Praha, 6.6.2024

Nickelback v Praze odehráli úplně jiný koncert než posledně

Vydáno: 07.06.2024 13:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Kanadská rocková skupina Nickelback se po osmi letech vrátila do pražské O2 areny. Předvedla v ní setlist, který byl o poznání vyrovnanější co do zastoupení různých žánrů než posledně, kdy naopak hrála převážně své tvrdší věci. Navzdory tomu ale hala duněla snad ještě více - koncertu totiž ubližoval zvukař.

Live: Nickelback

support: Lottery Winners
místo: O2 arena, Praha
datum: 7. června 2024
setlist: San Quentin, Savin' Me, Far Away, Animals, Someday, Worthy To Say, Figured You Out, When We Stand Together, This Afternoon, Hero (Chad Kroeger feat. Josey Scott cover), Don't Look Back In Anger (Oasis cover) (společně s Lottery Winners), Photograph, Rockstar (společně s fanouškem Jeffem), Those Days, How You Remind Me, Gotta Be Somebody, Burn It To The Ground
Fotogalerie

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Už v minulém reportu z koncertu Nickelback jsem psal o tom, jak to vlastně s touhle kapelou a jejími antifanoušky chodí. S přibývajícími léty od jejího nejslavnějšího období už dávno spousta vášní vychladla. Kanadská čtveřice totiž musela ustoupit novým hrdinům, a tak si teď rozbouřené emoce a vášnivé názory vyměňují příznivci i hateři třeba Imagine Dragons, Taylor Swift nebo Billie Eilish. A i ti, kteří Chadu Kroegerovi a spol. dříve nemohli přijít na jméno, dneska uznávají, že vlastně nejsou zas tak špatní, a po včerejším koncertě v O2 areně uznale pokyvují, že se až nečekaně dobře bavili. Ten večer se totiž vážně povedl. Ale velkou roli v něm hrála nostalgie.

Po Skillet a Monster Truck si tentokrát roli předskokanů vybojovali Lottery Winners (někdy psaní i s určitým členem The na začátku). Ti však nepocházejí zpoza oceánu jako jejich předchůdci, ale z Británie. Jejich doménou není nabroušený rock, nýbrž jakási změť žánrů. Wikipedie je označuje za indie pop, v jejich hudbě ale nechybí ani prvky pop-rocku, country či místy i grimeu. To proto, že frontman Thom Rylance, který vypadá i mluví jako ztracený bratr Caleba z farmy Jeremyho Clarksona, do některých svých písní spíše povídá, než že by zpíval.

A také fandí umělé inteligenci - opakovaně totiž k publiku promlouval jejím ženským hlasem v češtině pomocí připravených nahrávek ve svém telefonu. Dojímal se tak například nad tím, že hrají v O2 areně, o čemž by se dvanáctiletému Thomovi nikdy nesnilo, i nad tím, že lidi mávají telefony, že tleskají... Zkrátka to s tím dojetím trošku přeháněl. Hudebně navíc nebylo moc o co stát, většina písniček obsahovala stále se opakující slogany, a tak by po dvaceti minutách z připravených pětačtyřiceti už jejich vystoupení stačilo.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Vysvětlení, proč právě oni, ehm, vyhráli v loterii a stali se předkapelou na aktuálním turné, dodal asi o hodinu později frontman Nickelback, když vysvětlil, že jeho formaci velmi pobavila pirátsky naladěná coververze jejich hitu "Rockstar", který Lottery Winners vyvěsili na TikTok a slavili s ním velký úspěch. A na stvrzení nového přátelství skupinu v půlce vlastního koncertu znovu vytáhl na stage a obě formace společně zahrály "Don’t Look Back In Anger" od Oasis. Právě v této chvíli působili předskokani nejsympatičtěji.

Samotní protagonisté na scénu nastoupili až čtyři minuty před devátou hodinou, tedy těsně poté, co trailer na jejich dokumentární film "Hate To Love: Nickelback" nechtíc odhalil, že i oni, podobně jako třeba Kings Of Leon, používají na koncertech čtecí zařízení. Kdo se bál, že uvidí totožný koncert jako minule, toho rychle vyvedli z omylu.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
A to i přesto, že z nové, poměrně vydařené desky "Get Rollin'"zazněly jen dvě věci. Nabroušená "San Quentin" show otevírala, rádiovější "Those Days" s projekcemi, na nichž se objevovaly záběry například z "Hříšného tance", "Magnuma" nebo "Knight Ridera", zazněla v druhé půlce. V obou případech singly velmi dobře zafungovaly a překvapený komentář z pozitivní odezvy ke druhé zmíněné přidal i sám zpěvák.

Scéna samotná sice nabízela velkoplošné projekce, většinu času se na nich ale promítalo pouze dění na pódiu. Předpřipravených videí mnoho nebylo a vesměs se týkaly žluté dodávky vycházející z GMC Vandury zdobící obal aktuální kolekce. Ta se nejprve díky letícímu fénixovi proměnila v neméně populární Pontiac Firebird (chápete tu slovní hříčku, že?), následně se ještě proměňovala v Delorean z "Návratu do budoucnosti" nebo Ecto-1 z "Krotitelů duchů". Pointu nehledejte, není tam.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Koncert nenabídl žádné plameny, lasery nebo snad konfety, Nickelback prostě celý večer postavili na síle svých hitů. A že bylo z čeho vybírat. Oproti minulému vystoupení se kapela totiž rozhodla namíchat kombinaci, jaká uspokojí pokud možno všechny.

Z popových balad přecházeli přes rádiový pop-rock či country až k hard-rocku a post-grungi, program tak neztrácel na síle a pořád přicházel s něčím novým. Ve "Figured You Out" stříleli do davu trička, při "When We Stand Together" doprovodné záběry upozornily na nadaci manželky kytaristy Rayna Peaka pomáhající při záplavách, zemětřeseních a dalších katastrofách, v "This Afternoon" se kamery zaměřily na fanoušky v hale, což už tak velmi příjemnou atmosféru ještě podpořilo.

Během songu "Rockstar" si Chad Kroeger vytáhl z publika fanouška Metalliky Jeffa, který si do mikrofonu zazpíval spolu s kapelou. Zazněla také nepříliš často hraná "Hero" anebo do akustické podoby převedená "Photograph". Ta se plnohodnotného refrénu dočkala ale až na úplném konci a bohužel to nefungovalo. V případě téhle písničky měli radši zůstat u klasické verze.

Zabolely také balady "Savin' Me" a především "Far Away", u nichž si leckdo vzpomněl na bolestivé rozchody na středních a vysokých školách s vysněnými partnery, kdy jste si mysleli, že se vám právě zboural celý svět. Nostalgie si ale musela dát na delší dobu pauzu, protože naživo se kvůli přebuzenému zvuku a nesouladu ve vokálních stopách tyto oblíbené písně úplně rozsypaly. Členům kanadské hudební síně slávy to tak sice zejména v prostoru stání u pódia hrálo hodně nahlas, ale celá první půlka koncertu kvůli zvukaři dost bolela a zlepšilo se to až v té druhé.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Na minulých turné často opakovaná a zbytečně protahovaná etuda s nošením panáků na stage se tentokrát omezila na jediný, navíc velmi svižný přípitek před "Burn It To The Ground", jež vystoupení uzavírala. Na klišé s bubenickým sólem nedošlo vůbec a taky nikomu nechybělo. Silácká gesta, nacionalismus nebo patos nechali muzikanti za oceánem, a formace z Alberty tak zůstala v Praze sympaticky normální.

Nickelback, O2 arena, Praha, 6.6.2024
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Chad Kroeger, Ryan Peake, Mike Kroeger a Danial Adair se s přechodem do dvacátých let jedenadvacátého století stali legendami a soubor jejich singlů je po kariéře trvající od roku 1995 tak pestrý, že stejně jako jejich kolegové z Red Hot Chili Peppers, U2, Pearl Jam, Bon Jovi a dalších mohou kdykoliv seskládat setlist plný hitů a přitom pořád ještě zbude spousta dalších písní, u nichž si budete říkat, že je to škoda, že tentokrát ve vymezené hodince a půl nezazněly. A tím spíš pak zadoufáte, že se na ně dostane třeba příště. I v tom spočívá jejich síla. Klidně by proto do Prahy mohli jezdit častěji.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dogstar s debutovým albem "Our Little Visionary" před téměř třiceti lety předběhli dobu
Zaprášenosti: Dogstar s debutovým albem "Our Little Visionary" před téměř třiceti lety předběhli dobu Američtí alternativní rockeři Dogstar se dali dohromady už v roce 1991, o jedenáct let později se rozpadli, ale relativně nedávno ohlásili návrat. A v pátek 14. června zahrají Keanu Reeves, Robert Mailhouse a Bret Domrose na festivalu... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 15:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru
Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru Bon Jovi v obležení žen a dívek, tedy normální stav. Jedná se ovšem o hudební novinky, kde jsou jimi Aurora, Charli XCX, Meghan Trainor, Carly Pearce nebo třeba debutující Tems. Vyvažuje to ale trochu Seasick Steve, čeští Priessnitz,... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
Machine Head, Forum Karlín, Praha, 10.6.2024
Naživo: Machine Head se vrátili ve velkém stylu, se spoustou ohňů a emocí Robb Flynn opět dokázal, že Machine Head nikdo nezničí, ani oni sami. Po těžkých obdobích se vrátili s novou energií a v pražském Foru Karlín předvedli strhující koncert. Propracovaná světelná a ohňová show, skvělý zvuk a... čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 14:30 v sekci Naživo
RAYE - Genesis. 10/10
Video: Ze sedmiminutového opusu "Genesis." od RAYE se tají dech RAYE si svou tvůrčí svobodu očividně užívá na maximum. Své debutové album "My 21st Century Blues", které loni vydala pod nezávislým labelem Human Re Sources, minulé září předvedla s doprovodem orchestru a gospelového sboru... čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 09:15 v sekci Audio / Video | Video
Troye Sivan, Sportovní hala Fortuna, Praha, 9.6.2024
Naživo: Troye Sivan do Prahy dovezl spíš párty než koncert Na českou koncertní premiéru Troye Sivana se těšila i početná skupina redaktorů musicserveru. Jak totiž pravidelní čtenáři vědí, tento Australan učaroval dobré půlce naší redakce už svými prvními singly, a vydobyl si tak mezi... čtěte zde
Vydáno: 10.06.2024 10:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Billie Eilish v "CHIHIRO" odhaluje anatomii toxického vztahu (12.06.2024 09:05)
- Nové desky 23/2024 - od Bon Jovi přes Charli XCX po Auroru (12.06.2024 08:00)
- Fotogalerie: Nickelback zaplavili O2 arenu přívalem hitů (07.06.2024 10:21)
- Rýpla si Billie Eilish do Taylor Swift? Podle ní o tříhodinové koncerty nikdo nestojí (29.05.2024 17:11)
- Video: Imagine Dragons se v romantickém klipu k "Nice to Meet You" vydávají do baru poznat novou lásku (29.05.2024 13:41)
- Vítěznou Taylor Swift v českém albovém žebříčku stíhá Travis Scott, uspěl i výběr z Eurovize (22.05.2024 17:30)
- Nové desky 20/2024 - od Billie Eilish přes Slashe po Zayna (22.05.2024 11:00)
- Oasis jako hologramy? Noel Gallagher s tím nemá problém (20.05.2024 17:18)
- Recenze: Billie Eilish na "Hit Me Hard And Soft" (opět) definuje sama sebe. Výsledkem je její nejlepší album (20.05.2024 00:00)
- Pop už v albovém žebříčku nehraje druhé housle. Taylor Swift dovršuje hattrick a boduje i Dua Lipa (16.05.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 24/2024

Twenty One Pilots
Clancy

Twenty One Pilots neboli Tyler Joseph a Josh Dun z města Columbus v Ohiu na své sedmé studiovce "Clancy" rozvíjejí mysteriózní příběh návratu jistého Clancyho do postapokalyptického města zvaného Dema ve světě Trench. Pokud vám tato slova nedávají smysl, vůbec to nevadí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 12.06.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 13.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Pá 14.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
So 15.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)
Po 17.06.
Alice Cooper (US) (enteria Arena, Pardubice)
Po 17.06.
Ty Segall (US) (Roxy, Praha)
Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Sia Rush Bono mp3.com Taylor Swift Mirai Billie Eilish Kabát Lady Gaga Queen Lucie Vondráčková Dua Lipa Beyoncé Adele AC/DC Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe