Punková legenda Plexis vstala tak trochu z popela. Vloni její éra skončila kvůli nečekanému odchodu zpěváka a zakladatele Petra Hoška. Ten dlouho přemýšlel o oslavách kapelních čtyř dekád, bohužel se jich nedožil. Zbylí členové coby Plexisovjanka jeho představy zhmotnili a oprášili všechny kultovní písničky.
Live: Plexis(ovjanka)
místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 8. února 2024
setlist: Mariachi El Plexis: Mezi cvoky, Magörhead, Už mi to kroutí nohy, Pád z oblaků, zbytek Plexisovjanka: Punk a pláč (+Rudee), Úleťák (+ Rudee), Holocaust (+ Johny, Filip K., Rudee), Ona neví o co jde (+ Johny, Filip, Jarda Stuchlý, Rudee), Už toho mám dost (+ Rudee), Špek, Cesta k druhejm (+ Jerry, Skleník, Rudee), Sid Vicious (+ Kryštof M.), Nevadí, To (+ Rudee), Calambre (+ Hraboš, Zdenál), Co je moc (+ Honza Haubert, Zdenál), Krize (+ Filip Schejbal), Slepý náboje (+ Rudee), Televize (+ Jitka Asterová), Mejdan v ulicích, Půlnoční rebel (+ Rudee), Duch v láhvi (+ Rudee), Síla v srdci (+ Rudee a ostatní), Mistrovství v zírání (+ Rudee a ostatní), Svět jsou jen bary (všichni)
Fotogalerie
Stalo se tak v sestavě Dušan Lébl (kytara), Martin Švec (bicí), Eda Fröhlich (basa), tedy trojice spoluhráčů, která s Hoškem zažila nejvíc. Především prvně dva jmenovaní s ním odehráli dvacet šest let.
© Pavel Novák Druhý únorový čtvrtek v Lucerna Music Baru byl prostě svátkem a oslavou punku. Patřil mladým, starým, prostě všem fanouškům nestorů a průkopníků tohoto žánru u nás. Ti všichni přišli zavzpomínat na Mucha, Sida, Půlnočního rebela…, který by ten den oslavil 57. narozeniny.
Když se řekne
Petr Hošek, vybaví se mi především dnes již kultovní díl dokumentárního pořadu "Kmeny" "Punk". Jeho styl života byl tak trochu v kontrastu k tomu Lukáše Vincoura z Pipes and Pints. Punk je svoboda a lze ji vnímat různými způsoby a přístupy. Sid žil divoce a flákačsky v jednom, byl to zkrátka bohém se vším všudy a uměl život užívat plnými doušky.
© Pavel Novák A v takovém duchu se nesl i čtvrteční večer. Začínal v duchu mexického svátku Dia de los muertos, k navození autentické atmosféry přispěli i hudebníci Mariachi El Plexis. Hošek to tak měl rád, hráli mu i na posledním rozloučení. Mexičani smrt oslavují, život ní dle nich nekončí. A je to fakt. Petrův hudební i lidský odkaz tu bude s lidmi nadále rezonovat.
Pak už to byl klasický punk. Na post zpěváka, který se ujal většiny repertoáru, nastoupil Petr "Rudee" Adamík z
Degradace. On (a pak hlavně Jerry Machek) někomu mohl připomínat Hoškovo mladší já.
© Pavel Novák Nebyl ale sám, na pódiu se vystřídala desítka hostů a každý přispěl s trochou do mlýna: bývalí členové Jarda Stuchlý, Filip Kolací, Johny Jukl i Zdeněk "Zdenál" Petr (než se zabydlel u
Tří sester, nahrál s Plexis "Už mi to kroutí nohy"), kolegové z SPS Honza "Skleník" Sklenář a Jaromír "Jerry" Machek, dále Petr "Hraboš" Hrabalík z
Našrot a taky Honza Haubert z
Visacího zámku.
Překvapením pro mnohé mohli být herečka Jitka Asterová a zpěvák
Portless Kryštof Michal.
Někdo krom hostovačky přidal i historku, která ho pojila se zesnulým frontmanem, například posledně jmenovaný Kryštof uvedl, že právě Hošek ho poslal za partou muzikantů s tím, že se s nimi musí dát dohromady, a tak vznikli
Support Lesbiens.
Asterová zazpívala song "Televize". Nebylo to poprvé - s Plexis vystoupila skoro před 40 lety, tehdy poprvé a na dlouhou dobu naposled. Tenkrát na ni Sid čekal před DAMU a zeptal se jí, jestli si nechce s jeho skupinou zazpívat. Ona se divila, proč si nevybral třeba spolužačku Ivanu Chýlkovou. Ale chtěl udělat dojem, aby ji sbalil.
© Pavel Novák Před koncertem a po něm běžel na plátně sled videí. Natočené vzpomínky kolegů a kamarádů putovaly do punkového peklíčka. Během songů se promítaly i letité záběry z mládí anebo ze zpěvákových vystoupení. To celé v sále vytvářelo rodinnou atmosféru. Jako by byl Hošek stále mezi námi.
Bohatý dvouhodinový program uzavíral největší hit "Svět jsou jen bary". Takže zapomeňte na všechny sváry, jak se tu zpívá. Punkový dýchánek to byl vydařený, nechybělo pogo, číra, sichrhajsky, nášivky.
Na to, že jsem
Plexis znala víceméně jen z vyprávění a jejich odkazem jsem téměř nepolíbená, musím uznat, že to byla parádní akce a vkusné ohlédnutí za charismatickou osobností.
"Punk is not dead!"