Modern Nature - No Fixed Paint My Space

Jack Cooper se svým projektem Modern Nature je na folk-jazzové desce "No Fixed Paint My Space" zamyšlenější

Vydáno: 08.10.2023 13:00 v sekci Recenze - Kateřina Špaček | foto: James Robert Sharp

První tři studiovky od Modern Nature znamenaly pro Jacka Coopera rozchod s minulostí. Zatímco v dřívějších projektech se věnoval spíše svižnějšímu indie rocku, nyní britský muzikant přichází s něčím tradičnějším. Ale ani tentokrát neváhá experimentovat. Na "No Fixed Paint My Space" laškuje dokonce s jazzem.

8/10

Modern Nature - No Fixed Paint My Space

Vydáno: 29.9.2023
Celkový čas: 41:21

Skladby: Tonic, Murmuration, Orange, Cascade, Sun, Tapestry, Ensō.

Vydavatel: Bella Union

Pokud patříte mezi fanoušky umělců, jako je Jana Horn, Ryley Walker nebo Vanishing Twin, pak by vám neměl uniknout ani projekt Jacka Coopera Modern Nature. Rodák z anglického Cambridge byl dříve členem rockových kapel Mazes a Ultimate Painting a působil jako koncertní hudebník Andrewa Savage (Parquet Courts) a The David Nance Group.

Před necelými pěti lety se ale rozhodl vydat vlastní cestou a založil projekt Modern Nature. V roce 2019 vydal debut "How To Live", o rok později následovalo album "Annual" a před rokem třetí řadovka "Island of Noise". Svůj impresionistický styl psaní písní přenáší i na svůj čtvrtý počin "No Fixed Paint My Space".

Ten je plný zvukových krajin. Chvílemi máte pocit, že posloucháte až severský minimalismus, vzápětí však nastoupí jazzové prvky a saxofon, které songy dokonale doplňují. Najednou si uvědomíte, že procítěnost a hloubka, které Jack do své hudby dává, jsou jako molekuly kyslíku, které prostupují vaším tělem.

Na albu se podílela také anglická zpěvačka Julie Tippetts, jejíž vokály jsou zkrátka nezaměnitelné. Muzikant je na desce znovu svůj a znovu se vydává za hranice své vlastní fantazie. Album je až skoro jakýmsi kontrastem k dnešní hektické době a donutí vás zpomalit. A zaposlouchat se. A zamyslet se. Nad tím, jak funguje vesmír. Nad tím, proč jsou naše těla tvořená z vody. Nad tím, zda by nás černá díra přenesla do paralelního vesmíru nebo nás roztrhala.

Pokud jste ale zastánci svižnější hudby a dřívější Cooperovy tvorby, pak by vás "No Fixed Point In Space" mohla zklamat. Tvorba Modern Nature je spíše intelektuální, ale své posluchače si rozhodně najde. A kdybyste přece jen byli zmatení pouhými sedmi skladbami, pak vězte, že tento anglický gentleman sází na heslo "Kvalita nad kvantitou".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy
Nejvíc nej: Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy Belgický hudebník a producent proslul mixováním klasické a elektronické hudby. Léta s ním spolupracuje třeba videoherní společnost Ubisoft, která jeho díla použila do trailerů her jako "Assassin's Creed" nebo "Far Cry". Už 6. února... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Gufrau, Viktor Kal. - Boyband 8/10
Recenze: Gufrau a Viktor na Kal. na desce "Boyband" dokazují, že nejsou pouze one-hit wonder Po vydání songu "Navždycky blázen" všichni bedlivě vyčkávali, jestli šlo jen o štěstí jednoho hitu, nebo si Gufrau a Viktor Kal. udrží nově nabyté fanoušky. Album "Boyband" naštěstí ukazuje, že úspěch nebyla náhoda a... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 17:30 v sekci Recenze
V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak
Na okraj: V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak V posledních letech se stalo tradicí, že před konečnými nominacemi přicházejí Ceny Anděl s takzvanými shortlisty, tedy sedmičkou postupujících v každé z patnácti kategorií. Jde o první indicie možných favoritů. Z předešlých... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 10:00 v sekci Publicistika | Na okraj
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Modern Nature v songu "Cascade" mísí prvky folku a jazzu (28.09.2023 17:21)
- Nové desky 22/2020 - od Sarah Jarosz přes Trickfinger po Janet Devlin (09.06.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Madonna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe