Bára Basiková vydává svůj sólový debut i s legendární "Souměrnou" v reedici na CD i LP

Bára Basiková vydává svůj sólový debut i s legendární "Souměrnou" v reedici na CD i LP

Vydáno: 18.10.2021 15:29 v sekci Novinky - Milan Menčík | foto: Warner Music
Pokud se mluví o nejlepších českých rockových zpěvačkách, jméno Báry Basikové bývá skloňováno velmi často. Charismatická představitelka Máří Magdalény v legendárním nastudování muzikálu "Jesus Christ Superstar" vydala právě před třiceti lety svůj sólový eponymní debut, který nyní vychází v reedici na CD, LP i na digitálních platformách.

Bára Basiková - Bára Basiková
© Warner Music
"Je to moje zlomové album, moje první regulérní sólová a profilová deska. Po mnoha letech intenzivní spolupráce s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem jsem měla tehdy chuť a potřebu vydat se svou vlastní cestou, přijít s něčím osobitým a jako zpěvačka jsem chtěla zkusit sólový projekt. Jiný styl, žánr i výraz. Být víc 'písňová' a víc sama za sebe. Sama si vybrat autory a materiál. Oslovila jsem proto deset svých kamarádů kolegů muzikantů, kteří byli v té době ti nejlepší a nejpopulárnější, a každý z nich mi daroval jednu skladbu a tu pak také na album nahrál se svou domovskou kapelou. Vznikla opravdu krásná deska," rozplývá se Basiková.

Na natáčení se tak tehdy podílely takové osobnosti a seskupení jako Lucie, Michal Pavlíček, Roman Dragoun či Martin Němec, který celou kolekci produkoval. "Autorům jsem dala absolutní volnost a nechala na nich, aby ukázali, jak oni mě vnímají a co mi nabídnou. Každý se trefil, ale jednoznačným pomyslným vítězem se stal Ota Baláž s písní 'Souměrná', která se stala mým hitem a zpívám ji na koncertech dodnes. Je zvláštní, že ač má neuvěřitelně poetický a zvukomalebný text, dodnes nikdo neví, o čem ta píseň vlastně je," dodává zpěvačka.

To je ale u velkých hitů poměrně běžná věc. Zvláštností je i skladba "Říjen spí", kterou později doplnil Kamil Střihavka a jako duet už byla interpretována pod názvem "Když se snáší déšť".


  • Není pochyb (prostě Karel!, 19.10.2021 14:43) Reagovat

    o tom, že je Bára dobrá zpěvačka, ale poslední dvě alba nebyla nic moc. Kvalitu tohoto prvního asi už nikdy nezopakuje.

    • Re: Není pochyb (right Karel, 19.10.2021 16:04) Reagovat

      Kvalita tohoto prvního sólového alba nebyla nijak výjimečná, a proto z něj mnoho hitů nevzešlo. Souměrná ale byl obrovský hit, který album prodával. Bára byla v 80. a 90. letech fenomén. Co vydala, lidé kupovali, protože měla parádní hlas a výjimečné postavení na naší scéně.

  • Bára je TOP zpěvačka a mně se teda líbí i po... (Anonym, 19.10.2021 20:12) Reagovat

    Bára je TOP zpěvačka a mně se teda líbí i poslední dvě desky - Belleville a Slzy, rovněž tak Fiat Lux se Stromboli. Její hlas je nezaměnitelný. Těším se moc na reedici, ktorou si určitě nenechám ujít.

  • můj názor (Karel, 23.10.2021 18:37) Reagovat

    Tahle deska byla ve své době zajímavá, rozhodně zaujala, ale nemyslím si, že by byla nějak výjimečná. Vrcholy Báru teprve čekaly.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Michal Pavlíček připomene svoje jubileum novou deskou. "Na obzoru" bude osobní zpovědí plnou hostů (30.12.2025 16:00)
- Naživo: Sedm tisíc lidí, dvacet dva hitů a jedna jistota. Lucie uzavřela turné k oslavě 40 let v Plzni (20.12.2025 16:30)
- Fotogalerie: Lucie uchvátila svým koncertem ke čtyřicátým narozeninám i Plzeň (20.12.2025 09:30)
- Naživo: Lucie roztáhla křídla tažnejch ptáků. A celá O2 arena s ní (11.12.2025 14:00)
- Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně (10.12.2025 10:00)
- Naživo: Hosté, emoce a srdce z papíru: Lucie oslavila v Brně 40 let ve velkém stylu (30.11.2025 17:45)
- Fotogalerie: Lucie oslavila 40 let i v Brně. Koukněte se na fotky (30.11.2025 16:37)
- Naživo: Mistrovství republiky v přihřívání polívčiček aneb Jaký byl Český slavík přímo na místě (22.11.2025 13:22)
- Největší turné v historii kapely Lucie odstartuje už v sobotu v Ostravě (05.11.2025 09:13)
- Naživo: Unikátní a magičtí Imodium v Nové Spirále připomněli časy "MTV Unplugged" (30.10.2025 20:30)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe