shop.musicserver.cz
Co mají slitiny kovů společného s hudbou?

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?

Vydáno: 04.11.2022 11:38 v sekci Komerční články - Tisková zpráva | foto: Adobe Stock
Při poslechu varhanního koncertu je dobré se zamyslet nad tím, z čeho jsou vyrobeny nejdůležitější části varhan, tedy píšťaly. Nejčastěji se jedná o slitinu cínu a olova. Plechy pro výrobu píšťal mohou mít různý obsah cínu, uvádí se v procentech. Nabývá hodnot od 1 do 16. Obsah cínu v po sobě jdoucích vzorcích lze vypočítat vynásobením 6,25 % „číslem“ vzorku (vzorek 1 obsahuje 6,25 % cínu; vzorek 2 - 12,50 % cínu, vzorek 3 - 18,75 % cínu atd.). Vzorek 16 ukazuje na nepřítomnost příměsi olova; tento materiál je složen výhradně z cínu (100 %). Používá se velmi zřídka a má především okrasné vlastnosti. Čím vyšší je obsah cínu, tím nižší je hustota slitiny a tím je světlejší. Naopak čím více olova, tím větší je hustota slitiny a tím tmavší barva.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Na fotografii jsou varhany zobrazeny zespodu, od základny k vrcholu, v pozadí je klenba kostela. Mohutné stříbrné kovové píšťaly s otvory asi ve čtvrtině výšky se tyčí vzhůru, obklopené dalšími konstrukčními prvky z hnědého dřeva.

Ve spodní části varhanních píšťal jsou stěny často silnější než nahoře. To jim umožňuje odolávat vysokému tlaku korpusu píšťaly na její spodní část, což zabraňuje její deformaci (zploštění).

Někdy se velké píšťaly vyrábějí ze zinku, který je lehčí a levnější než olovo, ale pak mají horší kvalitu zvuku a matný, nelesklý povrch, protože zinek na vzduchu pasivuje.

Žesťové nástroje, jako je trombon nebo trubka, se nejčastěji vyrábějí z mosazi, což je slitina mědi a zinku, méně často z drahých kovů.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Altové flétny mohou být vyrobeny z tzv. zlaté mosazi (s vysokým obsahem mědi), díky níž jsou lehčí než tradiční nástroje a mají optimální zvuk.

Ilustrace skládající se ze čtyř fotografií zobrazuje nástroje z mosazi, číslované zleva.

Číslo 1 je trombon,
číslo 2 je trubka,
a číslo 3 je saxofon.
Číslo 4 je altová flétna vyrobená ze zlaté mosazi.

Kovové slitiny používají také výrobci kytar, kteří neustále hledají nové způsoby, jak zajistit, aby struny těchto nástrojů byly odolnější a měly stále lepší zvukové vlastnosti. Většina dnes vyráběných strun pro elektrické kytary je vyrobena z niklové oceli, která poskytuje dobrou kvalitu zvuku. Novinkou posledních let jsou struny z nerezové oceli – velmi pevné, odolné a tvrdé.

Zajímavost - Proč jsou kytarové struny potaženy plastem?

V minulosti se kytarové struny vyráběly ze zpracovaných zvířecích střev, dnes se u klasických kytar nejčastěji používají nylonové struny a u ostatních typů ocelové nebo bronzové. Špína, pot a mastnota pokrývající struny během hraní je vystavují korozi. Proto jsou chráněny před znečištěním potažením plastovými povlaky.

Co mají slitiny kovů společného s hudbou?
© Adobe Stock
Ilustrace ukazuje konstrukci kytarové struny, která se skládá zleva z jedné počítačové grafiky a dvou fotografií. Počítačová grafika ukazuje stavbu struny v průřezu: silnější ocelové jádro ovinuté velmi tenkým bronzovým drátem. Na prostřední fotografii je zblízka zobrazena skutečná kytarová struna z bočního pohledu. Mezi přilehlými pruhy bronzového návinu jsou vidět nečistoty z lidské pokožky a špína. Třetí fotografie vpravo ukazuje část struny stejným způsobem jako druhá fotografie, ale struna je čistá a zdá se hladší, protože na ni byl nanesen ochranný plastový povlak.

Velkým distributorem nerezové oceli, kterou lze použít při stavbě hudebních nástrojů, je společnost Stainless Europe. Nerezové trubky, tyče a další položky jsou k dispozici také v maloobchodním množství v e-shopu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Helena Vondráčková - Best of The Best (2LP) 8/10
Recenze: Formát dvou vinylů je pro výběr "Best Of The Best" Heleny Vondráčkové málo Helena Vondráčková se chystá na svůj další koncert v O2 areně. Zavítá tam v únoru a lístky stále seženete. I konec loňského roku však měla dost hektický, mimo jiné vydala několik nosičů, včetně 2LP "Best Of The Best", které... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Kryštof Michal (Portless) - V padesáti už člověk nemá vnitřní touhy stát se mistrem světa ve všem
Rozhovory: Kryštof Michal (Portless) - V padesáti už člověk nemá vnitřní touhy stát se mistrem světa ve všem Kapela Portless vydala v závěru loňského roku po sedmi letech svou třetí řadovku. Na desce "Recharged" najdeme sedm písní. O tom, jak trnitá cesta k nim vedla, jsme si pohovořili s frontmanem Kryštofem Michalem. Zabrousili jsme i do... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Rozálie - Já už nechci 9/10
Video: Rozálie vysílá písní "Já už nechci" jasné poselství Rozálie vydala na podzim minulého roku nahrávku "Láska, hlína, rýč", svou druhou, ryze autorskou řadovku s charismatickým rukopisem, která zrcadlí jeden uplynulý vztah. V souvislosti s deskou vyšel stejnojmenný singl i s klipem, na... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2025 17:00 v sekci Audio / Video | Video
Divokej Bill, Lucerna - Velký sál, Praha, 7.1.2025
Naživo: Divokej Bill se po dvaceti letech vrátil do Lucerny, kde ukončil akustické turné Úvalská formace Divokej Bill se zklidnila - závěrem roku vsadila na kulturáky a akustické turné. O jeho vrchol se zkraje ledna postarala zastávka ve vyprodané pražské Lucerně. Viděli jsme speciální interview, nechyběli rodinní... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2025 12:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2025
Lady Gaga a Bruno Mars slaví vítězný vstup do roku 2025. S "Die With A Smile" vedou žebříček v Česku i USA Nestává se často, aby se první místo českého rádiového žebříčku shodovalo s aktuálním lídrem americké singlové hitparády. V úvodu roku 2025 ale k tomuto jevu došlo. Lady Gaga a Bruno Mars si v tentýž týden podrobili vedoucí... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády

ALBUM TÝDNE 01/2025

Saint Etienne
The Night

Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam nechvátá, naopak nechává naplno vyznít daný okamžik. Jen nezapomeňte vždy zhasnout.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 16.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Rock Café, Praha)
Pá 17.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Pod lampou, Plzeň)
Ne 19.01.
The Music of the Wall in Concert (Kongresové centrum, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Linkin Park Coldplay Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Viktor Sheen Ewa Farna Pink Floyd Queen Vypsaná fiXa Kabát Mirai Ed Sheeran Karel Gott Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe