Kendrick Lamar v Praze předvedl famózní show

13.10.2022 11:45 - Jaroslav Hrách | foto: Greg Noire

Američan Kendrick Lamar, v současnosti jedno z největších a nejžhavějších rapových jmen na celém světě, zavítal v rámci "The Big Steppers Tour" do Prahy. V téměř vyprodané O2 areně předvedl famózní a strhující show s výrazným žánrovým přesahem.

Live: Kendrick Lamar

místo: O2 arena, Praha
datum: 10. října 2022
support: Baby Keem, Tanna Leone
setlist: Savior (interlude), United in Grief, N95, ELEMENT., Worldwide Steppers, Backseat Freestyle, Rich Spirit, HUMBLE., Father Time, m.A.A.d city, We Cry Together (Snippet), Purple Hearts, King Kunta, LOYALTY. (Snippet), Swimming Pools (Drank) (Snippet), Bitch, Don't Kill My Vibe, Die Hard, LUST., DNA., Count Me Out, Money Trees, LOVE., Alright, Mirror, Silent Hill, vent (Baby Keem cover), range brothers (Baby Keem cover), family ties (Baby Keem cover), Crown, Mr. Morale, Savior

Kendrick Lamar, O2 arena, Praha, 10.10.2022
© Greg Noire
Jen těžko bychom hledali relevantnější jméno současného angažovaného rapu, než je Kendrick Lamar. Americký rapper se z losangeleského předměstí Compton probojoval mezi světovou hudební špičku, je čtrnáctinásobným držitelem Grammy a za svou minulou desku "DAMN." z roku 2017 obdržel Pulitzerovu cenu. Letos vydal pátou studiovou nahrávku "Mr. Morale & the Big Steppers", která úspěšně posbírala pozitivní ohlasy napříč hudební kritikou a nepochybně se objeví ve spoustě výročních žebříčků.

Lamar v rámci "The Big Steppers Tour" zavítal v pondělí do pražské O2 areny, kterou téměř vyprodal, a namísto tradiční rapové show nabídl návštěvníkům promyšlený příběh v divadelním hávu okořeněný tanečními choreografiemi. Publikum bylo tak nadšené, že i lidé v řadách na sezení během celého vystoupení stáli a užívali si téměř dvouhodinový koncert se vším všudy.

Kendrick Lamar, O2 arena, Praha, 10.10.2022
© Greg Noire
Kendrick Lamar odstartoval set poměrně netradičně. Při úvodním songu "United In Grief" seděl zády k publiku a hrál na piano, na kterém zároveň seděla břichomluvecká loutka s jeho podobiznou. S loutkou následně odrapoval závěrečný part skladby a poté rozpoutal hudební katarzi s titulním singlem "N95", ve kterém vyzývá k odhození všech masek. Na svém posledním albu se zbavuje cejchu mesiáše a podstupuje osobní terapii, což bylo také ústředním tématem celého koncertu, kterým provázel hlas herečky Helen Mirren.

Pódium bylo složené z opony ve tvaru krychle s můstkem protaženým až do poloviny haly. Minimalistický design byl přitom efektivní a umožnil patřičnou dynamičnost. Když byla opona dole, promítaly se na ní tematické projekce pomocí stínohry, které doplňovaly rapperovy texty (při úryvku z "We Cry Together" jsme mohli sledovat partnerskou hádku, jindy měl rapper v zádech šípy), dále sloužila k obměně pódiových kulis. Lamar kupříkladu při skladbě "Father Time" rapoval v terapeutickém křesle. Výrazným prvkem koncertu byla také řada propracovaných tanečních choreografií, které u rapových shows nebývají zrovna běžné, ale sem se opravdu hodily a přidaly na celkové atmosféře.

Kendrick Lamar, O2 arena, Praha, 10.10.2022
© Greg Noire
Vystoupení se točilo především kolem poslední desky "Mr. Morale & the Big Steppers", ale dostalo se i na starší hity z ostatních nahrávek ("King Kunta", "LOYALTY.", "Swimming Pools (Drank)"). Ty však Kendrick Lamar jen tak v rychlosti prolítl, aby se mohl věnovat novinkám, což sice mohlo zamrzet, ale koncepčně to dávalo smysl. Před samotným závěrem se na pódiu objevil Kendrickův bratranec Baby Keem, který ten večer také předskakoval, a vypomohl mu se třemi svými skladbami.

Vrcholem celého večera byl zpočátku krátký skit, ve kterém se losangeleský rapper společně se čtyřmi tanečníky oblečenými ve zdravotnických oděvech uzavřel do izolované krychle uprostřed haly, aby mohl podstoupit covid test. Poté následovala ikonická píseň "Alright", jež se stala hymnou amerických protestů Black Lives Matter. Arénou se rozezněly tisíce hlasů, které bouřivě skandovaly úderný refrén "We gon' be alright!".

Kendrick Lamar se českému publiku představil v tom nejlepším světle. S precizní dramaturgií a originální pódiovou performance odehrál vyvážený set třiceti skladeb bez sebemenších chyb.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY