Robbie Williams - XXV

Oslavy na jistotu, to je "XXV" Robbieho Williamse

Vydáno: 28.12.2022 09:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Leo Baron

Robbie Williams opět rekapituluje svou sólovou dráhu, prvně však s pomocí symfoniků. Metropole Orkest v tomto spojení neklame a odvádí poctivou práci. Propojování různých hudebních světů s sebou nese určité nástrahy, v případě kompilace "XXV" se ovšem vsadilo na jistotu. Dalo se vytěžit mnohem více.

7/10

Robbie Williams - XXV

Vydáno: 9.9.2022
Celkový čas: 79:34

Skladby: Let Me Entertain You, Come Undone, Love My Life, Millennium, The Road To Mandalay, Tripping, Bodies, Candy, Supreme, Strong, Eternity, No Regrets, She's The One, Feel, Rock DJ, Kids, Angels, Lost, Nobody Someday

Vydavatel: Sony Music

Třetí ohlédnutí někdejšího dívčího idolu z Take That je líbivou výpravou, avšak z celého univerza Robbieho Williamse si bere jen to nejzákladnější. Taktéž by se dalo polemizovat nad samotným výběrem písní, třeba taková deska "Rudebox" byla zcela opomenuta. "XXV" tak nenabízí žádné překvapení, jen poctivý pop přearanžovaný pro symfonický orchestr a vesměs očekávané položky.

Začátek s "Let Me Entertain You" a "Come Undone" je perfektně nakopnutý a naznačuje velké věci. Ty však nakonec nepřijdou, celá nahrávka s přibývajícím časem ztrácí náboj a splývá v jakési aranžérské repetici.

Jules Buckley, Guy Chambers a Steve Sidwell zjevně dostali celkem omezené zadání, co s vybranými skladbami provést. Pryč jsou náhle radost i nespoutaná energie originálů a nepřeslechnutelného charismatu hlavního aktéra. S aranžemi lze docílit pestrosti, jde si pohrát s dynamikou songů nebo zcela přepracovat ústřední téma (melodickou linku).

I taková "Kids" s hostující Kylie Minogue přichází o všechnu tu provokaci a údernost. Paradoxně sama Kylie na "The Abbey Road Sessions" nabídla mnohem lepší přepracování svých hitů - nevytratila se z nich původní hravost a s nástrahami podobně koncipovaných projektů (spojení popu a klasiky) se australská zpěvačka vypořádala bez škobrtnutí. V tomto ohledu je "XXV" příliš uhlazenou verzí Williamse, dozrálý pop pro starší a pokročilé.

Tu a tam sice vyplave nějaký ten ornament ze swingu, případně náznak až bondovských kudrlinek, ale ani toto není v jeho tvorbě žádné novum. Vše tady zní, jak má a jak posluchač čeká, ubyly současné technologické výdobytky, klávesové roviny hrají smyčce, dechy a podobně. "Millennium" tak ztratila svou vytříbenost a dramatičnost. Ještě hůře dopadla nezaměnitelná "No Regrets", jež nečekaně zní jako velmi ohraná záležitost balancující na hraně všemožných hudebních klišé. Naopak písni "The Road To Mandalay" pojetí vystřižené jako z velkého amerického songbooku sluší a funguje dobře.

Změnilo se i Robbieho hlasové výrazivo, při pozorném poslechu vám neunikne i několik malých zaváhání a intonačních nepřesností - asi nebyl dostatek času na nápravy nebo možná "XXV" mělo nést stopu pseudoživé nahrávky. Použití vokodéru v několika vokálních linkách v "Bodies" je taktéž nadbytečný a rušivý prvek. Slabším místem je i novinková "Lost". Následující "She's The One", "Feel" nebo "Nobody Someday" reputaci naštěstí trochu zachraňují.

Deluxe verze

Pomyslný bod navíc v celkovém hodnocení si zaslouží rozšířená deluxe edice, zabalená v úhledné knížečce. Druhý disk totiž obsahuje další desítku tracků, mezi nimiž figuruje i mnohem povedenější úprava hitu "Angels". Ta nese podtitul "Beethoven AI" a více si pohrává s nosným tématem a melodickou strukturou. Klidně by mohla nahradit uhlazenější variaci ze základní kolekce.

Robbie možná zbytečně vystřílel střelivo z chystané řadovky, neb zde najdete hned čtveřici novinek - "Disco Symphony", "More Than This", "Home Thoughts From Abroad" a "The World And Her Mother". Ty svým pojetím pokračují v tom, co zpěvák uspořádal na trojici kompilací svých rarit "Uder The Radar". Prezentuje se tu v mnohem lepším (i autorském) světle než ve zmiňované "Lost".

"XXV" ve svém důsledku není špatným albem. Je to zkrátka kompilace plná hitů v novém hávu. Ale nepodařilo se jí zcela vyjít ze stínu podobně koncipovaných nahrávek a v porovnání s nimi vychází spíše jako ten průměrnější kousek. A to je škoda. Vše zachraňuje primárně výše popsaná rozšířená deluxe verze. Robbie Williams i nadále zůstává nezaměnitelným showmanem a tento oslavný mezistupeň snad brzy napraví povedeným novým materiálem. Novinky z druhého disku slibují, že by to mohl být návrat do jeho dřívější formy.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
James Arthur, O2 universum, Praha, 14.12.2025
Naživo: James Arthur v Praze zápasil se zvukem i s pitnou vodou. Minerálku totiž nesnáší! Proslavil se jako vítěz deváté série britského X Factoru, kdy jedinečným způsobem zazpíval píseň "Impossible" od Shontelle. A zatímco na původní interpretku si dnes vzpomene už málokdo, zpěvák ve znamení Ryb, který po nich... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 17:24 v sekci Naživo
Grey256 - ale! 7/10
Recenze: Grey256 na "ale!" místo návratu do minulosti uhnul úplně jinam Grey256 dal před dvěma roky průchod svým rockovým pocitům a kariéru rappera na čas odsunul na vedlejší kolej. Podzimní EP "ale!" mělo být návratem ke kořenům, spíš však ukazuje, že Martin Albrecht už má éru dejte mi beat a já... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 12:00 v sekci Recenze
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Jelen, Martin Chobot s kapelou, O2 arena, Praha, 13.12.2025
Naživo: Burácející hala, skvělý zvuk a nápaditá pódiová show. Jelen podruhé vyprodal O2 arenu Skupina Jelen hraje na tuzemské scéně už dvanáct let. Do své druhé O2 areny si kromě pořádné várky hitů připravila po všech stránkách propracované vystoupení, pozvala řadu hostů a také vykouzlila nápaditou a nadupanou show.... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 17:00 v sekci Naživo
Václav Neckář - Největší hity (1965 - 2023) 7/10
Recenze: Václav Neckář na 2LP "Největší hity (1965 - 2023)" znovu připomíná svoje klasiky, přesto výběr potěší Václav Neckář patří k domácím legendám populární hudby. Z přízně posluchačů se těší od šedesátých let až do současnosti. Čas od času stále vydává nové - a zdařilé - písně. Z jeho přebohatého katalogu navíc... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bojí se Taylor Swift? Robbie Williams posunul vydání alba "Britpop" až na únor (29.09.2025 16:08)
- Naživo: Rošťák Robbie si opět podmanil Prahu (09.09.2025 06:58)
- Od Bruce Springsteena po Robbieho Williamse. Bon Jovi nachystali album plné hostů (03.09.2025 13:58)
- Video: Robbie Williams na to jde v singlu "Rocket" zostra. Doprovází ho Tony Iommi z Black Sabbath (25.05.2025 15:00)
- Hudba v TV: Film "Better Man" má co nabídnout i těm, kteří o Robbiem Williamsovi vědí první - poslední (02.02.2025 11:30)
- Nové desky 2/2025 - od Robbieho Williamse přes Maca Millera po Davida Graye (22.01.2025 14:00)
- Video: Robbie Williams si na Silvestra zahrál na Leoše Mareše (06.01.2025 13:37)
- Audio: Robbie Williams ve "Forbidden Road" reflektuje svou kariéru a život (25.11.2024 15:42)
- Robbie Williams přijede v září do Prahy (11.11.2024 11:02)
- Nejvíc nej: Pětice písní Take That podle zrovna aktuálního počtu jejich členů (a tři bonusy navíc) (10.10.2024 16:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Ewa Farna Justin Bieber Prince Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe